Jak bezpiecznie podróżować solo- 35 wskazówek 

Jak bezpiecznie podróżować solo- 35 wskazówek 

Porady podróżnicze


|

Oto kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas podróży na własną rękę, niezależnie od tego, do jakiego kraju jedziesz, czy zatrzymujesz się w hotelu, czy w hostelu. Mamy też kilka porad szczególnie dla kobiet w podróży.

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej (a zwłaszcza w Dzień Singla!), podróżowanie solo jest na topie. Coraz więcej z nas wydaje się to robić — podróżując tam, gdzie chcemy, kiedy chcemy, bez kompromisów. Wiele osób ceni sobie rozwój osobisty, jaki dają doświadczenia podróży w pojedynkę. Jednak wciąż dość częste jest poczucie, że podróżowanie w pojedynkę nie jest bezpieczne, zwłaszcza dla kobiet. Zrozumiałe jest, że wiążą się z taką koncepcją obawy, które mogą zniechęcać do ruszenia w świat.

 

@kiwi.com „You’d better stay home, safe and warm”😃 #solotravel #solofemaletraveler #traveltiktok #travelcheap #travelwithkiwicom #DoritoslaÇıtırdatanLezzetler ♬ Funk It Up – Official Sound Studio


Chociaż prawdą jest, że trzeba zachować dodatkowy stopień ostrożności podczas zwiedzania nieznanych miejsc na własną rękę, nie pozwól, aby twoje obawy uniemożliwiły Ci odkrywanie świata i siebie. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samotnie po raz pierwszy, czy już wcześniej Ci się to zdarzało, a teraz chcesz eksplorować miejsca nieco bardziej oddalone od utartych szlaków, te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pozwolą Ci zachować rozsądek i zapewnią Cię, że możesz to zrobić!

20 najbezpieczniejszych krajów świata

osoba w różowej kurtce, w tle ściana wody, wodospadIslandia na szczycie Global Peace Index z 2022 roku — Shutterstock


Po pierwsze, jeśli nie masz doświadczenia w podróżowaniu solo i zastanawiasz się, gdzie udać się najpierw, oto kilka pomysłów: oto oficjalnie 20 najbezpieczniejszych krajów na świecie według 2022 Global Peace Index. Globalny Indeks Pokoju mierzy zakres trwających konfliktów cywilnych i międzynarodowych, stopień militaryzacji i ogólny poziom bezpieczeństwa społecznego w każdym kraju.

 1. Islandia
 2. Nowa Zelandia
 3. Irlandia
 4. Dania
 5. Austria
 6. Portugalia
 7. Słowenia
 8. Czechy
 9. Singapur
 10. Japonia
 11. Szwajcaria
 12. Kanada
 13. Węgry
 14. Finlandia
 15. Chorwacja
 16. Niemcy
 17. Norwegia
 18. Malezja
 19. Bhutan
 20. Słowacja

Pamiętaj, że żadne wakacje nie są wolne od ryzyka, jeśli chodzi o Twoje osobiste bezpieczeństwo. Oczywiście poziom czujności, który musisz zachować, różni się w zależności od tego, gdzie jesteś — od kraju, miasta, a nawet od dzielnicy — ale uniwersalną zasadą jest to, że nie ma czegoś takiego, jak zbyt dużo uważności. Przejdźmy więc do sedna — oto 35 najlepszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla osób podróżujących solo.

Przed wyjazdem

@kiwi.com Literally the impossible task…😤 #solotravel #solotravelhard #hardtravel #selfietravel #travelselfie #solotravelerlife #travelerlife #travelhoto #travelphotography #backpackerlife #backpackmistake #backpacktrip #backpacker #travelanywhere #travelanytime #travelcheap #travelforfree #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ GASLIGHT – INJI

1. Sprawdź oficjalne rządowe strony internetowe z poradami dla podróżnych. Zawierają one wiele specyficznych dla danego kraju informacji na temat wymagań dotyczących wjazdu, aktualne ostrzeżenia, lokalne zwyczaje i instrukcje postępowania w nagłych przypadkach, adresy konsulatów, ambasad itp. Znajdziesz je na stronie MSZ. Możesz też posiłkować się stronami z poradami dla podróżnych od rządu USA, czy Wielkiej Brytanii.

2. Zapoznaj się z walutą kraju docelowego i jej aktualnym kursem. Upewnij się, że rozumiesz, ile rzeczy są warte, aby zmniejszyć ryzyko bycia oszukanym (i zaplanować budżet).

3. Naucz się przynajmniej kilku podstawowych zwrotów w języku kraju docelowego. Przydatne z nich to „Nie rozumiem”, „Proszę mi powiedzieć, jak dojechać do…” i „Czy mówisz po angielsku?”.

4. Zanotuj numer (numery) telefonu służb ratowniczych w kraju docelowym.

5. Wyposaż się w ubrania „odporne” na kradzieże kieszonkowe, czyli torby, kurtki i spodnie z ukrytymi kieszeniami zapinanymi na zamek. Dobrym pomysłem jest również specjalna saszetka na pasku noszona pod ubraniem. Można znaleźć nawet małe, przypinane kieszonki na biustonosze!

6. Przestudiuj mapę okolicy, do której się wybierasz i zwróć szczególną uwagę na punkty orientacyjne. Dzięki temu masz większą szansę trafić z punktu A do B bez ryzyka zgubienia się.

7. Wykup kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, zwłaszcza jeśli wybierasz się w daleką podróż i/lub na dłuższy czas.

8. Zrób papierową kopię swojego paszportu na wypadek zgubienia lub kradzieży. Warto również zostawić kopię u zaufanej osoby w domu.

9. Zaplanuj swoją podróż tak dokładnie, jak to tylko możliwe, szczególnie część pomiędzy lotniskiem (lub dworcem) a miejscem zakwaterowania. Miej świadomość, że w nocy dotarcie do miejsca zakwaterowania może być trudniejsze.

10. Jest to raczej najgorszy scenariusz, ale naucz się kilku technik samoobrony, które możesz wykorzystać w przypadku ataku. Dobrym pomysłem może być również noszenie gazu pieprzowego, o ile jest to legalne w danym kraju.

11. Zwróć szczególną uwagę na środki bezpieczeństwa w opcjach zakwaterowania, które oglądasz, zwłaszcza jeśli jest tam recepcja, która nie działa 24 godziny na dobę.

12. Podziel się swoim planem podróży (szczegółowo), z kimś zaufanym w domu, abyś na pewno był ktoś, kto wie, gdzie masz być w danym czasie.

Zakwaterowanie

osoba zapinająca plecak leżący na łóżkuNiezależnie od miejsca pobytu, zawsze pilnuj swoich rzeczy — iStock

Hotele

13. Nigdy nie spuszczaj swojego bagażu z oczu podczas zameldowania lub wymeldowania. Jeśli portier nalega na zaniesienie bagażu do pokoju, należy się z nim zgodzić.

14. Użyj sejfu w swoim pokoju do przechowywania cennych rzeczy, których nie będziesz zabierać ze sobą.

15. Trzymaj drzwi do pokoju zamknięte na klucz, nawet gdy jesteś w środku. Kiedy wychodzisz, pozostaw pokój tak, jakbyś nadal ktoś w nim był, np. pozostawiając zapalone światło i umieszczając na klamce drzwi zawieszkę „nie przeszkadzać”.

16. Zapoznaj się z planem wyjścia ewakuacyjnego z hotelu w przypadku pożaru lub klęski żywiołowej.

Hostele

17. Używaj zamykanej szafki do przechowywania cennych rzeczy, nawet jeśli jesteś w prywatnym pokoju. Weź ze sobą z domu małą kłódkę.

18. Nie spuszczaj z oka swoich rzeczy, które nie są zamknięte na klucz.

19. Zaprzyjaźnij się ze swoimi współlokatorami, ale nie ufaj każdemu zbytnio na samym początku. Alkohol pij odpowiedzialnie i staraj się nie dać się zbytnio ponieść na imprezach.

Couchsurfing

20. Przeczytaj dokładnie profile i referencje na couchsurfing.com; zatrzymuj się tylko u gospodarzy ze zweryfikowanymi profilami.

21. Zadaj swojemu potencjalnemu gospodarzowi mnóstwo pytań, zanim spotkasz się osobiście (na przykład: „Jakiego poziomu prywatności powinienem oczekiwać?” „Ile razy wcześniej byłeś gospodarzem?” „Jakie są twoje zasady domowe?” „Jak wygląda twoja okolica?”). Jeśli coś Ci nie pasuje, poszukaj kogoś innego.

22. Miej plan B na wypadek, gdybyś poczuł się niebezpiecznie lub gdyby cokolwiek poszło nie tak. Poszukaj alternatywnych opcji zakwaterowania w pobliżu miejsca, w którym mieszka Twój gospodarz.

Na mieście

mężczyzna z niewielkim plecakiem na przejściu dla pieszych w tle uliczka w AzjiDobrym trikiem jest wyglądanie na pewnego siebie — iStock

23. Kiedy jesteś w podróży, upewnij się, że zabierasz ze sobą tylko to, co jest Ci potrzebne. Innymi słowy, nie noś przy sobie nadmiaru gotówki, dokumentów, które są interesujące tylko dla władz w Twoim kraju, biżuterii lub innych wartościowych przedmiotów.

24, Nie pij zbyt dużo alkoholu, a jeśli pijesz w miejscu publicznym, pilnuj swoich napojów przez cały czas. Niestety, drink spiking pozostaje powszechnym sposobem na wykorzystanie turystów w wielu miejscach.

25. Ubieraj się skromnie, ale swobodnie. Pewna siebie postawa nie zachęca do zaczepek — chodź z wyprostowanymi plecami i głową trzymaną dość wysoko. Staraj się wtopić, by nie rzucało się w oczy, że nie jesteś mieszkańcem miasta i pamiętaj, aby nie wyglądać na osobę zamożną, aby nie stać się celem dla kieszonkowców i złodziei.

26. Zachowaj czujność. Miej oczy i uszy otwarte na otoczenie przez cały czas, z uważnością rejestrując zachowania ludzi wokół ciebie.

27. Jeśli to możliwe, trzymaj się dobrze oświetlonych ulic i miejsc, gdzie chodzą inni ludzie.

28. Nie przesadzaj ze szczerością wobec dopiero co poznanych osób. Jeśli ktoś zapyta cię, gdzie się zatrzymasz, odpowiedz ogólnikowo; a jeśli ktoś zapyta cię, czy podróżujesz z kimś, powiedz, że idziesz do przyjaciół, rodziny lub partnera.

29. Zachowaj ostrożność wobec ludzi, którzy podchodzą do Ciebie, aby o coś poprosić. Oczywiście jest wiele powodów, dla których ktoś może Cię zagadywać i wiele z nich jest niewinnych, ale zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli odrzucasz jakąś propozycję, zrób to uprzejmie, ale stanowczo.

30. Korzystaj z map i aplikacji w telefonie, ale staraj się nie polegać na nich zbytnio — kup również mapy papierowe. (Raz skradziono mi telefon za granicą i kompletnie utknąłem. Nie miałem żadnego sposobu nawigacji, nie mogłem się z nikim skontaktować, nie wiedziałem nawet, która jest godzina, a karta pokładowa na mój lot powrotny również znajdowała się w telefonie. Nie podróżowałem sam, więc mój przyjaciel mi pomógł, ale zdecydowanie wyciągnąłem wnioski :).

31. Zadbaj o odpowiednią ilość snu między. Zmęczenie osłabia uwagę i utrudnia sprawną ocenę sytuacji.

Porady dla podróżujących kobiet

@kiwi.com @Sabina | travel + food tips in case you were wondering which places you should visit as a solo woman traveling! 🐈 #solotravelwomen #solotraveling #travelhacks #travelwomen #solotraveltips #traveleurope #solotraveldestinations ♬ Lo-fi hip hop – NAO-K

32. Jeśli zatrzymujesz się w hostelu, poproś o łóżko w pokoju przeznaczonym tylko dla kobiet.

33. Usiądź na tylnym siedzeniu każdej taksówki, najlepiej z torbą obok, na wypadek, gdybyś kiedykolwiek musiała szybko uciekać.

34. Użyj aplikacji Tourlina, która łączy podróżniczki w danej okolicy.

35. Kolejna z porad na wypadek najgorszego scenariusza: rozważ noszenie ze sobą urządzeń zwiększających Twoje bezpieczeństwo osobiste, takich jak mały alarm i długopis taktyczny, a także wspomniany wcześniej gaz pieprzowy.

Chcesz więcej inspiracji podróżniczych? Odwiedź Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły