Monastyr w górach w Gruzji.

5 powodów, dla których pokochaliśmy Gruzję 

Destynacje


|

Chociaż Gruzja może nie być podium najbardziej popularnych destynacji turystycznych, coraz więcej Polaków odkrywa jej uroki i zakochuje się w tym pięknym kraju. Piękne krajobrazy wspaniała kuchnia i ciekawe zabytki to nie jedyne powody, które sprawiają, że Gruzja ma szczególne miejsce w wielu polskich sercach.

Polsko- gruzińska przyjaźń wyrastała z historycznych uwarunkowań, losów splatających się nierzadko w trudnych okolicznościach carskiego ucisku, aby doczekać się pięknej laurki  w „Czterech pancernych”. Dzisiejszy renesans przechodzi chyba głównie za sprawą wspólnego zamiłowania do cieszenia się życiem, i biesiadowania. Gruzińska gościnność, długie imprezy przy mocnej cha-chy ubarwiane toastami sprawiają, że do Gruzji chce się wracać. A wciąż niewygórowane ceny przy jednoczesnym rozwoju turystycznych atrakcji powodują, że warto. Co poza tym urzeknie Cię w tym kraju?

1. Górskie klimaty

Meżczyzna w trekingowym ubraniu siedzi na skale w Kazbeg base camp z widokiem na lodowiec.Kazbeg base camp z widokiem na lodowiec.- Getty Images

Góry to nieodzowny element gruzińskiego krajobrazu — ale to nie tylko niesamowite widoki, ale również wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i ciekawe lokalne tradycje. Możesz wybierać między wędrówkami po górskich szlakach (co powiesz na trekking na lodowiec Szchary, najwyższej góry Gruzji?), wspinaczką czy rowerami, a nawet wybrać się na rafting górską rzeką. Polecamy jednak szczególnie rajdy końskie — przemierzanie górskich rubieży na końskim grzbiecie, obozowanie z miejscowymi przewodnikami i noce pod gwiazdami to niezapomniane doświadczenia.

Kazbegi, położone w Kaukazie miasteczko to idealny punkt wypadowy dla górskich wędrówek. Tutaj znajduje się słynny Kościół Gergeti Trinity prezentujący się wyjatkowo malowniczo na górskim tle. Wspinaczka na szczyt góry Kazbek to niezapomniane przeżycie, wspaniałe widoki, ale też wyzwanie. Według jednej z wersji legendy o Amiranim gruzińsim Prometeuszu to właśnie do skały na zboczu Kazbegu miał być przykuty heros.

Gruzińska wioska Ushguli w górskiej dolinie.Zimą ta osamotniona osada u stóp najwyższego szczytu w kraju była przez wieki niemal niedostępna. – Getty Images


Svanetia,  położona w północno-zachodniej części Gruzji górzysta kraina o własnych, ciekawych tradycjach. Tutaj znajdziesz wioski z kamiennymi domami, zwanym maczubi z charakterystycznymi wieżami obronnymi. W tych miejscach czas jakby się zatrzymał. Głównym ośrodkiem regionu jest Mestia, tu tez zobaczysz wieżę obronną z XII wieku. W tutejszym Swaneńskim Muzeum Historii i Etnografii możesz zagłębić się w specyfikę tego regionu i Swanów. Z Mestii możesz ruszyć dalej do Ushguli — to najwyżej położona osada w Europie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ushguli zachwyca górską scenerią  i tradycyjną architekturą, ale sama droga tam też robi wrażenie. Zimą ta osamotniona osada u stóp najwyższego szczytu w kraju była przez wieki niemal niedostępna, jak wiele jej podobnych. Dziś Swanetia to idealne miejsce na zimowy wypad narciarski: dobrze przygotowane, niezatłoczone stoki i wieczorne supry zamiast przepłacanego apres ski!

2. Tradycja i nowoczesność gruzińskich metropolii

widok z góry na Batumi, promendę nad morzem, nowoczesna zabudowę.Batumi — letnia stolica Gruzji przyciąga turystów swoimi plażami, elegancką architekturą i tętniącym życiem nocnym- Getty Images


Stolica Gruzji, Tbilisi  to mieszanka historycznych zabytków i nowych trendów. Spaceruj po uliczkach Starego Miasta o charakterystycznej kolorowej zabudowie, odetchnij …no może nie tak świeżym, bo nieco siarkowym powietrzem w Narodowym Ogrodzie botanicznym, a po zapierające dech w piersiach widoki wespnij się do twierdzy Narikala. Nie zapomnij też odwiedzić Narodowego Muzeum Gruzińskiego, po więcej informacji o historii tego fascynującego kraju.

Batumi — letnia stolica Gruzji przyciąga turystów swoimi plażami, elegancką architekturą i tętniącym życiem nocnym. Spacerując po promenadzie nad Morzem Czarnym, możesz przebierać w kawiarniach, restauracjach i klubach. Na północnym krańcu promenady znajduje się jedna z bardziej zaskakujących atrakcji miasta: Park Cudów ze słynną rzeźbą kinetyczna Ali i Nino, stworzoną  przez gruzińską rzeźbiarkę Tamarę Kvesitadze. Trzymajmy  się wybrzeża, ale oddalmy od centrum i zgiełku promenad: polecamy wizytę w Ogrodzie Botanicznym.

3. Historyczne bogactwo — sakralne zabytki

Gruzja to kraj o bogatej historii i kulturze, której świadkami są liczne zabytki.

Gergeti, czyli kościół Świętej Trójcy na zielonym wzgórzu.Gergeti, czyli kościół Świętej Trójcy to chyba najbardziej znana gruzińska świątynia — Getty Images


Gergeti, czyli kościół Świętej Trójcy to chyba najbardziej znana gruzińska „pocztówka” z monumentalnym Kazbegiem w tle. By dotrzeć do tej XIV-wiecznej cerkwi Cminda Sameba zlokalizowanej na wzgórzu o wysokości 2170 m n.p.m. potrzeba terenówki. 

Katedra Sioni znajduje się w samym sercu Tbilisi i jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w Gruzji – kryje ważne relikwie, tzw. Krzyż św. Nino. Choć dzisiejszy budynek jak  i piękne freski pochodzi z XIX w., to historia świątyni sięga aż VI w. i jest spleciona z burzliwymi dziejami Gruzji.

Monaster Gelati to klasztor z XI wieku wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się niedaleko Kutaisi. Był jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych w średniowiecznej Gruzji. Gelati słynie też z pięknych mozaik i malowideł ściennych, ale także z malowniczego położenia.

Monaster Dawit Garedża, największy w Gruzji wykuty w skale zespół klasztorny, nazwany tak od imienia założyciela, syryjskiego mnicha z Gareji, znajduje się w surowej, pustyno-górzystej okolicy. Tereny Kachetii na granicy z Azerbejżanem to idealna sceneria dla duchowego odosobnienia. Choć może trudno mówić o faktycznym odosobnieniu w kompleksie kilkunastu monastyrów. Zespol wykutych w skalnych ścianach budowli i sieć korytarzy do dziś robi wrażenie!

Kościół na skalnym filarze w Gruzji.Klasztor Katskhi w regionie Imereti to niezwykłe miejsce. – Getty Images

Klasztor Katskhi w regionie Imereti to kolejne niezwykłe miejsce, gdzie sakralna architektura została spektakularnie wkomponowana w naturalne otoczenie. Charakterystyczną budowlą jest tam monolityczny kościół wzniesiony na szczycie 40-metrowego skalnego filaru. W sumie ten pukt mógłby się znaleźć w kolejnej kategorii.

4. Cuda natury

Gruzja to kraj, którego przyroda, w wielu miejscach wciąż nieskażona, zapiera dech w piersiach. Jeśli chcesz wypocząć na łonie natury i zobaczyć niezwykłe miejsca koniecznie zaznacz na mapie te punkty:

Wnętrze jaskini z róznorodnymi formami naciekowymi, podświetlone na czerwono.Iluminacja podkreśla dramatyzm naturalnych form skalnych w Jaskiniach Prometeusza. – Getty Images

Położone w regionie Imereti Jaskinie Prometeusza powinny się nazywać jaskiniami wspomnianego już Amiraniego, który w gruzińskich legendach jest właśnie prometejską figurą — wykradanie ognia, wydziobywana wątroba — te sprawy. To  jedne z najdłuższych jaskiń na świecie – ok. 11 km, ponad 20 sal. Do zwiedzania udostępniono tylko cześć, ale nawet ułamek tego cudu natury z wyjątkowymi krasowymi formacjami robi niezapomniane wrażenie. Część ma wręcz romantyczny klimat – w jednej z sal można nawet wziąć ślub.

turysta nad brzegiem malowniczego jeziorka na Kaukazie.Jeziora Abudelauri swoją barwe zawdzięczaja polodowcowym minerałom. – Getty Images

Malownicze jezioro Ritsa, położone w regionie Abchazja, zachwyca turkusową wodą i otaczającymi je zielonymi wzgórzami. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek wśród pięknej natury. Podobnie kolorowe jeziora Abudelauri u podnóża lodowca Chiukhi. Jezioro Kelitsadi nie ustępuje im wcale urodą, ale to znajduje się na wysokości prawie 3100 m n.p.m i tuż pod Republiką Osetii Północnej…tak więc treking do niego podpada już pod kategorie „przygody”.

W Górnej Swanetii odwiedź koniecznie Kanion Martvili. Możesz przejść się jego brzegiem do wodospadów, ale najlepiej od razu wykup wstęp połączony z pontonowym spływem. Z poziomu rzeki możesz podziwiać skalne ściany kanionu, urokliwe zatoczki i wapienne formacje, ale tez bujna roślinność.

5. Wyjątkowa kuchnia i gościnność 

Chaczapuri to najpopularniejsza gruzińska przekąskaChaczapuri to najpopularniejsza gruzińska przekąska. – Getty Images

To może nie jest powód, dla którego do Gruzji rusza się po raz pierwszy, ale taki, który w Gruzji zatrzymuje na dłużej, sprawia, że chce się wracać: ludzie i ich nastawienie do życia, do gości, zwłaszcza z Polski. No i jedzenie — coraz częściej gruzińska kuchnie widujemy na ulicach polskich miast, ale tam smakuje inaczej.

Supra to tradycyjne gruzińskie przyjęcie, podczas którego gospodarz serwuje wiele dań i napojów, a goście składają toasty i śpiewają pieśni. To nie tylko okazja do degustacji pysznej gruzińskiej kuchni, ale także do poznania kultury i tradycji tego kraju. Czego spróbujesz?

Chaczapuri z serem to jedno z najpopularniejszych dań w Gruzji. Może nie jest w sumie samodzielne danie — jest raczej podawane jako dodatek…do wszystkiego. Drożdżowy placek ma oczywiście kilka wariantów, zależnie od regionu — może nawet zawierać ziemniaki.

Chinkali — gruzińskie kołduny, wypełnione są mięsem i przyprawami, które w trakcie gotowania tworzą w ich wnętrzu aromatyczny bulion. Poprawne zjedzenie to sztuka!

Gruzińska kuchnia może kojarzyć się mięsnymi potrawami, ale wiele w niej wegetariańskich i wegańskich specjałów! Badridżani Nigvzit — to danie ze smażonych bakłażanów z orzechami włoskimi, czosnkiem, przyprawami i ziołami.

Gruzja słynie z produkcji wina od ponad 8000 lat. Podczas wizyty w tym kraju warto odwiedzić winnice i skosztować tradycyjnych gruzińskich win. To wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością odkryje przed Wami nowe smaki i aromaty.

Jak zaplanować wakacje w Gruzji

Planowanie wakacji w Gruzji może wydawać się przytłaczające, ale z odpowiednią organizacją będziecie mieć gwarancję niezapomnianego czasu. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Budżet: podstawy

  • Kawa: Około 1,20 – 1,50 €
  • Lokalne piwo 0,5 l: Około 1,50 – 2,50 €
  • Lunch: Około 5 – 7 €
  • Kolacja w restauracji średniej klasy: Około 10 – 15 €
  • 24-godzinny bilet na transport publiczny: Około 0,50 – 1 €
  • Hostel na jedną noc: Około 10 – 20 €
  • 3-gwiazdkowy hotel na jedną noc: Około 30 – 50 € bez śniadania

Wybierz odpowiednią porę roku

Ten spory kraj  ma różnorodny klimat, więc warto zastanowić się, w jakiej porze roku chcecie odwiedzić ten kraj. Lato jest popularne ze względu na ciepłą pogodę, ale wiosna i jesień mają swój urok ze względu na piękne krajobrazy.Po sezonie oczywiście mniej jest ludzi, ale trzeba się liczyć np. z brakiem centralnego ogrzewania w hotelach.

Zarezerwuj noclegi  z wyprzedzeniem

Gruzja cieszy się coraz większą popularnością, dlatego warto zarezerwować odpowiednie zakwaterowanie z wyprzedzeniem, zwłaszcza w szczycie sezonu. Możesz wybierać spośród luksusowych hoteli w Tbilisi, przytulnych pensjonatów w górach lub apartamentów na wybrzeżu.

Zaplanuj trasę podróży

Koń na tle górskiego krajobrazu w Gruzji.Marszrutką, stopem, terenówką a może konno? Możesz podróżować po Gruzji na wiele sposobów. – Getty Images

Gruzja oferuje wiele atrakcji (w tym artykule zmieścił się tylko ich niewielki procent), więc warto zaplanować trasę podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Warto korzystać z lokalnych przewodników i transportu, zwłaszcza że wiele górskich tras może stanowić wyzwanie. Podróżowanie marszrutkami może być samo w sobie ciekawym doświadczeniem, ale trzeba wkalkulować w czas podróży (i tak zazwyczaj długi) potencjalne opóźnienia. Co ciekawe niedrogimi taksówkami możesz przemieszczać się nie tylko w obrębie danego miasta, ale także międzymiastowo.

Rolę podniebnej taksówki pełnią krajowe linie lotnicze Vanilla Sky, ale loty bywają często odwoływane przy gorszej pogodzie.

Zwiedzanie Gruzji to niezapomniane doświadczenie, które zapada w pamięć. Gruzja ma wiele do zaoferowania: od pięknych krajobrazów po bogatą kulturę i wyjątkową kuchni. Czekają tam na Ciebie niezapomniane przygody i wspaniali ludzie. Zarezerwuj swoją podróż już dziś i odkryj ukryte skarby tego pięknego kraju.

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej inspiracji podróżniczych można znaleźć na stronie Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.