List miłosny do… Italii

List miłosny do… Italii

Inspiracje podróżnicze


|

Duch Italii ma nadal bardzo wyrazisty charakter, a ta jedna z najbardziej lubianych potęg historycznych i kulturowych Europy pozostaje tak wspaniała, jak była nią zawsze

Na Kiwi.com kochamy Italię za absolutnie wszystko, pomyśleliśmy zatem, że uczcimy to, co czyni ją tak wyjątkową. Mamy nadzieję, że treść naszego listu zainspiruje Cię do odwiedzenia jej, lub – jeśli dane Ci było zwiedzić ją wcześniej – do powrotu. Rzeczywiście, wiele regionów słonecznej Italii utrzymuje się z turystyki, a ponieważ branża ta boryka się z wieloma problemami z oczywistych powodów, jesteśmy tutaj, aby przypomnieć Ci, co w tym kraju jest tak wspaniałego. Od modnej północy po rustykalne, piękne południe i wyspy Sycylię i Sardynię – istnieje milion powodów, aby go odwiedzić. Zróbmy to zatem! Oto nasz list miłosny do Italii.

Architektura

Katedra Duomo di Milano jak zwykle pozostaje majestatycznie pięknaKatedra Duomo di Milano jak zwykle pozostaje majestatycznie piękna — Shutterstock

Włochy są oczywiście ojczyzną wielu najsłynniejszych zabytków świata: Koloseum, Krzywej Wieży w Pizie, Ponte Vecchio… – lista ciągnie się niemal w nieskończoność. Wystarczy także nieco zboczyć z utartych szlaków, by kraj ten odsłonił przed Tobą wiele innych wspaniałych i wartych zobaczenia rzeczy.

Piazza del Campo w Sienie jest jednym z najwspanialszych średniowiecznych placów w Europie. Wijąca się wzdłuż zboczy gór Perugia – stolica Umbrii – szczyci się murami i bramami z okresu etruskiego. Mediolan jest wielki i ceremonialny; Neapol to ciasne uliczki pokryte brukiem; Sycylia jest piękna i pokryta bliznami (co tylko dodaje jej romantyzmu); Wenecja to… no cóż, Wenecja.

Bez względu na to, dokąd się udasz, za każdym rogiem nowa niespodzianka czeka na odkrycie.

Jedzenie

Półmisek świeżego spaghetti, później przepyszny deser i kilka lampek wina i nagle życie wydaje się niesamowicie prostePółmisek świeżego spaghetti, później przepyszny deser i kilka lampek wina i nagle życie wydaje się niesamowicie proste — Shutterstock

Któż nie kocha włoskiego jedzenia? Jest naprawdę niewyszukane, a przy tym takie wyśmienite. Najlepsza pizza jest na przykład robiona ręcznie, w procesie łączącym umiejętności i pasję, wynikające z odczuwania wieloletniej i autentycznej dumy z owoców pracy ludzkich rąk. Świeży, lokalny ser i pomidory, zapach świeżych liści bazylii i piękna, chrupiąca skórka.

Przejdź się boczną uliczką i znajdź dowolną trattorię. To ta – z zaparowanymi szybami i przepysznym zapachem wydobywającym się z jej wnętrza. Wołają Cię – musisz niemal wspinać się po plecach innych gości, aby dostać się do stolika w rogu, i przez resztę wieczoru traktują Cię jak dawno zaginionego członka rodziny.

Umiłowanie sztuki

Z Włoch pochodzili cieszący się największą światową sławą śpiewacy i kompozytorzy, a sam kraj zainspirował także wielu artystów innych narodowości. Zdecydowana większość oper Mozarta została napisana po włosku, a kompozytorzy tacy jak Vivaldi, Rossini i Puccini stworzyli jedne z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dzieł muzyki klasycznej. Włochy stanowiły inspirację także w innych dziedzinach sztuki: przypomnijcie sobie Szekspira, który osadził w tym kraju akcję swoich dramatów Romeo i Julia, Otello czy Kupiec Wenecki.

Romantyczni poeci absolutnie uwielbiali Italię – lord Byron czy Percy Bysshe Shelley wybrali ją na swoje miejsce zamieszkania, a William Blake stworzył tu serię niepowtarzalnych ilustracji do angielskiego przekładu Boskiej Komedii Dantego.

W kraju znajdują się również jedne z najwspanialszych muzeów na świecie, w tym: Uffizi we Florencji, Muzeum Watykańskie, Borghese w Rzymie i setki innych, wypełnionych dziełami najbardziej znanych artystów wszechczasów. Rzeczywiście, nawet niektóre miasta można uznać za żywe muzea, przechadzając się ich uliczkami i mijając budynki o historii liczącej tysiące lat.

La Dolce Vita

Dziewczyna na tylnym siedzeniu skutera, swobodnie roześmiana, włosy tańczą za nią rozwiewane porywami wiatru… oto włoski styl życiaDziewczyna na tylnym siedzeniu skutera, swobodnie roześmiana, włosy tańczą za nią rozwiewane porywami wiatru… oto włoski styl życia — Shutterstock

Najbardziej niesamowitą rzeczą w Italii jest to, jak bardzo jest włoska. Niewiele jest krajów na świecie, które całkowicie żyją na tak własną modłę – i mamy tu na myśli najlepszy możliwy sens tego sformułowania.

Dziewczyna na tylnym siedzeniu skutera, swobodnie roześmiana, włosy tańczą za nią rozwiewane porywami wiatru, przytulona do swojego chłopaka, który pewnie manewruje w gąszczu innych samochodów i skuterów. Dwóch starców grających w szachy w miejskim parku, otoczonych gromadką przyjaciół, którzy oceniają, punktują i delikatnie kpią z każdego ruchu. Dwie osoby prowadzące ożywioną rozmowę przy porannym espresso, podniesione głosy, wyraziste gesty. Rozmawiają o wczorajszym meczu, ważnej sprawie sądowej czy przebiegu Fiata Pandy? To bez znaczenia, ważne jest to, że temat ich rozmowy jest istotny w tej chwili.

W końcu to są prawdziwe Włochy. Codzienne wydarzenia, w których masz szczęście, jako turysta, po prostu brać udział. I dlatego wiemy, że kiedy będziemy mogli ponownie odwiedzić Włochy, będą one tym samym tętniącym życiem, żywym i spektakularnym miejscem co zawsze.

Czy spodobał Ci się nasz list miłosny do Italii? Odkryj więcej artykułów na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether