6 niezbędnych rzeczy związanych z podróżą w trakcie pandemii

6 niezbędnych rzeczy związanych z podróżą w trakcie pandemii

Porady podróżnicze


|

Wszystko, czego potrzebujesz: od testów na COVID-19, przez elastyczne opcje rezerwacji, aż po własny papier toaletowy

Nawet w „normalnych” czasach podróżowanie może być zagmatwane zwłaszcza, gdy mamy wiele przesiadek, podróżujemy na inny kontynent lub być może z dziećmi. Cóż, sprawa może być nawet bardziej skomplikowana, gdy podróżujemy w trakcie globalnej pandemii, a więc spójrzmy na tę prostą listę, którą ułożyliśmy, aby każdorazowe podróżowanie stało się łatwiejsze.

1. Sprawdź ograniczenia i wymogi w miejscu swojego zamieszkania

Regularnie sprawdzaj ograniczenia i wymogi związane z podróżowaniem. Zmieniają się szybkoRegularnie sprawdzaj ograniczenia i wymogi związane z podróżowaniem. Zmieniają się szybko — Shutterstock

Jeszcze przed planowaniem podróży warto sprawdzić ograniczenia i wymogi obowiązujące w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy. Czy możesz wrócić bez obowiązkowej kwarantanny? Czy w drodze powrotnej musisz poddać się jakimś testom lub okazać jakieś dokumenty? I czy w razie niespodziewanych kłopotów, masz jakiś plan zapasowy?

Gdy zechcesz poświęcić chwilę na rozważenie wszystkich dostępnych opcji przed zarezerwowaniem podróży, na jej planowanie nigdy nie jest za wcześnie. Nawet jeśli nie wybierzesz się w podróż przez następny miesiąc lub być może sześć miesięcy, samo planowanie już może być całkiem fascynujące.

2. Wyszukuj elastyczne opcje rezerwacji

Oto trzy rodzaje naszych taryf oferujących elastyczność, której potrzebujeszOto trzy rodzaje naszych taryf oferujących elastyczność, której potrzebujesz — Kiwi.com

Bez względu na to czy dokonujesz rezerwacji last-minute czy z wielotygodniowym wyprzedzeniem, ograniczenia we wszystkich miejscach zmieniają się dosłownie codzienne, więc chcesz mieć pewność, że dysponujesz pewną elastycznością co do swojej podróży.

Niektóre kraje wpuszczają jedynie osoby podróżujące drogą powietrzną inne natomiast nie nakładają żadnych ograniczeń. Na Kiwi.com możesz wyszukiwać loty, autobusy i pociągi i dostosować swoją podróż tak, by lepiej spełniała wymogi miejsca docelowego. Czy międzylądowanie w określonym kraju jest dla ciebie niewygodne? Możesz je wyłączyć ub upewnić się, że lot odbywa się bez przerw. A ponadto możesz wybrać rodzaj taryfy z oczekiwanym poziomem elastyczności.

3. Upewnij się, że posiadasz ważne testy i zaświadczenia dot. COVID-19

Niektóre kraje mają większy wymogi niż tylko negatywny test PCRNiektóre kraje mają większy wymogi niż tylko negatywny test PCR — Shutterstock

Posiadanie negatywnego testu na COVID-19 w trakcie podróży nie zawsze stanowi wymóg, a często jest to uzależnione od kraju do którego lub przez który podróżujesz. Mając to na uwadze, posiadanie tylko jakiegoś testu może nie być wystarczające — miejsca docelowe i linie lotnicze (i inni) mogą rozróżniać różne rodzaje testów diagnostycznych.

Ponieważ wymogi często się zmieniają, należy zawsze sprawdzać, który test jest potrzebny oraz kiedy należy go przeprowadzić.
Na przykład osoby podróżujące z innych krajów do Stanów Zjednoczonych muszą poddać się testom do trzech dni przed odlotem i okazać negatywny wynik testu liniom lotniczym przed wejściem do samolotu. Alternatywnie, można pokazać dowód przebycia choroby i wyzdrowienia – aktualne pozytywne badania i oficjalna dokumentacja medyczna były akceptowane na potrzeby podróży.

4. Spakuj właściwe rzeczy

Sprawdź przepisy krajów, do których podróżujesz. Obecnie wiele krajów wymaga noszenia masek w miejscach publicznychSprawdź przepisy krajów, do których podróżujesz. Obecnie wiele krajów wymaga noszenia masek w miejscach publicznych — Shutterstock

Dla niektórych osób noszenie maski stało się częścią codziennej rutyny, inni natomiast być może jeszcze się do tego tak bardzo nie przyzwyczaili, w zależności od miejsca zamieszkania.

Zasłanianie twarzy w samolocie lub na lotnisku stało się standardem branżowy i bez względu na to jak oficjalnie to zabrzmi, osobom bez zasłoniętej twarzy może zdarzyć się odmowa przyjęcia na pokład czy kontynuowania podróży. W niektórych miejscach obecnie wymaga się maski typu FFP2, a nie prostszej maski zasłaniającej twarz lub maski z materiału. Oczywiście używanie dowolnej osłony twarzy wymaga prawidłowego stosowania, tzn. zasłonięcia nosa i ust.

Jest wiele rzeczy, które warto mieć, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w bagażu, a mogą być przydatne w unikaniu zarazków. Poza płynem do dezynfekcji rąk i mokrymi chustkami (opcja mniej proekologiczna), być może warto zapakować własny papier toaletowy, gdyż – pomijając fakt, że rolka jest dotykana przez różne osoby, wykazano, że każde spłukanie toalety powoduje rozprzestrzenianie się znajdujących się tam bakterii wszędzie dookoła sedesu, w tym także na rolkę papieru.

Możesz zapakować własną butelkę do uzdatniania wody z technologią UV i zestaw sztućców / przyborów kuchennych, jeśli planujesz gotować w trakcie podróży. Jeśli zabierasz nóż do masła, lepiej zdecydować się na plastikowy lub zaokrąglony, gdyż metalowego nie można zabierać do samolotu.

5. Wykup ubezpieczenie turystyczne (uwzględniające COVID-19)

Oferujemy dwa rodzaje ubezpieczeń turystycznychOferujemy dwa rodzaje ubezpieczeń turystycznych — Kiwi.com

Poza standardowym ubezpieczeniem turystycznym, warto rozejrzeć się za takim, które obowiązuje w konkretnych przypadkach, takich jak pandemia COVID-19. Niektóre ubezpieczenia mają zastosowanie przez pewien okres, dotyczą określonego miejsca lub okoliczności, a więc warto zapoznać się z warunkami przed dokonaniem wyboru.

Kiwi.com również oferuje ubezpieczenia turystyczne i COVID-19. Można w trakcie dokonywania rezerwacji wybrać takie, które odpowiada twoim potrzebom, aby załatwić wszystko za jednym razem i potem się tym nie martwić.

6. Bądź na bieżąco jeśli chodzi o sytuację w miejscu docelowym

Teraz, gdy jesteś już gotowy do podróży, koniecznie śledź informacje i przepisy dotyczące miejsca docelowego, a także miejsc międzylądowania znajdujących się na twojej trasie. Nawet jeśli nie znasz języka, oficjalne strony i zasoby rządowe są często dostępne w innych językach, np angielskim. Możesz też skontaktować się z własną ambasadą.

Jeśli rozmyślasz o tym, żeby gdzieś ruszyć, sprawdź doskonałe ceny na Kiwi.com gdzie znajdziesz tysiące tras do pokonania samolotem, autobusami czy koleją. Nigdy nie jest za wcześnie (ani też za późno), aby marzyć o kolejnej przygodzie.

Chcesz poznać więcej wskazówek i porad w trakcie planowania podróży? Przejdź do naszego przewodnika zawierającego najlepsze sztuczki związane z podróżą lub przejrzyj Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły