Najbardziej niedoceniane greckie wyspy

Najbardziej niedoceniane greckie wyspy

Destynacje


|

Myślisz o wakacjach w Grecji, ale zniechęca Cię wizja tłumów? Oto pięć najlepszych greckich wysp – najmniej zatłoczonych, nieodkrytych i niedocenianych przez turystów.

Grecja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków na wakacje. Santorini, Kreta i Zakynthos to najbardziej oblegane miejsca, w których wakacje spędzają podróżni z całego świata. Jeśli szukasz miejsca mniej obleganego (i tańszego), masz około 200 innych zamieszkałych wysp do wyboru. Zawęziliśmy je do pięciu spokojniejszych, mniej odwiedzanych, ale nie mniej urokliwych. Te greckie wyspy nie zyskały jeszcze popularności, na jaką zasługują, a każda z nich może być wymarzonym miejscem na wakacje, nie zależnie jakiego urlopu potrzebujesz.

Kefalonia

łódka z ludźmi w jaskini w GrecjiMelissani Cave — Getty Images


Kefalonia jest jedną z największych greckich wysp, ale też jedną z rzadziej odwiedzanych. Możesz więc odkrywać jej surowe góry, lasy jodłowe i magiczne jaskinie w spokoju, z dala od przytłaczających tłumów turystów. Jeśli chcesz odkrywać to wszystko w duchu slow, z odpowiednimi przerwami na kieliszki lokalnego wina Robola, zarezerwuj sobie jakiś tydzień. A ponieważ jest tu spokojniej, niż na podobnej wielkości Krecie, Lesbos i Rodos, ceny są niższe, a mieszkańcy jeszcze bardziej przyjaźni.

Jedną z największych atrakcji Kefalonii jest jaskinia Melissani, której woda w lagunie jest tak przejrzysta, że daje wrażenie, jakby wpływające tam łódki unosiły się w powietrzu. Jeśli chodzi o plaże, Myrtos Beach jest powszechnie uważana za najpiękniejszą; ma 700-metrów, więc nigdy nie jest naprawdę zatłoczona. Ale jeśli chcesz znaleźć coś jeszcze bardziej wyjątkowego, sprawdź Fteri Beach. Do tej spektakularnej zatoczki nie prowadzi żadna droga, więc albo trzeba przejść przez klify, albo wziąć „wodną taksówkę” z wioski Zola. Po prostu raj, serio.

Ikaria

widok na wyspę IkariaIkaria to wyspa, na której króluje zdrowe jedzenie, wellness i aktywność na świeżym powietrzu — Getty Images

Oddalona o 30 kilometrów od turystycznego centrum Mykonos, dziewicza wyspa Ikaria to urocza i spokojna kolekcja wiosek położonych wśród bujnych, zielonych gór. Spodoba Ci się, jeśli lubisz trekking, obserwację ptaków i ochłodę w zacisznych strumieniach i wodospadach.

Interesującą cechą Ikarii są osobliwe kamienne domy, na które można się natknąć, jeśli zapuścimy się w głąb lądu. Pochodzą one z czasów znanych jako piratiki epochi („era piratów”), kiedy to piraci regularnie atakowali wyspę. Aby się chronić, mieszkańcy budowali swoje domy tak, aby przypominały wielkie sterty skał. Na szczęście znajdziesz tam wygodniejsze zakwaterowanie, ale te kamienne konstrukcje pozostają ciekawym i mało znanym reliktem dramatycznej historii Grecji.

Ikaria jest również jedną ze światowych niebieskich stref długowieczności i nietrudno zrozumieć dlaczego. Miejscowa dieta jest jedną z najzdrowszych w Grecji, jeśli nie na świecie; wyspa jest szczególnie znana z produkcji oliwek, miodu i czerwonego wina — wszystko najwyższej jakości. To wszystko, naturalne otoczenie, które samo z siebie działa relaksująco, a także popularność idei wellness, którą propaguje np. uzdrowisko Therma — wszystko to gwarantuje najlepsze spokojne greckie wakacje.

Samos


Jeśli jedna wyspa to za mało wyskocz z Ikarii na Samos — jest równie piękna, z ładnymi wioskami, plażami i zatoczkami z winnicami. Geograficznie Samos jest jednym kawałków europejskiego lądu przed granicami z Azją — niecałe 2 kilometry od wyspy zaczyna się już Turcja. Tu trafia już więcej turystów niż na Ikarię, ale wciąż jest ich stosunkowo mało w porównaniu z większymi wyspami. Jest to miejsce, gdzie można się naprawdę zrelaksować, czy to wśród przyrody, czy też w towarzystwie przyjaznych mieszkańców wioski.

Liczne stanowiska archeologiczne sprawiają, że Samos jest idealnym miejscem dla każdego, kto interesuje się historią starożytną. Małe miasteczko Pythagoreio, na przykład, zostało nazwane na cześć matematyka i filozofa, który urodził się na wyspie, i jest warte odkrycia. Znajdujący się tam kompleks ruin ma status światowego dziedzictwa UNESCO. Możesz odwiedzić np. pierwszy zbudowany przez człowieka port na Morzu Śródziemnym, który pochodzi z VI wieku przed naszą erą. Wracamy do współczesnego życia na wyspie: spacer po The Blue Street to temat na relację z Instagrama: alejka i jej zabudowania są artystycznie pomalowane na biało i niebiesko.

Anafi

Anafi w Grecji, białe zabudowania na brzegu morzaAnafi to bardzo spokojna wyspa — Getty Images

Poleć na Santorini, ale nie zatrzymuj się tam — wybierz krótki rejs promem do Anafi, aby zaznać prawdziwej ciszy i spokoju. Z populacją mniejszą niż 300 osób, jest to najmniejsza grecka wyspa na naszej liście i pomimo bliskości Santorini, pozostaje nieskażona przez masową turystykę. Mimo to Anafi jest całkiem przyjazna dla turystów.

Ze względu na oddalenie wyspy od utartych szlaków, Anafi jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy kontaktu z naturą i surowszych warunków. Zapewnia przestrzenie na długie, relaksujące spacery po wzgórzach, pływanie w czystej wodzie i spokojne plażowanie. Może skusisz się nawet na kemping na jednej z plaż w Anafi (zwłaszcza, jeśli chcesz zaoszczędzić na bezpłatnym noclegu)? Wyobraź sobie, że zasypiasz pod gwiazdami, a do snu kołysze cię łagodny szum morza. Poczujesz się tak, jakby fale rozmywały wszystkie Twoje stresy i problemy.

Kasos


Jest to wspaniała wyspa, na którą można wskoczyć, przylatując na pobliską Kretę, lub Rodos. Zapewni Ci autentycznie, bezpretensjonalnie greckie doświadczenia, ale i spokój. Na miejscu zauważysz, że krajobraz Kasos nie jest tak bujny i zielony jak na innych wyspach, które polecamy (poza miejscowością Agia Marina na północy). Niech ten pozornie jałowy, surowy wygląd Kasos Cię nie zniechęci — miejsce to ma wiele zalet, a jedną z nich jest brak hałaśliwych turystów.

To właśnie tutaj znajdują się jedne z najbardziej ustronnych plaż na Morzu Egejskim, choć niektóre z nich — takie jak Emporio Beach niedaleko wioski Fri — są zagospodarowane, co oznacza, że możesz tam trafić na leżaki czy parasole. Emporio jest uważana za jedną z najlepszych plaż na wyspie ze względu na swoje złote piaski i pobliską tawernę o tej samej nazwie, znaną ze świeżych owoców morza. Sztuka i kultura również odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu w Kasos. Mieszkańcami wioski często śpiewają tradycyjne pieśni i tańczą, a w Fri organizowane są wystawy lokalnej sztuki. Dzięki temu, że ten klejnot greckich wysp jest nadal ukryty, jest też stosunkowo tani. Na co czekasz?

Odwiedź Kiwi.com Stories po więcej inspiracji i podróżniczych porad.

 

Powiązane artykuły