Thessaloniki’s waterfront isn’t only a nice walk, it’ll also give you a chance to see some of the famous city sights along the way

Miasta europejskie, które można zwiedzać pieszo

Inspiracje podróżnicze


|

Zwiedzaj miejsca wolne od tłumów w stopniowo otwierającej się na gości Europie

Oto wybrane przez nas europejskie miasta, które wprost należy zwiedzać pieszo. Podróżowanie po Europie zaczyna powoli wracać do dawnej intensywności, może to być zatem właściwy moment, by założyć wygodne buty i zacząć odkrywać.

Gdańsk, Polska

Długi Targ to główna arteria miasta, swego rodzaju namiastka rynku głównegoDługi Targ to główna arteria miasta, swego rodzaju namiastka rynku głównego — Shutterstock

To średniowieczne miasto północnej Polski – położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego i ukryte w półksiężycu Zatoki Gdańskiej – jest dla większości podróżnych nieco pomijanym miejscem.

Warto poznać trochę jego przeszłości, aby naprawdę docenić jego teraźniejszość. W tysiącletniej historii Gdańska miasto znajdowało się na przemian pod rządami Polski i Niemiec. W 1939 r. Gdańsk stał się jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej, walki wybuchły bowiem na jego przedmieściach. Nic więc dziwnego, że po wojnie to pierwotnie zbudowane w konwencji zabudowy germańskiej miasto odświeżyło swoją szatę zewnętrzną i dziś jego architektura przypomina Holandię, czy nawet Francję.

Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy, zapewniające łączność ze światem także dla pozostałych pobliskich miast, wchodzących w skład tak zwanej Aglomeracji Trójmiejskiej, znajduje się w odległości krótkiej przejażdżki od centrum miasta. Sam Gdańsk nie jest duży, jednak przepełniony charyzmą przeszłości.

Długi Targ to główna arteria miasta, swego rodzaju namiastka Rynku Głównego, z mnóstwem ulicznych kramików, kawiarni i barów mlecznych oraz kultowym Ratuszem z pięknym widokiem na Gdańsk. W naturalny sposób rozlewa się na ulicę Długą i razem tworzą główny deptak w mieście, aż do punktu, w którym od zachodu odcina go Brama Złota, a od zachodu – Brama Zielona.

Za Bramą Zieloną znajduje się nabrzeże, a dzięki przejściu mostowym można podziwiać obie strony rzeki. Rzuca się w oczy także Brama Żuraw – wielowiekowy dźwig używany do załadunku i rozładunku statków w czasach świetności Gdańska-portu handlowego.

Wracając do miasta, nie możesz nie zwiedzić Mariackiej – jednej z najbardziej urokliwych ulic w całym Gdańsku, pełnej oryginalnych budynków z dużymi schodami, sprzedawcami bursztynu i antyków oraz widokami na Bazylikę Mariacką oraz Bramę Mariacką.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Dubrownik, Chorwacja

Mury Dubrownika są niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym elementem tego miasta, zapewniającym na każdym swym odcinku sposobność do podziwiania Morza Adriatyckiego i całego mnóstwa dachów budynków leżących w granicach miastaMury Dubrownika są niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym elementem tego miasta, zapewniającym na każdym swym odcinku sposobność do podziwiania Morza Adriatyckiego i całego mnóstwa dachów budynków leżących w granicach miasta — Shutterstock

To średniowieczne chorwackie miasto jest zdecydowanie jednym z klejnotów w koronie Morza Śródziemnego. W ciągu ostatnich kilku lat Dubrownik cieszył się większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek wcześniej, ze względu na to, że częściowo nakręcono tu popularny serial HBO Gra o tron.

Mury Dubrownika, mające 1940 metrów długości, 16 wież i 25 metrów wysokości, są niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym elementem miasta, zapewniającym na każdym swym odcinku sposobność do podziwiania Morza Adriatyckiego i całego mnóstwa dachów budynków leżących w granicach miasta. W całej swej historii mury nigdy nie zostały w żaden sposób naruszone, co jedynie potwierdza, że zasługują na tytuł jednego ze wspanialszych średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych.

Zejdź wschodnimi schodami i podążaj wzdłuż przystani w kierunku Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, określanej również mianem katedry w Dubrowniku. Warto ją odwiedzić, aby poczuć historię miasta i różne wpływy, które wplotły się w nie na przestrzeni lat. W strefie nad ołtarzem znajduje się obraz pochodzący z połowy XV wieku, którego autorstwo przypisywane jest włoskiemu artyście renesansowemu – Tycjanowi.

Możesz łatwo zgubić się w pajęczynie wąskich uliczek, brukowanych wapieniem wypolerowanym butami tysięcy turystów, którzy zapuścili się tu wcześniej. Jeśli wyruszysz rano, prawdopodobnie będziesz mieć okazję zajrzeć na targ na świeżym powietrzu w centrum miasta, ze straganami oferującymi lokalne świeże produkty, jak choćby suszoną lawendę z okolicznych pól i grappę.

Ulicą, która na pewno nie umknie Twojej uwadze, jest Stradun. Początkowo był to kanał oddzielający małą wyspę Dubrownik od lądu. Później został on zasypany ziemią i przez ostatnie 50 lat służył jako główny deptak miasta.

Przechadzka po wysokich murach i przytulnych uliczkach prawdopodobnie wzmoże w Tobie potrzebę uzupełnienia energii. Możesz leniwie rozkoszować się z wolna mijającymi Cię grupkami zwiedzających i zachodem słońca nad Dubrownikiem, siedząc na wygodnym fotelu w jednej z wielu kawiarni i restauracji rozsianych po okolicy.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Lyon, Francja

Place Bellecour z pomnikiem króla Ludwika XIV to jeden z największych placów na otwartej przestrzeni w Europie i największy deptakPlace Bellecour z pomnikiem króla Ludwika XIV to jeden z największych placów na otwartej przestrzeni w Europie i największy deptak — Shutterstock

Lyon leży niemal u samego podnóża francuskich Alp – to druga co do wielkości aglomeracja miejska we Francji, będąca centrum wykwintnej kuchni i gastronomii, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z jakiegoś powodu Lyon jest jednak często pomijany podczas tworzenia listy podróżniczych destynacji.

Centrum miasta jest łatwe do zwiedzania pieszo i naprawdę jest w nim wiele do zobaczenia. Place Bellecour ze znajdującym się na nim pomnikiem Ludwika XIV jest dobrym punktem początku wszystkich wędrówek, a jeśli zagubisz się podczas odkrywania zabytków Lyonu, znalezienie do niego drogi powrotnej nie powinno być specjalnie trudne. To jeden z największych placów na otwartej przestrzeni w Europie i największy deptak.

Plac położony jest pomiędzy rzekami Saône i Rhône w dystrykcie Ainay. Spacer wzdłuż jednej z nich pozwoli Ci na zanurzenie się w klimacie Europy Środkowej –atmosferze przypominającej nieco Pragę, z otwartymi brzegami rzeki, niezliczonymi mostami i podobnymi do siebie budynkami.

Od zachodu wychodzi na miasto Bazylika Notre-Dame de Fourvière, poświęcona Maryi Dziewicy, która – jak się uważa – uratowała Lyon przed dżumą w XVII wieku. Co roku w grudniu podczas Święta Świateł (czyli Fête des Lumières) całe miasto rozświetlane jest niezliczoną ilością świec, aby upamiętnić jej dobry uczynek. XIX-wieczna bazylika powstała na wzgórzu zajmowanym niegdyś przez rzymskie forum, a w jego pobliżu znajduje się rzymski amfiteatr oraz muzeum z dziełami sztuki i różnymi artefaktami ze starożytnego Rzymu.

Katedry i stanowiska archeologiczne odkrywające kulturę Rzymu to tylko jedne z wielu miejsc w Lyonie, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Dzielnica Croix-Rousse szczyci się posiadaniem największego fresku w całej Europie – Le Mur des Canuts, przedstawiającego sceny z życia tkaczy jedwabiu z Lyonu. W mieście znajdują się także inne murale, których zobaczenie jest absolutnie obowiązkowe, takie jak La Fresque des Lyonnais ze słynnymi twarzami Lyonu i Bibliothèque de la Cité, w której znajdują się dzieła pisarzy z Lyonu i okolic.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Akwizgran, Niemcy

Choć Akwizgran nie jest zbytnio popularny na scenie klubowej, znajdziesz w nim mnóstwo pubów i kawiarniChoć Akwizgran nie jest zbytnio popularny na scenie klubowej, znajdziesz w nim mnóstwo pubów i kawiarni — Shutterstock

W ciągu prawie 2000 lat od założenia, miasto Akwizgran zyskało status ważnego elementu historii Europy. Z małej rzymskiej osady wyrosło na średniowieczną rezydencję cesarza Karola Wielkiego i miejsce koronacji dziesiątek niemieckich królów i królowych.

To Karol Wielki, król Franków i Longobardów oraz cesarz Rzymian, wzniósł w mieście swój pałac cesarski. Jedynie niewielka jego część przetrwałą do dziś – Wieża Granus, która jest obecnie najstarszym budynkiem w Akwizgranie.

Cesarz odnalazł miejsce ostatniego spoczynku w tym mieście w 814 roku, w katedrze w Akwizgranie, której budowę rozpoczęto z jego rozkazu około roku 796. Była to najwyższa budowla kryta dachem kopułowym na północ od Alp. Do dziś dominuje w krajobrazie Akwizgranu, jako jedna z najstarszych katedr w Europie.

Akwizgran jest również znany jako Bad Aachen i nieprzerwanie od czasów rzymskich jest popularnym miejscem uzdrowiskowym. Znajduje się w nim ponad 30 gorących źródeł siarkowych i ogrody zdrojowe znane z właściwości zdrowotnych. Krótki spacer brukowanymi uliczkami dzieli katedrę od Elisenbrunnen – klasycznego kompleksu architektonicznego z fontannami i wodą termalną, znajdującego się w samym centrum Akwizgranu.

Akwizgran to więcej niż historyczne miasto cesarskie, to także miasto studenckie z młodzieńczą, akademicką atmosferą. Scena klubowa miasta nie jest przesadnie dynamiczna (w tym celu lepiej odwiedzić pobliską Kolonię), ale to tutaj znajdziesz wiele pubów i kawiarni, na przykład wzdłuż głównej ulicy studenckiej Pontstrasse, z alternatywnym wystrojem i przystępnymi cenami.

Jeśli szukasz drobnej, słodkiej przekąski, która przypomniałaby Ci to miasto w zaciszu domowego fotela, Aachener Printen może być dobrym wyborem. Jej smak przypomina nieco smak piernika, jednak jest na tyle wyrazisty, że podjęto decyzję o zapewnieniu jej ochrony znakiem firmowym, a wszystkich producentów tego smakołyku można znaleźć wyłącznie w Akwizgranie lub w jego okolicach. Z pewnością będzie wyjątkowym przypomnieniem.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Florencja, Włochy

Stolica Toskanii ma opinię jednego z najbogatszych kulturowo miast na świecieStolica Toskanii ma opinię jednego z najbogatszych kulturowo miast na świecie — Shutterstock

Stolica Toskanii ma opinię jednego z najbogatszych kulturowo miast na świecie. Znaczenie tego dawniej rzymskiego miasta wzrosło w czasach średniowiecza. To właśnie w tej epoce miasto było świadkiem narodzin prądu kulturowego określanego mianem renesansu, było także domem Machiavellego, Michała Anioła czy Donatella.

Mówiąc oględnie, to miasto zatrzyma Cię przy sobie przez co najmniej kilka dni. Rozdzielony rzeką Arno na dwie części most Ponte Vecchio jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych zabytków Florencji. Ta XIV-wieczna konstrukcja była pierwotnie zajmowana przez rzeźników, rolników i innych sprzedawców, którzy dobudowali swoje kramiki do boków mostu. To jedyny most we Florencji, który nie został zniszczony podczas II wojny światowej i do dziś służy jako miejsce transakcji handlowych.

Gdy wkroczysz do głównej, historycznej części miasta, niespieszny strumień ludzi w wąskich uliczkach zabierze Cię do Palazzo Vecchio, czyli głównego budynku administracyjnego w mieście. Jest on znany jako stary pałac, ponieważ nazwa „nowy pałac” została przejęta przez Palazzo Pitti – obiekt zbudowany później po drugiej stronie rzeki Arno. Jak ma to miejsce w przypadku prawie każdego wielkiego budynku we Włoszech, Palazzo Vecchio jest wprost przepełniony freskami i innymi dziełami sztuki, takimi jak maska pośmiertna Dantego.

Wizyta we Florencji nie byłaby też kompletna bez zobaczenia słynnego posągu Dawida. Na szczęście Galleria dell’Accademia, w której znajduje się to ogromne, wykonane z jednego bloku kamiennego dzieło ważące około sześciu ton, jest zlokalizowane w przyjemnej odległości od samego serca miasta. Po drodze najprawdopodobniej natkniesz się na wiele stoisk z prawdziwymi włoskimi lodami.

W samym centrum miasta jest niewiele stref zielonych, a miejsca, w których można odpocząć i obserwować życie wokół, są stosunkowo rzadkim znaleziskiem. Za to zdecydowanie możesz to zrobić w kawiarni z niesamowitą włoską kawą lub pizzą. W końcu Florencja nie jest dużym miastem i chociaż jest w niej wiele do zobaczenia, kusi, by dać się w niej po prostu zauroczyć pięknem chwili.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Saloniki, Grecja

Nabrzeże Salonik oferuje nie tylko możliwość odbycia przyjemnego spaceru, ale także zobaczenia po drodze niektórych słynnych zabytków miastaNabrzeże Salonik oferuje nie tylko możliwość odbycia przyjemnego spaceru, ale także zobaczenia po drodze niektórych słynnych zabytków miasta — Shutterstock

Podobnie jak Florencja we Włoszech, Saloniki określane są mianem kulturalnej stolicy Grecji. Miasto słynie z tętniącej życiem atmosfery, festiwali i życia nocnego, a kilka lat temu zostało Europejską Stolicą Młodzieży.

Położone na wybrzeżu Zatoki Termajskiej na Morzu Egejskim miasto jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią doprawiać wielkomiejskie podboje w skwarze dnia odrobiną chłodnej morskiej bryzy. Przyzwoite plaże znajdziesz poza miastem, w miejscowościach Peraia i Neoi Epivates, ale to Półwysep Chalcydycki nieco dalej na południe jest bardziej popularną opcją wśród mieszkańców i turystów.

Nabrzeże Salonik oferuje nie tylko możliwość odbycia przyjemnego spaceru, ale także zobaczenia po drodze niektórych słynnych zabytków miasta. Spośród około 150 rzeźb i popiersi w mieście, prawdopodobnie najbardziej znany jest posąg Aleksandra Wielkiego z 1973 roku. Spod posągu będziesz niemal w stanie dostrzec Białą Wieżę, która zastąpiła starą bizantyjską fortyfikację, a obecnie pełni funkcję muzeum i pomnika.

Idź dalej promenadą, aż dotrzesz do malowniczego Placu Arystotelesa, który jest jednocześnie głównym placem, a następnie skręć ku centrum miasta, aby zwiedzić jego serce. Saloniki są jak skansen, w którym znajdują się rozproszone miejsca światowego dziedzictwa Unesco – nie można pominąć rzymskiej agory, pobliskiego Łuku Galeriusza czy rzymskiej Rotundy.

Dzięki bogatej przeszłości i wpływom sąsiednich regionów, gastronomia miasta jest zróżnicowaną mieszanką wielu kuchni i prawdziwym rajem kulinarnym. To tu natkniesz się na uliczne lokale gastronomiczne oferujące skomponowane z delikatnych warstw ciasto zwane bougatsa, lekko słodki krążek z chlebem z sezamem zwany koulouri czy najbardziej znanego gyrosa. Czy naprawdę istnieje lepszy sposób na poznanie kultury danego kraju niż poprzez jego kuchnię?

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na całym świecie, przed dokonaniem rezerwacji i wyjazdem za granicę radzimy zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami. Odpowiednie informacje można znaleźć w oficjalnej witrynie UE lub witrynach władz lokalnych.

Czy lektura tego artykułu sprawiła Ci przyjemność? Sprawdź, co jeszcze mamy dla Ciebie na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły