Oxford has twinned with Grenoble, among others, a by-word for educational excellence in France

Ciekawostki na temat miast partnerskich

Inspiracje podróżnicze


|

Historia, sztuka, kultura, język lub po prostu zabawna nazwa sprawiają, że te słynne miejsca są w jakiś sposób ze sobą powiązane…

„Miasta bliźniacze”, „miasta partnerskie”, „miasta przyjaźni” – jakkolwiek je nazwiesz, idea jest w zasadzie ta sama: istnienie jakiegoś związku prawnego i społecznego pomiędzy miasteczkami, miastami lub regionami.

Chociaż było kilka przykładów takich powiązań w historii (mówi się na przykład, że angielskie miasto Keighley „adoptowało” Poix-du-Nord we Francji po I wojnie światowej), począwszy od 1947 r., tuż po II wojnie światowej, partnerstwo było postrzegane jako sposób na nawiązanie przyjaźni i zrozumienia pomiędzy miejscami, które były zaciętymi wrogami zaledwie kilka lat wcześniej. W dzisiejszych czasach elementami wiążącymi mogą być: strategiczne powiązania biznesowe, sposoby zachęcania do turystyki, chęć celebrowania wspólnego dziedzictwa lub po prostu chęć zapewnienia danemu miejscu rozgłosu.

Poniżej zamieszczamy niektóre z historii, które dotyczą miast partnerskich z całego świata.

Pierwsza: Coventry, Stalingrad (obecnie Wołgograd) i Drezno

Mieszkańcy Coventry (głównie kobiety) razem podjęli wysiłek zebrania pieniędzy i wspomożenia Armii Czerwonej, stawiając miasto Stalingrad w centrum swojej kampaniiMieszkańcy Coventry (głównie kobiety) razem podjęli wysiłek zebrania pieniędzy i wspomożenia Armii Czerwonej, stawiając miasto Stalingrad w centrum swojej kampanii — Shutterstock

Jak wspomnieliśmy, relacje pomiędzy różnymi miastami istniały już w przeszłości (umowa pomiędzy Paderborn i Le Mans sięga roku 836 r.; na nieco luźniejszej zasadzie Toledo w stanie Ohio nawiązało stosunki partnerskie z Toledo w Hiszpanii, wyłącznie dlatego, że obie te miejscowości mają tę samą nazwę), ale powyższy przykład stanowił pierwszy powojenny, utworzony ze względów społecznych związek prawny dwóch miejsc, w formie w jakiej znamy go obecnie.

W rzeczywistości związek ten miał swoje początki już w 1942 roku podczas II wojny światowej, kiedy to obywatele Coventry (głównie kobiety) połączyli swe wysiłki, aby zebrać pieniądze i pomóc Armii Czerwonej, obierając Stalingrad jako główny cel swojej kampanii. Ponieważ miasta były podobnej wielkości, oba były ośrodkami produkcji pojazdów, a także oba zostały praktycznie wymazane z map w wyniku bombardowania, pokaźny w tamtym czasie ruch lewicowy obecny w Coventry odczuwał pokrewieństwo z tym położonym w ZSSR miastem.

Były to skromne początki. Rzeczywiście, urzędnik miasta Coventry miał jedynie nadzieję, że „partnerstwo będzie się przejawiać w takich sprawach, jak wzajemne odwiedziny obywateli obu miast… nawiązywanie przyjaźni listownych… oraz wymiana literatury i informacji”. Partnerstwo niemotywowane względami politycznymi, lecz społecznymi. Po tym, jak pokonane i podobnie zniszczone Drezno dołączyło do tego swoistego triumwiratu w 1947 roku, odlano oryginalną kostkę.

Najbardziej ekskluzywne: Rzym i Paryż

Rzym jest miastem partnerskim wyłącznie Paryża, a Paryż wyłącznie RzymuRzym jest miastem partnerskim wyłącznie Paryża, a Paryż wyłącznie Rzymu — Shutterstock

Nic dziwnego, że oba te znane ze swojej historii, piękna i wyłączności miasta, powinny były połączyć siły, ale niezwykłe jest to, że miasta te są właśnie takie: wyłączne.

Rzym jest miastem partnerskim wyłącznie Paryża, a Paryż wyłącznie Rzymu. Sformułowanie „Tylko Paryż jest wystarczająco dobry dla Rzymu i tylko Rzym jest wystarczająco dobry dla Paryża” zostało wykute 22 czerwca 1958 r., kiedy to podpisana została (cokolwiek powściągliwa) umowa skutkująca narodzeniem związku miast bliźniaczych.

Oba miasta znalazły także nieco „semantyczny sposób” na nawiązanie współpracy z innymi miastami, określając je mianem „miast partnerskich” – dla Rzymu są nimi Buenos Aires, Sydney i Madryt, podczas gdy Paryż wciągnął rękę do Pragi, Tokio i Aten – jednak wyrażenie „miasta bliźniacze” używane jest wyłącznie w kontekście związku Paryża z Rzymem. Niewielka różnica, ale wydaje się być uzasadniona.

Związek cokolwiek niewyłączny: St. Petersburg i Barcelona, Los Angeles, Rotterdam, Szanghaj…

St. Petersburg ma 55 oficjalnych miast partnerskich, a także nieoficjalne powiązania z 39 innymiSt. Petersburg ma 55 oficjalnych miast partnerskich, a także nieoficjalne powiązania z 39 innymi — Shutterstock

Drugie miasto Rosji ma 55 oficjalnych miast partnerskich, a także nieoficjalne powiązania z 39 kolejnymi. Wiele z nich wynikało z faktu, że Rosja miała bardzo burzliwą historię, a wiek XX nie odbiegał w tym względzie od normy.

Od zawsze odczuwając dumę ze swojej morskości, St. Petersburg początkowo tworzył partnerstwa oparte na wspólnej historii lub tle kulturowym (na przykład Hamburg, Gdańsk i Pireus), a następnie, w okresie rozkwitu Związku Radzieckiego, na tle rolniczym lub przemysłowym. Po upadku komunizmu kluczową rolę zaczynały odgrywać biznes, edukacja i turystyka, tak więc rozpoczęła się trzecia fala nawiązywania relacji opartych o aspekty bliźniacze.

Nieoficjalne powiązania zostały nawiązane w XXI wieku z miejscami tak różnorodnymi, jak Guadalajara, Chartum, Porto Alegre, Oslo, Florencja, Hajfag, Ułan Bator i cały stan Maryland!

Najbardziej wykształcone: Oksford i Bonn, Grenoble, Padwa, Leiden i inne

Miasto Oksford nawiązało współpracę partnerską z Grenoble, między innymi w celu osiągnięcia doskonałości edukacyjnej we FrancjiMiasto Oksford nawiązało współpracę partnerską z Grenoble, między innymi w celu osiągnięcia doskonałości edukacyjnej we Francji — Shutterstock

Kiedy większość ludzi słyszy słowo Oxford, automatycznie dodaje do niego słowo uniwersytet, co ma sens, ponieważ uczelnia wyższa istnieje tu od 1096 roku, co czyni ją najstarszą w anglojęzycznym świecie.

Warto było zatem nawiązać współpracę z niektórymi innymi wspaniałymi ośrodkami naukowymi. Padwa, niedaleko Wenecji, ma uniwersytet od 1222 roku. To w nim właśnie nauczał astronom Galileusz w latach 1592–1610. Miasto Leiden jest domem najstarszego uniwersytetu w Holandii, który wydał na świat 13 laureatów Nagrody Nobla, podczas gdy Bonn i Grenoble są symbolami doskonałości edukacyjnej w swoich krajach.

Najszybsze: Indianapolis i Monza

Od 1911 roku Indianapolis Motor Speedway – potocznie nazywany The Brickyard (cegielnia) – jest gospodarzem Indianapolis 500, jednego z najsłynniejszych wyścigów na świecie. W położonym niedaleko Mediolanu mieście Monza, Autodromo Nazionale di Monza został zbudowany zaledwie kilka lat później, co czyni go najstarszym nadal używanym torem w Europie. Oba te tory słyną z rozwijanych na nich przerażających prędkości, a nachylone nawierzchnie Monzy są nadal widoczne, mimo że ostatni raz były używane w 1969 roku.

Obecnie oba wyścigi (Indy 500 i Grand Prix Włoch) nadal przyciągają setki tysięcy ludzi do obu tych świątyń prędkości, zasadniczo niezmienionych od ich powstania. Obie są domem około stulecia chwały, tragedii i czystego umiłowania emocji, hałasu i umiejętności zmagania się z pojazdem, polegającej na zmuszaniu go do pokonywania kolejnych okrążeń szybciej od innych uczestników stawki.

Najbardziej muzykalne: Bristol i Nowy Orlean

Miasta Bristol w Wielkiej Brytanii i Nowy Orlean w USA mają coś, co same nazywają partnerstwem „współbrzmiącym”, opartym na dziedzictwie muzycznym obu miastMiasta Bristol w Wielkiej Brytanii i Nowy Orlean w USA mają coś, co same nazywają partnerstwem „współbrzmiącym”, opartym na dziedzictwie muzycznym obu miast — Shutterstock

Określenie to jest pięknie trafne, bo choć związek łączący Bristol w Wielkiej Brytanii i Nowy Orlean w USA nie jest „oficjalnym” partnerstwem, miasta te tworzą ze sobą coś, co określone jest mianem partnerstwa „współbrzmiącego”, nawiązującego do dziedzictwa muzycznego obu miast.

Nowy Orlean słynie oczywiście z tradycji jazzu i bluesa, z której zrodziło się charakterystyczne południowe brzmienie rock and rolla, a także z tych bardziej ludowych rodzajów muzyki, takich jak Cajun, Zydeco i tzw. swampy, szorstki blues Delta. Z biegiem lat scena muzyczna Nowego Orleanu rozwinęła się jeszcze bardziej i niemal wszystkie gatunki muzyczne – od południowego rocka po death metal i hip hop – znalazły tu swój dom.

Bristol trzymał się bardziej podziemia, choć nie był przez to mniej zróżnicowany. W latach siedemdziesiątych wiele zespołów łączących punk i aktywizm polityczny znalazło tam podatny grunt, a na początku lat dziewięćdziesiątych powstało tu także nowe brzmienie, określane mianem trip-hopu. Drum and bass, funk, jazz, house, soul i kilka innych stylów połączonych ze sobą tworzyły często coś przygnębiającego (downbeat), melancholijnego, klimatycznego i dziwnie, przemysłowo, emocjonalnie brytyjskiego. Dziś scena muzyczna Bristolu nadal jest jedną z najwspanialszych w Wielkiej Brytanii.

Najbardziej odległe (naszym zdaniem): Dunedin i Edynburg

Dunedin, na samym koniuszku Wyspy Południowej Nowej Zelandii i Edynburg w Szkocji oddalone są od siebie o ponad 18 800 kmDunedin, na samym koniuszku Wyspy Południowej Nowej Zelandii i Edynburg w Szkocji oddalone są od siebie o ponad 18 800 km — Shutterstock

Nie ma zbyt wielu informacji na temat tego, które dwa siostrzane miasta są najbardziej oddalone od siebie, my jednak uważamy, że mogą to być Dunedin, na krańcu Wyspy Południowej Nowej Zelandii i Edynburg, oddalona o ponad 18 800 km stolica Szkocji.

Dlaczego zatem te dwa odległe miasta zdecydowały się na partnerstwo? Cóż, związek między nimi jest bliższy, niż mogłoby się wydawać. Nazwa Dunedin pochodzi od Dùn Èideann, szkockiej gaelickiej nazwy Edynburga. Miasto zostało zasiedlone przez Szkotów w 1848 roku, kiedy to tysiące z nich odbyły nieskończenie długą podróż na południe w poszukiwaniu fortuny podczas Gorączki Złota Otago, w połowie XIX wieku. Thomas Burns, siostrzeniec poety Roberta Burnsa, założył także w tym mieście pierwszy uniwersytet w Nowej Zelandii.

Sam Edynburg prawdopodobnie nie wymaga tak gruntownego przedstawienia. Stolica Szkocji jest dobrze znana z festiwalu komedii i sztuk performatywnych, wspaniałej architektury, zamku oraz wygasłego wulkanu Arthur’s Seat, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto (oczywiście wtedy, gdy nie leje na nie deszcz!). Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Wielkiej Brytanii – przyciąga miliony turystów każdego roku.

… i kilka bliźniaków ekstra!

Szkockie miasto Dull nawiązało współpracę z miastem Boring ze stanu Oregon w 2012 roku, a w 2017 roku poszło o krok dalej, witając w tym duumwiracie położone w Australii miasto Bland.

Położone w stanie Iowa miasto Elkader wydaje się mieć niewiele wspólnego ze znajdującym się w Algerii miastem Maskara, ale tylko do chwili, w której dowiadujemy się, że założyciel miasta, Timothy Davis, w 1846 roku tak naprawdę nazwał miasto imieniem Emira Abd al-Qādira – przywódcy wojskowego, walczącego o uwolnienie swojego kraju od francuskiego kolonializmu. Nazwa została zangielszczona, ale po utworzeniu bliźniaczego związku z góra sto lat później, powiązania pozostają silne do chwili obecnej.

I wreszcie miasto Swindon w Anglii, niekoniecznie kojarzące się z magią i cudami (chociaż ronda ma absolutnie wspaniałe), nawiązało oparte o ronda właśnie nieoficjalne partnerstwo z Walt Disney World na Florydzie w 2017 roku.

Czy lektura tego artykułu sprawiła Ci przyjemność? Poznaj więcej historii na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether