Jak podróżować w sposób zrównoważony z Kiwi.com

Porady podróżnicze


|

Są sposoby, aby zobaczyć świat, dokonując wyborów przyjaznych dla środowiska

Ostatnie półtora roku było dla wielu brutalnym sprowadzeniem na ziemię, jeśli chodzi o „podróżniczy” aspekt naszego życia. Musieliśmy nie tylko przemyśleć lokalizację miejsc, które chcemy odwiedzić, ale także sposób, w jaki chcemy to zrobić, i powód, dla którego decydujemy się na odbycie podróży. 

Podróżowanie zrównoważone to odpowiedzialny, uważny sposób patrzenia na świat przy jednoczesnym dążeniu do wywarcia na nim jak najmniej negatywnego wpływu. Na szczęście serwis Kiwi.com oferuje opcje dla ekologicznych podróżników, odkryjmy je zatem razem.

Podróżowanie autobusem bądź pociągiem

Pociąg jest bardziej przyjazny dla środowiska niż samolotPociąg jest bardziej przyjazny dla środowiska niż samolot — Shutterstock

Dotarcie do niektórych miejsc byłoby niemal niemożliwe (lub przynajmniej zajęłoby nam ogromnie dużo czasu), gdybyśmy nie korzystali w tym celu z usług przewoźników samolotowych.

Z drugiej jednak strony, jeśli planujesz szybki przeskok – powiedzmy między Londynem a Amsterdamem – pociąg lub autobus może okazać się lepszym wyborem, przynajmniej w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Loty krótkodystansowe uznawane są za formę przemieszczania się generującą największą ilość zanieczyszczeń, a samoloty generalnie emitują szkodliwe związki dwutlenku węgla bezpośrednio do górnych warstw atmosfery.

Serwis Kiwi.com oferuje bilety na pociągi napędzane odnawialnymi źródłami energiiSerwis Kiwi.com oferuje bilety na pociągi napędzane odnawialnymi źródłami energii — Kiwi.com

Kiwi.com oferuje większą różnorodność środków transportu, co oznacza, że oprócz lotów, podróżni mogą wybierać spośród rozległej sieci autobusów i pociągów, a nawet wynająć samochód. Mamy również w ofercie pociągi, które są napędzane wyłącznie energią odnawialną – pociągi publiczne w Holandii są zasilane wyłącznie energią pochodzącą z wiatru. Na Kiwi.com możesz wybrać opcję środka transportu, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Rezerwuj połączenia bezpośrednie

Samoloty zużywają najwięcej paliwa podczas startu i lądowaniaSamoloty zużywają najwięcej paliwa podczas startu i lądowania — Kiwi.com

Chociaż wzbicie się w powietrze jest czasami nieuniknione, istnieją sposoby na zmniejszenie śladu węglowego, jaki pozostawia Twoja podróż. Samolot zużywa najwięcej paliwa podczas startu i lądowania, dlatego lepiej wybrać lot bezpośredni (bez międzylądowań), co oznacza, że sekwencje wzbicia się na wysokość przelotową i zejścia z niej będą wykonywane w trakcie Twojej podróży tylko raz.

Na Kiwi.com znajduje się filtr, który pozwala wybrać liczbę przystanków, które chcesz zrobić na swojej drodze, w tym także postój na noc, jeśli potrzebujesz więcej czasu w określonym miejscu.

Odwiedź zrównoważony cel podróży

Canberra i Brisbane należą do najbardziej zielonych miast na świecieCanberra i Brisbane należą do najbardziej zielonych miast na świecie — Shutterstock

Podejmowanie ekologicznych decyzji w podróży obejmuje również wybór odpowiedniego miejsca docelowego. Niektóre miejsca charakteryzują się na przykład większą ilością zieleni, lepszą jakością powietrza lub korzystają ze środków transportu zasilanych energią odnawialną. Dlaczego zatem nie wesprzeć miejsca docelowego, które dba o planetę?

W niedawnym badaniu przeanalizowano stopień zrównoważenia różnych miast na całym świecie. W efekcie otrzymano wynik indeksu uwzględniającego wiele czynników – energię, infrastrukturę transportową, przystępność cenową, zanieczyszczenia, jakość powietrza, emisję CO2 i odsetek terenów zielonych. Canberra znalazła się na szczycie listy, następnie Madryt, a Brisbane na trzecim. 

Wybierz swojego przewoźnika

Na Kiwi.com możesz wybrać przewoźnika, z którego usług zechcesz skorzystaćNa Kiwi.com możesz wybrać przewoźnika, z którego usług zechcesz skorzystać — Shutterstock

Pomijając zupełnie wyjątkowy czas pandemii, branża transportu lotniczego odpowiada za niemal pięć procent światowych emisji zanieczyszczeń, mimo że zaledwie pięć procent populacji świata korzysta z usług tej branży. A liczby te stale rosną. Dobrą wiadomością jest to, że wraz z rozwojem przemysłu lotniczego technologia podróżowania staje się lepsza, bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna.

W porównaniu do modelu Airbus z lat 70., budowane dziś samoloty emitują o 80 procent mniej szkodliwych związków. Nie chodzi tylko o wiek technologiczny maszyn. Istnieją inne sposoby, w jakie linie lotnicze zmniejszają negatywny wpływ na środowisko — samoloty Austrian Airlines na przykład kołują z wykorzystaniem tylko jednego silnika, a linie KLM opracowują zoptymalizowane trasy przelotów. 

Rezerwując kolejnąc podróż w serwisie Kiwi.com, masz możliwość wyboru przewoźnika, z którym chcesz podróżować. Zaznacz lub usuń pole wyboru przy tych przewoźnikach, których preferujesz, lub wyszukuj ich bezpośrednio według nazwy, aby zobaczyć dostępne opcje podróży.

Miejsce ma znaczenie

Podróżowanie w klasie ekonomicznej jest bardziej ekologiczne niż w klasie pierwszejPodróżowanie w klasie ekonomicznej jest bardziej ekologiczne niż w klasie pierwszej — Shutterstock

Chociaż możesz mieć ochotę na zafundowanie sobie odrobiny luksusu, klasa ekonomiczna jest nie tylko tańsza niż klasa biznesowa lub pierwsza, ale jest także lepsza dla planety. Zazwyczaj fotele klasy biznesowej lub pierwszej są cięższe i zajmują od trzech do czterech razy więcej miejsca niż fotele montowane w klasie ekonomicznej.

Na Kiwi.com możesz wybrać klasę, którą chcesz latać, a jeśli Twoja podróż ma kilka etapów, możesz zastosować nasz filtr pozwalający na wybór klas mieszanych. Na przykład podczas lotu krótkodystansowego będziesz podróżować w klasie ekonomicznej, podczas gdy na lot z międzylądowaniem możesz wybrać inną klasę, która będzie odpowiadać Twoim preferencjom.

Zmień jakość i ilość pakowanych rzeczy

Podróżuj zabierając minimalną ilość rzeczy i pakując wielofunkcyjne ubrania i butyPodróżuj zabierając minimalną ilość rzeczy i pakując wielofunkcyjne ubrania i buty — Shutterstock

Przede wszystkim nie pakuj za dużo, ponieważ im cięższy bagaż, tym więcej paliwa potrzebuje samolot do pokonania danego dystansu. Zacznij od pozbycia się papieru – pobierz wszystkie dokumenty podróżne na swój telefon (użyj aplikacji Kiwi.com, aby mieć je wszystkie w jednym miejscu).

Spakuj wielofunkcyjne ubrania i buty, których będziesz faktycznie używać. Zamiast plastikowych butelek (na wodę i szampon) weź ze sobą butelkę na wodę wielokrotnego użytku oraz szampon w kostce. Zrezygnuj ze słuchawek samolotowych i następnym razem skorzystaj z adaptera do słuchawek samolotowych, aby podłączyć własne słuchawki i tym samym zmniejszyć zużycie plastiku. 

Naprawdę potrzebujesz, by Twój pokój w hotelu, w którym się zatrzymasz był codziennie sprzątany, np. odkurzany? Odwieś ręcznik na wieszak na znak, by nie zabierać go do prania. Te drobne zmiany i triki pomagają zmniejszyć ślad węglowy globalnych i lokalnych społeczności.

Zredukuj swój ślad węglowy

Dąż do osiągnięcia neutralności śladu węglowego Twojej podróżyDąż do osiągnięcia neutralności śladu węglowego Twojej podróży — Shutterstock

Niezależnie od podejmowanych przez nas wyborów dotyczących podróży, możemy przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego, który pozostawiamy. Zasadniczo oznacza to dokonywanie płatności na rzecz projektów, które pomagają chronić środowisko. Istnieją przydatne kalkulatory online, które pozwalają dowiedzieć się, o jaką „kwotę dodatkową” lot z punktu A do B powinien wzrosnąć, aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla.

Ponad 30 linii lotniczych stowarzyszonych w IATA wprowadziło program kompensacji emisji związków węgla wraz z opracowaniem standardowych wytycznych. Obecnym celem jest osiągnięcie 50-procentowej neutralności pod względem emisji związków węgla do 2050 r. – linie lotnicze VistaJet niedawno zobowiązały się do osiągnięcia 100-procentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r.

Albo utrzymuj pozostawiany przez siebie ślad węglowy na poziomie bliskim zera, dzięki zapoznawaniu się z innymi naszymi artykułami na stronie Kiwi.com Stories.