List miłosny do… Niemiec

List miłosny do… Niemiec

Inspiracje podróżnicze


|

Ze swoją historią, piękne, przyjazne i modne Niemcy są pociągającą perspektywą na każdą wyprawę – od zwariowanego weekendu do wielkiego objazdu

Kiedy zastanawiasz się nad przyszłymi kierunkami wakacyjnymi w Europie, Niemcy mogą nie być najbardziej oczywistym wyborem. W końcu nie jest to kraj znany z plaż, kurortów imprezowych ani słynnej na cały świat kuchni. Ale są też inne rzeczy, które mogą sprawić, że dany kraj jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia, a my uważamy, że Niemcy są niesamowite. Gdy więc przyjdzie pora, by znów wybrać się w podróż, oto, dlaczego Ty też je pokochasz.

Odlotowe i artystyczne

Hamburg to ogromne, przemysłowe miasto portowe na północnym wybrzeżu krajuHamburg to ogromne, przemysłowe miasto portowe na północnym wybrzeżu kraju — Shutterstock

Berlin jest stale wymieniany jako jedno z najbardziej odlotowych miast na świecie – w dużej mierze dlatego, że faktycznie tak jest. Nawet w latach 70-tych XX wieku, gdy był podzielony, przyciągał artystów i muzyków z całego świata, którzy przybywali tu, by zanurzyć się w jego ponurej atmosferze. Obecnie jest on miastem klubów, barów, galerii, rynków i sklepów, na których odkrywaniu można spędzić całe życie. Jednak w Niemczech jest wiele innych ciekawych miejsc.

Hamburg, wielkie przemysłowe i portowe miasto na północnym wybrzeżu kraju, zawsze był przychylnie nastawiony do ludzi, którzy nigdzie nie zagrzewali miejsca, koczowników, włóczęgów i wędrowców, którzy przybywają tu od stuleci. Dziś miasto korzysta z tej różnorodnej kultury, stając się jednym z najbardziej tętniących życiem miast w Europie.

W dzielnicy Neustadt w Dreźnie, we wschodnich Niemczech, aż roi się od lokali z występami muzycznymi, barów, sklepów z nagraniami muzycznymi i księgarń – a wszystko to przyozdobione sztuką uliczną, dziwacznymi rzeźbami i mnogością kolorów. Po drugiej stronie kraju, Düsseldorf, rodzime miasto pioniera elektrotechniki, firmy Kraftwerk, wyzbywa się swojej przemysłowej przeszłości i staje się ośrodkiem wzornictwa i wykwintnej sztuki kulinarnej.

Urok starego świata

Niektóre z niemieckich miast – z brukiem, wąskimi bocznymi uliczkami i barwnymi domami o nieregularnym kształcie – są kwintesencją „europejskości”Niektóre z niemieckich miast – z brukiem, wąskimi bocznymi uliczkami i barwnymi domami o nieregularnym kształcie – są kwintesencją „europejskości” — Shutterstock

Z drugiej strony, niektóre z niemieckich miast są kwintesencją „europejskości”. Jakie są, Twoim zdaniem, cechy typowego starego miasta w Europie? Brukowane uliczki? Wspaniałe katedry z wieżami, których iglice pną się do nieba? Kramy w krużgankach na rynkach, od których odchodzą wąskie boczne uliczki? Kolorowe domy o nieregularnym kształcie, które widziały, jak świat zmieniał się przez ostatnie pięć wieków i nadal dumnie stoją do dziś? Cóż, niemieckie miasta mają wszystkiego tego pod dostatkiem.

Weźmy np. Norymbergę, która z jej krętymi ulicami i domami z dachami dwuspadowymi wygląda jak z obrazka. Lub Heidelberg rozpostarty w cieniu potężnego zamku o murach z piaskowca, który wznosi się nad rzeką Neckar? Albo Lubeka, okazałe gotyckie miasto, dawny port hanzeatycki i marcepanowa stolica świata. W Niemczech nigdy nie zabraknie Ci zakątków o uderzającym pięknie.

Piłka nożna dla wszystkich

Nawet jeśli nie zdołasz kupić biletu na któryś ze słynnych stadionów (np. na stadion w Dortmundzie z jego słynną „żółtą ścianą”), gdziekolwiek pójdziesz, będzie to niezapomniane przeżycieNawet jeśli nie zdołasz kupić biletu na któryś ze słynnych stadionów (np. na stadion w Dortmundzie z jego słynną „żółtą ścianą”), gdziekolwiek pójdziesz, będzie to niezapomniane przeżycie — Ververidis Vasilis / Shutterstock

W goniącym za pieniędzmi, egocentrycznym i pozbawionym moralności świecie piłki nożnej uczęszczający na mecze kibice często są jednymi z ostatnich ludzi, których bierze się pod uwagę. Na wielu stadionach atmosfera jest bezbarwna. Drożyzna biletów uniemożliwiła miejscowym kibicom oglądanie meczów z trybun i zostali oni zastąpieni przez ludzi przyzwyczajonych do innego rodzaju rozrywki.

W Niemczech zjawisko to nie jest jednak tak powszechne. Tamtejsze kluby piłkarskie muszą przestrzegać zasady 50+1. Oznacza to, że żaden pojedynczy właściciel nie może posiadać większości udziałów i zasilać kasy klubu obcym kapitałem (grupy kibiców ostro sprzeciwiają się klubom, które – ich zdaniem – za bardzo naginają tę zasadę. Najlepszymi przykładami są kluby Hoffenheim i RB Leipzig).

W odróżnieniu od wielu krajów, w których ta strona piłki nożnej uległa zatraceniu, w Niemczech kluby piłkarskie na ogół nadal pozostają instytucjami społecznymi. Bilety są tanie, stadiony są pełne, atmosfera jest wspaniała i (na ogół) nie przekracza granicy, za którą zaczyna się wrogość, piwo leje się strumieniami, a poziom meczów jest znakomity. Nawet jeśli nie zdołasz kupić biletu na któryś ze słynnych stadionów (np. na stadion w Dortmundzie z jego słynną „żółtą ścianą” czy St. Pauli w Hamburgu, z traktującymi ten klub jak przedmiot kultu turystami-hipsterami), gdziekolwiek pójdziesz, będzie to niezapomniane przeżycie.

Szczęśliwy wędrowiec

Potężne piaskowcowe formacje w parku narodowym Saskiej Szwajcarii to zaledwie jeden z cudów natury w NiemczechPotężne piaskowcowe formacje w parku narodowym Saskiej Szwajcarii to zaledwie jeden z cudów natury w Niemczech — Shutterstock

Wyjedź z miasta na tereny wiejskie, a znajdziesz jedne z najwspanialszych tras do wędrówek pieszych i rowerowych w Europie. Nie są może szczególnie trudne, ale z pewnością ich pokonanie przynosi satysfakcję.

Co zaskakujące, jedna trzecia kraju jest pokryta lasami. Najsłynniejszym z nich jest zapewne Czarny Las w położonej na południowym zachodzie Badenii-Wirtembergii, z jego wzgórzami, wąwozami i wodospadami. Inne warte odwiedzenia miejsca to wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO rezerwat w Spreewald nieopodal Berlina, system jaskiń w Lesie Teutoburskim, obramowane drzewami jeziora, potężne piaskowcowe formacje w parku narodowym Saskiej Szwajcarii, na granicy z Czechami i wiele, wiele więcej.

W wielu z tych lasów znajdują się zamki. I to nie byle jakie zamki, lecz fantastyczne, bajeczne, baśniowe zamki, niektóre zbudowane jako manifestacja władzy, inne jako jedne z najbardziej ekstrawaganckich prezentów, jakimi kiedykolwiek obdarowano kogokolwiek. Nie ma lepszego sposobu, aby oczami wyobraźni zobaczyć minioną epokę romansu, rycerstwa i przepychu.

Ciężko pracujący i przystojni

Ludzie w Niemczech są przyjaźni, chętni do pogawędki (nawet jeśli nie mówisz po niemiecku, zdecydowana większość bez trudu porozumiewa się w języku angielskim) i ogólnie wydają się być zadowoleni ze swojego losuLudzie w Niemczech są przyjaźni, chętni do pogawędki (nawet jeśli nie mówisz po niemiecku, zdecydowana większość bez trudu porozumiewa się w języku angielskim) i ogólnie wydają się być zadowoleni ze swojego losu — Shutterstock

Istnieje stereotyp, według którego Niemcy są nadgorliwi, nudni jak flaki z olejem i pozbawieni poczucia humoru. Od razu położę mu kres. To, co inni ludzie mogą postrzegać jako wyniosłość i beznamiętność, według mnie jest po prostu dyskretnym poczuciem dumy. Nie agresywnej dumy o podłożu szowinistycznym, a raczej uznania, że każdy dokładał i nadal dokłada starań, by wszystko było tak przyjemne jak tylko się da. Jest to duma, która nigdy nie przekracza granicy dzielącej ją od samozadowolenia, lecz po prostu opiera się na założeniu, że es muss sein (tak musi być).

Jest to kraj okazały, czysty i elegancki, świadomy swojej historii i czerpiący satysfakcję ze swoich osiągnięć, uznając równocześnie swoje pomyłki. Nawet w wielkich miastach ludzie są przyjaźni, chętni do pogawędki (nawet jeśli nie mówisz po niemiecku, zdecydowana większość bez trudu porozumiewa się w języku angielskim) i ogólnie wydają się być zadowoleni ze swojego losu. Pójdź w jakimkolwiek niemieckim mieście wieczorem do baru i rozejrzyj się dookoła – zobaczysz salę pełną ludzi szczęśliwych i dobrze wyglądających, roześmianych i dobrze bawiących się w swoim zamożnym, bezpiecznym i w dużym stopniu obdarzonym świadomością społeczną kraju. Jeśli nie wywołuje to w Tobie, choćby nawet w niewielkim stopniu, chęci, by żyć równie łatwo, komfortowo i satysfakcjonująco, to obawiam się, że nie będziemy mogli zostać przyjaciółmi.

O naszej miłości do innych krajów przeczytasz pod adresem: Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether