Jak spędzić 24 godziny w Glasgow?

Jak spędzić 24 godziny w Glasgow?

Destynacje

oraz

oraz |

Odkryj piękno w brutalizmie i wszystko, co do zaoferowania ma największe miasto Szkocji. Sprawdziliśmy, co ciekawego można robić w ciągu zaledwie jednego dnia w Glasgow.

Szkocja słynie z pięknych krajobrazów, a jeśli chodzi o miejskie atrakcje to stolica, Edynburg, przyciąga najwięcej uwagi. To zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie jej zabytki i atrakcje z Royal Mile, zamkiem, Arthur’s Seat na czele. Tymczasem Glasgow, które jest największym miastem w Szkocji, bez wątpienia jest także najbardziej rozrywkowe. To idealne połączenie dużej populacji studentów, kwitnącej sceny artystycznej i industrialnego klimatu. Rozumiemy, że na topie jest Edynburg — a może nawet Highlands lub Hebrydy — ale jeśli los da ci 24 godziny w Glasgow, to wyciśnij wszystko, co najlepsze z każdej spędzonej tam minuty. Podpowiadamy jak spędzić dzień w Glasgow.

Kultura i dziedzictwo

Na każdym niemal rogu i placu w Glasgow trafisz na posągi. Zazwyczaj upamiętniające jakichś ważniaków w surdutach — od wielkich (takich jak wynalazca James Watt i poeta Robert Burns) po niektórych z mniej znanych, ale zasłużonych dla miasta, takich jak James Lumsden, lord provost miasta z XIX wieku. Jest jeszcze książę Wellington z uporem, który zachwycił nawet Banksy’ego, „dekorowany” przez miejscowych pachołkiem drogowym. Liczba posągów sprawia, że już samo miasto sprawia wrażenie jednego wielkiego muzeum. Jest tu jednak także kilka prawdziwych muzeów i większych dzieł architektury, przy których warto się zatrzymać.

Nietypowa latarnia morska

Spiral staircase at The Lighthouse in Glasgow — ShutterstockSpiralne schody prowadzą na taras widokowy — Shutterstock

The Lighthouse to odpowiednie miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Glasgow (oczywiście po śniadaniu — wrócimy do tego). No nie do końca latarnia morska w dosłownym znaczeniu, ale raczej centrum kultury. Znajduje się w samym centrum miasta, tuż za rogiem dworca kolejowego Central, przy Mitchell Lane. Budynek został zaprojektowany ponad 100 lat temu przez artystę Charlesa Rennie Mackintosha. Dziś służy głównie jako przestrzeń wystawiennicza. The Lighthouse jest głównym centrum designu i architektury w Szkocji,  Z tarasu widokowego na wysokości siedmiu pięter roztacza się wspaniały widok na miasto, więc rzuć okiem na kolejne atrakcje.

Katedra i nekropolia w Glasgow

cmentarz z katedra w tle.Katedra w Glasgow jest rzadkim w Szkocji przykładem architektury gotyckiej — Shutterstock

Niecałe 2 kilometry na zachód od Castle Street znajduje się wspaniała katedra w Glasgow. Konsekrowana w 1197 roku, jest najstarszym budynkiem w mieście i wspaniałym przykładem architektury gotyckiej (rzadko spotykanej w Szkocji). Zarówno sama budowla jak i wystrój świątyni jest fascynujący.

Jeszcze większą atrakcją jest tamtejsza nekropolia. Znajdujący się za katedrą cmentarz został zbudowany w stylu przypominającym Père Lachaise w Paryżu, z krętymi ścieżkami, schodami i wzniesieniami. Charakterystycznym punktem w tej pięknie utrzymanej przestrzeni  jest posąg reformatora religijnego Johna Knoxa, usytuowanym na gigantycznej doryckiej kolumnie. Jeśli potrzebujesz krótkiej chwili refleksji, albo po prostu zwolnic na moment tempo zwiedzania to jest dobre miejsce. Jest jeszcze Kelvingrove Park, o którym za moment…

Galeria i muzeum sztuki Kelvingrove

Monumentalny pałacowy budynek z czerwonej cegły.Budynek Kelvingrove jest imponujący, ale poczekaj, aż wejdziesz do środka — Shutterstock

Jeśli w ciągu dnia spędzonego w Glasgow możesz odwiedzić tylko jedno muzeum, powinno to być Kelvingrove. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Glasgow, a także jedna z najpopularniejszych atrakcji miejskich w całej Szkocji i nie bez powodu. Wewnątrz znajdziesz dzieła sztuki z różnych epok, zbroje,  imponujące gabloty z artefaktami z historii naturalnej, wystawy szkockich dzieł i interaktywne ekspozycje. Co więcej, wejście jest całkowicie bezpłatne, choć datki są mile widziane.

Jedzenie na mieście i imprezy

Współczesne Glasgow tętni życiem i miejską energią, do tego stopnia, że jest to prawdopodobnie jedno z najlepszych (i stosunkowo najtańszych) miast w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o wszystkie towarzyskie atrakcje — od jedzenia na mieście po wypady na drinka i do klubów. Tak więc daj się porwać na miasto!

Lokalne knajpki


Rano w praktycznie dowolnym lokalu w Glasgow dostaniesz pełne szkockie śniadanie. Ale jeśli szukasz czegoś z nieco większym rozmachem, polecamy Scran w Dennistoun, dzielnicy East End. Serwują tu wszystkie lokalne przysmaki śniadaniowe — jajka, bekon, tradycyjne kiełbaski, smażone grzyby, szkocką kaszankę i hagis, placki ziemniaczane czy ziemniaczane tattie scones. Do tego masz jeszcze mniej konwencjonalne dodatki — krewetki i policzki wołowe, by wymienić tylko kilka. 

Dla osób szukających wegańskich opcji Mono to pozycja obowiązkowa. Reklamując się jako „Unikalna i wszechstronna” przestrzeń w samym sercu miasta, Mono jest świetnym miejscem towarzyskich spotkań, docenianym za dobre roślinne jedzenie, dobre piwo i dobrą atmosferę. The 13th Note na King Street to podobne, choć bardziej przytulne miejsce, z muzyką na żywo prawie co tydzień. Tu również czworonożni pupile są bardzo mile widziani.

Życie nocne

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nicensleazy (@nicensleazy)


W Glasgow jest tyle fantastycznych pubów i barów, ze chyba nikt nie byłby w stanie obejść ich wszystkich w ciągu jednego dnia, więc wybraliśmy trzy najlepsze, od których warto zacząć. Pierwszym z nich jest Inn Deep, znajdujący się tuż pod Kelvinbridge w modnej dzielnicy West End. Jeśli jesteś w mieście w rzadki słoneczny dzień, usiądź na zewnątrz pubu, tuż nad rzeką Kelvin. Spróbuj jednego z sześciu ich autorskich piw; albo wszystkich i zostań tu na dłużej. W końcu okazja, by delektować się browarem w słoneczny dzień w Szkocji, nie zdarza się często!

Podobnie jak The Lighthouse, budynek przy bocznej ulicy, w którym mieści się Stereo, został zaprojektowany przez Charlesa Rennie Mackintosha. Jeśli spędzisz trochę czasu w centrum miasta, a zaczniesz rozpoznawać jego styl na kilometr. Wiele pubów w Glasgow organizuje koncerty i Stereo nie jest tu wyjątkiem. Nazwa zobowiązuje! Z zewnątrz pub może nie wyglądać zachęcająco, ale wnętrze jest jasne i emanuje dobrą energią. Stereo jest tak modny, że ich lista piw i cydrów ma długość strony i zawiera jedną o nazwie „DAS IST TECHNO SEX”. To już powinno Cię naprawdę zaintrygować!

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Pub crawling w Glasgow nie byłby kompletny bez przystanku w Nice N Sleazy (czy po prostu „Sleazy”). To miejsce jest popularne wśród modnej i zróżnicowanej klienteli co świadczy o jego niezwykle przyjaznej atmosferze. Wystrój wnętrza, którego ściany udekorowane są graffiti i plakatami minionych koncertów, sugeruje raczej undergroundowe klimaty, ale jednocześnie menu koktajli jest naprawdę obszerne i wyszukane. Muzyka alternatywna to standard Sleazy, a artyści i DJ-e prezentują eklektyczną mieszankę gatunków, takich jak elektronika, post-punk, psychodelia, disco czy goth. To miejsce nie specjalnie ukryte — znajduje się w samym środku reprezentatywnej ulicy Sauchiehall Street. Mimo to ma naprawdę luźną atmosferę, zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że wśród ogromu naprawdę fajnych miejsc w Glasgow, to jest w ścisłej czołówce.

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej inspiracji podróżniczych znajdziesz na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether