Baleary — hiszpańskie wyspy dla każdego

Inspiracje podróżnicze


|

Odkryj różne odcienie wyspiarskiego życia u wybrzeży Hiszpanii

Baleary to Hiszpania, ale to zupełnie inna Hiszpania niż ta kontynentalna. Cztery główne wyspy tego śródziemnomorskiego archipelagu — Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera — mają ten sam wspaniały klimat co południowa część kraju, ale każda z nich skrywa unikalny charakter. Odkryjmy je wszystkie!

Majorka

osoba w krótkich spodenkach na tarasie widokowym, w tle zatoka morska z lazurową wodąPunkt widokowy Mirador d’en Josep Sastre z zapierającym dech w piersiach widokiem na La Dragonera — Shutterstock

Zaczniemy od największej wyspy, na której znajduje się również stolica regionu: Palma. Od 1983 roku Baleary są autonomicznym regionem Hiszpanii. Majorka to najpopularniejsze miejsce, od którego można zacząć poznawanie wyspiarskiej specyfiki tego rejonu.
W przeszłości wyspa była często postrzegana jako synonim tanich wakacji, organizowanych w wielkich kurortach. Takie nadal tu istnieją (zwłaszcza w 30-kilometrowym pasie nad Zatoką Palma i jeden lub dwa na wschodnim wybrzeżu). Wielką zaletą Majorki jest jednak jej różnorodność.

osoba w granatowym kombinezonie stoi na wprost gotyckiej katedry z jasnego kamieniaKatedra La Seu w Palma de Mallorca — Shutterstock

Palma to tętniące życiem miejsce, z dominantą ogromnej gotyckiej katedry i kilkoma wspaniałymi rezydencjami szlacheckimi z XVI wieku. W XIX wieku miasto zaczęło przyciągać artystów i pisarzy swoimi wąskimi uliczkami i brukowanymi placami, które teraz wyglądają tak samo pięknie jak dawniej.

Reszta wyspy jest praktycznie nietknięta, a surowe szczyty Serra de Tramuntana biegnące wzdłuż całej północno-zachodniej części dają wspaniałe możliwości wspinaczki i trekkingu. W czasie wędrówek można odkrywać ukryte zatoczki i dziewicze plaże, a także urocze małe wioski, które wydają się zagubione w czasie. Klasztor Lluc będący od XII w. miejscem pielgrzymek przyciąga dziś nie tylko religijnych odwiedzających. Mieści się w nim obecnie muzeum poświęcone historii, sztuce, archeologii i mieszkańcom Majorki.

Minorka

osoby nurkujące w lazurowej zatoce między jasnymi skałamiPlaże na Minorce są idealne do nurkowania — Shutterstock

Najbardziej wysunięta na wschód wyspa w grupie wydaje się mieć najbardziej relaksującą atmosferę. Daleko jej do zgiełku miasta Palma czy imprezowej Ibizy (do której wkrótce dojdziemy!).
Cała wyspa jest rezerwatem biosfery Unesco, co oznacza, że ​​jej lasy i malownicze mokradła są zachowane w nietkniętej formie. Podobnie stanowiska archeologiczne z epoki brązu, które są tajemniczo rozsiane po całym krajobrazie. W głębi lądu znajdują się wzgórza i pola, maleńkie osady połączone pozornie niekończącymi się kamiennymi murami, dodającymi widokom starożytnego akcentu. Wypożycz rower i eksploruj kolejne malownicze miejsca, lub z mapą w dłoni podążaj jednym ze szlaków pieszych, które przecinają wyspę.

Minorka, jak na mniejszą siostrę Majorki przystało jest skromniejsza, ale nie pozbawiona uroku. Dodają go małe miasteczka z pobielonymi domkami, rozsiane wokół wybrzeża. Każde znajduje się we własnym, niewielkim porcie lub zatoce, co oznacza, że ​​zawsze możesz liczyć na orzeźwiającą morską bryzę. Swobodna atmosfera tych miast zachęca do wakacyjnych, leniwych aktywności. Może spacer wzdłuż wybrzeża z lodami albo relaksująca kąpiel w czystym, błękitnym morzu? Wieczory można spędzać na próbowaniu lokalnych owoców morza lub na balkonie przy lampce wina. Kiedy życie wygląda tak dobrze, po co się spieszyć?

Ibiza

widok na stare miasto IbizyWidok na stare miasto Ibizy — Shutterstock

Ibiza to znana imprezowiczka z tej grupy. Przyciąga około siedmiu milionów turystów rocznie, z których wielu (jeśli nie większość!) przyjeżdża tam, aby całe noce tańczyć przy dźwiękach setów najlepszych na świecie DJ-ów.
Wbrew pozorom, osoby z drugiego bieguna imprezowych klimatów też znajdą tu coś dla siebie. Ibiza od lat 60. XX wieku przyciąga też bohemę, artystyczne, hippisowskie typy. Ta hiszpańska wyspa jest naprawdę dla każdego!

Ibiza kusi nie tylko imprezowiczów

I jak każda z wysp Balearów Ibiza ma bogatą historię i wiele spokojniejszych niż klubowe imprezy atrakcji. Trzy godne uwagi miasta — sama Ibiza, Santa Eulària des Riu i Sant Antoni de Portmany (znane również jako San Antonio) — znajdują się na południu i wschodzie wyspy, więc jeśli szukasz ciszy i spokoju,wystarczy udać się na północ.

Tutaj znajdziesz sosnowe lasy, sielskie wioski, religijne sanktuaria, białe piaszczyste plaże, małe rodzinne pensjonaty i wiele innych uroków. Nawet po imprezowym etapie pobytu warto tam zajrzeć, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

grupa osób na klifie ogląda zachód słońcaZ przyjaciółmi na Ibizie można cieszy się nie tylko imprezami — Shutterstock

Możesz też skoncentrować się na zwiedzaniu samych miast. Ibiza jest zbudowana na zboczu wzgórza. Nad miastem dominują mury obronne i fortyfikacje dzielnicy Dalt Vila. Na obszarze wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco starówce warto zwiedzić też XIV-wieczną katedrę Santa Maria d’Eivissa. Pobliska Puig des Molins to islamska nekropolia, w której znajduje się również muzeum archeologiczne, a spacer kilka kilometrów na północ od miasta zaprowadzi Cię do 23-metrowej figury Jezusa Chrystusa. Jeśli potrzebujesz rozgrzeszenia za grzechy poprzedniej nocy, może warto rozważyć “pielgrzymkę”?

Formentera

zatoczka z błękitną wodą w niej kąpiący się ludzie„Es calo d’es mort” to jedno z najpiękniejszych miejsc na Formenterze — Shutterstock

Hipsterzy podróżując na Baleary wybierają wyspę Formentera. Leży zaledwie jedenaście mil morskich od miasta Ibiza i od 350 lat była niezamieszkana, kiedy to lokalni obywatele uznali, że nie mogą sobie poradzić z ciągłymi atakami piratów i porzucili to miejsce.
Hippisowski boom podróżniczy w latach 60. rzucił na wyspę nowe światło. Władze zachęcały wtedy, aby hipisi, podróżnicy i inne niepożądane przez reżim Franco persony przybywające do Hiszpanii, ograniczyły się do wysp. Tam byli tolerowani – władze uznały, że cokolwiek by tam robili, przynajmniej utrzyma ich zdala do dużych miast, gdzie deprawowaliby swoimi postawami miejscową młodzież. Wielkimi fanami wypadów na Formenterę był np. Pink Floyd.

Geograficznie wyspa różni się znacznie Ibizy. Podczas gdy Ibiza jest pełna zieleni, winnic na Formenterze panuje raczej suchy klimat i skalisty krajobraz. Pełno na niej rozmarynu i jaszczurek, co samo w sobie brzmi już jak tytuł albumu Pink Floyd. Plaże należą do najrzadziej odwiedzanych na archipelagu; długie, białe, rozciągają się na prawie całej wyspie. To nie jest miejsce, które polecilibyśmy, jeśli szukasz luksusu. Jeśli jednak potrzebujesz ucieczki od zgiełku i błogiej samotności, to jest właściwy kierunek.

Chcesz więcej artykułów o podróżach? Zapraszamy na Kiwi.com Stories.