plantacje bananów na Kanarach

Loty na wyspę La Palma wstrzymane po erupcji wulkanu. Czy wakacje na Wyspach Kanaryjskich są teraz bezpieczne?

Uncategorized


|

Wakacje na Kanarach pod znakiem zapytania? Choć lotnisko na dotkniętej erupcją wulkanu La Palmie działa loty na kanaryjską wyspę są zawieszone z powodu wulkanicznego pyłu. Wypoczynek na pozostałych wyspach jest nadal możliwy.

Trwająca od ponad tygodnia aktywność wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma nie przestaje stwarzać problemów zarówno mieszkańcom wyspy jak i turystom. Choć operator miejscowego lotniska, AENA potwierdza jego otwarcie, zaleca podróżnym kontakt z liniami lotniczymi w celu potwierdzenia bieżącej sytuacji. 

Operatorzy lotniczy, na czele z lokalną linią Binter podtrzymują odwołanie lotów.

„Naszym zamiarem jest wznowienie lotów, gdy tylko będzie to możliwe i szybki powrót do normalności, ale bezpieczeństwo jest dla nas ważniejsze” pisze Juan Ramsden, generalny koordynator Binter

Żeby zapewnić możliwość opuszczenia wyspy osobom dotkniętym odwołaniem przelotów operator promu Fred Olsen Express, jak podaje Reuters,  zobowiązał się uruchomić dodatkowe połączenia z Teneryfą.

W tym momencie skutki wybuchu nie wydają się zagrażać wakacyjnym planom w innych kurortach Wysp Kanaryjskich, jednak lokalne władze również apelują o potwierdzenie sytuacji z operatorami turystycznymi przed przylotem.

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł w niedzielę 19 września. To pierwsza jego aktywność od 50 lat.


Wywołane erupcją trzęsienie ziemi o sile 3,8 , spowodowało w poniedziałek 20 września pęknięcie w zboczu wulkanu, po którym zaczął wylewać się strumień lawy. Sprawna ewakuacja pozwoliła uniknąć ofiar, jednak już wiadomo, że szkody spowodowane przemieszczającą się lawą są ogromne.

Obecnie lawa zbliżająca się do oceanu może w najbliższym czasie spowodować kolejne zagrożenie uwalniania szkodliwych gazów i kwaśnych deszczy.

Zapraszamy do zapoznania się z Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej artykułów na temat podróży.

 

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.