Niecodzienne świąteczne tradycje na świecie

Niecodzienne świąteczne tradycje na świecie

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

landie, FinlandiaJak świętuje się Boże Narodzenie w różnych krajach? Oto niektóre z bardziej interesujących, alternatywnych i wręcz dziwnych świątecznych tradycji z całego świata.

Pikle na choince, USA

bombka choinkowa w kształcie ogórkaNa osobę, która pierwsza wypatrzy ogórka czeka prezent – Getty Images


Istnieje wiele historii opisujących pochodzenie tej formy dekoracji. Niektórzy twierdzą, że pochodzi z XVI wieku z Niemiec, podczas gdy inni wiążą ją z legendą z Hiszpanii o dwóch chłopcach uratowanych przez św. Mikołaja z więzienia w beczce z ogórkami.

Tak czy inaczej, ta tradycja dotarła Stany Zjednoczone, gdzie wiele rodzin wiesza tę niezwykłą ozdobę na swoich drzewkach. Znana jest też zabawa, w której ukrywa się ogórka wśród dekoracji — dziecko, które jako pierwsze znajdzie go na choince, dostaje prezent.

Bożonarodzeniowa wizyta w KFC, Japonia

świąteczna kampania KFCChrupiący kurczak to element świątecznego świętowania w Japonii — Shutterstock


Smażony kurczak na świąteczny obiad? W Japonii to powszechne. Tradycję rozpoczęła w 1974 roku kampania marketingowa KFC „Kentucky for Christmas!”. Chociaż Boże Narodzenie nie jest świętem narodowym w Japonii, wiele rodziny świętuje je właśnie w amerykańskiej sieciówce. W każde Boże Narodzenie KFC odwiedza około 3,6 miliona Japończyków.

Ajerkoniak, Wielka Brytania

zbliżenie na ręce sięgające po kieliszki ajerkoniakuChociaż obecnie ajerkoniak jest najbardziej popularny w Ameryce Północnej, to początki tej tradycji sięgają drugiej strony oceanu — Shutterstock

Historia przepisu na ajerkoniak sięga czasów średniowiecza. Uważa się, że wywodzi się od napoju zwanego posset, który był mieszanką gorącego zsiadłego mleka, piwa lub wina i przypraw. Później, gdy zwyczaj picia ajerkoniaku dotarł na drugą stronę Atlantyku, zaczął kojarzyć się z Bożym Narodzeniem, rozprzestrzeniając się na amerykańskie kolonie w XVIII wieku.

Kłoda na dwójce, Katalonia

prezenty świateczne a na nich kłoda z namalowaną twarząUpersonifikowana kłoda pod choinką to przykład katalońskiego surrealizmu — Getty Images

Tío de Nadal, czyli „Bożonarodzeniowy pieniek”, żeby nie powiedzieć „klocek” to unikalna tradycja hiszpańskiego regionu Katalonii. Wydrążona kłoda z namalowaną twarzą przynosi drobne prezenty, prawie jak Święty Mikołaj. Prawie.

W Dzień Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia — kłodę przykrywa się kocem, aby było jej ciepło i przytulnie, i zaczynają ją „karmić”. W Wigilię kłoda ląduje przy kominku i w iście świątecznym duchu jest okładana kijami przez domowników, aż zacznie…wydalać prezenty i cukierki. Stąd alternatywna nazwa tego zwyczaju Caga tió, czyli „sra*ca kłoda”.

Cziczilaki — alternatywna choinka, Gruzja

Gruzińska świąteczna dekoracja z ostruganego drewnaCziczilaki z puklami delikatnych drewnianych strużyn to wyjątkowa dekoracja świąteczna — Shutterstock

Przedstawiamy chichilaki — przypominającą choinkę rzeźbę wykonaną z drewna orzecha laskowego lub orzecha włoskiego. Drewno jest strugane w taki sposób, że gotowa dekoracja stanowi całkiem efektowny mop z delikatnych pasemek drewna. Ten symbol drzewa życia jest często zdobione czerwonymi jagodami, suszonymi owocami lub czurczchelą, tradycyjnymi gruzińskimi słodyczami.

Świąteczna jazda na rolkach, Wenezuela

zbliżenie zakładania rolek Rolkowanie na mszę w Caracas — Shutterstock

Mieszkańcy w wenezuelskiej stolicy, Caracas w wyjątkowy i zabawny sposób uczestniczenia na bożonarodzeniowej mszy. Każdego roku zakładają rolki i suną do kościołów. Jest to tak popularny środek transportu, że na tę szczególną okazję miasto zamyka nawet ruch uliczny do następnego ranka, aby całe rodziny mogły bezpiecznie jeździć na rolkach.

Po mszy rodziny spotykają się na ulicach i w domach. Świętują, dzieląc się jedzeniem, grając muzykę i tańcząc.

12 pubów świątecznych w Irlandii

Puby w Dublinie w świątecznych dekoracjachOkolica Temple Bar to centrum życia nocnego Dublina — Shutterstock


Uczestnicy przebierają się w swoje „najlepsze” świąteczne stroje — im bardziej kiczowate, tym lepiej. Standardowym wyborem jest kolorowy sweter ozdobiony tandetnymi świątecznymi ozdobami, takimi jak dzwonki lub światełka. W każdym z barów należy wypić co najmniej jedną kolejkę.

Zazwyczaj każdy pub ma również swoje własne tradycje dotyczące picia. Co więcej, Irlandczycy zazwyczaj tworzą własne zabawne zasady w swoich grupach — na przykład zakaz przeklinania, mówienie tylko z obcym akcentem lub trzymanie kufla tylko lewą ręką. Przy kolejnym pubie zapamiętanie wszystkich zasad staje się sporym wyzwaniem.

Świąteczny pokój, Finlandia

Widok z góry na Turku nocąMieszkańcy Turku wolą spokojne święta — Shutterstock

A teraz, z hałaśliwych pubów Dublina przenosimy się do oazy świątecznego spokoju: Turku. Co roku w południe w Wigilię w byłej stolicy  Finlandii, odczytywana jest  „Deklaracja Świątecznego Pokoju”. Rozpoczyna to obchody Bożego Narodzenia i trwający 20 dni pokoju. Tradycja ta sięga XIII wieku.

Od 1886 roku deklaracja prezentowana jest na tarasie rezydencji Brinkkala, a obecnie jest transmitowana przez ogólnokrajową telewizję i radio. Obecny tekst pochodzi z 1903 roku i zawiera życzenia Wesołych Świąt, wolnych od hałaśliwych i niepokojących zachowań.

Twoja ostatnia Wigilia, Polska

mysz wychodząca z domku z piernikaW Wigilię uważaj na zwierzęta mówiące ludzkim głosem – Shutterstock

Z obchodami świąt w Polsce wiązało się wiele zwyczajów dziś już zapomnianych. Wiele z nich było jak na święta niezbyt wesołych. Wierzono, że Wigilia jest odbiciem przebiegu kolejnego roku, więc podczas tego wieczoru wiele elementów mogło wywróżyć…rychłą śmierć.

Upuszczenie łyżki przy stole miało być właśnie taką wróżbą. Na Podhalu maczano opłatek w miodzie i przyklejano do szyby. Czyj kawałek odpadł… domyślacie się? Przesąd o tym, że w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem jest nadal powszechnie znany, ale zapomniano już, że odzywać się miały właśnie wieszcząc śmierć. 

Może lepiej, że obecnie naszą tradycją jest głównie oglądanie w święta „Kevina samego w domu”.

Chcesz więcej podróżniczych ciekawostek? Odwiedź stronę  Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły