Najlepsze miejsca na wakacje w marcu

Najlepsze miejsca na wakacje w marcu

Inspiracje podróżnicze

oraz

oraz |

Potrzebujesz pomysłów na urlop w marcu 2023? Oto najlepsze miejsca na podróż wczesną wiosną w Europie, USA i nie tylko.

Boże Narodzenie było jakby wieki temu, do Wielkanocy jeszcze miesiąc, a niezależnie od tego, czy masz do wykorzystania urlop, czy po prostu weekend, na pewno zasługujesz w tym momencie na wakacje. Marzec to dobry czas na podróżowanie: oferty lotów i zakwaterowania są w sezonie przejściowym tańsze, a do tego (na półkuli północnej) zaczyna się robić wiosennie, w tropikach za to będzie jeszcze znośnie. Potrzebujesz trochę więcej inspiracji? Oto sześć najlepszych miejsc nie tylko w Europie na marzec, niezależnie od tego, czy szukasz słońca, aktywności na świeżym powietrzu, kulturalnych doświadczeń i zwiedzania czy imprezowego szaleństwa.

Najlepsze miejsca w Europie do odwiedzenia w marcu

Wyspy Egady, Włochy

Levanzo najmniejsza z Wysp EgadzkichLevanzo to najmniejsza z Wysp Egadzkich — Getty Images

A gdybyśmy powiedzieli C, że jest taki kawałek Włoch, który nie został jeszcze odkryty przez masową turystykę? Łatwo się domyślić, że gdzieś na południu. Puglia, Kalabria, w tę stronę. I jasne, to są akurat miejsca, które znajdziesz w katalogach biur podróży, ale my mówimy o maleńkim archipelagu pięciu wysp u zachodnich wybrzeży Sycylii: o Wyspach Egady.

Wyspy Favignana, Levanzo i Marettimo oraz skaliste wysepki Formica i Maraone to jedne z najlepiej strzeżonych sekretów Europy. Levanzo to najmniejsza z trzech głównych wysp, gdzie skupiska małych domków bielą się w słońcu na krawędzi klifów. Poniżej w maleńkim porcie możesz zanurkować w poszukiwaniu rzymskiego statku spoczywającego na dnie laguny.

osoba na plaży na EgadachSpędź marcowy urlop w jednym z najlepiej strzeżonych miejsc w Europie — Getty Images

Marettimo to miejsce na niezliczone piesze wycieczki. Zamki i kościoły rozsiane na zboczach pagórków, a wędrówka na najwyższy punkt wyspy, wydaje się wyczerpująca, ale zapewni Ci widoki, dla których warto było dostać zadyszki. W Favignana mozesz odpocząć na plaży, pospacerować lub pojeździć na rowerze pomiędzy uroczymi wioskami rybackimi rozrzuconymi wzdłuż wybrzeża. To fantastyczny pomysł na marcowe wakacje, które przeniosą Cię do dawnych, spokojnych czasów.

Madera, Portugalia

dwie osoby na punkcie widokowym szlaku górskiego na maderzeMadera słynie z fenomenalnych szlaków turystycznych — Shutterstock

Madera to wyspy wiecznej wiosny, więc na marzec będzie wręcz idealna. Dobre jedzenie, piękne krajobrazy, relaks, który możesz dowolnie urozmaicić wieloma aktywnościami. Znane z owoców morza cztery wyspy u północno-zachodnich wybrzeży Afryki są pocięte dolinami, w których dojrzewają winogrona do produkcji znanego wina.

To nie jest typowo wakacyjny kierunek na leżenie na plaży; po prostu nie ma ich tam zbyt wiele. Wyspy to górzyste, skaliste ostańce, wyrastające z oceanu do wysokości — na samej Maderze – 1862 metrów. Oznacza to, że jest to świetne miejsce na piesze wędrówki, zwiedzanie jaskiń, surfing, canyoning i inne sportowe aktywności, jak również nieco bardziej stoickie zajęcia, takie jak obserwacja wielorybów i delfinów.

tradycyjny wózek i jego prowadzący na MaderzeOddaj swój los w ręce (i stopy) carrieros — Getty Images

W stolicy, Funchal, wjedź kolejką linową do Ogrodu Botanicznego lub Pałacu Monte i ciesz się widokami. Z góry możesz wrócić korzystając z jednego z najdziwniejszych, ale tradycyjnych środków transportu na wyspie: monte toboggan. Są to sanki na kółkach, wykonane z wikliny i pilotowane przez dwóch kierowców (carrieros), którzy kierują pędzącymi saneczkami, używając swoich nóg. Ten lekko szalony środek transportu jest znany na Maderze od 1850 roku, więc byłoby wręcz niestosownie tego nie spróbować!

Możesz też po prostu rozkoszować się wspaniałą kuchnią wyspy. Owoce morza, mięsa, warzywa i wspaniałe lokalne owoce są wykorzystywane do tworzenia rustykalnych potraw opartych na tradycyjnych, prostych metodach gotowania. Niezapomniany posiłek to ukoronowanie pobytu na Maderze, a po tych wszystkich wycieczkach i aktywnościach smakuje jeszcze lepiej.

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w marcu w Ameryce Północnej

San Cristobal de las Casas, Meksyk


W okresie spring break lepiej omijać meksykańskie kurorty takie jak Cancun czy Playa del Carmen, które zaleje imprezowa fala amerykańskiej młodzież. Jak wiadomo, tłok nie sprzyja ani zwiedzaniu, ani szukaniu cenowych okazji. Marzec będzie za to świetnym czasem na odwiedzenie południa kraju, np. stanu Chiapas. To prowincja na obrzeżu kraju pełna dzikiej przyrody, prekolumbijskich akcentów i wciąż mocno zakorzenionych etnicznych tradycji. To też obszar aktywności socjalistycznego ruchu zapatystów, ale bez obaw, polityczne zawirowania nie wpływają raczej na bezpieczeństwo podróżnych.

Stolicę stanu miasto Tuxtla Gutierrez możesz sobie darować, lepiej od razu kieruj się do położonego na wysokości odpowiadającej Rysom San Cristobal. Ta wysokość powinna być dla Ciebie od razu podpowiedzią, że nie należy tu oczekiwać tropików.

Mimo, że miasto całą swoją architekturą przypomina o swoich kolonialnych korzeniach, to paradoksalnie stało się nieoficjalnym centrum kultury prekolumbijskiej Meksyku, z dużymi wpływami z terenów pobliskiej Gwatemali. Razem z zapatystowskim socjalistycznym klimatem ta lokalna kultura sprawia, że od lat San Cristobal przyciąga hipisów, artystów i podróżników. Zanurz się w tej atmosferze, spacerując po mieście, odwiedzając lokalne galerie rzemiosła, knajpki i koncerty.

Będąc w Chiapas musisz zaliczyć jeszcze dwie turystyczne atrakcje: kanion Sumidero i ruiny w Palenque.  Rejs przełomem rzeki Grijalva prowadzi przez teren parku narodowego i zaczyna się w miasteczku Chiapa de Corzo, ale może okazać się, że wykupienie wycieczki z San Cristo wyniesie tyle samo. 

Płynąc pomiędzy ponad kilometrowymi ścianami kanionu będziesz podziwiać bujną roślinność na jego zboczach, wodospady (deszczowa pogoda będzie tu plusem), ale przede wszystkim wypatruj rzadkich zwierząt. Park chroni krokodyle, jaguarundi, oceloty czy zagrożone wyginięciem czubacze.

Najlepsze miejsca na wakacje w marcuBędąc w Chiapas musisz zwiedzić ruiny w Palenque. – Pixabay

Odwiedzając strefę archeologiczną w Palenque też możesz liczyć na spotkania z dziką przyrodą. Te wspaniałe ruiny miasta Majów, które rozkwitało około  600 – 700 roku p.n.e. położone są w bujnej dżungli na terenie parku narodowego. Kiedy miasto ok. 900 r. p.n.e. zostało przez Majów opuszczone, dżungla zaczęło odzyskiwać wydarte jej tereny, zarastając piramidy i świątynie. Dziś tworzy to niesamowity klimat tego miejsca. Jeśli chcesz zatrzymać się dłużej w okolicy i np. odwiedzić wodospady (a właściwie malownicze kaskady) Aqua Azul polecamy nocleg w el Panchan, osadzie, która znajduje się w pobliżu strefy archeologicznej (można sobie zrobić tam spacer). Możesz tu wynająć prywatne cabanas zatopione w bujnej roślinności, gdzie budzić Cię będzie śpiew tropikalnych ptaków…albo terytorialne okrzyki małp. Ale to przecież część autentycznego doświadczenia! 

Florida Keys, Floryda

figura Chrystusa zatopiona w parku rafy koralowejAmerykańska replika posągu Chrystusa z Otchłani w Parku Stanowym Rafy Koralowej im. Johna Pennekampa — Getty Images


Jeśli masz ochotę na ciepły i słoneczny marzec, spróbuj tropikalnego archipelagu Florida Keys. Tutaj w marcu temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 23°C, jest mniej tłumów i jest wiele ciekawych atrakcji — w zależności od tego, gdzie dokładnie się wybierzesz.

Po pierwsze: jak się tam dostać. Możesz lecieć na lotnisko Key West po przesiadce w którymś z miast w Stanach, ale jeśli czujesz zew przygody, leć do Miami, wypożycz samochód i wyrusz na wycieczkę po wyspach. Opuszczając stały ląd, pierwszym miejscem, do którego dotrzesz jest Key Largo, najlepsza wyspa do nurkowania, z Parkiem Stanowym Rafy Koralowej Johna Pennekampa — pierwszym podwodnym parkiem w kraju. Na lądzie też zetkniesz się z niesamowitą dziką przyrodą, jeśli odwiedzisz Park Narodowy Everglades i Crocodile Lake National Wildlife Refuge.

2 osoby w kajakachOk. pół godziny kajakiem z Islamorady  znajduje się opuszczone miasto — Getty Images

Dalej, w spokojnej wiosce Islamorada znajdują się piaszczyste plaże, na których można pływać, opalać się lub spróbować swoich sił w paddleboardingu. Ale chyba najfajniejsze co można robić w tej części Florida Keys wycieczka kajakowa do Indian Key Historic State Park. To miejsce jest miastem duchów unoszącym się w całkowitej izolacji, nie ma tu żadnego transportu na żadną inną wyspę, możesz tylko dopłynąć (w ok. pół godziny) kajakiem z Islamorada. W marcu, w środku tygodnia możesz nawet mieć opcje eksplorowania tego miejsca w całkowitej samotności.

Jeśli do tego chcesz się jeszcze zabawić na porządnych imprezach, musisz dostać się do Key West, końcówki Keys. Key West jest jedną z mniejszych wysp, ale jest też najbardziej zaludnioną, więc ma bardziej miejski klimat i sporo zabytków, restauracji, barów i klubów. A ponieważ marzec to czas, kiedy wielu amerykańskich studentów wyjeżdża na Spring Break, nie zabraknie Ci imprezowego towarzystwa.

Najlepsze miejsca na świecie do odwiedzenia w marcu

Luksor, Egipt

osoba w kolumnadzie zabytków w LuksorzePotężne ruiny kompleksów świątynnych Luksor i Karnak zapierają dech w piersiach — Getty Images

Luksor leży na rzece Nil i jest zbudowany na miejscu starożytnego miasta Waset (lub Thebes wg starożytnych Greków), siedziby egipskich faraonów między XVI a XI w. p.n.e. To jakby ogromne muzeum na świeżym powietrzu: ruiny kompleksów świątynnych Luksoru i Karnaku znajdują się teraz w przestrzeni nowoczesnego miasta.

Te świątynie leżą na wschodnim brzegu Nilu, a na zachodnim znajdują się kolejne grobowce i świątynie. Wszystko to tworzy piękną scenerię ruin i potężnych posągów, miejsc kultu, pałaców, pawilonów i alei kolumn, po których kroczyli jedni z najpotężniejszych ludzi starożytnego świata.

Dolina Królów LuksorDolina Królów — Getty Images

Pobliska Dolina Królów to seria wydobytych ze skały grobowców i miejsce pochówku najbardziej czczonych postaci w Egipcie (taką funkcję spełniało przez ponad 500 lat).

Marzec to idealny czas na odwiedzenie Luksoru: jest tu chłodniej i mniej tłocznie niż w innych porach roku. Ale kiedy nie przyjedziesz, to miejsce zawsze daje myślenia o tysiącach lat historii ludzkości, o powstaniu i upadku cywilizacji i społeczeństw, które były pozornie nieskończone, i o tym, jak mogą nas postrzegać przyszłe pokolenia.

Nara, Japonia

Otaimatsu to rytuał z płonącymi wielkimi pochodniamiOtaimatsu to rytuał znany od ponad 1200 lat — Getty Images

Na wschód od Osaki leży miasto Nara i to właśnie tutaj w pierwszej połowie marca odbywa się Omizutori, seria buddyjskich wydarzeń religijnych. Odbywa się on co roku od ponad 1250 lat, co oznacza, że jest to jeden z najstarszych nieprzerwanie trwających festiwali buddyjskich w Japonii.

Najsłynniejszym z tych wydarzeń jest Otaimatsu, które odbywa się każdej nocy od 1 do 14 marca w sali Nigatsudo, części znacznie większej świątyni Todaiji. Tuż po zachodzie słońca dziesięć olbrzymich pochodni o długości od sześciu do ośmiu metrów, ważących nawet 70 kg zostaje podpalonych i wniesionych na balkon Nigatsudo, a płonący żar spływa w dół z tarasu świątyni. Ma to przynieść obserwującym z dołu wiernym bezpieczny i zdrowy nadchodzący rok.

Ceremonia trwa od 10 do 20 minut, a wstęp dla widzów jest ograniczony ponownie, w związku z restrykcjami pandemicznymi Najlepiej jest przybyć stosunkowo wcześnie, ponieważ ludzie z całej Japonii przyjeżdżają, aby zobaczyć jedną z ich najstarszych tradycji.

 


Pomijając Omizutori, Nara jest niezwykle spokojnym miejscem do odwiedzenia — daleko jej do drapaczy chmur, neonów i ogólnego zgiełku Osaki i Tokio. Nara była stolicą Japonii od 710 do 794 roku i jest miejscem przesiąkniętym historią i dziedzictwem, znanym głównie ze swoich świątyń, kapliczek i ruin. Jeśli szukasz bardziej relaksującego city break tej wiosny, Nara może być właśnie takim miejscem.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszamy na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.