Nowa Zelandia od 20 lat przyciąga do Śródziemia i ponownie otworzy jego granice dla turystów 

Wiadomości podróżnicze


|

W 20 lat od międzynarodowej premiery pierwszego filmu kultowej trylogii Władca Pierścieni i po dwuletniej przerwie turyści ponownie będą mogli wyruszyć śladami Drużyny Pierścienia. Nowa Zelandia planuje otwarcie granic w 2022 roku.

W 2010 roku, dzięki superprodukcji Petera Jacksona świat po raz pierwszy zobaczył Nową Zelandię jako Śródziemie z powieści JR R. Tolkiena. Niemal z dnia na dzień wyspiarski kraj na końcu świata stał się wymarzoną destynacją fanów trylogii Władcy Pierścieni. Także tych, którzy ani o książkowym oryginale, ani o kraju Długiej Białej Chmury przed filmami Jacksona nie mieli w ogóle pojęcia.

Turyści na pierwszy plan

Wpływ filmów na turystykę w Nowej Zelandii był ogromny i pozostał jej motorem przez 20 lat. Międzynarodowe badanie odwiedzających z 2019 r. przeprowadzone przez nowozelandzkie Ministerstwa Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia wykazało, że 18% odwiedzających wskazało filmy jako pierwszy impuls do planowania wizyty w Nowej Zelandii. Około 33% turystów odwiedzających Nową Zelandię miało w planach odwiedzenie lokalizacji planów filmowych.

Śladami hobbitów w Nowej Zelandii

Hobbiton, czyli plan zdjęciowy w Nowej Zelandii z domkami w ziemiHobbiton, czyli plan zdjęciowy w Matamata to jedna z filmowych atrakcji w Nowej Zelandii – Shutterstock

Oszałamiające naturalne krajobrazy zarówno północnej, jak i południowej wyspy Nowej Zelandii stanowiące tło dla wielu kultowych scen ekranizacji Tolkienowskiej prozy stało się istotnymi punktami na turystycznych mapach kraju. 

Stworzony jako filmowy plan Hobbiton został atrakcją turystyczną, której nie ominie żaden fan przygód Bilba, Froda i Drużyny Pierścienia. Turyści zainteresowani tym, jak działa magia kina, która ożywiła tolkienowski świat na czele z orkami i uruk-haiami rezerwują też wycieczkę do Wētā Workshop.  Studio filmowe w Wellington odpowiadało za koncepcje zbroi, broni, stworzeń, miniatur i specjalnych efektów, które przyczyniły się do sukcesu filmowej trylogii.

Nowa Zelandia otwiera granice

kobieta z rozpostartymi ramionami na wzniesieniu, z którego widać panoramę Aucklan w Nowej Zelandii Nowa Zelandia nie może już doczekać się powrotu zagranicznych turystów — Shutterstock


Magicznego świata Władcy Pierścieni już niedługo znów będą mogli doświadczać zagraniczni podróżnicy. Po prawie 2 latach lockdownu Nowa Zelandia z końcem kwietnia 2022 roku planuje otworzyć swoje granice dla zaszczepionych turystów. 

Warunki wjazdu do Nowej Zelandii:

  • dowód szczepienia
  • negatywny wynik testu COVID-19 wykonanego przed wylotem
  • wykonanie testu po wylądowaniu w Nowej Zelandii
  • izolacja po przybyciu

W pierwszych miesiącach 2022 roku kraj zacznie pierwsze fazy luzowania obostrzeń, pozwalając na wjazd swoim obywatelom i rezydentom — najpierw tylko tym z Australii a w drugiej fazie dopiero wracającym z innych części świata.

Na otwarcie granic wyspiarskiej destynacji czekali nie tylko podróżnicy, ale też Nowozelandczycy, z których około 13% pracuje w turystyce.