6 ciekawych faktów o oceanach i wszystkim, co w nim żyje

6 ciekawych faktów o oceanach i wszystkim, co w nim żyje

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

Z okazji Światowego Dnia Oceanów postanowiliśmy zanurkować w głąb otchłani, aby wyłowić dla Was sześć zabawnych faktów na temat oceanów, jego zwierząt oraz mniej oczywistych skarbów i zjawisk.

Morze to tajemnicze miejsce. Wiele zamieszkujących go zwierząt i roślin to organizmy, z którymi nigdy się nie zetkniemy, a większość z nas nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie, jak wygląda życie lub jego brak na samym dnie tak ogromnego zbiornika wodnego. Czy wiesz, że około 70% powierzchni Ziemi pokrywa woda, a mimo to ludzkości udało się zbadać jedynie około 5% wszystkich oceanów? Ok, to taki przedsmak naszych ciekawostek — mamy dla Ciebie sześć kolejnych!

Kałamarnica olbrzymia istnieje.

macka kałamarnicySamica kałamarnicy olbrzymiej może osiągać do 13 metrów długości — Shutterstock

Często przedstawiana w starych opowieściach marynarzy i przerażających bajkach dla dzieci, ośmiornica o olbrzymich rozmiarach zawsze była uważana za zwykłą legendę. Jednak w 2004 roku japońscy badacze uchwycili pierwsze zdjęcia żywej kałamarnicy olbrzymiej w jej naturalnym środowisku, ostatecznie udowadniając jej istnienie. Od tego czasu opublikowano wiele innych nagrań i badań, dzięki czemu wreszcie wiemy nieco więcej o tych tajemniczych głowonogach.

W przeciwieństwie do obrazu tego stworzenia, jaki maluje literatura i legendy, kałamarnica olbrzymia nie jest okrutną bestią, która spędza swój czas na walce z wielorybami lub zatapianiu statków.

W rzeczywistości zwykle kończą raczej jako ofiary wspomnianych kaszalotów. Ich wymiary są jednak porażające — nic dziwnego, że żeglarze mówią o nich z respektem. Samica kałamarnicy olbrzymiej może osiągnąć długość 13 metrów. Samce są nieco krótsze, średnio 10 metrów.

Podwodne jeziora, rzeki, a nawet wodospady 

 podwodny wodospad z góryTak wygląda podwodny wodospad z góry — Shutterstock

Podwodny wszechświat jest właściwie bardzo podobny do tego na powierzchni, z tylko dwiema różnicami: wszędzie jest woda (szokujące), i wszystko ma dużo większą skalę. W głębi oceanu są więc ogromne góry, klify, wulkany, a nawet jeziora i rzeki, które mogą płynąć przez tysiące kilometrów. Te formacje i prądy tworzą się, gdy słona woda spotyka się ze słodką, a ich różne gęstości tworzą efekt warstwowy.

Podobnie, nawet wodospady mogą pojawić się w oceanie, jak na przykład katarakta w Cieśninie Duńskiej na Atlantyku między Islandią a Grenlandią. To najwyższy na świecie podwodny wodospad o spadku ponad 3500 metrów. Powstał w miejscu, gdzie zimniejsza woda ze wschodniej strony jest spychana w dół przez cieplejsze masy z zachodu.

Kawiarnia „Biały Rekin” nie jest właściwie kawiarnią

rekinW tej kawiarni nie spodziewaj się ciepłego powitania i flat white — Shutterstock

Życie niesławnego żarłacza białego zawsze rozbudzało ludzką ciekawość. Te samotne stworzenia spędzają swoje życie w ciągłej migracji po oceanach świata, nie zdradzając niczym osobistych planów. Jednak w 2002 roku naukowcom udało się odkryć, że rekiny, podobnie jak wielu ludzi, mają swój ulubiony „wakacyjny” kierunek. To miejsce zwane Kawiarnią Białego Rekina zajmuje obszar wielkości Kolorado i leży na północnym Pacyfiku. Popularność wśród swoich bywalców rodem ze „Szczęk” zawdzięcza zaskakującej obfitości pożywienia. Służy rekinom jako zimowe i wiosenne schronienie.

W oceanie jest więcej artefaktów niż we wszystkich muzeach razem wziętych.

wrak statku zatopionyNa dnie światowych oceanów leży ponad trzy miliony wraków statków — Shutterstock

Żegluga po morzach i oceanach świata to niebezpieczne zajęcie. Szacuje się, że ponad trzy miliony wraków spoczęło na dnie morza. Najciekawsze jest jednak to, że większość z tych zatopionych statków przewoziła niezliczone skarby i artefakty. Razem wzięte, przewyższałyby liczbą a może i wartością wszystkie eksponaty znajdujące się w światowych muzeach.

Korale produkują swój własny filtr przeciwsłoneczny

kolorowe koralowceTo dość altruistyczne: wytworzone przez korale związki chroniące przed słońcem służą także rybom, które na nich żerują — Shutterstock

Oceany to nie tylko uosobienie niebezpieczeństwa i skrajności — to także miejsce ciągłego rozwoju i ewolucji. Na przykład Wielka Rafa Koralowa w Australii to największa kolonia koralowców na świecie, której pozytywny wpływ na środowisko jest nie do przecenienia.

Może zaskoczyć Cię fakt, że koralowce poza innymi właściwościami są również morską wytwórnią filtrów UV. Naukowcy odkryli kilka lat temu, że wytwarzają one naturalne związki, którymi chronią siebie — a także ryby, które się nimi żywią — przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Rów Mariański jest najgłębszym miejscem Ziemi

nurkowie w Rowie MariańskimOd 1960 r. było już kilka wypraw do tej głębi – 1840489pavan nd, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Rów Mariański, ze swoją maksymalną głębokością prawie 11 kilometrów, jest najgłębszym znanym nam miejscem na ziemi. Ze względu na brak światła słonecznego i ogromne ciśnienie wody, nie jest zbyt przyjazny większości organizmów, które ośmielają się do niego zapuszczać.

Jest jednak zwierzę, które wykorzystało te warunki, a nawet zdołało stać się głównym drapieżnikiem tego obszaru — Pseudoliparis swirei. Ta blada ryba z rodzaju dennikowatych, podobna jest bardziej do ślepej kijanki. Może wyglądać na bezbronne stworzenie, ale jest ciemna, głęboka pustka nie wydaje się robić na nim wrażenia. Raz nawet zostało schwytane 7 966 metrów poniżej poziomu morza — to najgłębiej dokonany połów, jaki kiedykolwiek odnotowano.

Odwiedź Kiwi.com Stories, po więcej inspiracji i informacji dotyczących podróży.

 

Powiązane artykuły

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.

Ondřej Koraba

Ondřej Koraba is a freelance journalist and content marketer.