Co robić w Barcelonie: wymarzona wycieczka po mieście

Co robić w Barcelonie: wymarzona wycieczka po mieście

Destynacje


|

W ramach instagramowej zabawy Where Next , nasi użytkownicy stworzyli swój własny, idealny plan na wycieczkę po Barcelonie, publikując osobiste wskazówki oraz decydując o tym, co robić i zobaczyć w trakcie pobytu!

Hity z Instagrama: Barcelona w obiektywie

front sali koncertowej Palau de la Musica Catalana z kolumnami i krużgankiemSłynna sala koncertowa Palau de la Musica Catalana, Barcelona — Shutterstock


Barcelona to niezwykle malownicze miasto, zatem zacznijmy od odwiedzenia kilku miejsc, które trzeba zobaczyć — i sfotografować. Znana na całym świecie Sagrada Família to oczywisty punkt, od którego można zacząć. To arcydzieło Antoniego Gaudiego wznosi się wysoko nad miastem, jako niezwykły przykład modernistycznego podejścia do architektury gotyckiej, a nawet nie jest jeszcze ukończony! Jednak nie powinno Cię to  powstrzymać: mimo że w budowie, to i tak jest to jeden z najbardziej kultowych budynków w Hiszpanii! Przygotuj aparat!

La Rambla to kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić. Ok, to trochę lep na turystów, ale w którym większym mieście ich nie ma? Świetne miejsce do obserwowania ludzi: na całej długości 1,3 km deptaka mamy przekrój barwnych postaci: mieszkańców, turystów, artystów ulicznych, muzyków, żywych posągów i wielu innych. Znajdź stolik w jednej z licznych restauracji lub kawiarni, i obserwuj świat.

Palau de la Música Catalana, jedyna sala koncertowa w stylu secesyjnym na świecie, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie tylko miejsce znane ze wspaniałych koncertów, ale także niezwykłej architektury, wartej podziwiania zarówno przy muzyce, jak i w ciszy. Wrażenie robią zewnętrzne elewacje dekorowane kolorowymi freskami i fantazyjnymi rzeźbami, niesamowite audytorium, z mnóstwem witraży, dekorowane motywami z natury: owocami, palmami, oraz szklany dach, przez który sala jest  zalana promieniami słońca.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kiwi.com (@kiwicom247)


Po zwiedzaniu czas na relaks na plaży. Udajemy się do La Barceloneta i plaży Sant Sebastià, aby poleżeć na piasku lub wykąpać w morzu, oglądać jachty w porcie i delektować się  świeżymi owocami morza lub tapas z jednym z wielu barów na plaży. Wspaniały koniec udanego dnia!

Z duchem czasu: historia Barcelony

zacienione gotyckie wnętrza Carrer del Bisbe w BarceloniePasaż Carrer del Bisbe w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie — Shutterstock

Główne zabytki zaliczone, czas na dalszą eksplorację. Dziś mamy do odkrycia trzy różne miejsca, a mianowicie El Born, Gótico i Gràcia, więc nie ma czasu do stracenia!

Zacznijmy w El Born. To średniowieczne wąskie ulice i charakterystyczne place, z małymi delikatesami sprzedającymi takie pyszności jak kawa, wędliny i sery. Znajdziemy tu też mnóstwo kawiarni, które w nocy zamieniają się w winiarnie i koktajlbary. Jeśli nie masz nastroju na tak wyrafinowane rozrywki, zajrzyj do Antic, dawnego teatru, który w 2003 roku zyskał nowe życie, kiedy grupa artystów przekształciła przestrzeń w ramach projektu społecznego. Teraz jest tam modny ogródek z barem — idealnym na przerwę w czasie zwiedzania.

Gótico to, jak można się spodziewać, Dzielnica Gotycka i, podobnie jak El Born, to kolejny labirynt wąskich, urokliwych uliczek, wychodzących na place takie jak Pla de la Seu, w którym mieści się katedra w Barcelonie. Można tam spacerować krużgankami wśród pomarańczowych drzew i kwiatów lub wspiąć się na wieżę podziwiać niesamowite widoki. Po odrobinę artystycznej inspiracji udaj się do Els Quatre Gats, baru, którego stałymi bywalcami byli, wspomniany już Antonio Gaudi, a także Pablo Picasso, który zorganizował tu swoją pierwszą i drugą indywidualną wystawę w 1900 roku.

Wreszcie, Gràcia — to nieco cichsza okolica, niż dwie wymienione powyżej, ale nie mniej piękna i niepozbawiona kreatywnej atmosfery. Nie jest to ścisłe centrum, ale jest około 30 minut spacerem do Gótico i około 50 minut od Barcelonety i plaży. To okolica pełna artystycznych sklepów i galerii; jest tam też wiele miejsc oferujących warsztaty tańca, gotowania, jogi czy rzemiosła. Gràcia przypomina raczej małe, przyjazne miasteczko niż dzielnicę metropolii, więc warto się tam zatrzymać podczas pobytu w Barcelonie.

Inny punkt widzenia: Barcelona z góry

Widok na panoramę Barcelony z góryWidok Barcelony z Bunkers del Carmel (Turo de la Rovira) — Shutterstock

Jest tu jeszcze mnóstwo innych miejsc do odwiedzenia. Podczas pobytu można się nieźle nachodzić, warto więc zrobić sobie przerwę i znaleźć miejsce, w którym można na chwilę przystanąć.

Parc Güell to idealne miejsce na relaks. Na wzgórzu pierwotnie planowano osiedle mieszkaniowe, ale niepowodzenie tego projektu doprowadziło do powstania jednego z najpiękniejszych zakątków Barcelony. Spokojny, kolorowy, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego park, to idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta, które rozpościera się poniżej. Park na wzgórzu jest też domem dla pięknych ptaków, w tym orłów i papug. Kto wie, może uda Ci się spotkać kilku kolorowych mieszkańców! 

A może chcesz  skorzystać z Telefèric de Montjuïc — kolejki linowej Montjuïc? To atrakcja, która daje „dwa widoki w cenie jednego”; jadąc kolejką linową widzisz jak zabudowania zostają w dole, a gdy już dojedziesz na szczyt, otwiera się przed Tobą widok na całe miasto. Kolejka dociera do zamku Montjuïc na szczycie wzgórza, z którym dzieli swoją nazwę. Po zwiedzaniu XVII-wiecznej fortecy możesz cieszyć się panoramą Barcelony i zatoki.

Jeśli masz ochotę podziwiać  niesamowity zachód słońca — proszę bardzo, polecamy bunkry Carmel, element systemu ochrony przeciwlotniczej zbudowanego w 1938 roku podczas hiszpańskiej wojny domowej. To miejsce na szczycie wzgórza Turó de la Rovira było kiedyś zamknięte, ale teraz ponownie zaprasza turystów. Bunkry wciąż nie są oblegane, więc gdy zachodzi słońce, to nadal świetne miejsce do podziwiania niesamowitych, romantycznych widoków na zakończenie podróży.

Szukasz podróżniczych inspiracji? Odwiedź Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether