Man standing in middle of train platform with two trains either side — Getty Images

Najtańszy i najdroższy transport publiczny na świecie

Ciekawostki podróżnicze


|

Oto pięć krajów, w których zapłacisz najwięcej i najmniej za korzystanie z metra, autobusów, tramwajów i regionalnych pociągów 

Świetny system transportu publicznego jest podstawą każdego wielkiego miasta, a niektóre z nich stają się nawet atrakcjami samymi w sobie — wystarczy wspomnieć londyńskie metro, tramwaje w San Francisco czy weneckie vaporetti. Sprawdzamy, które kraje liczą sobie najwięcej i najmniej za korzystanie z transportu publicznego i co oferują w ramach biletów (wszystkie waluty przeliczamy na euro).

Źródło: Compare the Market Australia

5 krajów z najdroższym transportem publicznym

Szwajcaria

zurychTransport publiczny w Zurychu jest oficjalnie najdroższy na świecie — Getty Images

Średnia cena biletu w jedną stronę: 3,73 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 82,84 euro

Kraj, który szczyci się czystością i ogólnym ładem i porządkiem. Raczej nie jest zaskoczeniem, że Szwajcaria jest jednym z droższych krajów na świecie i transport publiczny nie jest tu wyjątkiem. Dokładniej to Zurych jest najdroższym miastem na świecie pod względem ceny biletów miejskiej komunikacji, ze średnią ceną podróży w jedną stronę wynoszącą 4,55 euro.

Tamtejsza sieć komunikacji zabierze Cię również przez granicę do Liechtensteinu, ale tam nie będzie taniej.

Holandia

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Średnia cena biletu w jedną stronę: 3,43 euro

Średnia cena biletu miesięcznego: 82,13 euro

Nawet jeśli jeździsz na rowerze, będziesz też zapewne korzystać z transportu publicznego — Holandia ma rozległą sieć połączeń międzymiastowych, a także doskonale rozwinięte metro, sieć autobusów i tramwajów w głównych miastach. Nie będzie to jednak tanie, a Eindhoven jest pod tym względem najdroższym holenderskim miastem, w którym autobusy kosztują średnio 4,53 € za pojedynczą podróż.

Australia

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Średnia cena biletu w jedną stronę: 2,75 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 100,36 euro

Lokalne pociągi, autobusy, lekka kolej i tramwaje, a od czasu do czasu także promy sprawiają, że poruszanie się po australijskich miastach jest na ogół łatwe i przyjemne. Na przykład Adelajda posiada flotę nowoczesnych, lśniących tramwajów; w Sydney między różnymi dzielnicami i plażami kursują promy, a lokalna sieć kolejowa w Perth zabierze Cię w każdy zakątek miasta. Ale płacisz za to tyle, że Australia plasuje się na trzecim miejscu na tej liście.

Norwegia

Transport publiczny w Oslo Transport publiczny w Oslo jest na wysokim poziomie i ma stosunkowo wysoką cenę — Getty Images


Średnia cena biletu w jedną stronę: 3,39 euro

Średnia cena biletu miesięcznego: 67,72 euro

W kraju znanym z a) wysokiej świadomości ekologicznej i b) wysokich kosztów życia drogi, ale dobry transport publiczny nie powinien dziwić. Komunikacja w Norwegii jest niezawodna i łatwo dostępna. Mamy tu np. promy elektryczne, które przewożą mieszkańców Oslo pomiędzy wyspami.

Irlandia

Widok w dół rzeki w kierunku mostu Ha'penny Bridge w DublinieWidok w dół rzeki w kierunku mostu Ha’penny Bridge w Dublinie — iStock

Średnia cena biletu w jedną stronę: 2,22 euro

Średnia cena biletu miesięcznego: 110,79 euro

Słynna sieć lekkiej kolei w Dublinie, DART, zabiera mieszkańców z przedmieść do centrum co 10 do 20 minut, a w samym mieście, autobusy i tramwaje tworzą gesta siec połączeń. Poruszanie się po innych miastach (i reszcie kraju) autobusem i pociągiem jest również dość łatwe, ale nie jest najtańsze. Irlandia zajmuje piąte miejsce na naszej liście najdroższego transportu.

5 krajów z najtańszym transportem publicznym

Sri Lanka

niebieski pociąg na Sri LanceSri Lanka jest jednym z najtańszych krajów na świecie, jeśli chodzi o komunikację — Getty Images


Średnia cena biletu w jedną stronę: 0,16 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 5,43 euro

93% całego publicznego transportu naziemnego na Sri Lance to autobusy, z państwowym SLTB (Sri Lanka Transport Board), obsługującym trasy międzymiastowe. Stolica kraju, Kolombo, dysponuje rozbudowaną flotą autobusów, a wiele tras rozchodzi się z centralnego węzła w Pettah. W planach jest dalsze usprawnienie publicznej komunikacji m.in. przez tworzenie buspasów, uprzywilejowanie autobusów na skrzyżowaniach i zwiększanie wydajności sieci połączeń.

Pakistan

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Lahore (@visit_lahore)


Średnia cena biletu w jedną stronę: 0,17 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 6,58 euro

W dążeniu do poprawy zarówno infrastruktury, jak i stanu środowiska, rząd Pakistanu wprowadza nowoczesne floty autobusowe w Karaczi, Lahore i Islamabadzie, zastępując prywatne żółte lub białe minibusy, które wcześniej dominowały w transporcie publicznym. Wprowadzanych jest ponad 8000 pojazdów napędzanych gazem ziemnym, co oznacza nie tylko tańszą sieć transportową, ale także znacznie mniej zanieczyszczającą powietrze.

Nepal

Ruch uliczny w Katmandu Ruch uliczny w Katmandu — Getty Images

Średnia cena biletu w jedną stronę: 0,18 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 7,10 euro

Surowy, górzysty teren sprawia, że transport drogowy w Nepalu jest trudny, a wiele dróg staje się nieprzejezdnych w porze deszczowej. Nie oznacza to jednak, że transportu publicznego nie ma; w Katmandu centralnym węzłem komunikacyjnym dla wszystkich autobusów i minibusów jest Ratna Park. Dostępne są również elektryczne tuk-tuki, a także lokalne linie autobusowe, którymi skomunikowane są inne miejscowości w dolinie. 

Algieria


Średnia cena biletu w jedną stronę: 0,17 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 8,64 euro

Algier był pierwszym miastem w północno-zachodniej Afryce, w którym zbudowano, w 2011 r. system metra. Jego sieć (19 stacji) obsługuje ponad 40 milionów ludzi rocznie. Kraj ten szczyci się również tradycyjnymi sieciami tramwajowymi w siedmiu miastach — Algierze, Oranie, Konstantynie, Setif, Sidi Bel Abbes, Mostaganem i Ouargla — a także tramwajami linowymi i kolejkami linowymi w górach. Jest to dobrze zarządzany, dobrze zintegrowany system, który wciąż się rozwija.

Uzbekistan

wnętrze stacji Metra w Taszkiencie Metro w Taszkiencie jest najstarszym tego typu systemem w Azji Środkowej — Getty Images


Średnia cena biletu w jedną stronę: 0,12 EUR

Średnia cena biletu miesięcznego: 9,39 euro

System metra w Taszkencie, jedna z pozostałości po członkostwie w byłym ZSRR, został otwarty w 1977 roku jako pierwszy w Azji Środkowej i nadal robi wrażenie. Czyste i dobrze utrzymane dziś wciąż napawa miasto dumą. Sieć autobusowa już mniej — jest dość rozbudowana, ale nierównomiernie oznakowana i a czas podróży nieprzewidywalne. Jeśli możesz, trzymaj się metra, które samo w sobie jest atrakcją turystyczną.

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej ciekawostek i inspiracji z podróży można znaleźć na stronie Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether