zabytkowy cmentarz

Niezwykłe cmentarze w Europie, które trzeba zobaczyć!

Ciekawostki podróżnicze


|

 

Podróżując po świecie na liście miejsc do zobaczenia warto uwzględnić cmentarze.Kiwi.com sprawdziło najpopularniejsze kierunki podróży w czasie Halloween oraz dzień Wszystkich Świętych i przygotowało listę  najciekawszych nekropolii, które warto odwiedzić nie tylko w listopadzie.

Powodów do odwiedzania cmentarzy w trakcie wakacji jest zaskakują wiele. Na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu spotkasz niemal pielgrzymki do miejsc pochówku światowej sławy artystów różnych epok. Inne zachęcają nieoczywistą nazwą, jak Cmentarz Przyjemności w Lizbonie czy Ogród Różany w Rzymie. Zabytkowe nekropolie zachwycają unikatową architekturą, historią, krajobrazem, a także nierzadko skrywaną tajemnicą. Jednym z najciekawszych jest Cmentarz Samotnych w Kilyos w okolicach Stambułu – w bezimiennych grobach spoczywają osoby niezidentyfikowane, niechciane czy nieakceptowane społecznie: drobni przestępcy, hazardziści, uciekinierzy itp. Cmentarze to miejsca owiane tajemnicą. Sprawdź listę Kiwi.com najciekawszych i niezwykłych nekropolii, znajdujących się w europejskich miastach, które warto odwiedzić jesienią.

Cmentarz Greyfriars, Edynburg

Cmentarz Greyfriars jest jednym z najsłynniejszych w Edynburgu i znanym z legend związanych z jego nazwą i małym pieskiem Bobbym (ukochanym zwierzakiem Szkotów, którego nagrobek znajduje się tuż przy wejściu, mimo że został pochowany poza cmentarzem ). Nekropolia ta zyskała również światową sławę jako jedno z miejsc, które J.K. Rowling często odwiedzała, gdy była pochłonięta pisaniem sagi o Harrym Potterze.

Z jednej strony mówi się, że Rowling zainspirowała się miejscem do  stworzenia ponurej sceny na cmentarzu w części „Harry Potter i Czara Ognia”, w której Voldemort powraca do swojej fizycznej postaci i staje w pojedynku z Harrym. Dodatkowo, na cmentarzu Greyfriars znajdują się grobowce, które najwyraźniej zostały nazwane imionami bohaterów sagi J.K. Rowling, np. profesor Minerwy McGonagall i… samego Voldemorta! W jednym rogu cmentarza nagrobek upamiętnia ojca i syna Thomasa Riddle’a.

Cmentarz Samotnych w Kilyos, niedaleko Stambułu

uliczka w IstambuleWybierając się do stambułu pomyśl o wycieczce na pobliski Cmentarz Samotnych – Schutterstock

Turcja znana jest z cmentarzy, na których pochowane są osoby niezidentyfikowane, a także te, których ciała nie zostały odebrane przez ich bliskich. W praktyce to miejsca pochówku wyrzutków społecznych, morderców i ich ofiar, nielegalnych imigrantów, kryminalistów, osób bezdomnych, nieuleczalnie chorych czy kobiet o lekkich obyczajach. Trzy najpopularniejsze tego rodzaju cmentarze to Kilyos w Stambule, Sincan w Ankarze i Doğançay w Izmirze. Wioska Kilyos pod Stambułem może być szczególnie znana fanom powieści Elif Shafak „10 minut i 38 sekund”, w której bohaterka Leyla, jest pochowana właśnie na stambulskim Cmentarzu Samotnych. To bezimienny zbiorowy grób, bez nagrobków – pochowane osoby mają przyporządkowany numer widniejący na wbitej w ziemię tablicy. Dzięki Elif Shafak, jednej z najpopularniejszych tureckich powieściopisarek, cmentarz w Kilyos stał się znany międzynarodowej publiczności.

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze


Cmentarz ten, położony w żydowskiej dzielnicy Pragi, został założony na początku XV wieku. Znany jako Ogród Żydowski, składa się z różnych warstw nagrobków — dokładna liczba pochowanych tu osób jest nieznana, ale szacuje się, że jest tam około 12 000 nagrobków. Był czynnym miejscem pochówku od pierwszej połowy XV w. do 1786 r. Spoczywają tu znane osobistości miejscowej społeczności żydowskiej, m.in. rabin Jehuda Liva ben Becalel – Maharal, biznesmena Mordechaja Maisela, historyka Davida Gansa i rabina Davida Oppenheima. Obecnie cmentarzem zarządza Muzeum Żydowskie w Pradze. 

Cmentarz Cmentarz Montjuic w Barcelonie


Spędzasz najbliższy przedłużony weekend w Barcelonie? Polecamy cmentarz Montjuic. Za sprawą nietuzinkowej architektury i położenia, jest on widoczny już z lotniska. Nekropolia uznawana jest za najznakomitszy okaz sztuki funeralnej w Europie. Mieści się tam ponad 150 000 grobów, usytuowanych we wnękach i mauzoleach, zaprojektowanych z myślą o wszystkich klasach społecznych Barcelony – od osób bardzo zamożnych do najuboższych. Historia cmentarza mówi, że kiedy w drugiej połowie XIX wieku populacja Barcelony podwoiła się, mury miejskie zostały zburzone, a miasto zaczęło się prężnie rozbudowywać potrzebny był nowy, duży cmentarz dla starzejącej się populacji miasta. Tak, też w 1883 roku otwarto cmentarz Montjuic, który szybko stał się największym i głównym cmentarzem Barcelony. Jest on usytuowany na skalistych zboczach wzgórza Montjuic, z którego rozpościera się piękny widok na morze.

Cmentarz Przyjemności – Cemitério dos Prazeres- w Lizbonie

tramwaj w LizbonieKto by pomyślał, że w Lizbonie warto odwiedzić też cmentarz? – Shutterstock


Lizbona to jeden z kierunków, które ogromną popularnością cieszą się poza sezonem. W listopadzie ceny biletów lotniczych są zdecydowanie niższe niż w sezonie , a w Portugalii o tej porze nadal można liczyć na solidną dawkę słońca. Cmentarz „Przyjemności” w Lizbonie to miejsce pochówku znanych portugalskich osobistości, głównie aktorów, pisarzy, malarzy, gospodarzy programów telewizyjnych – współczesnych celebrytów. Jego nietuzinkowa nazwa pochodzi od nazwy pobliskiej dzielnicy miasta – Prazeres – oznaczającej przyjemność. Cmentarz powstał w 1833 roku, po tym jak Lizbonę nawiedziła epidemia cholery, która zdziesiątkowała miasto. Pilnie potrzebny był cmentarz zarówno dla zamożnych jak i ubogich mieszkańców. Większość mauzoleów Prazeres należy do starych, bogatych rodów, jak choćby rodzina Palmeli. Są pięknie zdobione, posiadają rzeźby, a nawet posągi zmarłych. Niezwykłą cechą wielu znajdujących się tam grobów są małe „przednie drzwi” ze szklanymi oknami, przez które można zobaczyć trumny i szczątki zmarłych.

Ogród Różany – Roseto Comunale w Rzymie

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Visit Lazio (@visit_lazio)


Jeśli szukasz nietuzinkowych atrakcji spędzając weekend w Rzymie odwiedź Ogród Różany – Roseto Comunale. To miejsce niezwykłe za sprawą zdobiących go róż, dzięki czemu przypomina bardziej ogród niż cmentarz, oraz samej historii. Od 1645 roku społeczność żydowska Rzymu zaczęła wykorzystywać ten teren jako miejsce pochówku, tak też powstał cmentarz żydowski, który istniał do 1934 roku. Nekropolia została sprzedana, a w jej miejscu faszystowski reżim stworzył via del Circo Massimo. Gmina żydowska w Rzymie uzyskała jednak pozwolenie na użytkowanie części zabytkowego cmentarza Campo Verano. Dziś ze szczytu Ogrodu Różanego Roseto można zobaczyć układ chodników w kształcie menory, na cześć dawnego cmentarza żydowskiego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kiwi.com (@kiwicom247)

Cimetière du Calvaire w Paryżu

 

 

Paryskie nekropolie to nie tylko Père-Lachaise . Cimetière du Calvaire to najstarszy i najmniejszy cmentarz w Paryżu, położony w paryskiej dzielnicy Montemartre, który dla odwiedzających jest otwarty jedynie dwa razy do roku, m.in. 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz w trakcie Dni Dziedzictwa, które odbywają się w trzeci weekend września. Mówi się, że zwiedzenie go jest trudne, jednak nie tak trudne, jak uzyskanie pozwolenia na pochówek. Mogą spocząć tu jedynie potomkowie rodzin już tu pochowanych. Cmentarz został otwarty w 1688 r. na terenie opactwa Montmartre i pierwotnie służył do chowania członków zakonu religijnego. Niektóre ze spoczywających tam znanych osób to członkowie rodu Debray, rodziny młynarzy znanej z Moulin de la Galette, młyna, którego wiatrak został uwieczniony przez artystów takich jak Renoir czy van Gogh.

 

Jeśli masz już plany na nadchodzący  weekend, ale planujesz niebawem gdzieś pojechać, koniecznie sprawdź Oferty Kiwi.com. Opcja ta umożliwia wyszukiwanie najlepszych i najtańszych biletów, w dodatkowo obniżonej cenie.

Szukasz więcej artykułów o podróżach? Odwiedź Kiwi.com Stories.

 

 

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.