Najlepsze miejsca by zobaczyć zorzę polarną w 2023

Inspiracje podróżnicze

oraz

oraz |

Aurora Borealis — zorza polarna — już sama w sobie może być celem podróży.  Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej obserwacje. Oto kilka miejsc w Europie i Ameryce gdzie warto się wybrać dla zimowego nieba.

Dla wielu osób zorza polarna to ważny punkt na liście „do zobaczenia”. Żeby go jednak odhaczyć, trzeba nieco przygotowań. Rozważ nie tylko gdzie, kiedy i na jak długo chcesz się wybrać, ale też ile możesz wydać, żeby zobaczyć ten niecodzienny widok. Na szczęście mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Ogólne wskazówki

W jakim miesiącu najlepiej widać zorzę?

Wrzesień — kwiecień to najlepsze miesiące na „polowanie” na zorzę. Noce są wtedy długie — w niektórych północnych miejscach, nawet bardzo długie.

Jakie warunki są potrzebne do obserwacji zorzy?

Z reguły im ciemniejsza noc, tym lepiej. Chociaż czasem nasilenie zorzy polarnej może przebijać nawet jasne światło księżyca, szanse na obserwacje są większe w okolicach nowiu.

Wydaje się to oczywiste, ale bezchmurne niebo to podstawa! Czyste niebo to także brak zanieczyszczenia sztucznym światłem. Zorzę najlepiej obserwować w odludnych miejscach, jak najdalej od miast i miasteczek.

Jeśli chcesz zgłębić temat od strony naukowej, obserwuj cykl słoneczny i ilość plam widocznych na powierzchni Słońca. Ich pojawianie oznacza aktywność, która powoduje docieranie do biegunów wiatrów słonecznych. Zderzenie cząstek słonecznych z gazami w atmosferze powoduje to specyficzne zjawisko optyczne, jakim jest zorza polarna.

To mit, że musi być zimno! Po prostu najlepsze warunki obserwacyjne zdarzają się w pogodne noce na północy, które z natury bywają zimne!

Nie musisz tego wszystkiego pamiętać — jest do tego aplikacja! My Aurora (dostępna na AppleAndroid) ułatwia polowanie na zorzę polarną we wszystkich powyższych kwestiach, od prognoz pogody po zdjęcia słońca i mapy wiatrów słonecznych.

Jak fotografować zorzę?

Długie ekspozycje i wyższe ISO (czułość) są kluczem do uchwycenia światła w nocy. Pomyśl o zakupie obiektywu szerokokątnego. Pozwoli Ci uchwycić większy fragment nieba. Statyw to konieczność! Długie ekspozycje i drżenie rąk to kiepskie połączenie!

Masz już sprzęt i wytyczne. Gdzie wybrać się więc na polowanie?

Norwegia (Tromsø, Alta, Svalbard)

Osoba w pomarańczowej puchowej kurtce fotografująca zorzę polarnąDla wyjątkowych doświadczeń wybierz Svalbard, jedno z najbardziej wyludnionych miejsc na ziemi — Shutterstock


Na północnych obrzeżach Norwegii zorzę polarną można zobaczyć już w październiku. Portowe miasto Tromsø to popularne miejsce, w którym można zarezerwować wycieczkę łodzią z dala od miasta, aby zobaczyć ten wyjątkowy spektakl w wersji „światło i woda”.

Jeszcze dalej na północ znajduje się Alta, miasto otoczone arktyczną tundrą, górami i lasami. Światła pojawiają się tam przez większość nocy, a w okolicy można też pojeździć na sankach czy skuterach śnieżnych. Warto też „zapolować” z aparatem na wieloryby w pobliskich fiordach. Jeśli szukasz naprawdę wyjątkowych doznań, możesz wybrać się aż na Archipelag Svalbard. To grupa zamarzniętych wysp na Morzu Barentsa i jedno z najbardziej odległych, odludnych miejsc na świecie.

Szwecja (Abisko, Kiruna)

Północna Szwecja i Laponia to kolejna opcja dla łowców zorzy polarnej. Tuż za granicą z Norwegią znajduje się wioska Abisko (i park narodowy o tej samej nazwie). Tamtejsze obserwatorium Aurora Sky reklamuje się jako „najlepsze miejsce na ziemi do oglądania zorzy polarnej”. Chociaż jesteśmy pewni, że w kilku innych miejscach też tak twierdzą, to położona na szczycie góry stacja na pewno jest w ścisłej czołówce. Kiruna, najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji, również przyciąga turystów zimą, głównie do Camp Ripan, gdzie warunki do obserwacji nieba są nieco bardziej luksusowe. Resort oferuje doskonałe jedzenie, spa, wycieczki psimi zaprzęgiem i prywatne domki, w których można odespać noce zarwane przez patrzenie w niebo.

Finlandia (Revontuli, Nellim, Kakslauttanen)

Fińska Laponia oferuje wiele sposobów obserwacji Aurora Borealis, niektóre bardziej naukowe, a niektóre nieco ekstrawaganckie. Obserwatorium Hankasalmi, położone około 15 minut jazdy od zimowego kurortu Revontuli (z klasyczną sauną i spa), to świetne miejsce na początek. Znajduje się w środku jednej z najciemniejszych wsi w kraju, otoczonej jeziorami.

Znacznie dalej na północ znajduje się wioska Nellim. Możesz obserwować zorzę z zamarzniętych brzegów jeziora Inari, a potem — jak wszędzie w Finlandii — rozgrzać się w saunie. 

Jednak jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego, sprawdź Kakslauttanen Arctic Resort. Tutaj możesz obserwować światła z własnego szklanego igloo. Ciepłe i przytulne domki o ciekawej konstrukcji z lokalnej sosny kelo wyposażone są w kuchnię, sypialnię, kominek i, oczywiście — prywatną saunę!

Islandia (Reykjavík, Thingvellir, Kleifarvatn)

Dwie osoby pozujące na tle zielonej zorzy polarnejPark Narodowy Þingvellir (Thingvellir) jest znany jako islandzka mekka obserwatorów zorzy polarnej  — Shutterstock


Islandia zbudowała znaczną część swojej turystyki właśnie na występowaniu tam zorzy polarnej, więc znajdziesz tu wycieczki dopasowane praktycznie do każdego podróżnika. W rzeczywistości, przy odpowiednich warunkach pogodowych można zobaczyć światła na całej Islandii, nawet w samym Reykjaviku.

Jednak jeśli naprawdę chcesz mieć pewność, że widok będzie wart wyprawy na tę odległą wyspę, musisz wyjechać z miasta. Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir) znajduje się zaledwie 20 minut drogi od stolicy, ale jest znany jako islandzka mekka obserwatorów zorzy polarnej.

Niewiele dalej od Reykjaviku, można wybrać się nad jezioro Kleifarvatn. To dziewięć kilometrów kwadratowych niesamowitego spokoju, który zapewnia odpowiednią atmosferę do podziwiania podniebnego spektaklu. Inna opcja to wzgórza, których na Islandii nie brakuje. Öskjuhlíð (w centrum Reykjaviku), wzniesienia pod miastem Akureyri na północy kraju lub pobliskim Husavik — wszystkie są doskonałymi punktami widokowymi. Kolejnym pomysłem może być wioska rybacka Sandgerdi na południowym zachodzie Islandii. Półwysep, na którym się znajduje, zapewnia widoki po horyzont, praktycznie na Grenlandię. 

Wreszcie, aby dopełnić islandzkie doświadczenie, czemu by nie zapolować na światła ze szczytu lodowca? Lodowiec Langjökull na północny wschód od Reykjaviku to 935 kilometrów kwadratowych lodowych atrakcji, w tym pięknych jaskiń i warunków do wszelkich zimowych przygód. Stań 1450 metrów nad poziomem morza i poczekaj, aż Aurora Borealis rozbłyśnie tuż nad Tobą.

Szkocja (Orkady, Szetlandy)

Szkockie monolity na tle zorzy polarnejGrupy wysp na Atlantyku: Orkady i Szetlandy to szkockie typy na „złapanie” zorzy polarnej  — Shutterstock

Szkocja bywa pomijana na liście najlepszych miejsc do obserwacji zorzy polarnej. Jest w tym trochę racji, bo na jej terenie jest to możliwe dopiero na obrzeżach, a nawet nieco dalej. Orkady i Szetlandy z ich nordyckim charakterem i surowym, pozbawionym drzew krajobrazem idealnie nadaje się do obserwacji zorzy polarnej. Na Szetlandach zorzę nazywa się Mirrie Dancer — to poetyckie porównanie wydaje się idealnie oddawać urok tego świetlnego tańca.

Północne wybrzeża Szkocji też mogą zapewnić warunki do obserwacji nieba. Thurso i Wick na północnym wschodzie to dobry adres, a na północnym zachodzie można „zapolować” nad Moray Firth, między wybrzeżem a wyspą Harris.

Kanada (Terytorium Północne, Jukon)

Jukon, pomiędzy Terytoriami Północno-Zachodnimi a Alaską, to kolejna opcja, oferująca podobnie spektakularne krajobrazy. Midnight Dome, malowniczy punkt widokowy wysoko nad Dawson City to wymarzone miejsce na nocne obserwacje. Miejscowi przyjeżdżają tam zimą podziwiać zorzę, a latem słońce w środku podbiegunowej nocy. Ze wzniesienia roztacza się widok na rzekę Jukon i dolinę Klondike. Nawet jeśli w nocy nie zobaczysz świateł, wróć w ciągu dnia, aby nacieszyć się jednym z najbardziej spektakularnych krajobrazów w kraju. 

Stany Zjednoczone (Alaska, Idaho, Maine)

Zorza na AlasceAlaska to oczywisty wybór jeśli chodzi o obserwację zorzy w Stanach— Getty Images

Alaska, zgodnie z zasadą „im dalej na północ, tym lepiej” jest najlepszym miejscem w Stanach do rozpoczęcia poszukiwań Aurora Borealis. Podobnie jak w północnej Kanadzie, dzikość i brak zanieczyszczenia światłem sprawiają, że jest to niesamowite miejsce do rozpoczęcia poszukiwań. 

W Parku Narodowym Denali widoki na Drogę Mleczną i całe niebo usiane gwiazdami zrekompensują ewentualny brak szczęścia z zorzą.

Co zaskakujące, możesz również wypatrzeć zorzę na terenie Kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, w miejscach takich jak Priest Lake w Idaho lub Aroostook National Wildlife Refuge, Schoodic Lake i Moosehead Lake, znajdujących się w stanie Maine.

Hrabstwo Cook na północno-wschodnim krańcu Minnesoty, podobnie jak Górny Półwysep Michigan także są warte odwiedzenia. 

Pomyślnych łowów!

Szukasz więcej inspiracji podróżniczych? Zapraszamy na Kiwi.com Stories.