Odkryj Tajemniczy Świat „Diuny”: przewodnik filmowych lokacjach

Odkryj Tajemniczy Świat „Diuny”: przewodnik filmowych lokacjach

Inspiracje podróżnicze


|

Filmowa adaptacja kultowej powieści science fiction Franka Herberta, „Dune”podbiła serca widzów na całym świecie swoją epicką historią, efektami specjalnymi i wspaniałymi sceneriami. „Diuna”, której druga część możemy oglądać w kinach zdecydowanie inspiruje do zwiedzania. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po miejscach, które przeniosą Cię do filmowego świata stworzonego przez Denisa Villeneuve’a.

Jordania — Wadi Rum

Odkryj Tajemniczy Świat „Diuny”: przewodnik filmowych lokacjachPetra i skalne formacje Wadi Rum to idealna filmowa sceneria


Pustynia Wadi Rum, nazywana również „Doliną Księżyca”, to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc uwiecznionych nie tylko w „Diunie”.  Skały i pustynne krajobrazy Wadi Rum doskonale odzwierciedlają surowość i egzotykę planety Arrakis, ale były filmowane także jako powierzchnie Marsa. Podczas pobytu w tym magicznym miejscu, możesz wybrać się na wycieczkę jeepem po pustyni, zobaczyć skalne formacje, a nawet przenocować w tradycyjnym beduińskim obozie pod gwiazdami. Nie bez powodu w obszar Wadi Rum został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ZEA, Abu Dhabi – Oaza Liwa 


Liwa na pustyni Ar-Rab al-Chali w pobliżu Abu Dhabi to kolejne miejsce, które zagrało piaszczyste przestrzenie Arrakis, a wcześniej pojawiało się też w „Gwiezdnych Wojnach”. Szerokie wydmy i bezkresne pustynne przestrzenie stanowiły idealne tło dla filmowych scen. Podczas pobytu w Abu Dhabi, warto wybrać się na wycieczkę po pustyni, zanurzyć się w kulturze Beduinów i spróbować lokalnej kuchni. W oazie Liwa odbywają się wyścigi i aukcje wielbłądów, wyścigi koni, festiwal daktyli. Możesz nawet spróbować sandboardingu na wydmach!

Norwegia – Lofoty, Drage i Wyspa Kinn

Osoba nad fiordami w NorwegiiNorweskie fiordy najlepiej odwiedzić z plecakiem.

Pomimo że większość scen kręcono w krajach o charakterystycznych krajobrazach pustynnych, niektóre ujęcia wymagały bardziej zielonych krajobrazów. Sceny dziejące się na rodzimej planecie Paula Atrydy, Caladan kręcono na malowniczych Lofotach w Norwegii. Wysokie góry, głębokie fiordy i malownicze wioski rybackie tworzą niezwykły kontrast z resztą filmowych scenerii. Reżyser wybrał Drage, na wybrzeżu Norwegii, oraz Wyspę Kinn, leżącą u wybrzeży kraju jako reprezentację Caladan.

W trakcie pobytu na Lofotach warto przede wszystkim wybrać się na trekking, pod namiot, ale można też poznawać fiordy z kajaka. Skały w okolicy Henningsvær to raj wspinaczkowy a z kolei w Nusfjord można mieszkać w tradycyjnych rybackich domkach.

Wielka Brytania — Orkady

monolityczne rzeźby na Orkadach Neolityczne zabytki na Orkadach są na liście UNESCO


Niektóre ujęcia filmowe przedstawiające świat Giediego zostały nakręcone na pięknych Orkadach, archipelagu wysp na północy Szkocji. Niezwykłe krajobrazy, skąpane we mgle i przesiąknięte historią, ilustrują nieprzyjazny i dziki świata Giediego. Podczas pobytu na Orkadach, nie zapomnij odwiedzić neolitycznych kamiennych kręgów  Bodgar i ruin osady Skara Brae z tego okresu. Miło spędzisz czas, także podziwiając dziką przyrodę — majestatyczne, skaliste klify, które są siedliskiem m.in. uroczych maskonurów. Nietaktem wręcz byłoby nie spróbować lokalnych whisky w jednej z miejscowych destylarni.

Włochy — San Vito d’Altivole 


Niektóre ujęcia filmowe z drugiej części „Dune” kręcono w grobowcu rodziny Brion w Altivole, mieście położonym w pobliżu Treviso. Zaprojektowany przez znanego włoskiego architekta Carla Scarpa dla rodziny Brion grobowiec jest prawdziwym arcydziełem architektury postmodernistycznej. Ukończony w 1978 roku, pomnik to mistrzowskie połączenie surowości betonowych konstrukcji z głęboką symboliką ukrytą w detalach. Całe założenie harmonijnie współgra z otaczającym go otoczeniem i zielenią. Było idealną scenerią dla scen z planety Kaitain – reżyser miał więc szczęście, że rodzina Brion zgodziła się (po raz pierwszy) na wykorzystanie tej szczególnej przestrzeni w filmie.

W samym Altivole znajdziesz jeszcze kilka typowo włoskich zabytków, możesz też odwiedzić je przy okazji pobytu Wenecji, ale najlepiej po prostu zaplanuj wizytę w pobliskim Treviso. To niewielkie, ale pełne uroku miasteczko, z pięknym pałacem Palazzo del Trecento z XVI w. centrum. W katedrze św. Piotra (Cattedrale di San Pietro Apostolo) można podziwiać „Zwiastowanie” Tycjana. Symbolem miasta jest jednak niecodzienna fontanna: Fontana Delle Tette, której nazwa dokładnie mówi czego się spodziewać (zachęcamy do małej lekcji włoskiego).

Wycieczka po miejscach filmowych „Dune” to doskonała okazja, aby poczuć się jak bohaterowie tej epickiej sagi i odkryć uroki miejsc, które zainspirowały twórców filmowych. Bez względu na to, czy znasz książki Herberta na wyrywki, czy „Diunę”” poznajesz z filmów, te miejsca są po prostu warte odwiedzenia i każdemu zapewnią niezapomniane chwile.

Odwiedź Kiwi.com Stories po więcej inspiracji do podróżowania.

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.