Nocne pociągi w Europie – przewodnik Kiwi.com

Nocne pociągi w Europie – przewodnik Kiwi.com

Inspiracje podróżnicze


|

Pociągi sypialne to czasami najlepszy sposób na podróżowanie po Europie. Pokażemy Ci jak dokonać rezerwacji, czego się spodziewać, o czym należy pamiętać, wybierając się w podróż sypialnym wagonem. Przyjrzymy się także niektórym z najlepszych nocnych tras pociągów łączących główne europejskie miasta.

Niedawno zdecydowałem się pojechać pociągiem sypialnym z Pragi do Zurychu. Właściwie nie aż do Zurychu; miałem zamiar wysiąść wcześniej i spróbować przejść z moim kumplem Joe Liechtenstein w ciągu jednego dnia (ale to już inna historia). Dla nas obojga był to pierwszy raz w pociągu sypialnym i wiele się nauczyliśmy — od procesu rezerwacji po układ pociągu, czego można się spodziewać, jeśli chodzi o zakwaterowanie i udogodnienia, jakie masz w cenie i oczywiście komfort spania. Oto przewodnik Kiwi.com po europejskich pociągach sypialnych.

Zaplanuj trasę

Może się to wydawać oczywiste, ale oprócz samego dotarcia na miejsce, warto pomyśleć o tym, co chciałoby się zobaczyć po drodze. Na przykład trasa przez północne Niemcy jest mniej spektakularna niż ta przez szwajcarskie Alpy, którą warto wybrać za dnia. Jest to również świetne rozwiązanie w przypadku odwiedzania miast z odległymi lotniskami — po co lecieć do Paryża na Beauvais (około 90 minut od miasta), skoro koleją można dotrzeć bezpośrednio do centrum miasta?

Opcje rezerwacji biletów

Zazwyczaj w nocnych pociągach masz do wyboru przedział sypialny, kuszetkę lub przedział z miejscami do siedzenia. Przedział sypialny ma trzy miejsca do spania, ale możne też zarezerwować cały dla siebie; kuszetka to sześcioosobowy przedział, z piętrowymi miejscami do spania. Miejsca siedzące… cóż, to przedział z siedzeniami, być może takimi, które nieco się rozkładają.

Numeracja wagonów sypialnych może wydawać się myląca. Jest sześć zestawów po dwa przedziały; przedziały w parach są przedzielone cienką ścianką i drzwiami łączącymi, które zazwyczaj pozostają zamknięte, ale jeśli sześć osób ma wspólną rezerwację, drzwi można odblokować, eliminując potrzebę wychodzenia na korytarz i wchodzenia z powrotem.

Wizualizacja numeracji wagonów sypialnychWizualizacja numeracji wagonów sypialnych

Łóżka są ponumerowane od 11, 13 i 15, licząc od dołu do góry w pierwszym przedziale, następnie 12, 14 i 16 w sąsiednim przedziale. Kolejne są 21, 23 i 25, a następnie 22, 24 i 26. Przedział pierwszy (numery nieparzyste), przedział pierwszy (numery parzyste), przedział drugi (nieparzyste), przedział drugi (parzyste) itd. aż do 62, 64 i 66. Jak widać, rezerwacja np. łóżek 31 i 35 może sprawiać wrażenie, że nie znajdują się one w tym samym przedziale, ale w rzeczywistości tak jest.

Czasem rezerwacja miejsca sypialnego obejmuje również zwykłe miejsce siedzące, dzięki czemu można siedzieć w głównej części pociągu, a także mieć dostęp do przedziału sypialnego.

Pakowanie i przygotowanie

Pakując się do pociągu sypialnego, upewnij się, że masz wszystkie dokumenty w zasięgu ręki. Nawet w strefie Schengen prawdopodobnie trzeba okazać w pewnym momencie paszport czy dowód, w czasie losowej kontroli.

Prawdopodobnie będziesz również potrzebować pełnej wersji biletu, a nie tylko rezerwacji w aplikacji. Pełny bilet zawiera wszystkie szczegóły, których osoba zarządzająca wagonem sypialnym będzie wymagać do odprawy i przydzielenia miejsca do spania, więc upewnij się, że masz go pod ręką.

Przyjazd i odprawa

Warto przybyć na dworzec nieco przed odjazdem. W ten sposób będziesz mieć dużo czasu na znalezienie pociągu i przejście przez procedurę wymaganą przy dostępie do wagonu sypialnego czy kuszetki. Jak wspomniano powyżej, podróżowanie w opcji sypialnej (także w wagonie z miejscami do leżenia, tzw. kuszetce) różni się od podróży tym samym pociągiem z rezerwacją miejsca do siedzenia: nie można ot tak po prostu wsiąść do kuszetki; kierownik wagonu sypialnego musi sprawdzić dokumenty każdej z podróżujących w nim osób, więc nie wpadaj na peron w ostatniej chwili.

mężczyzna w wagonie sypialnym trzymający butelkę winaŚrodkowa prycza w górę — czas na przerwę i (małą) butelkę Bohemia Sekt — David Szmidt

Nasz kierownik wagonu sypialnego w pociągu České dráhy, czeskiego przewoźnika kolejowego, był przyjaznym i zabawnym facetem w średnim wieku. Najwyraźniej bardzo lubił spotykać się z ludźmi i wykonywać swoją pracę, a jego dobrze przygotowane powitanie było pełne zabawnych anegdot o problemach poprzednich klientów i sposobach ich uniknięcia. Natychmiast podnieśliśmy środkową pryczę, aby zyskać więcej miejsca. Gdy potem zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy jej ponownie położyć, nieśmiało poprosiliśmy kierownika o pomoc. Z nieco pobłażliwym uśmiechem wyjaśnił, że jest specjalny klucz do odblokowania go ze ściany i nie należy próbować go zdejmować samodzielnie z obawy, że spadnie nam na głowę, co jak zażartował „może pomóc w zasypianiu, ale nie dokładnie wtedy, kiedy chcesz!”.

Joe i ja zarezerwowaliśmy łóżka 22 i 24, zakładając, że będziemy mieć przedział tylko dla siebie. Tak też się stało, a kierownik był zadowolony, że mogliśmy złożyć środkową pryczę, gdy siedzieliśmy i rozmawialiśmy do wieczora — musieliśmy tylko dać mu znać, kiedy byliśmy gotowi do snu, by ponownie ją złożył. Rozważałem wybór górnej pryczy, ot tak dla zabawy, ale wiązało się to z nocną wspinaczką po drabinie, a to już nie jestem aż tak zabawne.

Udogodnienia w wagonie sypialnym

śniadanie serwowane w pociągu, bułka i 2 parówkiJeśli podróżujesz pociągiem dalekobieżnym przez Europę Środkową możesz spodziewać się takiej przekąski — Getty Images

Twój trzyosobowy przedział będzie miał trochę miejsca na bagaż na samej górze, a także umywalkę, kosz na śmieci, lustro, kilka wieszaków na ubrania. Są tam również gniazdka elektryczne, choć uznaliśmy, że są one nieco niewygodnie rozmieszczone (na przykład jedyne miejsce, w którym mój telefon mógł znajdować się po podłączeniu to wspomniana umywalka). Na jedną noc to absolutnie wystarczająca konfiguracja.

Na jednym końcu korytarza znajduje się mała łazienka, a na drugim większa łazienka z prysznicem. Prysznic w pociągu to przygoda polegająca na żonglowaniu i łapaniu równowagi, ponieważ woda pojawia się tylko po naciśnięciu przycisku, co oznacza, że nie będzie to relaks w strumieniach wody, ale lepsze to niż nic.

Otrzymasz również wodę i śniadanie, na które obsługa pociągu obudzi Cię około pół godziny przed przystankiem. Opcje śniadaniowe wybierzesz u kierownika wagonu; u nas była do wyboru herbata lub kawa, sok pomarańczowy lub jabłkowy, a następnie słodkie (ciastka) lub wytrawne (pieczywo) dodatki. Za dodatkową opłatą dostępny jest niewielki wybór wieczornych posiłków, ale można też przynieść własne.

Przyjazd

Dworzec główny w Zurychu Dworzec główny w Zurychu — Getty Images

Jak wspomniano, pobudka ze śniadaniem nastąpi około pół godziny przed przystankiem, co jest cudowne, ale że chciałem spróbować wziąć prysznic w pociągu (wszystkiego trzeba raz spróbować!), więc wstałem nieco wcześniej.

To naprawdę coś, dotrzeć do celu, jeśli nie w pełni odświeżeni, to z pewnością obudzeni i po porządnym śniadaniu. Zyskaliśmy na czasie  i byliśmy gotowi od razu rozpocząć zwiedzanie.

Popularne europejskie trasy pociągów sypialnych  

Rozważając podróż pociągiem sypialnym, warto o rezerwacji pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. Będzie taniej, a popularne trasy szybko się wyprzedają. Gdzie więc można się wybrać?

Bruksela — Berlin

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Łącząc się z Eurostarem (a więc także z Londynem), pociąg ten jedzie przez Amsterdam i Rotterdam, a następnie przez równiny północnych Niemiec do stolicy.

Wiedeń — Paryż

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Dwie potężne europejskie stolice połączone trasą, która nawiązuje do ich XIX-wiecznej chwały. Austriackie koleje państwowe ÖBB obsługują wiele tras w Europie Środkowej, w tym tę, z pociągami kursującymi trzy razy w tygodniu w obu kierunkach.

Z Monachium do Wenecji/Genui

osoba w wagonie sypialnymZasnąć w Monachium, obudzić się w Wenecji — Shutterstock

Zarówno Deutsche Bahn, jak i ÖBB oferują usługi Nightjet do północnych Włoch, do wspaniałej Wenecji lub do portowego miasta Genua, gdzie można złapać poranne połączenie na widokową trasę do La Spezia.

Z Hamburga do Sztokholmu przez Kopenhagę

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Przyjazny dla środowiska sposób na połączenie niektórych z najciekawszych i najbardziej zielonych miast Europy Północnej, to także przyjemna trasa hop-on-hop-off. Ponadto można zaliczyć przejazd spektakularnym most łączący Danię ze Szwecją.

Budapeszt — Bukareszt

pociąg na wiadukcie w tle lasTrasa kolejowa z Budapesztu do Bukaresztu prowadzi przez Karpaty — Getty Images

Opuszczając Budapeszt około 19:00 i docierając do Bukaresztu tuż przed lunchem następnego dnia, przesypiasz równiny, by wstać na przejazd przez Karpaty.

Sprawdź opcje pociągów sypialnych na Kiwi.com. Inne popularne trasy to Paryż-Wenecja, Londyn-Edynburg i Berlin-Praga.

Na Kiwi.com Stories znajdziesz więcej porad i inspiracji związanych z podróżowaniem.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether