List miłosny do… Hiszpanii

List miłosny do… Hiszpanii

Inspiracje podróżnicze


|

Przynosimy Ci odrobinę piękna i siły tego kraju, by przypomnieć Ci, dlaczego wszyscy go tak kochamy

Bogata historia, swobodna atmosfera, najwspanialsi artyści, niesamowite jedzenie… Wszyscy uwielbiają Hiszpanię z różnych powodów i choć teraz trudno jest odwiedzić ten kraj z powodu pandemii, przypomnijmy sobie, dlaczego tak łatwo się w nim zakochać.

La fiesta dla wszystkich!

Flamenco, narodowy taniec Hiszpanii, jest dziś popularny na całym świecie – nawet w JaponiiFlamenco, narodowy taniec Hiszpanii, jest dziś popularny na całym świecie – nawet w Japonii — Shutterstock

Tutejsi ludzie, w których żyłach płynie sangria i słoneczny żar, wiedzą, jak cieszyć się każdym dniem. Być może to zasługa ciepłego klimatu – a przynajmniej cieplejszego niż w większości Europy – że podczas wieczornego spaceru po Maladze, Barcelonie czy jakimkolwiek innym mieście można natknąć się na grupki osób, które dopiero co spotkały się przy dobrym drinku, świeżo przygotowanych boquerónes (sardele smażone w głębokim tłuszczu) czy espetos de sardinas (sardynkowe szaszłyki), by potem ruszyć do klubu i przetańczyć całą noc.

Z kolei inni wolą flamenco, narodowy taniec Hiszpanii, który jest dziś popularny na całym świecie – nawet w Japonii. Cała społeczność spotyka się, by tańczyć, śpiewać, grać na gitarze lub „tylko” klaskać albo pstrykać palcami. Nawet ci, którzy nie umieją go tańczyć, mogą napawać się widokiem.
Mieszkańcy Hiszpanii umieją też rozluźnić się i zrelaksować, również dzięki ciepłemu klimatowi – jednym z najbardziej znanych zwyczajów tego kraju jest siesta.

Sztuka to nie tylko Picasso i Gaudí

Zbiory madryckiego Museo del Prado obejmują jedną z najwspanialszych kolekcji europejskiej sztuki z okresu od XII do XX wiekuZbiory madryckiego Museo del Prado obejmują jedną z najwspanialszych kolekcji europejskiej sztuki z okresu od XII do XX wieku — Shutterstock

Nic dziwnego, że wszystkim zapewne w pierwszej kolejności przychodzą do głowy artyści tacy jak Picasso i Gaudí. Charakterystyczny styl architektoniczny Gaudíego jest nieodłącznym elementem Barcelony, jednego z najpopularniejszych miast Katalonii, które najlepiej zwiedzać we własnym tempie. Jego inspirowane naturą, nierzadko wielobarwne dzieła wplatają się w krajobraz miasta, dzięki czemu staje się ono czymś w rodzaju jedynego w swoim rodzaju, żywego muzeum.

Miłośników sztuki zapewne ucieszy fakt, że niektóre hiszpańskie muzea udostępniły swoje zbiory w Internecie. Na przykład w Museo del Prado znajdują się dzieła mistrzów takich jak Goya i Velázquez, a także zagranicznych artystów, jak choćby Rubens, z których tysiące można obejrzeć podczas wirtualnej wycieczki. To otwarte w 1819 roku muzeum stało się jednym z najważniejszych obiektów tego typu w całym kraju, a jego zbiory obejmują jedną z najwspanialszych kolekcji europejskiej sztuki z okresu od XII do XX wieku.

Miłośnicy osobliwej twórczości Dalego mogą podziwiać niektóre z jego dzieł znajdujących się w Teatrze-Muzeum Dalí dzięki wirtualnej wycieczce 3D przez Internet. Obiekt ten mieści się w jego rodzinnym mieście Figueres. Został zaprojektowany przez samego artystę i jest również jego miejscem ostatniego spoczynku.

Niezwykłe zbiory z lokalnej kuchni

W Hiszpanii jest więcej winnic pod względem powierzchni niż w jakimkolwiek innym kraju świataW Hiszpanii jest więcej winnic pod względem powierzchni niż w jakimkolwiek innym kraju świata — Shutterstock

Nawet ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić Półwyspu Iberyjskiego, zapewne próbowali już wspaniałego hiszpańskiego wina dostępnego w sklepach na całym świecie. W tym kraju jest więcej winnic pod względem powierzchni niż gdziekolwiek indziej na świecie. Są tak zróżnicowane jak sam kraj – każda z nich wyróżnia się wyjątkowymi odmianami winogron, glebami oraz klimatem. Większość win produkowanych jest z zaledwie 20 podstawowych odmian winogron, choć w całym kraju uprawia się ich aż 600.

Hiszpańskie jedzenie jest tak smaczne i pożywne, jak to tylko możliwe. Churros maczane w czekoladzie na śniadanie, paella na lunch oraz nieco skromniejszy obiad – na przykład świeża sałatka lub tapas z przyjaciółmi. Nie ma pośpiechu – ostatni posiłek dnia zwykle jada się tu około 21:00. Mieszkańcy Hiszpanii nie przejmują się niczym, ponieważ wspólne chwile z ukochanymi liczą się o wiele bardziej niż dodatkowe godziny snu.

Od plaż przez doliny po góry

Imponujący krajobraz Hiszpanii każdemu zapiera dech w piersiachImponujący krajobraz Hiszpanii każdemu zapiera dech w piersiach — Shutterstock

Imponujący krajobraz Hiszpanii z pewnością zaprze Ci dech w piersi. Jest tak zróżnicowany jak jego mieszkańcy – od wysokich szczytów Pirenejów na północy po białe pisaki plaż na wyspach takich jak Teneryfa czy Ibiza – każda z jego krain ma swoje wyjątkowe cechy.

Teren bywa trudny do pokonania, z kilometrami brunatnych stepów upstrzonych gdzieniegdzie ruinami zamku. Możesz powoli zanurzyć się w jego bezmiarze lub rzucić się wprost na letni skwar, dając z siebie wszystko, lecz biorąc przy tym to, co ma do zaoferowania. Mówi się, że źródłem prawdziwego piękna Hiszpanii są jej mieszkańcy, więc może warto posłuchać historii, które ta kraina ma do zaoferowania?

Uwielbiasz Hiszpanię tak bardzo jak my? Przeczytaj więcej inspirujących historii o Hiszpanii oraz innych krajach na Kiwi.com Stories.

Z uwagi na globalną pandemię COVID-19 zalecamy zapoznać się z obecnymi zasadami i ograniczeniami przed zarezerwowaniem podróży zagranicznej oraz wyjazdem. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej UE oraz w źródłach udostępnianych przez władze lokalne.

Powiązane artykuły