Kierunki otwarte dla podróżnych z Polski

Kierunki otwarte dla podróżnych z Polski

Wiadomości podróżnicze


|

Lista najpopularniejszych wakacyjnych kierunków i aktualnie obowiązujące zasady wjazdu do poszczególnych krajów

W końcu! Po wielu miesiąca niekończących się restrykcji, obostrzeń, lockdownu i zamkniętych granic świat znów otwiera się na turystów. Warto wykorzystać tę szansę, poczuć wolność podróżowania na nowo i sprawić sobie niesamowity urlop. Wszyscy na niego zasłużyliśmy.

Europa

Większość letnich destynacji jest otwarta dla podróżujących z Unii Europejskiej, wciąż jednak wymagane są negatywne testy umożliwiające wjazd. W gronie szczęśliwców są osoby zaszczepione, dla których przekraczanie granic staje się coraz łatwiejsze. Unia Europejska zachęca wszystkie państwa członkowskie do akceptowania osób zaszczepionych bez dodatkowych testów czy kwarantanny. Jednak wciąż nie wszystkie kraje dostosowały swoje regulacje do unijnych rekomendacji. 

Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w Południowej Europie

Południowa Europa

Hiszpania

Podróżujący udający się do Hiszpanii muszą okazać negatywny wynik testu nie starszy niż 72 godzinyPodróżujący udający się do Hiszpanii muszą okazać negatywny wynik testu nie starszy niż 72 godziny — Shutterstock

Hiszpania zachęcająca pięknymi plażami, słoneczną pogodą i gwarancją udanego urlopu zaprasza turystów z Polski. 

Podróżujący udający się do Hiszpanii nie muszą posiadać testów, wystarczy jedynie wypełnienie formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii. Te same zasady obejmują również hiszpańskie wyspy – Ibizę, Majorkę czy Wyspy Kanaryjskie.

Portugalia

Podróżujący do Portugalii muszą posiadać negatywny wynik testuPodróżujący do Portugalii muszą posiadać negatywny wynik testu — Shutterstock

Różnorodność wybrzeża z długimi piaszczystymi plażami oraz tymi ukrytymi pomiędzy klifami, tętniące życiem Lizbona i Porto, uśmiechnięci mieszkańcy to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Portugalię w te wakacje.

Turyści planujący loty do kontynentalnej Portugalii muszą pamiętać o posiadaniu negatywnego testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem lub antygenowego do 24 godzin. Inaczej ma się sytuacja na portugalskich wyspach   Maderze i Azorach, gdzie darmowy test można wykonać również po przylocie. Od 14 czerwca Portugalia również zniosła obowiązek testów dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Włochy

Włochy to zdecydowanie kierunek dla miłośników zabytków i kuchni śródziemnomorskiejWłochy to zdecydowanie kierunek dla miłośników zabytków i kuchni śródziemnomorskiej — Shutterstock

Włochy to zdecydowanie kierunek dla miłośników zabytków, kuchni śródziemnomorskiej i zróżnicowanego krajobrazu. Wjazd do słonecznej Italii jest możliwy z negatywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego wykonanego nie dłużej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy, potwierdzeniem szczepienia lub zaświadczenia o przebyciu zakażenia koronawirusem.

Grecja

Grecja to idealne miejsce na odpoczynekGrecja to idealne miejsce na odpoczynek — Shutterstock

Grecja to idealne miejsce na odpoczynek na zapierających dech w piersiach plażach. Warunkiem wjazdu do Grecji jest negatywny wynik testu PCR, potwierdzenie szczepienia na COVID-19 lub zaświadczenie o przejściu zakażenia. 

Bułgaria

W te wakacje możemy również udać się do kurortów nad Morzem Czarnym. Bułgaria czeka na wszystkich turystów, którzy okażą negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanych odpowiednio 72/48 godzin przed przylotem. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać do Bułgarii bez testu. 

Bałkany

Chorwacja, Albania, Macedonia, Czarnogóra

Chorwacja to popularne miejsce na latoChorwacja to popularne miejsce na lato — Shutterstock

Na europejskiej mapie na pewno wyróżniają się Albania, Macedonia, Czarnogóra i uwielbiana przez Polaków Chorwacja, które akceptują wszystkich turystów z Polski bez wymogu testów, kwarantanny czy potwierdzenia szczepienia. 

Kraje te są stosunkowo niedrogie i pełne zjawiskowych miejsc do odwiedzenia. Chorwackie wybrzeże zdecydowanie można zaliczyć do jednych z najpiękniejszych w Europie. W Macedonii warto odwiedzić malownicze Jezioro Ochrydzkie otoczone górskimi szczytami, w Czarnogórze zjawiskową Zatokę Kotorską, a w Albanii przepiękną riwierę.

Serbia, Bośnia i Hercegowina

Albania akceptuje turystów z Unii Europejskiej bez wymogu testówAlbania akceptuje turystów z Unii Europejskiej bez wymogu testów — Shutterstock

Pozostałe kraje bałkańskie takie jak Bośnia i Hercegowina czy Serbia wymagają okazania negatywnego wyniku testu przy przekraczaniu granicy.

Otwarte kierunki poza Europą

Dla chcących wyruszyć w bardziej odległe podróże ciekawymi kierunkami mogą być Turcja, Egipt, ale również Meksyk, Kostaryka czy Dominikana.

Turcja

Wjazd do Turcji możliwy jest z negatywnym wynikiem testu PCRWjazd do Turcji możliwy jest z negatywnym wynikiem testu PCR — Shutterstock

Turcja oraz jej malownicze kurorty są ponownie otwarte dla turystów. Wjazd do Turcji możliwy jest z negatywnym wynikiem testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą lub antygenowego 48 godzin przed. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zwolnieni są z posiadania testu.

Egipt

Jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów jest również gotowy na przyjęcie turystów. Odwiedzający Egipt mogą cieszyć się wyśmienitą pogodą, podziwiać rafę koralową i zabytki starożytnego świata. 

By wjechać do Egiptu, podróżujący muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny. Na wybranych egipskich lotniskach istnieje również możliwość zrobienia testu po przylocie do kraju. 

Meksyk, Kostaryka, Dominikana

Do Kostaryki bez testu i kwarantannyDo Kostaryki bez testu i kwarantanny — Shutterstock

Meksyk, Kostaryka i Dominikana są na pewno warte wspomnienia ze względu na całkowicie otwarte granice. Co znaczy, że wjedziemy tam bez testu i kwarantanny. 

Są to kierunki idealne dla fanów słońca i plażowania, ale dzięki masie innych atrakcji również dla bardziej aktywnych turystów. 

Powrót do Polski

Wyjeżdżając za granicę, warto również pamiętać o zasadach wjazdu do Polski. Rząd rozgraniczył powracających do kraju na dwie grupy: powracający ze strefy Schengen i Turcji oraz spoza strefy Schengen.

Wyjeżdżając za granicę, warto również pamiętać o zasadach wjazdu do PolskiWyjeżdżając za granicę, warto również pamiętać o zasadach wjazdu do Polski — Shutterstock

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny po powrocie zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza. Mniej fortunnie przedstawia się sytuacja osób niezaszczepionych, które by uniknąć kwarantanny po powrocie ze strefy Schengen muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego nie starszego niż 48 h. Powracający spoza strefy Schengen podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej, która może być skrócona negatywnym wynikiem testu 8 dni po przekroczeniu granicy.

Więcej szczegółów dotyczących aktualnych zasad przekraczania granic znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Interesują Cię artykuły o tematyce podróżniczej? Zajrzyj na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

Patrycja Karwowska

Uwielbia przygody i uczucie ekscytacji towarzyszące próbowaniu/uczeniu się nowych rzeczy. Docenia dobrą książkę i dobre piwo.