Boston skyline with US flag in foreground — Getty Images

50 ciekawostek o 50 stanach USA

Ciekawostki podróżnicze


|

Stany Zjednoczone są olbrzymim i ciekawym miejscem. Przedstawiamy po jednej zaskakującej ciekawostce na temat każdego z 50 stanów… Gdzie znajduje się samozwańcze centrum wszechświata? Który stan jest opanowany przez kurczaki? Gdzie obchodzi się święto związane z zamrożonym Norwegiem? I dlaczego 21 słoni miałoby maszerować przez most?

Stany Zjednoczone to ogromny i zróżnicowany kraj, w którym każdy stan jest odrębną jednostką. Przepisy są różne, krajobrazy są różne, sposoby życia są różne — podróż po każdym stanie to zupełnie inna historia.

Nie chcieliśmy wyciągać tu najbardziej absurdalnych, archaicznych przepisów- nasz lista to raczej migawki z każdego ze stanów. Mamy nadzieję, że spodoba ci się ta podróż!

kopia London Bridge w Lake Havasu City London Bridge w Lake Havasu City — Getty Images

W mieście Magnolia Springs w stanie Alabama pocztę do miasta dostarcza się łodzią.

W stanie Alaska, zupełnie słusznie, zepchnięcie żywego łosia z poruszającego się samolotu uznawane jest za zbrodnię.

Most wybudowany w 1831 roku na Tamizie w Londynie w 1967 roku został rozmontowany i sprzedany. Teraz w części wisi nad rzeką Kolorado w mieście Lake Havasu w stanie Arizona.

Mimo że stan Arkansas uznaje się za jeden z najuboższych w USA, jednocześnie jest jednym ze stanów, których mieszkańcy wykazują największą szczodrość. W 2020 roku średnio przeznaczyli na dobroczynność 736 USD.

Hrabstwo Los Angeles w stanie Kalifornia zamieszkuje większa liczba mieszkańców niż 40 innych stanów USA.

Stan Kolorado jest gospodarzem festiwalu „Frozen Dead Guy Days”. Na cześć Dziadzia Bredy, Norwega, którego martwe ciało jest przechowywane w urządzeniu krionicznym domowej roboty… w szopie.

21 lutego 1878 roku opublikowano pierwszą książkę telefoniczną. Jedną kartonową stronę, na której wymieniono 50 numerów biur, urzędów i osób prywatnych w New Haven w stanie Connecticut.

W stanie Delaware liczba kur przewyższyła liczbę ludzi w stosunku 200:1.

W miejscowości Ochopee na Florydzie mieści się Skunk Ape Research Headquarters [Centrum Badań nad Małpą-Skunksem], zajmujące się badaniami nad mierzącymi „około 7–9 stóp” stworzeniami przypominającymi Yeti, które rzekomo zamieszkują mokradła Everglades.

W samej Atlancie w stanie Georgia znajduje się 71 ulic, w nazwie których występuje słowo: „drzewo brzoskwiniowe”.

Rybą-symbolem stanu Hawaje jest Humuhumunukunukuāpuaʻa (lub rogatnica rafowa w zależności od preferencji).

Wallace w stanie Idaho jest centrum wszechświata. Ogłosił to burmistrz miasta w 2004 roku, argumentując to tym, że jeśli ktoś się nie zgadza, to niech udowodni, że jest inaczej.

Zima w centrum Wallace w stanie IdahoZima w centrum Wallace w stanie Idaho — Shutterstock

W stanie Illinois znajduje się ponad 9500 restauracji, w których podaje się jedzenie typu „fast food” oraz miejscem, w którym otwarto pierwszą lodziarnię Dairy Queen (Joliet, 1940) i pierwszą restaurację McDonald na zasadzie franczyzy (Des Plaines, 1955).

Twórca Jim Davis mówi, że chce, aby ludzie „myśleli, że mieszka za rogiem”, ale tak naprawdę kot Garfield pochodzi z miejscowości Muncie w stanie Indiana.

Aby wyczulić kierowców na niebezpieczeństwo pojawiania się saren na drodze w stanie Iowa, urzędnicy postawili szereg znaków drogowych z ostrzeżeniem: „Sarny-samobójcy – następne 2 mile”.

Stan Kansas opisuje się często, że jest „płaski jak naleśnik”, więc w 2003 roku geografowie zbadali tę teorię z użyciem cyfrowego modelu naleśnika z restauracji IHOP. Okazuje się, że stan Kansas jest jeszcze bardziej płaski!

Stanowi Kentucky można podziękować za 30 sekund pełnego zażenowania uśmiechu, który towarzyszy nam każdego roku: pierwotnie znana jako „Good Morning to All” piosenka „Happy Birthday to You” została napisana w Louisville przez siostry Mildred i Patty Hill w 1893 roku.

Luizjana jest jedynym stanem, w którym podstawę systemu prawnego stanowi „Kodeks Napoleona”. We wszystkich pozostałych przepisy wzoruje się na angielskim „common law”.

Stan Maine jest amerykańskim stanem położonym najbliżej Afryki.

 

View this guide on Instagram

 

A guide shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

W stanie Maryland znajduje się wiele miejscowości o niezwykłych nazwach w tym: Accident [pl. Wypadek], Hurry [pl. Pośpiech], Fair Play [pl. Uczciwa Gra], Secretary [pl. Sekretarz], Mattawoman, Boring [pl. Nuda] i Crapo [pl. Gówność].

17 maja 2004 r. stan Massachusetts stał się pierwszym stanem USA, w którym zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe.

Miejscowość Arcadia w stanie Michigan była miejscem urodzenia Harriet Quimby, pierwszej kobiety, która przeleciała nad Kanałem la Manche. Jej wyczyn przeszedł prawie niezauważony przez media z powodu zatonięcia Titanica poprzedniego dnia.

W stanie Minnesota znanym jako „Kraina 10 000 jezior” znajduje się ich tak naprawdę 11 842 o powierzchni przynajmniej 10 akrów, a na sześć osób przypada jedna łódź rekreacyjna.

Ośrodek Badań nad Marihuaną przy Uniwersytecie Mississippi to jedyny projekt finansowany ze środków federalnych zajmujący się hodowlą konopi na potrzeby badania ich medycznych zastosowań.

Kansas City w stanie Missouri utrzymuje, że posiada więcej fontann niż jakiekolwiek inne miasto na świecie z wyjątkiem Rzymu.

Wychodzisz na drinka w stanie Montana? Jeśli poprosisz o drinka „ditch” [pl. rów, dołek], dostaniesz drinka z wodą (na przykład zamawiając „whiskey ditch” otrzymasz whiskey z wodą).

Na stadionie Memorial Stadium, będącym siedzibą drużyny footballu amerykańskiego Nebraska Cornhuskers, mieści się ponad 90 000 widzów. W dniu meczu staje się trzecim najbardziej zaludnionym miejscem w stanie po mieście Omaha (434 000) i mieście Lincoln (268 000).

W Las Vegas w stanie Nevada znajduje się tyle pokoi hotelowych, że trzeba by 288 lat, aby zatrzymać się każdej nocy w innym.

New Hampshire posiada wiecznego kandydata na urząd prezydenta – Vermina Supreme’a. Słynie z tego, że nosi but na głowie, a tematyka jego kampanii obejmuje apokalipsę zombie, bezpłatnego konia pony dla każdego Amerykanina oraz prawo nakładające na wszystkich nakaz mycia zębów.

Joseph Bonaparte – Król Neapolu i Król Hiszpanii przeniósł się do Bordentown w stanie New Jersey, gdy jego młodszy brat Napoleon został pozbawiony władzy.

W mieście Deming w stanie Nowy Meksyk odbywa się wyścig kaczek „Great American Duck Race”, a do tego „Parada kaczek” oraz konkurs kaczej piękności „Duck Royalty Pageant”.

Aby udowodnić mieszkańcom Nowego Jorku (miasta i stanu), że Most Brookliński jest bezpieczny, w 1884 roku showman i założyciel cyrku PT Barnum przeprowadził po nim 21 słoni i 17 wielbłądów z jednego końca na drugi.

Brooklyn Bridge o zmierzchu, panorama Nowego JrkuBrooklyn Bridge o zmierzchu — Getty Images


Pepsi wynaleziono w Karolinie Północnej; stworzył ją sprzedawca w aptece, Caleb Bradham. Początkowo nadał jej mniej inspirującą nazwę „Napój Brada”.

Ani sekunda filmu Fargo nie była filmowana ani w Fargo, ani w innym mieście w Dakocie Północnej – Brainerd – które pojawia się w fabule.

Oberlin College w stanie Ohio stał się pierwszą uczelnią w USA, na którą przyjęto kobiety (1833) i Afroamerykanów (1835).

W stanie Oklahoma znajduje się Muzeum Gołębia Amerykańskiego. Zaprasza „zarówno miłośników gołębi, jak i osoby niezwiązane z gołębiami” do poznawania „najstarszego opierzonego przyjaciela człowieka”.

W stanie Oregon znajduje się więcej wymarłych miast niż w którymkolwiek innym stanie.

Pittsburgh w stanie Pensylwania bierze nazwę od Williama Pitta Starszego. Debata na temat tego, czy to on czy Lord Palmerson był największym premierem Anglii, nadal rodzi emocje.

W 2012 roku stan Rhode Island został pierwszym stanem, w którym przyjęto Ustawę o prawach bezdomnych, zapewniając, z mocy prawa, równy dostęp osób bezdomnych do pracy, miejsca zamieszkania i świadczeń.

W Lake Murray w stanie Karolina Południowa rzekomo żyje stworzenie przypominające potwora z Loch Ness. Nietrudno się domyślić, że nazywa się Messie.

W mieście Wessington Springs w Dakocie Południowej znajduje się replika chatki Anne Hathaway, domu, w którym żona Shakespeare’a mieszkała jako dziecko. Jest to jedyny budynek kryty strzechą na Środkowym Zachodzie.

Lynchburg w stanie Tennessee jest miastem, w którym produkuje się whiskey Jack Daniel’s. Natomiast nie można jej tam kupować, ponieważ hrabstwo Moore, gdzie jest zlokalizowany Lynchburg, jest hrabstwem, w którym obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu [ang. dry county].

Ranczo King Ranch w stanie Teksas zajmuje powierzchnię 1 289 mil kwadratowych. To jedno ranczo jest większe niż cały stan Rhode Island.

W Utah, w każdym hrabstwie jest choć część tzw. lasu narodowego. To jedyny tak zalesiony stan.

Marka Ben&Jerry’s oddaje swoje odpady z produkcji lodów miejscowemu rolnikowi ze stanu Vermont, aby pomóc mu w karmieniu świń. Świnie rzekomo lubią każdy smak z wyjątkiem „miętowych ciastek Oreo”.

Stan Virginia obsługuje około 70% światowego ruchu internetowego za pomocą centrów danych, w tak zwanym Dulles Technology Corridor.

Posąg Lenina w SeattlePosąg Lenina w Seattle— Getty Images


W Seattle w stanie Waszyngton znajduje się 5-metrowa statua Lenina. Pierwotnie posąg miał stanąć w Popradzie w Słowacji; w okręgu Fremont znalazł się w 1995 roku.

W 1949 roku mieszkańcy Mole Hill [pl. Kopiec Kreta] w Wirginii Zachodniej zmienili nazwę swojego miasta na Mountain [pl. Góra], budując potem górę z kopców kreta. Ba-dum -tss.

„Stan Nabiału” bardzo poważnie podchodzi do produkcji spożywczej, zakazując sprzedaży margaryny w latach 1895–1967. Po dziś dzień podawanie margaryny zamiast masła jest nielegalne w stanie Wisconsin, chyba że klient sobie tego wyraźnie zażyczy.

Z uwagi na liczbę skamielin znalezionych w 1994 roku w Wyoming, stan ogłosił, że zostanie wybrany oficjalny dinozaur stanowy. Uczniowie podstawówki zdecydowali, że będzie to triceratops.

Czy spodobał Ci się ten artykuł? Na Kiwi.com Stories mamy ich dla Ciebie znacznie więcej.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether