Najpiękniejsze podróże koleją na świecie

Najpiękniejsze podróże koleją na świecie

Inspiracje podróżnicze


|

Niesamowite trasy i zachwycające widoki, gdzie sama podróż jest przygodą

Podróżowanie nie musi kojarzyć się wyłącznie z gonitwą, zgiełkiem, pośpiechem. Czasami chciałoby się po prostu usiąść w wygodnym fotelu, być może z dobrą książką lub w doskonałym towarzystwie i podziwiać widoki. Oto nasz wybór dziesięciu najpiękniejszych tras kolejowych świata: niektóre trwające wiele dni, inne liczące tylko kilka kilometrów, ale wszystkie spektakularne.

Rocky Mountaineer’s First Passage to the West, Kanada

Wyruszcie w podróż przez górskie przełęcze i rozległe kaniony KanadyWyruszcie w podróż przez górskie przełęcze i rozległe kaniony Kanady — Shutterstock

Rocky Mountaineer to firma, która proponuje szereg wycieczek i urlopów pociągiem, z których do najbardziej znanych należy First Passage to the West.  Trasy z Vancouver prowadzą wysoko, w kanadyjskie Góry Skaliste, przez przełęcze górskie i rozległe kaniony, aż po dzikie tereny Kolumbii Brytyjskiej. Dalej, przez Albertę aż do Banff, zobaczycie jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów w całej Ameryce.

W zależności od oczekiwań, do wyboru są różne warianty tych wycieczek. Od podstawowej, dwudniowej wyprawy z Vancouver do Banff, gdzie można także zdecydować się na dodatkowe zwiedzanie lub 4–5-dniową wycieczkę objazdową. Jeszcze dłuższa trasa, Rainforest to Gold Rush, ponownie rozpoczyna się w Vancouver, ale przez trzy dni prowadzi na północ i wschód, przez Whistler, aż do miasta Jasper, otoczonego ośnieżonymi szczytami górskimi.

Linha do Douro, Portugalia

Trasa Linha do Douro bierze swoją nazwę od rzeki DouroTrasa Linha do Douro bierze swoją nazwę od rzeki Douro — Shutterstock

Linha do Douro zawdzięcza swoją nazwę rzece Douro, która przez większą część 160-kilometrowej trasy przebiega tuż obok. Dolina Douro należy do najbardziej znanych regionów uprawy winorośli w Europie, z tysiącami hektarów upraw pokrywających okoliczny krajobraz.

Trasa łączy dwa bardzo odmienne miejsca: wioskę Pocinho, wysoko w Alto Douro, oraz miasto Porto na wybrzeżu Atlantyku. Cała podróż trwa około trzech i pół godziny, ale pociągi jeżdżą bardzo regularnie, więc jest wiele możliwości, aby wysiąść i zwiedzić niektóre miasta na trasie, lub nawet pokonać jej część statkiem.

Kandy — Ella, Sri Lanka

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KohLanta (@wedokohlanta)

Trwająca od ośmiu i pół do dziesięciu godzin trasa z Kandy do Ella jest w rzeczywistości tylko jednym z odcinków dłuższej linii, która biegnie z Colombo do Badulli. Początkowo zbudowana przez brytyjskich kolonialistów do transportu towarów, takich jak herbata, linia ta jest obecnie ważnym połączeniem transportowym dla mieszkańców.

Jest pokryta kurzem, gorąca, męcząca, ale również porywająca, gdy wagony wypełniają się ludźmi śpiewającymi piosenki, sprzedającymi pyszne domowe jedzenie i napoje, pełnymi radości i uśmiechu. Pociąg jedzie przez wzgórza, a przez otwarte okna można dostrzec z oddala ludzi w jasnych kolorach sari pracujących na plantacjach herbaty. Można, na życzenie, pokonać tę trasę wagonem pierwszej klasy, ale po co? Jest to trasa, w której sztywny, duszny świat pierwszej klasy zdaje się zaprzeczać celowi i sensowi podróży. 

Flåmsbana, Norwegia

Im wyżej wznosi się pociąg, tym bardziej spektakularna staje się sceneria NorwegiiIm wyżej wznosi się pociąg, tym bardziej spektakularna staje się sceneria Norwegii — Shutterstock

Co prawda nie można mówić tu o wielkiej przygodzie, ale z pewnością jest to przepiękna trasa. Na odcinku 20 km i w ciągu około godziny pociąg zabierze Was z poziomu morza przy Aurlandsfjord we Flåm do górskiej stacji Myrdal. W dolinie Flåm znajduje się wiele pięknych wiosek i łąk pełnych kwiatów, a im wyżej pociąg wjeżdża, tym krajobraz staje się bardziej spektakularny.

Podążając za lśniącą, błękitną rzeką, która rozbija się i płynie w dół doliny, linia balansuje na krawędzi pozornie nieprzejezdnych klifów, kierując się przez 20 tuneli wyciętych w skale i wyłaniając przy wodospadzie Kjosfossen, gdzie pociąg zatrzymuje się, aby pasażerowie mogli zrobić zdjęcia.

TranzAlpine, Nowa Zelandia

TranzAlpine to nie tylko przykład nowozelandzkiego zamiłowania do, celowo z błędem, wstawionej litery „z” (patrz również: Split Enz), ale również jedna z najbardziej malowniczych podróży kolejowych na półkuli południowej. Trasa przebiega przez Wyspę Południową, pomiędzy Christchurch i Greymouth, a pokonanie 223 km zajmuje około pięciu godzin.

Rozpoczynając od mozaiki równin Canterbury, pociąg pędzi w kierunku Springfield, czyli bramy do Alp Południowych. Wcześniej, nim planistyka, inżynieria i śmiałość nie pozwoliły na wybudowanie toru przez potężne góry, linia kończyła się właśnie tutaj. Obecnie, przez miejscowość Arthur’s Pass pociąg wspina się wzdłuż klifów rzeki Waimakariri, pokonując 15 tuneli i cztery zdumiewające wiadukty. Po przekroczeniu gór krajobraz staje się bujny i zielony, po drodze mijamy rzeki, jeziora i lasy, aż wreszcie docieramy do Greymouth.

Glacier Express, Szwajcaria

Szwajcarska linia wiedzie przez olśniewające krajobrazy alpejskie, wąskie mosty i zapierające dech w piersiach wąwozySzwajcarska linia wiedzie przez olśniewające krajobrazy alpejskie, wąskie mosty i zapierające dech w piersiach wąwozy — Shutterstock

Szwajcaria, jeden z najpiękniejszych krajów Europy pod względem krajobrazowym, słynie również z kolei, która jest tu czysta, punktualna i dzięki prawdziwemu szczęściu, że znajduje się w tak górzystym kraju wyjątkowo spektakularna. Linia kolejowa przez osiem godzin prowadzi po południowej części kraju, pomiędzy St. Moritz i Zermatt, wijąc się przez olśniewające krajobrazy alpejskie, wąskie mosty przecinające wąwozy, które zapierają dech w piersiach, tunele, a także wzdłuż buzujących rzek.

Jest to na wskroś nowoczesna forma transportu, z doskonałym wyżywieniem dostępnym na pokładzie, z widokami, które są jeszcze bardziej spektakularne w związku z tym, że wagony mają ogromne okna i szklane sufity, co zapewnia jeszcze bardziej panoramiczne przeżycia. Nieczęsto zdarza się dotrzeć do jakiegokolwiek celu podróży w tak stylowy sposób.

Ekspres Serra Verde Express, Brazylia

Serra Verde, biegnąca z miasta Kurytyba, prawie kilometr nad poziomem morza, jest trasą, która powstała w XIX w. dzięki belgijsko-francuskiej firmie Chemin de Fer Bresilien, która zdobyła pozwolenie na budowę kolei, aby tworzyć szlaki handlowe. Obecnie funkcjonuje jako pociąg przewożący turystów przez trzy godziny, w dół, do miasta Morretes.

