Jak niskobudżetowo zwiedzić Chorwację 

Jak niskobudżetowo zwiedzić Chorwację 

Destynacje


|

Czy Chorwację można odwiedzić przy ograniczonym budżecie? Oczywiście! Z naszego przewodnika dowiesz się, ile możesz wydać na tygodniowy pobyt w tym bałkańskim kraju, poznasz najtańsze, a przy tym niezwykle malownicze miasta oraz dowiesz się, ile pieniędzy przeznaczyć na jedzenie, picie, zakwaterowanie, transport czy zwiedzanie.

Chorwacja ze swoją długą linią brzegową, wspaniałymi plażami, starożytnymi miastami i wspaniałą pogodą jest najpopularniejszym turystycznie krajem po wschodniej stronie Adriatyku. W tym artykule dowiesz się, jak za nieduże pieniądze spędzić wakacje w Chorwacji. Przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą Ci zaplanować zarówno trasę zwiedzania, jak i budżet.

Budżet: podstawy

Waluta lokalna: euro

Kawa: 1,60 €

Lokalne piwo 0,5 l: 2,70 €

Lunch: 8 €

Kolacja w restauracji średniej klasy: 16 €

24-godzinny bilet na transport publiczny: 4 €

Hostel na jedną noc: 30 €

3-gwiazdkowy hotel na jedną noc: 70 € ze śniadaniem

BUDŻET DZIENNY: 50-90

Wakacje w Chorwacji — wskazówki

Po pierwsze: uważaj na najbardziej turystyczne miejscówki. Chorwacja od lat zyskiwała na popularności, ale od kiedy zaczęto kręcić tu  popularne produkcje filmowe i telewizyjne, wiele lokalizacji znanych z ekranu odnotowuje znaczny wzrost liczby odwiedzających. Duża popularność wśród turystów przekłada się również na wysokie ceny, które właściciele lokalnych firm specjalnie windują w szczycie sezonu. 

Większość ruchu turystycznego w Chorwacji, skupia się na wybrzeżu. Nic dziwnego – jest ono niezwykle piękne i nie brakuje tu opcji plażowania. Niemniej jednak nie należy zapominać o miejscach położonych dalej w głąb kraju. Zagrzeb omówimy za chwilę, ale wart uwagi  jest również  barokowy Varaždin, Karlovač, czyli „miasto parków” oraz tętniące życiem Osijek, położone w pobliżu granicy z Serbią.  Miejsca te ukazują równie fascynującą stronę Chorwacji.

Dobrym sposobem na oszczędności jest dzielenie kosztów.  Zamiast podróżować solo, na własną rękę, zbierz grupę osób i skorzystaj z niedrogich wycieczek organizowanych przez hostel. Z Doskonałym tego przykładem jest historia autora tego tekstu. Z poznaną w hostelu w Zagrzebiu grupą ludzi wybrał się tanim kosztem na jednodniową wycieczkę do historycznej, drewnianej wioski Rastoke i słynnych Jezior Plitwickich. Hostel zorganizował nam minibusa  z kierowcą, który w drodze powrotnej zabrał nas jeszcze nad malowniczą rzekę, gdzie mogliśmy popływać. Sam w życiu nie zorganizowałbym sobie takiej wycieczki.

A teraz przyjrzyjmy się poszczególnym miastom i regionom Chorwacji.

Zagrzeb

widok na centrum Zagrzebia z góryNiestety, większość turystów całkowicie pomija Zagrzeb, a ta urocza stolica ma wiele do zaoferowania — Shutterstock


Wydaje się oczywiste, aby zwiedzanie kraju zacząć od stolicy, ale Zagrzeb jest często pomijany w planach zwiedzania. Wiele osób odwiedzając Chorwację, udaje się prosto na wybrzeże, całkowicie ignorując uroki stolicy. Wielka szkoda, ponieważ jest to miasto niezwykle przyjazne, tętniące życiem, łatwe do zwiedzania i niezbyt zatłoczone, nawet latem. Dlatego polecamy, aby zwiedzanie Chorwacji zacząć właśnie od stolicy!

Zagrzeb został zbudowany wzgórzach — Kaptol i Gradec, które naturalnie dzielą je na oddzielne części, które oficjalnie połączono w administracyjną całość w 1850 roku. Jeśli przyjedziesz na główny dworzec kolejowy, możesz przespacerować się szerokim bulwarem otoczonym XIX-wiecznymi budynkami i ogrodami. Dotrzesz do Trg bana Josipa Jelačića, placu, który oddziela Dolne Miasto na południu od wzgórz, alejek i bruku Starego Miasta i dzielnicy Kaptol.

Na Starym Mieście znajdują się główne zabytki miasta. Kościoły, średniowieczne mury i bramy, wieża widokowa na wzgórzu z  widokiem na miasto (świetne miejsce na relaks przy piwie, tylko przygotuj się na ewentualność wystrzałów armatnich). W tym rejonie mieszczą się też liczne galerie i muzea (w tym wspaniałe Muzeum Zerwanych  Związków) oraz bary, restauracje i puby serwujące świetne jedzenie i lokalne, rzemieślnicze piwa.

Split

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Split (@visitsplit)


Ruszamy dalej na wybrzeże. Split jest ma wszystkie cechy typowe dla chorwackich, nadmorskich miast. Jest a) bardzo stary, b) bardzo ładny i c) bardzo zatłoczony. Ale niech Cię to nie powstrzymuje przed odwiedzeniem tego miasta i świetną zabawą. 

W  skrócie: miasto zbudowane zostało wokół malowniczej zatoki, wzdłuż wybrzeża ciągnie się główna promenada, Riva. Zaraz za nią jest już historyczne centrum miasta, z rzymskimi budynkami i ogromnymi placami otoczonymi kolumnadami w weneckim stylu.

To idealna sceneria na chillout: popijając koktajle i jedząc lokalne  owoce morza — i tak też warto w Splicie spędzać czas — ale warto też wybrać się na wycieczkę do okolicznych zamków i odwiedzić  mniej zatłoczone plaże za miastem. 

Rijeka

Korzo, główna ulica w Rijece Korzo, główna ulica w Rijece — Shutterstock

Pozostając na wybrzeżu, udajemy się do Rijeki. W architekturze wenecka kapryśność ustępuje tu klasycznej, habsburskiej stateczności. Jest to siedziba chorwackiego przemysłu stoczniowego, znana też jako „brama na wyspy” – to stąd lokalnymi promami można dostać się na okoliczne wyspy Zatoki Kvarner. Dwa razy w tygodniu odchodzą tu też promy kursujące wzdłuż wybrzeża do Splitu i Dubrownika.

Rijeka uchodzi za miasto portowe i doskonałe miejsce przesiadkowe. Ale nie tylko to ma do zaoferowania. Nie bez powodu została mianowana Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku —  zamierający przemysł stoczniowy zastąpiła stopniowo sztuka, gastronomia i kultura. Odrapane XIX-wieczne budynki dzięki powstającym tu kawiarniom i restauracjom odzyskują dawną świeżość. Podobnie stare magazyny i fabryki, które stają się siedzibami instytucji kultury — muzeum miejskie mieści się w dawnej rafinerii cukru.

Przez wieki różne imperia i nacje rościły sobie prawa do portu ze względu na jego strategiczne położenie. Historia Rijeki jest więc skomplikowana, naznaczona licznymi konfliktami. Do tego trzęsienie ziemi w 1750 roku zniszczyło mury miasta i znaczną część centrum. Obecna główna arteria (Korzo), została wzniesiona w miejscu dawnych murów, a trudna historia nie złamała ducha mieszkańców Rijeki. Zdecydowanie polecamy ten przystanek na turystycznej mapie Chorwacji! Niesamowita architektura, bogata historia i urokliwe uliczki na pewno Cię zachwycą! 

Zadar

Greeting to the Sun light instalacja swietlna po zmrokuGreeting to the Sun to hipnotyzująca instalacja świetlna w Zadarze, która w całości zasilana jest energią słoneczną — Shutterstock

Mniej więcej w połowie drogi między Rijeką a Splitem znajduje się Zadar. Jest to najstarsze nieprzerwanie zamieszkane miasto w Chorwacji. Jego charakterystyczną cechą jest mierzeja z Forum Romanum zbudowanym tysiące lat temu przez… (wait for it…) Rzymian. Podobnie jak Rijeka miasto przechodziło z rąk do rąk. Dziś dzięki temu znajdziesz tam wpływy bizantyjskie, węgierskie, weneckie, austriackie czy Franków. 

Od 2000 roku wraz z rozbudową lotniska Zadar zaczął naprawdę rozkwitać turystycznie. Jak grzyby po deszczu pojawiały się tam bary i kluby. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych destynacji nad Adriatykiem, dlatego zdecydowanie polecamy eksplorować to miasto poza sezonem. 

Co musisz zobaczyć? Przede wszystkim „Organy Morskie”, czyli stworzony w 2005 r. przez architekta Nikolę Bašića organowe piszczałki „zasilane” morskimi falami. Innym j projektem zrealizowanym w Zadarze przez tego samego artystę jest „Powitanie słońca” – instalacja, która w podobny sposób wykorzystuje światło. W ciągu dnia panele fotowoltaiczne w postaci ogromnego dysku wtopionego w nadmorski bulwar gromadzą energię, która zarówno zasila oświetlenie deptaku, jak i świetlny pokaz, który można podziwiać tam po zmroku. Jak widać, najlepsze rzeczy w Zadarze są zupełnie za darmo!

Varaždin

Stare Miasto w Varaždinie dawna twierdza Stare Miasto w Varaždinie to w rzeczywistości dawna twierdza — Shutterstock


Jak wspominaliśmy wcześniej, warto również ruszyć w głąb lądu. Jaw trakcie swojej podróży rozważałem pozostanie na wybrzeżu (do zwiedzenia został mi Szybenik, Pula, a nawet często odwiedzany Dubrownik), ale zdecydowałem się na eksplorację mniej znanej Chorwacji.

Varaždin jest niedużym miasteczkiem (mniej niż 50 000 mieszkańców) i … dawną stolicą Chorwacji. W 1776 roku miasto zostało dotkliwie zniszczone przez wielki pożar, przez co wszystkie ważne instytucje przeniosły się do Zagrzebia. Dziś Varaždin zachwyca barokową architekturą  klimatycznymi podwórkami, przestronnymi placami, a także pysznymi wypiekami o nazwie klipic czy lokalnymi winami. 

Na uwagę zasługuje wyjątkowy cmentarz. Architekt Hermann Haller chciał stworzyć „żywy cmentarz”, gdzie mieszkańcy mogliby spacerować zarówno wśród natury, jak i zmarłych. Zaprojektował więc go bardziej na zasadach parku niż nekropolii, więc paradoksalnie jest to naprawdę relaksujące miejsce.

Plusem Varaždinie jest też  to, że znajduje się zaledwie kilka godzin od Zagrzebia, dlatego warto go odwiedzić, choćby po to, aby zrobić sobie tam jednodniowy postój przed dalszą drogą na wybrzeże. 

Chorwacja to kraj bogaty w historię, którą chętnie dzielą się jej mieszkańcy. 

Szukasz artykułów podróżniczych? Odwiedź Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.