Największe atrakcje Aten (Grecja) wiosną i latem

Największe atrakcje Aten (Grecja) wiosną i latem

Destynacje

oraz

oraz |

Podpowiadamy, jak odwiedzić największe atrakcje tego zabytkowego miasta, co zobaczyć i gdzie się udać, jak spędzać wieczory oraz zejść z utartego szlaku

Artykuł opublikowany we współpracy z Aegean Airlines.

Leć liniami Aegean Airlines do Aten – jednego z najstarszych i najważniejszych miast Europy… jeśli nie świata! Znajdziesz w nim niezliczone atrakcje, które z chęcią Ci teraz przedstawimy. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy lecieć, jak poruszać się po mieście, co zjeść i wypić oraz jak najlepiej wykorzystać czas.

Praktyczne wskazówki

Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny?

Okres od czerwca do sierpnia to najlepszy czas na wizytę w Atenach. Lipiec i sierpień są najgorętsze, a temperatury dochodzą nawet do 35⁰C. Tempo życia wówczas zwalnia, a miejscowi chronią się przed słońcem w godzinach południowych. Jeśli planujesz intensywniejsze zwiedzanie, rozważ maj i październik – temperatury są znośniejsze, a opady nie tak intensywne jak zimą.

Jak najlepiej poruszać się po Antenach?

Lecąc liniami Aegean Airlines, wylądujesz w porcie lotniczym Ateny – dużym lotnisku obsługującym loty z całego świata. Po wylądowaniu możesz przesiąść się na autobus pospieszny lub linię metra nr 3, która zawiezie Cię bezpośrednio do centrum. Centrum miasta jest dobrze skomunikowane: oplata je gęsta sieć linii autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych, a także metro. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź oficjalną stronę OASA.

Dlaczego warto odwiedzić Ateny?

Monastiraki Square in Athens — ShutterstockNazywanie Aten miastem Wschodu lub Zachodu byłoby zbędnym uproszczeniem — Shutterstock

Spacerując ulicami Aten, odkryjesz różne oblicza tego miasta. Wysokie budynki i nowoczesne sklepy w oczach przybyszów ze Wschodu sprawiają wrażenie europejskiego miasta. Jednakże goście z Zachodu, smakując tutejszego jedzenia, słuchając muzyki i obserwując gwarne ulice, mogą poczuć się jak na Bliskim Wschodzie. Nie należy traktować Aten jedynie jako części dawnego Cesarstwa Bizantyńskiego lub Imperium Osmańskiego, bo byłoby to szufladkowanie miasta jako „wschodniego” lub „zachodniego”. Ateny to symbol greckiej wyjątkowości: miasto jest po prostu… ateńskie.

Temple of Zeus with the Acropolis in the background — ShutterstockAkropol został wzniesiony ponad 2000 lat temu i zachował się do dziś w dość dobrym stanie — Shutterstock

Dionysiou Areopagitou to długi deptak obsadzony drzewami i krzewami, prowadzący do głównych zabytków Aten. Odwiedź między innymi Akropol i Agorę Ateńską, a będziesz podążać śladami Peryklesa, Sokratesa i Platona.

Akropol (z gr. najwyższe miasto) – podobnie jak inne zabytki na wzgórzach – został wzniesiony w V wieku p.n.e. i stał się miejscem kultu oraz schronieniem podczas ataków. Zwieńczone Partenonem wzgórze Akropolu spogląda z góry na współczesne Ateny, stanowiąc historyczny, kulturowy oraz całkiem dosłowny punkt widokowy. Widok to prawdziwy majstersztyk: nie każde miasto może pochwalić się tak wspaniałymi zabytkami liczącymi ponad 2000 lat.

View of the Acropolis and the Ancient Agora — ShutterstockWidok na Agorę Ateńską — Shutterstock

U stóp Akropolu znajduje się agora – wszechstronny plac publiczny – sięgająca świątyni Hefajstejon. Ateńczycy wymieniali się tu towarami, wiadomościami i plotkami, sprawiając, że plac pełnił rolę gwarnego centrum życia w starożytnej Grecji. Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie te porośnięte trawą ruiny były miejsce narodzin zachodniej filozofii, polityki, kultury i nauki.

Bezpłatne atrakcje Aten

Flower-adorned street in Plaka — ShutterstockJeśli obudzisz się w dzielnicy Plaka, z trudem uwierzysz, że znajdujesz się w samym sercu metropolii — Shutterstock

Dzielnica Plaka pozwala poznać spokojniejsze i bardziej kameralne oblicze Aten, zachwycając kolorowymi uliczkami pełnymi roślin, uroczymi restauracjami i sklepikami z pamiątkami. Spokojna atmosfera Plaki to zasługa małego ruchu w okolicy mimo bliskości centrum miasta. Leżąca za murami Akropolu Anafiotika to jeden z najspokojniejszych zakątków Plaki. W XIX wieku mieszkali tu robotnicy z wyspy Anafi (stąd nazwa). Wszechobecne małe białe domki z kamienia sprawiają, że gwar miasta wydaje się odległym wspomnieniem.

Poznasz tu historię miasta i odkryjesz kilka nowoczesnych atrakcji. Metro w Atenach to niemal muzeum: na każdej stacji wyeksponowano starożytne zabytki i wykopaliska archeologiczne, współczesne rzeźby oraz sztukę.

Theater of Dionysus — Getty ImagesW wybrane dni wstęp do wszystkich wykopalisk w Atenach jest bezpłatny — Getty Images

Aby przyciągnąć turystów także poza sezonem, rząd Grecji ustanowił bezpłatny wstęp na teren wszystkich stanowisk archeologicznych w Atenach w pierwszą niedzielę każdego miesiąca od 1 listopada do 31 marca, a także w następujące dni:

  • 6 marca (w hołdzie Melinie Mercouri)
  • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)
  • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
  • Ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)
  • 28 października (Święto Ohi)

Co robić w Atenach po zmroku

 

View this post on Instagram

 

A post shared by #romantso (@romantsoathens)

Gdy zajdzie słońce, udaj się na Pnyks. Gdy rodziła się ateńska demokracja, właśnie tam gromadzili się obywatele, a dziś miejsce to wciąż zachwyca widokiem na Partenon.

Jeśli jesteś w imprezowym nastroju, odwiedź Romantso, gdzie posłuchasz DJ-a i muzyki na żywo. Możesz też zajrzeć do Technopolis, dawnej gazowni, która przekształciła się w centrum kultury z weekendowymi jarmarkami, sztuką i warsztatami, a także bezpłatnymi festiwalami i występami muzycznymi w weekendy i wieczory.

Zastanów się, jakiej formy rozrywki szukasz. Ateńska Riviera pełna jest eleganckich barów i restauracji, klubów, a także beach barów i cocktail barów. Kerameikos to dzielnica, w której można posłuchać muzyki undergroundowej i alternatywnej, natomiast miłośnicy relaksu przy winie powinni udać się w rejon Kolonaki.

Jedzenie, picie i zdrowie!

The Panathenaic Stadium — ShutterstockNa stadionie Kallimarmaro otwarto pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie — Shutterstock

Wellness jest obecnie na topie, ale w Atenach trend ten jest znany od wieków pod nazwą kalokagathos, oznaczającą świadomą harmonię między zdrowym ciałem i umysłem. Ale czegóż innego można by się spodziewać po miejscu, w którym narodziły się Igrzyska Olimpijskie? Stadion olimpijski z 2004 r. służy obecnie do spacerów, biegania i jazdy rowerem. Znajduje się tu także popularna wśród instagramerów Ściana Narodów.

Kallimarmaro, czyli Stadion Panateński, niczym klamra spaja historię sportu w tym miejscu: wniesiony w 330 r. p.n.e. obiekt został zrekonstruowany i gościł Igrzyska Olimpijskie w 1896 r. Spacerując po nim, dosłownie zanurzysz się w historii.

Woman eating dolmades — ShutterstockDolmades, gołąbki w liściach winorośli, to typowo greckie danie — Shutterstock

Pobyt w Atenach byłby niepełny bez posmakowania tutejszych dań narodowych. Kuchnia grecka słynie jako smaczna i zdrowa, co potwierdza długość życia Greków. Podstawą diety są świeże śródziemnomorskie składniki, takie jak warzywa, oliwki, ser i ryby. Posmakuj wybornych souvlaków, moussaki lub dolmades dostępnych w całym mieście i nie zapomnij o świeżych sałatkach z soczystych lokalnych warzyw skropionych doskonałą oliwą. Do Aten warto wracać choćby dla tych smaków.

Chcesz przeczytać więcej artykułów dla podróżnych? Odwiedź Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether