Dlaczego w końcu musisz odhaczyć te miejsca na swojej liście miejsc, które trzeba zobaczyć

Dlaczego w końcu musisz odhaczyć te miejsca na swojej liście miejsc, które trzeba zobaczyć

Inspiracje podróżnicze


|

Nie zawsze chodzi o mniej znane miejsca. Te destynacje cieszą się popularnością z określonego powodu

Podróżowanie było dotąd taką aktywnością, którą wszyscy przyjmowaliśmy za oczywistość. Każdy z nas ma w głowie nieskończoną listę miejsc, które chce odwiedzić, jednak z jakiegoś powodu odkłada to na później. Nie mówimy tutaj także o miejscach mało znanych: autor tego artykułu na przykład nigdy nie był w Barcelonie, pomimo tego, że wielokrotnie mówiono mu, jak wspaniałe jest to miejsce. Być może nadszedł zatem czas, aby przypomnieć sobie o wszystkich miejscach, do których obiecaliśmy sobie dotrzeć w końcu, jeśli cieszą się one popularnością, musi ona być silnie uzasadniona.

Rzym

Widok na RzymWidok na Rzym — Shutterstock

Rzym jedno z najłatwiejszych do pokochania miast na świecie jawi się jako nieco szokujący podczas pierwszej wizyty, jest bowiem tak rozpaczliwie, cudownie włoski. Od brzęczących skuterów po dzieciaki kopiące piłkę, ospałych mieszkańców dyskutujących o świecie z balkonów i niekończące się pokłady rzeczy, na które można się gapić to obowiązkowa pozycja dla każdego.

Dziwnie jest być otoczonym przez historię, być w niej tak całkowicie zanurzonym, że prawie nie zauważasz, kiedy się na nią natykasz. Koloseum najsłynniejsza z rzymskich budowli, znajduje się w zasadzie na wyspie między ciągami komunikacyjnymi; Panteon znajduje się na cichym, zwartym placu; Fontanna di Trevi ma trochę przestrzeni do oddychania, ale ona również znajduje się pomiędzy sklepem obuwniczym a lodziarnią.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roma (@roma)

Choć rzeczy te są wyraźnie zadbane, nie otacza się ich skrajnym ubóstwieniem, co czyni to miasto zupełnie wyjątkowym. Chodzisz tymi ulicami, takimi, jakimi były i jakimi jawiły się dla ludzi od tysięcy lat. To wymuszające postawę pokory, ale jednocześnie cudowne uczucie. 

Nowy Jork

Panorama Nowego Jorku o zachodzie słońcaPanorama Nowego Jorku o zachodzie słońca — Shutterstock

To dziwne, ale Rzym i Nowy Jork mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Oba te miejsca są tak dobrze znane, ponieważ można je zobaczyć w niezliczonej ilości filmów i programów telewizyjnych. Oba mają słynne budowle, na które natrafia się bardziej przez przypadek niż celowo. Oba poruszają się z prędkością miliona mil na godzinę; głośne, szalone, przytłaczające, ale z nieoczekiwanymi oazami spokoju w formie rodzinnych restauracji i światowej klasy galerii sztuki. Oba mają doskonałą pizzę na rogu ulicy.

Nigdy nie zobaczysz wszystkiego, co Nowy Jork ma do zaoferowania, nigdy. Ale to właśnie dlatego ludzie do niego wracają. Możesz w nieskończoność przemierzać ulice Manhattanu i zawsze jest jeszcze jeden butik, do którego możesz wpaść, jeszcze jeden apartamentowiec, w którym zamieszkiwanie możesz sobie wyobrazić, jeszcze jedna kawiarnia, którą chcesz uznać za swą lokalną, jeszcze jeden bar, w którym możesz odkryć swój nowy ulubiony zespół. Udaj się też do innych okręgów Nowego Jorku Brooklynu, Bronxu, Queens i Staten Island a nawet na zachód po drugiej stronie wody (i linii stanowej), do Jersey City i Hoboken, a wkrótce przekonasz się, że Nowy Jork jest wszystkim dla wszystkich. Musisz tylko odkryć swoją własną wersję wszystkiego.

Paryż

Stoliki kawiarniane na ulicy w ParyżuStoliki kawiarniane na ulicy w Paryżu — Shutterstock

Ludzie mówią, że Paryż jest romantyczny, jednak autor tego artykułu nigdy nie był do końca pewien, dlaczego. Jest duży i wspaniały, ale jest też głośny i szary. Wiele miast jest hałaśliwych i szarych, dlaczego zatem Paryż jest romantyczny?

Cóż, można znaleźć romantyczność w małych kwiatach. Oznakowanie metra w stylu art deco, pary siedzące na schodach katedry Montmartre, bateaux-mouches bezszelestnie przemykające nocą po Sekwanie, starożytne księgarnie i kawiarnie, które od setek lat oddają energię życiową naukowcom i artystom.


Z pewnością nie jest to dla wszystkich: rzeczywiście, jeśli myślisz, że nagle wszystko będzie usłane różami i wszędzie będzie czekać na Ciebie wino, to może się okazać, że Paryż nie przypadnie Ci do gustu. Ale jeśli zdecydujesz się rzucić w jedno z największych miast świata z otwartym umysłem, uznasz je zarówno za wielkie arcydzieło, jak i za tętniące życiem, żywe, oddychające, odważne, energiczne miasto.

Sydney

Port w Sydney o zachodzie słońcaPort w Sydney o zachodzie słońca — Shutterstock

Kraina po drugiej stronie kuli ziemskiej ma wiele zalet w postaci przyjaznych ludzi, wspaniałej pogody, świetnej scenerii, światowej klasy plaż i wielu innych rzeczy, jednak osoby odwiedzające Antypody po raz pierwszy nie muszą koniecznie wybierać Sydney.

Co przychodzi Ci do głowy jako pierwsze, kiedy myślisz o Australii? Most portowy, opera? Nawet jeśli nie przyjdą Ci na myśl w pierwszej kolejności, przyjdą na pewno i to ma sens. Sydney bierze to, co najlepsze w Australii, i łączy to wszystko w całość. Jak prawie wszystkie australijskie miasta, jest zbudowane na wodzie, co oznacza, że praktycznie gdziekolwiek się nie udasz, zobaczysz lśniący błękit spektakularnej zatoki.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sydney, Australia (@sydney)

Ma wszystko, czego potrzebuje najwyższej klasy miasto: wspaniałe restauracje, bogate życie nocne, parki i ogromne miasta, ale także plaże, pobliskie parki narodowe i jednodniowe wycieczki do australijskiego buszu. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą najlepiej czującą się w t-shircie i szortach czy preferującą wieczorowy smoking, czy może oba te style w zależności od okoliczności, Sydney jest miejscem, w którym znajdziesz niezbędną mieszankę tego wszystkiego i nie tylko.

Londyn

Młody podróżnik patrzący na Tower Bridge z łodziMłody podróżnik patrzący na Tower Bridge z łodzi — Shutterstock

Tajemnica Londynu tkwi w jego zdolności do wyczerpywania, jednak w pozytywnym sensie tego słowa. Będziesz dużo chodzić, ale podczas tego spaceru odwiedzisz jedne z najwspanialszych parków miejskich na świecie. Udasz się do rozległych muzeów, w których znajduje się szereg rzadko spotykanych gdzie indziej dzieł sztuki i kultury. Zobaczysz kręte alejki i urocze boczne uliczki ukryte przed widokiem ciekawskich. Uświadomisz sobie, że im więcej i częściej go przemierzasz, tym bardziej Londyn się zmienia. To nie tyle miasto, co zbiór cywilizacji i indywidualnych losów, egzystujących mniej lub bardziej szczęśliwie obok siebie.

Będąc w Londynie, możesz udać się w podróż po całym świecie. Nie tylko oglądając holenderskich mistrzów w galerii sztuki lub rzymską ceramikę w muzeum, ale także dzięki możliwości udania się do Brixton w poszukiwaniu jamajskich sklepów muzycznych i sal koncertowych, Peckham dla doznania rdzennej Nigerii, Camden dla doznania stylu latynoamerykańskiego lub po prostu wyjścia na wieczorne curry. Dodaj do tego kufel czegoś tradycyjnie angielskiego i popołudnie spędzone na oglądaniu 22 najlepszych sportowców świata (lub zawodników Tottenhamu i 11 innych) kopiących piłkę na trawie i masz przedsmak tego, czym jest Londyn. 

Egipt

Młody podróżnik odwiedzający egipskie miejsce o zachodzie słońcaMłody podróżnik odwiedzający egipskie miejsce o zachodzie słońca — Shutterstock

Na koniec pozwolimy sobie na pewne odstępstwo i zaprezentujemy kilka krajów. To dlatego, że chociaż chaotyczny Kair nie przypadnie do gustu wszystkim, Egipt jako całość jest dużo bardziej wielowymiarowy. Jest to jedna z wielkich cywilizacji świata nie ma znaczenia, ile na przykład zdarzyło Ci się widzieć zdjęć piramid, nigdy nie będziesz w stanie przygotować się na to, co Cię czeka.

Jeśli szukasz przygody, Egipt z łatwością Ci ją zapewni. Możesz wybrać się na tygodniowe wędrówki na pustynię Synaj, podróżując od oazy do oazy i biwakując pod gwiazdami obok ruin sprzed tysięcy lat.

Z drugiej strony możesz postawić na najwyższy luksus i spędzić cały pobyt w jednym z wielu kurortów wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, pływając, nurkując, uprawiając windsurfing lub po prostu leżąc na ciepłym, białym piasku.

Japonia

Wodospady Manai, Takachiho-cho, JaponiaWodospady Manai, Takachiho-cho, Japonia — Shutterstock

Ponownie, całkowicie inny kraj i taki, który, podobnie jak Egipt, jest miejscem, w którym różnica między starożytnością a nowoczesnością jest tak wyraźnie zaznaczona, że możesz chcieć poznać jego historię, starając się jak najlepiej uniknąć przytłaczającego technorozmycia miast Japonii.

Chociaż takie podejście nie jest do końca sprawiedliwe, ponieważ japońskie miasta, nawet potężne Tokio, wykonują ukłon w stronę swojej bogatej historii i kultury, nawet jeśli zwiedzasz je w gokarcie, nocujesz w hotelu kapsułowym lub robisz wiele innych rzeczy, które wydają się niemal komicznie stereotypowe, ale są całkowicie prawdziwe. Jeśli nie możesz poradzić sobie z Tokio, spróbuj mekki zwolenników ulicznego jedzenia Osaki, starożytnej stolicy Kioto lub mniej uczęszczanych miejsc, takich jak Nagoja, dom Toyoty i fajnych zakupów, lub Sapporo stolicy narciarstwa i piwa.

Lub pójdź całkowicie pod prąd. Zrelaksuj się w onsenie jednym z dziesiątek tysięcy gorących źródeł, które, jak Japończycy przysięgają od pokoleń, są dobre na wszystko: od łagodzenia wszelkiego rodzaju bólu po obniżanie ciśnienia krwi i oczyszczanie zatok. Odkryj swoją duchową stronę, odwiedzając świątynię buddyjską lub sanktuarium Shinto, odkrywaj morza wokół wysp, nurkując w rafach koralowych lub wygrzewaj się na słońcu pod kwitnącymi wiśniami.

Tajlandia

Sky Train przemierzający centrum BangkokuSky Train przemierzający centrum Bangkoku — Shutterstock

Kraj znany ze złotych świątyń i złotych piasków, Tajlandia zajmuje czołową lokatę na listach wielu podróżników. Południe kraju to długi, cienki pas lądu ze wspaniałymi plażami na całej długości, a także około 1400 małych wysepek zwieńczonych dżunglą i klifami, które opadają w krystaliczne morze. Na północy leży wiejskie serce kraju, w którym zegar jakby zatrzymał się kilkaset lat temu, a życie zwalnia do tempa wozu z wołami ciągnącego ładunek między farmami i wioskami.

Jednak czeka na Ciebie nie tylko uczta dla oczu. Tajskie jedzenie jest popularne na całym świecie, ale doświadczenie go u źródła, podczas siedzenia w chacie na miejskiej ulicy, na plaży w Phuket lub na lokalnym targu spożywczym, ujawnia zarówno pozorną prostotę, jak i absolutne mistrzostwo smaków całej tajskiej kuchni.

Wreszcie, nawet niewierzący muszą przyznać, że budowle religijne tego narodu zapierają dech w piersiach. Główną religią wydaje się być po prostu kolor, z rozsianymi złotymi posągami Buddy, flagami i serpentynami powiewającymi na wietrze oraz potężnymi świątyniami wszędzie, od miejskich parków po wiejskie szczyty gór. Tajlandia to zmysłowe doświadczenie, którego każdy powinien zaznać przynajmniej raz w życiu.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Więcej informacji znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether