Języki świata – ciekawostki, które Cię zaskoczą

Języki świata – ciekawostki, które Cię zaskoczą

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

Najdłuższy alfabet? Najpopularniejsza polska litera? I co może oznaczać angielskie słowo dord?

Języki to fascynujący temat — zabawny i bardzo złożony. W dzisiejszym świecie trudno jest obejść się bez użycia języka, czy to w mediach społecznościowych, w pracy, czy w podróży. Oto nasz wybór zabawnych faktów językowych. Które z nich najbardziej Cię zaskoczą?

1. Najwięcej różnych języków używa się w Papui-Nowej Gwinei 

zalesione wzgórze w Papui-Nowej GwineiWiększość populacji Papui-Nowej Gwinei zamieszkuje jej górzysty interior — Shutterstock

Obecnie na świecie ludzie mówią w ok. 7000 różnych językach, z czego około 840 używa się tylko w jednym kraju — Papui-Nowej Gwinei. Drugie miejsce zajmuje Indonezja z ponad 700 językami, a trzecie Nigeria z ponad 530 używanymi tam językami.

2. Słowo „dord” zostało przypadkowo dodane do słownika angielskiego

Słowo dord było błędem, który pojawił się w słowniku Merriam-Webster. To nieistniejące słowo zostało przypadkowo dodane do słownika w 1934 roku… jako synonim gęstości używanej w fizyce i chemii:

dord (dôrd), n. Physics & Chem. Density.

Powstało w wyniku omyłkowego „zlepienia” przez redaktora naczelnego synonimów symboli gęstości w jedno słowo [ang. „d or D”]. Twórcy słownika zauważyli słowo-widmo w 1939 roku, ale dopiero w 1947 roku zostało ono całkowicie usunięte.

3. Na świecie jest około 300 języków migowych

Grupa osób w sali rozmawia językiem migowymPolski język migowy wywodzi się ze starofrancuskiego języka migowego — Shutterstock

Obecnie na całym świecie używa się około 300 języków migowych. Ich rozwój jest złożony, a kilka z nich ma rodowód podobny do rodzinnych drzew genealogicznych. Główne języki migowe używane powszechnie można podzielić na cztery główne drzewa: BANZSL (od staroangielskiego języka migowego), duński, francuski i szwedzki. Oprócz nich powstało wiele regionalnych języków migowych, które zostały stworzone, na przykład na Sri Lance każda szkoła uczy określonej wersji własnego języka migowego. 

Czy wiesz, że polski język migowy używa alfabetu manualnego starofrancuskiego języka migowego? Teraz już wiesz.

Jak dogadują się osoby niesłyszące, którzy spotykają się w międzynarodowym gruncie, np. na swojej olimpiadzie? Oczywiście „sięgają” po międzynarodowy język migowy! Nazywany również gestuno, język ten składa się z około 1500 gestów i jest używany od lat 70. XX wieku. 

4. Khmerski to najdłuższy alfabet 

Dwie postacie mnichów w pomarańczowych szatach w świątyni w KambodżyKhmerski operuje alfabetem o 74 literach — Shutterstock


Khmerski, oficjalny i narodowy język Kambodży, ma 74 litery, co czyni go najdłuższym alfabetem na świecie. 

Najkrótszy alfabet ma z kolei stosowany na wyspie Bougainville w Papui-Nowej Gwinei język rotokas. Operuje on 12 literami: A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V. Językiem tym posługuje się około 4000 mieszkańców wyspy. 

5. Słowo „synonim” nie ma po angielsku synonimu

Po prostu nie ma. Czy to nie ironia? W polskim funkcjonowało urocze określenie: jednoznacznik. 

6. Chiński ma największą liczbę rdzennych użytkowników

grupa osób o azjatyckich rysach rozmawiająca na przyjęciuPonad 1.3 miliardów ludzi mówi po Chińsku — Shutterstock

Angielski jest najczęściej używanym język, tylko jeśli uwzględnimy zarówno „native speakerów”, jak i osoby, które nauczyły się go jako języka obcego. Licząc samych tylko rodzimych użytkowników, chiński jest nie do pokonania. Według Ethnologue obecnie ponad 1,3 miliarda osób mówi po chińsku, w różnych jego odmianach. 

Hiszpański, z prawie pół miliardem użytkowników w tej tabeli plasuje się na drugiej pozycji. Angielski zajmuje trzecie miejsce na liście, z prawie 400 milionami użytkowników na całym świecie (kolejny miliard posługuje się nim jako drugim językiem).

7. Litera A jest najczęściej używaną literą w języku polskim.

słownik języka polskiego z lupąW języku polskim najczęściej używamy samogłosek — Shutterstock

W języku polskim królują samogłoski. Z analizy około 25 milionów słów ortograficznych w korpusie języka polskiego wynika, że pierwsza litera alfabetu to prawie 9% tekstów, ponad 8% zajęła litera I, ponad 7% – O. W angielskim np. podium należy do liter E, T oraz A (dopiero na trzecim miejscu).

Warto zauważyć, że w tekstach w języku polskim częściej niż niektóre litery pojawiają się znaki przestankowe — najpopularniejszym jest przecinek.

8. Najszybciej mówi się po japońsku 

Japończyk wbiegający po schodachJapoński to sprinter wśród języków — Shutterstock

Jeśli przyjąć, że język poza gramatyką czy składnią ma też… prędkość, to największym sprinterem okazuje się japoński.

Prędkość języka jest mierzona w liczbie sylab wypowiadanych na sekundę lub minutę. Japończycy wypowiadają nawet 7,84 sylaby na sekundę! Trudno Ci sobie to wyobrazić? Spróbuj powiedzieć „metylodihydromorfina” dziesięć razy w ciągu dziesięciu sekund.

Na drugim końcu skali są mandaryński i niemiecki, z wynikami  odpowiednio 5,18 i 5,97 sylab na sekundę.

9. Język, który ma najwięcej słów jest…

…właściwie nie do opanowania. Angielski jest prawdopodobnie jednym z najszerzej rozwiniętym pod względem liczby słów, ze względu na historyczne wpływy innych języków, takich jak holenderski, łacina i francuski. 

Jeśli jednak policzymy liczbę słów w słowniku, to koreański bezsprzecznie ma ich najwięcej —  dokładniej ponad 1,1 miliona. Za nim plasuje się portugalski z około 820 000 słów i fiński z około 800 000 słów. Angielski zajmuje siódme miejsce z około 520 000 słów.

10. Szekspir stworzył 1700 nowych słów

scena pojedynku na szpady na scenieSzekspirowi brytyjska kultura zawdzięcza nie tylko ponadczasowe dramaty, ale też wiele nowych słów — Shutterstock


Geniusz literacki Szekspira jest dobrze znany, ale czy wiesz, że poeta wprowadził ponad 1700 nowych słów do języka angielskim? 

Prawdopodobnie sam wymyślił wiele z nich m.in. poprzez kombinacje już istniejących, tworzenie czasowników odrzeczownikowych, czy dodawanie przyrostków i przedrostków. Nie sposób tutaj wymienić ich wszystkich, ale wśród nich znajdziemy „całowanie”, „plotkowanie”, czy… „odtłuszczone mleko”.

11. Papież tweetuje w 9 językach

widok na WatykanWatykan – siedziba Papieża — Shutterstock

Obecny przywódca Kościoła Katolickiego, papież Franciszek, zna wiele języków. Tweetuje także w wielu językach, w tym hiszpańskim, angielskim, włoskim, portugalskim, polskim, łacińskim, francuskim, niemieckim i arabskim.

12. Iloma językami włada największy poliglota?

Rekord świata pod tym względem należy do urodzonego w Liberii Libańczyka Ziada Youssefa Fazaha, który twierdzi, że mówi 59 językami. Na jakiś czas trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu potrafi mówić w tych językach.

Języki, które zna to: albański, amharski, arabski, ormiański, azerbejdżański, bengalski, bułgarski, birmański, kantoński, cypryjski, czeski, duński, holenderski, dzongkha, angielski, fidżyjski, fiński, francuski, niemiecki, grecki, hebrajski, hindi, węgierski, islandzki, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, kirgiski, laotański, malgaski, malajski, maltański, mandaryński, mongolski, nepalski, norweski, paszto, papiamento, perski, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, samoański, serbsko- chorwacki, szanghajski, singlish, syngaleski, hiszpański, tybetański standardowy, suahili, szwedzki, tadżycki, tajski, turecki, urdu, uzbecki, wietnamski.

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej ciekawostek podróżniczych znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories

 

Powiązane artykuły