Te kraje przyjmują osoby przyjeżdżające zaszczepione na COVID-19

Te kraje przyjmują osoby przyjeżdżające zaszczepione na COVID-19

Wiadomości podróżnicze


|

Wśród państw, które honorują świadectwa szczepień, znajdują się Polska, Islandia i Seszele

W czasie, gdy realizowane są szczepienia przeciwko COVID-19, niektóre kraje zaczęły reagować na rosnącą liczbę osób zaszczepionych poprzez otwarcie granic. Chociaż niewiele krajów poluzowało ograniczenia, ta lista się poszerza. Które kraje otworzyły się dla zaszczepionych osób? Dowiedz się tutaj.

Polska

Zaszczepione osoby podróżujące z UE i innych miejsc są zwolnione z kwarantanny i testu PCRZaszczepione osoby podróżujące z UE i innych miejsc są zwolnione z kwarantanny i testu PCR — Shutterstock

Polska znajduje się w gronie krajów, które ogłosiły ostatnio, że osoby, które przeszły rundy szczepień są zwolnione z wymogu odbycia 10-dniowej kwarantanny.
Niemniej zwolnienie nie obowiązuje względem wszystkich osób podróżujących – muszą oni przyjeżdżać z krajów znajdujących się na polskiej liście krajów dopuszczonych. Znajdują się wśród nich kraje Unii Europejskiej oraz inne kraje w Europie, Japonia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Tajlandia i Tunezja.

W styczniu polski rząd uchylił wymóg odbycia samoizolacji po wjeździe i wystarczy, że osoba podróżująca okaże negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej. Zatem nawet, jeśli osoba podróżująca nie została zaszczepiona, może i tak wjechać do kraju.

Estonia

Oprócz zezwolenia dla zaszczepionych osób podróżujących, ten kraj Europy północnej przyjmuje również osoby, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Po przyjeździe trzeba okazać zaświadczenie o przebyciu choroby zawierające dane osobowe, zapisane alfabetem łacińskim lub cyrylicą, w języku estońskim, rosyjskim lub angielskim Zapoznaj się z większą ilością informacji na temat ograniczeń w zakresie podróżowania dla Estonii.

Gruzja

Mniej restrykcyjne obostrzenia obowiązują podróżnych przybywających drogą lotniczą i którzy są w stanie okazać zaświadczenie o przejściu szczepieniaMniej restrykcyjne obostrzenia obowiązują podróżnych przybywających drogą lotniczą i którzy są w stanie okazać zaświadczenie o przejściu szczepienia — Shutterstock

Gruzja, słynąca ze swoich klasztorów, ośnieżonych gór oraz tradycji winnych sięgających tysięcy lat wstecz, znajduje się w gronie krajów otwierających się na zagraniczne podróże.

Rząd ogłosił, że obywatele wszystkich krajów, którzy przeszli pełen cykl szczepienia przeciwko COVID-19, mogą wjechać do kraju. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego i na razie dotyczy osób przybywających drogą lotniczą, które są w stanie okazać zaświadczenie o przejściu szczepienia.

Istnieje możliwość wjazdu do kraju bez szczepienia, natomiast wymogi związane z wjazdem są bardziej restrykcyjne, między innymi test PCR wykonany najpóźniej na 72 godziny przed przyjazdem, a drugi test trzeciego dnia pobytu w kraju.

Osoby, które przeszły szczepienie nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed przyjazdem.

Islandia

Islandia będzie otwierać granice dla zaszczepionych osób podróżujących 1 majaIslandia będzie otwierać granice dla zaszczepionych osób podróżujących 1 maja — Shutterstock

Islandia będzie otwierać granice dla zaszczepionych osób podróżujących 1 maja, co oznacza, że mogą on pominąć samoizolację i okazanie ujemnego wyniku testu PCR.

Mimo, że otwarcie to dobre wieści, będzie obejmować tylko osoby przyjeżdżające z Unii Europejskiej, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Obostrzenia w zakresie wjazdu zostały również poluzowane dla wielu krajów spoza EOG i strefy, takich jak Australia, Singapur i Tajlandia.

Ważne zaświadczenie o przejściu szczepienia należy okazać w języku islandzkim, duńskim, norweskim, francuskim lub angielskim i musi ono zawierać informację, że posiadacz otrzymał dwie dawki jednej z trzech głównych szczepionek — Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Rumunia

Planując podróż w przyszłości warto zastanowić się nad Rumunią, tym bardziej teraz, ponieważ w połowie stycznia kraj ten otworzył granice dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W celu zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny osoby podróżujące muszą okazać dowód otrzymania ostatniej dawki szczepionki najwcześniej na 10 dni przed przybyciem.

Seszele

W styczniu kraj ten stał się jednym z pierwszych, które otworzyły granice dla wjeżdżających tam, zaszczepionych osóbW styczniu kraj ten stał się jednym z pierwszych, które otworzyły granice dla wjeżdżających tam, zaszczepionych osób — Shutterstock

Określony mianem “raju na Ziemi” archipelag liczący 115 wysp jest w ogromnym stopniu uzależniony od zysków z turystyki i ten wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim z radością wita kroki zmierzające do otwarcia granic.

W styczniu kraj ten stał się jednym z pierwszych krajów, które otworzyły granice dla wjeżdżających tam, zaszczepionych osób — Shutterstock Będą one musiały okazać ważny dowód szczepienia wystawiony przez krajowy urząd opieki zdrowotnej.

“Mamy nadzieję, że przemysł turystyczny otworzy się dla osób miejscowych, najpierw małych hoteli, które walczą o przetrwanie na wyspach La Digue, Praslin i również na Mahe. Jak również stanowi „kop”, którego nasza gospodarka tak desperacko potrzebuje” powiedział minister turystyki Sylvestre Radegonde jeszcze w styczniu.

Gdy większość mieszkańców kraju zostanie zaszczepionych, rząd planuje poluzować ograniczenia w zakresie wjazdu dla podróżujących osób niezaszczepionych.

Czas rezerwować podróż na rok 2021? Liczba otwierających się krajów jest nadal mała, ale mówi się o innych dołączających do nich, ponieważ coraz więcej osób przyjmuje szczepionkę przeciwko COVID-19. Cypr i Izrael ustaliły porozumienie o turystyce pozwalające osobom zaszczepionym na swobodne podróżowanie pomiędzy tymi dwoma krajami. Tajlandia ogłosiła ostatnio, że rozważa zniesienie ograniczeń dla zaszczepionych osób przyjeżdżających i może stać się jednym z najważniejszych kierunków turystycznych.

Zapraszamy do zapoznania się na Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej artykułów na temat podróży.

Powiązane artykuły