Rozpoczyna się ona w mocno zalesionych górach i prowadzi do Parku Sanowego Pico do Marumbi, gdzie towarzyszy nam tropikalna dzikość z huczącymi wodospadami i lasami obłokowymi. Warto zająć miejsce przy otwartym oknie, aby w pełni poczuć powiew wiatru, zapach roślinności i wody oraz dreszczyk emocji podczas przelotu nad wiaduktami, gdzie wydaje się, że niczego pod nami nie ma. Oznacza to również tańszy bilet: jedyną klasą, która jest klimatyzowana (a więc ma szczelne okna) jest najwyższa klasa Litorina de Luxo, więc należy wykupić cokolwiek oprócz niej. Bo jakiż byłby sens takiej podróży w całkowitej izolacji?!

Pacific Surfliner, USA

Pacific Surfliner podąża niemal nieprzerwanie wzdłuż wybrzeża USAPacific Surfliner podąża niemal nieprzerwanie wzdłuż wybrzeża USA — Shutterstock

Wyprawa drogowa po USA bez konieczności prowadzenia samochodu? Brzmi nieźle, prawda? I tak właśnie jest w tym przypadku. Przez 560 km wybrzeża południowej Kalifornii, pomiędzy San Diego i San Luis Obispo, a także Los Angeles na niespełna półmetku drogi.

Trasa przebiega niemal w całości wzdłuż wybrzeża, w niektórych miejscach linia jest zaledwie o stopę od oceanu. Odcinki w głębi lądu przecinają pola uprawne i otwarte przestrzenie, jak również szalone kontrasty, takie jak obszary przemysłowe na obrzeżach miast. Nie jest to najdłuższa podróż na naszej liście od początku do końca trwa około osiem i pół godziny ale jest to wspaniały sposób na podróżowanie z miejsca do miejsca, przez dłuższy czas, w malowniczym otoczeniu i relaksującym tempie.

Kurandyjska kolej widokowa, Australia

 

View this post on Instagram

 

A post shared by #Kuranda (@kurandavillage)

Podobnie jak w przypadku norweskiej wyprawy, jest to raczej krótka podróż dla relaksu niż wielka przygoda, która trwa tylko niecałe dwie godziny w jedną stronę. Ale jest warta odbycia, ponieważ pociąg pokonuje trasę z miasta Cairns na wybrzeżu w górę, przez Great Dividing Range do wiejskiego miasteczka Kuranda, położonego głęboko w lesie deszczowym Wet Tropics.

Widoki, dźwięki i zapachy lasu deszczowego wlewają się przez okna pociągu do zabytkowych wagonów, gdy pokonują one drogę przez bujne lasy, przepastne mosty i obok huczących wodospadów. Podróży towarzyszy też komentarz słowny, który wyjaśnia, co widać w danej chwili, a także przytacza historię lasu deszczowego i trasy kolejowej.

Kolej Transsyberyjska, Rosja

O Kolei Transsyberyjskiej pisano z zachwytem jeszcze przed jej ukończeniemO Kolei Transsyberyjskiej pisano z zachwytem jeszcze przed jej ukończeniem — Shutterstock

Na zakończenie, przedstawiamy dziadka wszystkich linii kolejowych, prawie dziesięć tysięcy kilometrów trasy pomiędzy Moskwą i Władywostokiem. Powstała ona na życzenie cesarza Aleksandra III i jeszcze zanim została ukończona, pisano o niej z zachwytem, a poszukiwacze przygód i miłośnicy kolei podróżowali na jej odcinkach z nadzieją i wyczekiwaniem.

Upływ czasu nie przyćmił jej uroku. Podróż trwa osiem dni i obejmuje osiem stref czasowych, a trasa wiedzie przez przełęcze górskie, stepy oraz rzeki i jeziora. Nieustannie zmieniający się krajobraz jest atrakcją nie z tego świata, również w zależności od pory roku, gdyż wspaniała, kolorowa letnia podróż jest zupełnie innym doświadczeniem niż zimowa podróż przez pola lodowe i obok zamarzniętej wody. Ta podróż niezmiennie pozostaje jedną z największych przygód świata.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Odkryj więcej artykułów na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether