Najlepsze miejsca na samotne wyprawy

Inspiracje podróżnicze


1 lipca, 2021

| 1 lipca, 2021

Korzystajcie z wolności, wylegując się na plaży, wyjeżdżając na długi weekend lub dokonując przemyślanych wyborów podczas podróży

Podróżowanie w towarzystwie przyjaciół z pewnością ma swoje zalety, ale wyjazdy solo dają dużo swobody w decydowaniu o tym, jak chcecie spędzić swój urlop. A kto wie, być może przy okazji odkryjecie coś nowego w sobie i podejmiecie nowe, ekscytujące wyzwania. Oto lista miejsc dla każdego rodzaju wyjazdów w pojedynkę.

Słońce i plaże

Portugalia

Portugalia oferuje ponad 300 słonecznych dni w roku Portugalia oferuje ponad 300 słonecznych dni w roku — Shutterstock

Z przeszło 900 km (prawie 600 mil) malowniczego wybrzeża i ponad 300 słonecznymi dniami w roku, Portugalia jest oczywistym wyborem do spędzenia urlopu na plaży.

Plaże miejskie, plaże ustronne, plaże piaszczyste, plaże z klifami i zadziwiającymi formacjami skalnymi, plaże idealne do surfingu… każdy poszukiwacz słońca znajdzie tu coś dla siebie. A jeżeli zechcecie odpocząć od plażowania, to linia brzegowa usiana jest miasteczkami i wioskami rybackimi z restauracjami sprzedającymi pyszne, świeże owoce morza.

Filipiny

Ustronny raj El Nido, FilipinyUstronny raj El Nido, Filipiny – Shutterstock

Filipiny to bez wątpienia jeden z lepszych kierunków dla podróżujących samotnie. Posiadają piękne plaże, ciekawe wyspy do zwiedzania, wspaniałe jedzenie i przyjaznych mieszkańców.

Wybierzcie się na Palawan, jeżeli chcecie spędzić relaksujące wakacje w otoczeniu niesamowitych widoków, takich jak podziemna rzeka Puerto Princesa lub ustronny raj El Nido. Boracay jest kolejnym, naprawdę wspaniałym miejscem na wakacje na plaży, z białymi, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Słynie też z szalonych imprez.

Przygoda i natura

Malezja

Malezja szczyci się starożytnymi dżunglami i gęstymi lasami z baldachimami Malezja szczyci się starożytnymi dżunglami i gęstymi lasami z baldachimami – Shutterstock

Obok dzikiej i spontanicznej Tajlandii, sąsiadująca z nią Malezja może wydawać się starannie zaplanowanym celem podróży dla tych, którzy chcieliby posmakować Azji, ale nie chcą rezygnować z wygody.

Kraj ten jest mieszanką kultur i jeżeli szukacie przyjaźni, to nie będziecie rozczarowani. Oprócz różnorodności kulturowej, w Malezji czekają na Was obiekty Unesco, starożytne dżungle, gęste lasy z baldachimami, szlaki turystyczne prowadzące na szczyty o wschodzie słońca, ukryte świątynie i jedne z najlepszych na świecie plaż, a także miejsc do nurkowania.

Peru

Peru słynie z tradycji wytwarzania kolorowych tkaninPeru słynie z tradycji wytwarzania kolorowych tkanin – Shutterstock

Peru, nazywane marzeniem wędrowców, jest dla niektórych jak rytuał przemiany i sposób na poznanie podobnie myślących ludzi z każdego zakątka planety. Większość udaje się do Machu Picchu i słusznie, ale są też inne miejsca, które warto odwiedzić.

Ci, którzy uwielbiają zabawy w piasku, z pewnością docenią Cerro Blanco, najwyższą wydmę na świecie, która od podstawy do wierzchołka osiąga wysokość około 3860 stóp (1176 m). Kraj ten jest również przepełniony historią – od starożytnych Inków do pierwszego ziemniaka i tradycji kolorowych tkanin. Mimo wielokulturowości, warto poduczyć się trochę hiszpańskiego, aby czerpać z tej podróży jak najwięcej satysfakcji.

Przerwa miejska i kulturowa

Beneluks

Jadąc przez Beneluks miniecie Hagę Jadąc przez Beneluks miniecie Hagę – Shutterstock

Kraje takie jak Belgia, Holandia i Luksemburg, zwane też Krajami Beneluksu, stanowią doskonały wybór na długi weekend i gwarantują „kulturowe doładowanie”. Choć niewielkie pod względem terytorialnym, mają w sobie wiele uroku i atrakcji.

Zacznijcie od Amsterdamu, aby zwiedzić jedne z najwspanialszych muzeów na świecie lub popływać łodzią po kanałach. Po południu warto spędzić kilka godzin w kawiarniach, obserwując tysiące ludzi przejeżdżających na rowerach, a wieczorem udać się do baru na głębokie rozmowy z najbardziej interesującymi ludźmi, jakich kiedykolwiek spotkacie.

Następnego dnia warto pojechać do Hagi, aby zwiedzić park miniatur Madurodam, zajrzeć do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i zamoczyć stopy w Morzu Północnym, na plaży Scheveningen. Stamtąd już tylko mały skok do urokliwych miasteczek, takich jak Bruksela, Gandawa czy Brugia. A po przekroczeniu granicy znajdziecie się w Luksemburgu – kraju o powierzchni odpowiadającej najmniejszemu stanowi USA, Rhode Island.

Japonia

Japonia z kolei dostarcza zupełnie innych wrażeń. Tokio jest dużym i ruchliwym miastem z prawie 14 milionami mieszkańców. Pomimo swojej wielkości i anonimowości, która jest cechą charakterystyczną wielkich miast, jest to miejsce bezpieczne i przyjazne dla podróżnych. Parodniowy pobyt nie oddaje wystarczająco dobrze uroku takiego miasta jak Tokio. Potrzeba całego miesiąca, aby poczuć jego atmosferę.   

Jedzenie i picie

Izrael

Potrawy izraelskie czerpią z tradycji sąsiednich krajówPotrawy izraelskie czerpią z tradycji sąsiednich krajów – Unsplash

Izraelska kuchnia należy do najzdrowszych na świecie. Czerpie ona wpływy z sąsiednich krajów, jak również z Europy i Afryki Północnej, zabierając wszystkich w zmysłową przejażdżkę kolejką górską pełną aromatów, smaków i tekstur.

Duża część miejscowej diety jest wegetariańska, z popularnymi klasykami jak hummus, falafel i baba ganoush, które można znaleźć w dziesiątkach niedrogich budek z jedzeniem i jadłodajni na ulicach Izraela.

Wietnam

Wietnam to prawdziwy raj dla miłośników jedzenia Wietnam to prawdziwy raj dla miłośników jedzenia – Shutterstock

Kuchnia wietnamska opiera się na połączeniu wielu świeżych składników z makaronem lub ryżem. Żadne dwa dania nigdy nie będą smakować tak samo, nawet od tego samego kucharza, ale to jest właśnie część smakowitości miejscowego jedzenia. Tamtejsze jedzenie zawsze będzie smakować niesamowicie, niezależnie od tego, czy zatrzymacie się w małej budce z jedzeniem, ukrytej w ciemnym zaułku rynku w Hanoi, czy w restauracji z wyższej półki w centrum tętniącego życiem Sajgonu. Wietnam to prawdziwy raj dla smakoszy.

Odpowiedzialnie i ekologicznie

Kostaryka

Kostaryka należy do najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska krajów na świecie, a większość zużywanej tam energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Na wypadek gdyby nie było to wystarczającym powodem do wyprawy, dodajmy, że Kostarykańczycy znajdują się również w czołówce najszczęśliwszych ludzi na Ziemi.

Ekoturystyka i ogólnonarodowe zaangażowanie w zrównoważone działania stanowią istotną część wizyty w tym otoczonym lasami deszczowymi kraju Ameryki Środkowej. Istnieje tu wiele eko-hoteli i przedsięwzięć mających na celu minimalizowanie wpływu na bioróżnorodność kraju.

Finlandia

Finlandia jest zaangażowana w poprawę jakości powietrzaFinlandia jest zaangażowana w poprawę jakości powietrza – Shutterstock

Finlandia, najbardziej zalesiony kraj w Europie, podejmuje realne wysiłki w kierunku poprawy jakości powietrza, oczyszczania zanieczyszczonych jezior i rzek oraz zarządzania corocznymi zbiorami drewna. Jej dziewicze, malownicze krajobrazy, parki narodowe i ośnieżone szczyty górskie są domem dla obfitej dzikiej przyrody i kwitnących roślin, które zapraszają gości przez cały rok.

Zapraszamy do zapoznania się z Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej inspirujących artykułów na temat podróży.