Lak tanio podróżować: 5 prostych zasad

Porady podróżnicze


|

Jak możesz podróżować za mniej? Sprawdź nasze pięć porad, które pomogą Ci kontrolować finanse.

Jest początek 2023 roku, a stopa inflacji wzrosła tak drastycznie na całym świecie, że odczuwamy to na wielu polach. Głównym zmartwieniem tych z nas, którzy kochają podróżować, jest teraz to, czy dalej da się to robić tanio. Nie bój się – obecny stan gospodarki nie musi powstrzymywać Cię przed podróżowaniem po świecie. Mamy kilka wskazówek w ramach pięciu głównych zasad dotyczących podróży niskobudżetowych, które sprawią, że twoje wypady będą jeszcze tańsze.

Ten artykuł koncentruje się głównie na etapie planowania podróży. Aby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości taniego wyjazdu, przeczytaj nasz artykuł o podróżowaniu (prawie) za darmo.

1: Podróżuj lekko

walizka wkładana do schowka w kabinie samolotuStaraj się latać tylko z bagażem podręcznym — Shutterstock

Wymiary bagażu podręcznego

Zapoznaj się z dokładną specyfikacją bagażu podręcznego, który dana linia lotnicza pozwoli Ci bezpłatnie wnieść na pokład. W przypadku wielu przewoźników – niezależnie od tego, czy są to tanie linie, czy nie – będzie to mała walizka nieprzekraczająca wymiarów 56 x 45 x 25 centymetrów. Takie wytyczne ustaliło Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), ale nie jest to w żadnym wypadku sztywna reguła. Niektóre tanie linie lotnicze – na przykład Ryanair i Wizz Air – pobierają dodatkowe opłaty za taką małą walizkę, ponieważ rozmiar ich bezpłatnego bagażu jest ograniczony do rozmiaru plecaka. Mimo to koszt zatwierdzonego przez IATA bagażu podręcznego jest zazwyczaj niższy niż koszt bagażu rejestrowanego.

Co więc można zmieścić w torbie o wymiarach 56 x 45 x 25 centymetrów? Portfel i dokumenty, minimalny zestaw przyborów toaletowych (do których przejdziemy za chwilę) oraz kilka sztuk odzieży. W tym kontekście założenie na siebie wszystkiego co się da jest nadal w modzie. Możesz wyglądać na parę rozmiarów więcej, i może być nieco niewygodne, zwłaszcza jeśli lecisz w lecie, ale to wszystko w imię oszczędności .

Płyny w samolocie

Jeśli chcesz podróżować bez bagażu rejestrowanego, musisz wziąć pod uwagę fakt, że Twój limit płynów będzie ograniczony. Staraj się odchudzić zestaw i i pojemność kosmetyków (pro tip: wybierz mydło i szampon w kostce – bezpieczniej i ekologiczniej). Musisz też zrezygnować z normalnych rozmiarów napojów.

Jeśli większa ilość płynów jest Ci absolutnie niezbędna w podróży, to dokupienie bagażu rejestrowanego może wyjść taniej, niż ponowne kupowanie płynów po przejściu kontroli na lotnisku lub po dotarciu do celu. Jest to szczególnie ważne dla osób noszących makijaż (mówię to z własnego doświadczenia). Jednak jest to raczej wyjątek od reguły: im mniej zabierzesz ze sobą, tym więcej zaoszczędzisz.

2: Pomyśl o jedzeniu

ręka z pudełkiem jedzenia wyciągnięta na tle pagórkówSamodzielnie przygotuj posiłki do zabrania w podróż — Shutterstock

Chociaż nie możesz zabrać na pokład samolotu napojów, jedzenie nie musi już podlegać tym ograniczeniom. Posiłki w punktach gastronomicznych na lotnisku mogą być drogie, zwłaszcza w strefie operacyjnej (po przejściu kontroli bezpieczeństwa i/lub kontroli paszportowej). Dlatego wysiłek włożony we wcześniejsze przygotowanie suchego prowiantu na drogę ma pewien sens. Nie tylko masz wpływ na jakość swoich posiłków, ale też obniżysz koszty wyżywienia w trakcie przesiadek.

Ta sama zasada obowiązuje już w miejscu docelowym. Jedzenie w kawiarniach i restauracjach jest z pewnością częścią wakacyjnych doświadczeń, ale myśląc o swoim budżecie, warto na nocleg wybrać miejsce z dostępem do kuchni. Da Ci to możliwość przygotowywania własnych posiłków z produktów spożywczych z supermarketu – tak jak w domu – i zabierania ich ze sobą na dalsze wypady. Prawda, że to proste? A to naprawdę skuteczna metoda oszczędzania pieniędzy.

Wybierz lunch zamiast kolacji

Jeśli zdecydujesz się na jedzenie na mieście, zrób to w porze lunchu, a nie kolacji, co pomoże Ci utrzymać budżet w ryzach. Kawiarnie i restauracje zazwyczaj oferują opcje lunchu, które są tańsze niż ich wieczorne posiłki, a ponadto głównego posiłek w środku dnia da ci energię na popołudniowe zwiedzanie.

Opłaca się również jeść i pić lokalne produkty w małych lokalach – jest to zwykle tańsze niż chodzenie do międzynarodowych sieciówek. Jeśli masz wątpliwości, rób to, co robią miejscowi!

3: W grupie siła

2 osoby z plecakami w pokoju w hostelu z piętrowymi łóżkamiHostele to świetna opcja niskobudżetowego zakwaterowania — Shutterstock

Zbiorowe noclegi to najlepszy sposób na zakwaterowanie podczas niskokosztowych podróży. Hostele to klasyczny sposób na niedrogi nocleg, gdzie zazwyczaj płaci się za łóżko, a nie za cały pokój. Co więcej, wiele z nich ma kuchnię (jeszcze więcej oszczędności!), a dodatkowo ułatwia poznawanie innych backpackersów. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkasz — możesz nawiązać tam wartościowe przyjaźnie — zupełnie gratis!

Jeśli jesteś szczególnie wyluzowany, możesz pójść o krok dalej i zamieszkać u lokalnych gospodarzy. CouchSurfing jest prawdopodobnie najbardziej znaną siecią łączącą podróżników z miejscowymi, którzy zupełnie za darmo otwierają swoje domy przed turystami. Zamiast zawartością swojego portfela opłacisz taki nocleg najbardziej wartościową walutą — swoim towarzystwem, osobowością, wymianą doświadczeń.

Z drugiej strony, jeśli czujesz się trochę nieswojo w tak bliskich kontaktach z nowymi ludźmi, rozważ w podróż w większym, ale znanym Ci gronie własnych przyjaciół. Wynajmując wspólnie jeden dom, mieszkanie lub pokój hotelowy minimalizujecie uderzenie po kieszeni, dzieląc się kosztami. Jak to mówią „sharing is caring”.

4: Stąpaj twardo po ziemi

@kiwi.com Replying to @Bence Gyors ♬ Peace – Official Sound Studio


W dzisiejszych czasach możesz kupić zadziwiająco tanie bilety na samolot (znamy też sposoby, dzięki którym są jeszcze tańsze, ale o tym przy innej okazji). Jeśli jednak bardzo Ci się nie spieszy, rozważ podróż lądową.

Kolejną rzeczą, którą transport naziemny ma nad lataniem jest to, że prawie zawsze dotrzesz do centrum swojego miejsca docelowego, przyjeżdżając na dworzec kolejowy lub autobusowy. Oznacza to, że nie wydasz pieniędzy, na czasami czasochłonny tranzyt pomiędzy lotniskiem a miastem. W zależności od tego, gdzie wylądujesz, możesz nie mieć innego wyboru, niż taksówka, a tego każdy świadomy i oszczędny turysta unika.

Podróż autobusem

Autobusy międzymiastowe to świetny środek transportu, jeśli chcesz tanio się przemieszczać. Co więcej, Twój limit bagażu w autobusie będzie zazwyczaj większy niż w przypadku tanich linii lotniczych — większość operatorów akceptuje bezpłatnie jedną sztukę bagażu rejestrowanego na pasażera.

W Europie jednymi z największych międzynarodowych linii autobusowych są Flixbus, Megabus i Eurolines. Wspólnie te firmy obsługują trasy obejmujące kilkadziesiąt krajów, więc na pewno będziesz w stanie sprawnie dostać się z punktu A do punktu B po europejskich drogach. Na całym świecie działa również wiele dalekobieżnych połączeń autobusowych. Agregator wyszukiwania Kiwi.com pozwala na filtrowanie wyników według środka transportu — to sprytny sposób sprawdzenia połączeń autobusowych z dowolnego miejsca.

Podróż pociągiem

Przejazdy pociągiem bywają także bardziej ekonomicznym niż samolot rozwiązaniem, więc zdecydowanie warto sprawdzić trasy i opcje biletów na wybranych odcinkach. Jeśli planujesz klasyczny „tour” po Europie, popularne opcje biletów Interrail i Eurail  dają dużą elastyczność w planowaniu podróży. Oczywiście są też atrakcyjne cenowo. Nie zapominajmy, że pokonywanie dalekich tras pociągiem może być samo w sobie niesamowitym przeżyciem; usiądź wygodnie i ciesz się widokami zmieniającymi się za oknem, zintegruj się z innymi pasażerami przy kawie czy grze w karty i pozwól by delikatny ruch wagonu sypialnego ukołysał Cię do snu.

Na miejscu

Kiedy jesteś na wakacjach, zwłaszcza w mieście, chodź na piechotę, gdziekolwiek i kiedykolwiek możesz. Poruszanie się na własnych nogach jest prostym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, które musisz inaczej wydać na taksówki i transport publiczny. Do tego masz trochę ruchu i lepiej poznasz otoczenie.

5: rezerwuj bilety na Kiwi.com

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


W Kiwi.com hakujemy system. Nasz agregator ma w zanadrzu kilka sztuczek, aby pokazać Ci najtańsze możliwe opcje podróży na wybranej przez Ciebie trasie.

Wyszukiwanie Kiedykolwiek i Gdziekolwiek

@kiwi.com Flexibility pays off… #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel #traveltips #travelhacks #anytimetravel #traveltok ♬ Healing Solfeggio Frequency 528Hz(817269) – Ikumi Tanuma

Naprawdę elastyczność podczas wyszukiwania lotów popłaca. Na stronie Kiwi.com możesz poszerzyć swoje opcje, szukając bez konkretnej daty, a nawet miejsca docelowego. Wystarczy wpisać „Gdziekolwiek” w polu przeznaczenia lub „Kiedykolwiek” w polu daty wylotu, a Kod Kiwi przedstawi Ci szczegółowo, gdzie lub kiedy najtaniej jest lecieć. Jeśli możesz, warto podróżować poza sezonem i czasami lądować na mniejszym lotnisku, które może być nieco dalej od miejsca docelowego.

Alert cenowy


Masz oko na konkretną destynację? Kliknij na małą ikonę dzwonka na stronie wyników wyszukiwania, aby zapisać się do alertów cenowych Kiwi.com, a my poinformujemy Cię natychmiast, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub powiadomienia w aplikacji, gdy cena lotów na Twojej trasie spadnie. W ten sposób nie musisz spędzać dni na wielokrotnym wyszukiwaniu, aby oszczędzić na lotach – najtańsza oferta sama do Ciebie przyjdzie.

Nomad

@kiwi.com Everything is possible, if you know which tools to use😉 #nomadtravel #cheaptravel #digitalnomad #flightitcket #travelbyplane #travelwithkiwicom #wehackthesystem ♬ original sound – Joy / winter


Jeśli jesteś prawdziwym obieżyświatem, jedną z tych sztuczek, które mamy dla Ciebie jest opcja: Nomad. Nomad w pomysłowy sposób przelicza trasy między punktami Twojej podróży i czas, jaki planujesz spędzić na każdym etapie, tworząc najtańsze warianty wybranej trasy. Voilà — nie musisz rozbijać skarbonki, żeby zaspokoić swoje podróżnicze marzenia.

Częściowe wykorzystanie biletu i fikcyjne plany podróży

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Innym, dość nietypowym sposobem na tanie biletów przez Kiwi.com jest metoda „ukrytych segmentów” w połączeniach. Może się to wydawać bezsensowne, ale niektóre (zwykle starsze) linie lotnicze będą pobierać wyższe opłaty za bilet w jedną stronę niż za tę samą trasę z lotem powrotnym lub dalszym. W branży taka praktyka nazywana jest „wyrzucaniem biletów” i jest to sprytny trik na oszczędzanie. Aby jednak z niego skorzystać, tak jak przy wyborze lotu bez bagażu rejestrowanego, należy pamiętać o pewnych kwestiach.

Nasza strona internetowa znajduje takie specjalne oferty w ciągu kilku sekund. Zapewniamy, że zawsze poinformuje Cię, czy którykolwiek z wyników wyszukiwania zawiera ukryty segment, i powiadomi Cię o warunkach planu podróży. Możesz przeczytać więcej o częściowym wykorzystaniu biletu i fikcyjnych planach podróży, sprawdź też inne nasze triki podróżne. Jeśli nie możesz zrezygnować z rejestrowanego bagażu lub nie akceptujesz warunków, to w porządku — Kiwi.com nadal oferuje wiele innych biletów w bardzo konkurencyjnych cenach.

A więc mamy to — pięć praktycznych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas wyjazdów. Podróżowanie nie musi kosztować majątku. Niezbędne jest jedynie staranne planowanie, trochę sprytu i elastyczności.

Chcesz więcej porad podróżniczych? Odwiedź witrynę  Kiwi.com Stories.