Oto najpiękniejsze winnice świata

Oto najpiękniejsze winnice świata

Inspiracje podróżnicze


|

Na podium króluje nowozelandzka winnica Craggy Range, tuż za nią kalifornijska Robert Mondavi.

Aby docenić dobre wino, czasem musimy zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko doznania naszych zmysłów i kubków smakowych, przynajmniej według ostatnich badań. Portal Money.co.uk przeanalizował ponad 450 000 hashtagów na Instagramie pod kątem listy najlepszych winnic na świecie, aby znaleźć wśród nich te najpiękniejsze.

Winnica numer jeden — oznaczona na Instagramie ponad 13 000 razy


Drugie i trzecie miejsce należy do winnic Kalifornii — Robert Mondavi Winery w Oakville i Stag’s Leap Wine Cellar w Yountville otrzymały około 12 000 hashtagów.


Viu Manent w Valle de Colchagua zajęła czwarte miejsce. Dzięki temu Chile, jako jeden z dwóch krajów Ameryki Południowej znalazło się w pierwszej dziesiątce (Urugwaj zajął szóste i ósme miejsce). Portugalia — jako jedyny kraj europejski znalazła się  we wspomnianych badaniach zajmując piąte miejsce winnicą Quinta do Crasto (jak również dziesiąte — Quinta do Noval). 

Pijemy więcej, czy mniej wina?

Osoba w baiałym stroju i kapeluszu z kieliszkiem wina w winnicyRPA, Argentyna, Hiszpania czy Francja odnotowały spadek spożycia wina w ciągu ostatnich dwóch dekad — Shutterstock

Niektóre z największych krajów produkujących wino odnotowały spadek spożycia wina od 2000 roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad w Republice Południowej Afryki, Argentynie i Hiszpanii konsumpcja spadła o ponad 40 proc. We Francji w tym samym okresie — o jedną trzecią.

Z drugiej strony, inne kraje, takie jak kochające piwo Czechy, odnotowały gwałtowny wzrost popularności wina w ciągu ostatnich kilku lat. Liczba wypijanych butelek w przeliczeniu na 1 mieszkańca wzrosła tam trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat.

Wszystkie winnice świata to prawie 14 milionów boisk piłkarskich

krajobraz z szachownicą winnicWinnice zajmują powierzchnię prawie 14 milionów boisk piłkarskich — Shutterstock


O tym, że wino nie zamierza iść w odstawkę, świadczy fakt, że na całym świecie uprawa winorośli jest nadal bardzo popularna. W 2020 roku winnice zajmowały 7 331 000 hektarów naszej planety, czyli równowartość 13 699 620 boisk piłkarskich.

Pod względem powierzchni, na jakiej uprawia się winorośl (nie tylko do wyrobu wina), przoduje Hiszpania. Według danych z 2020 r. 13,1% światowych upraw znajduje się właśnie tam.

Top 10 najpiękniejszych winnic na świecie: 

  1. Craggy Range (Havelock North, Nowa Zelandia) 13 319
  2. Robert Mondavi Winery (Oakville, Kalifornia, USA) 12 189
  3. Stag’s Leap Wine Cellars (Yountville, CA, USA) 11 852
  4. Viu Manent (Valle de Colchagua, Chile) 10 912
  5. Quinta do Crasto (Sabrosa, Portugalia) 10 773
  6. Bodega Bouza (Montevideo/Canelones, Urugwaj) 9397
  7. Opus One (Oakville, Kalifornia, USA) 9 204
  8. Bodega Garzón (Maldonado, Urugwaj) 8 146
  9. d’Arenberg (McLaren,7)
  10. Quinta doNoval (Dolina Duoro, Portugalia) 5,822

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej inspiracji podróżniczych znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories

Powiązane artykuły