Chile i Wietnam otworzą granice od października

Wiadomości podróżnicze


21 września, 2021

| 21 września, 2021

Wietnam i Chile przygotowują się na przyjęcie turystów

Na wzór programu “Phuket sandbox” w Tajlandii, Wietnam planuje ponownie otworzyć swoje granice dla międzynarodowych podróżnych. Po raz pierwszy od półtora roku. Tajlandia zezwala już zagranicznym turystom na wjazd do regionu Azji Południowo-Wschodniej. Wietnam rozpocznie otwieranie się na turystykę od wyspy Phu Quoc u południowo-zachodniego wybrzeża kraju. Chilijskie władze także przygotowują się na przyjęcie turystów zagranicznych.

Etapy ponownego otwarcia granic Wietnamu

kolorowe łodzie na jeziorze w WietnamieNa początek Wietnam otworzy dla turystów tylko część Phu Quoc — Shutterstock

Od października planuje się wznowienie turystyki na Phu Quoc w ramach sześciomiesięcznego programu pilotażowego podzielonego na dwie fazy. Pierwsza potrwa trzy miesiące i obejmie około 3000 odwiedzających. Przyloty mogą się odbywać jedynie liniami czarterowymi i są ograniczone do niektórych części wyspy. Druga faza również potrwa trzy miesiące, będzie rozszerzona do 10 000 odwiedzających i loty komercyjne. Planuje się, że do tego czasu większość wyspy będzie otwarta dla turystów.

Zielone światło dla turystyki tylko po zaszczepieniu mieszkańców 

Wznowienie ruchu turystycznego jest obecnie uzależnione od tego, czy wszyscy mieszkańcy wyspy zostaną w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. To ambitny cel, biorąc pod uwagę, że obecny wskaźnik szczepień na wyspie wynosi około 35 procent. Według Huynh Quang Hung, przewodniczącego Phu Quoc, region  potrzebuje kolejnych 250 000 – 300 000 dawek, aby uzyskać odporność zbiorową.

Jakie wymogi trzeba spełnić podróżując do Wietnamu?

Podróżni z zagranicy, którzy chcą wjechać na Phu Quoc podczas fazy pilotażowej, będą musieli zostać w pełni zaszczepieni. Drugą dawkę należy przyjąć co najmniej 14 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed datą wjazdu. Nie zwolni to jednak z konieczności wykonania testu na COVID-19 metodą PCR w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Chile wznawia turystykę przed sezonem letnim

postać na pustyniKsiężycowy krajobraz na pustyni Atacama to tylko jedna z wielu atrakcji Chile — Shutterstock


Międzynarodowa turystyka stanowi prawie w Chile 40 procent tej branży. Otwierając swoje granice dla zagranicznych gości kraj planuje ożywić podupadające biznesy.

Dyskusje o otwarciu granic, które zamknięto w marcu 2020 r., a następnie ponownie w kwietniu 2021 r., rozpoczęły się, gdy życie w kraju powoli wracało do normy. Chile szczyci się jednym z najwyższych na świecie wskaźników szczepień – ponad 80 procent populacji jest obecnie w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. 

Surowe wymagania dotyczące wjazdu dla turystów zagranicznych

Od października podróżni zagraniczni będą mogli wjeżdżać do Chile pod warunkiem zarówno pełnego zaszczepienia jak i negatywnego wyniku testu PCR, który został wydany maksymalnie 72 godziny przed wjazdem.

Wymagany będzie także dowód posiadania międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego o minimalnej wartości 30 000 USD oraz ubiegać się o tzw. kartę mobilności. Świadectwo szczepienia musi zostać zatwierdzone przez chilijskie ministerstwo zdrowia – proces, który może potrwać do jednego miesiąca.

Goście z zagranicy po przyjeździe są również zobowiązani do poddania się badaniom, 5-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym wcześniej miejscu zakwaterowania oraz zgłaszania swojego stanu zdrowia i miejsca pobytu codziennie przez okres do 14 dni. 

Nieszczepieni podróżni, w tym dzieci zbyt małe, aby je zaszczepić, nie mogą obecnie liczyć na wjazd do Chile.

Ostra krytyka surowych zasad wjazdu

Chilijskie Stowarzyszenie Linii Lotniczych (ACHILA) nie zgadza się z surowymi przepisami. W oświadczeniu dla agencji Reuters grupa stwierdziła, że ​​„środki ogłoszone przez rząd… nadal należą do najbardziej restrykcyjnych… na świecie”. Proponują zniesienie wymogu kwarantanny, a także umożliwienie podróżowania z dziećmi, argumentując luzowanie obostrzeń wysokim wskaźnikiem szczepień w kraju.

Więcej artykułów o podróżach znajdziesz na Kiwi.com Stories.