Podróż do Azji Południowo-Wschodniej: rzeczy, które musisz spakować

Porady podróżnicze

oraz

oraz |

Wybierasz się do Azji Południowo-Wschodniej i nie wiesz co spakować? Niezależnie czy wybierasz się na 4 tygodnie, czy pół roku mamy dla Ciebie listę niezbędnych rzeczy do zabrania.

Pakowanie to często najgorszy element wakacji, zwłaszcza kiedy w planach jest dłuższy wyjazd. Nie pozwól, żeby w Twoim bagażu zabrakło czegokolwiek, bez czego podróż po Azji mogłaby się nie udać — nasza pack-lista Ci w tym pomoże.

Po pierwsze: co spakować w podróż podczas pandemii

Podróżowanie powinno być przyjemne i ekscytujące. Jednak podczas pandemii może być też stresujące. Aby uniknąć obaw, należy być przygotowanym, dlatego mamy dla Ciebie dokładną listę kontrolną:

  • Sprawdź ograniczenia w podróży i wymagania dotyczące wjazdu do miejsca docelowego
  • Upewnij się, że masz ważną szczepionkę lub certyfikat testu na COVID-19
  • Spakuj wystarczającą ilość masek i środków do dezynfekcji rąk, na pierwsze dni podróży
  • Spakuj kilka domowych zestawów testowych na COVID-19
  • Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie podróżne pokrywa przypadki zachorowania na COVID-19
  • Upewnij się, że wszystkie twoje szczepionki są aktualne (nie tylko ta COVID-19)

Jakie inne dokumenty należy spakować podczas podróży do Azji Południowo-Wschodniej i gdzie je trzymać

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Jeśli nie masz dodatkowej pary oczu z tyłu głowy, pamiętaj, żeby nie trzymać wszystkich swoich pieniędzy i ważnych dokumentów w jednym miejscu w plecaku. Najlepiej swoje kosztowności rozmieścić po różnych miejscach bagażu i skrytkach przy sobie.

Jeśli masz taką możliwość, zamów dodatkową kartę bankową do istniejącego rachunku lub załóż nowe konto z zupełnie nową kartą. Posiadanie dwóch kont, każde z własną kartą bankową, uratowało mnie, gdy podczas pobytu w SEA, skradziono mi portfel.

To samo dotyczy wszystkich ważnych dokumentów. Twórz ich kopie lub skany i zapisuj je w chmurze. Czy to paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie podróżne czy akt małżeństwa — potrzebujesz mieć backup w razie ich zgubienia czy kradzieży.

Jak nie urok to…  jakie leki spakować podróży do Azji Południowo-Wschodniej

Kobieta z plecakiem pije z bidony na ścieżce w Azji, w tle pawilon ogrodowy w stylu pagody, zieleńPakuj się mądrze, zwłaszcza jeśli wielkość Twojego bagażu jest ograniczona — Shutterstock


Mówią, że jeśli nie dostaniesz zatrucia pokarmowego podczas pobytu w SEA, to tak, jakby Cię tam nigdy nie było. Zgodnie z tym przekonaniem, ja chyba nigdy tam nie byłam.

To, co w trakcie wyjazdów prawdopodobnie uratowało mój tyłek — dosłownie — to dzienna dawka probiotyków. W ciągu czterech miesięcy, które tam spędziłam, nie trafił mi się ani jeden dzień z problemami żołądkowymi na poziomie „niech ktoś skróci moje cierpienie”.  A nie uniknęłam w tym czasie ani podejrzanego jedzenia, ani uchybień sanitarnych.

Na wszelki wypadek weź ze sobą paczkę tabletek z węglem aktywowanym lub poproś lekarza o receptę na coś przeciw bardziej opornym szczepom złych bakterii jelitowych i wirusom, które mogą powodować zatrucia.

Unikanie niepotrzebnych problemów zdrowotnych warto zacząć od pilnowania higieny rąk — przyda się środek do dezynfekcji. Ja pokochałam też mydło w płatkach, pakowane w poręczne pudełka. Używając go pamiętaj, żeby sięgać po arkusik jeszcze suchymi rękami, w przeciwnym razie wszystkie porcje zmoczą się i skleją.

Kolejną rzeczą z apteki, jakiej potrzebujesz — w zależności od tego, czy planujesz odwiedzić obszary z dużą liczbą komarów lub innych, nieprzyjemnych i potencjalnie przenoszących choroby owadów — jest dobry repelent. Taki przeznaczony do użytku w regionie SEA, z substancją DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) o wysokim 50% stężeniu możesz kupić jeszcze przed wyjazdem.

Jeśli masz lekki sen, tak jak ja, weź parę zatyczek do uszu (lub zatrzymaj te z samolotu). Spokój błękitnych lagun staje się rzeczywistością dopiero po dotarciu do nich, które wymaga przedarcia się przez hałaśliwie chaotyczne części Azji Południowo-Wschodniej. 

Nie dotyczy to może wszystkich krajów i miast w SEA, ale Azjaci mają tendencję do wczesnego wstawania. Bardzo wczesnego. Za wczesnego na mój gust. A w swoich domach trzymają hałaśliwe zwierzęta, jak koguty. Jeśli nie chcesz być tym szalonym cudzoziemcem, który zmasakrował wszystkie koguty w okolicy, koniecznie pamiętaj o stoperach do uszu.

Zadbaj o energię…w podróży do Azji Południowo-Wschodniej

para na skuterach robi selfie w tle palmyChcesz korzystać ze swoich urządzeń bez przykrych niespodzianek? Zapakuj powerbank, aby nigdy nie zabrakło Ci energii — Shutterstock

Większość miejsc w SEA jest dość rozwinięta, jednak może się zdarzyć, że ładowanie komórki czy laptopa będzie problematyczne. Odległe obszary i mniejsze wyspy mogą być szczególnie dotknięte przerwami w dostawie prądu, także w wyniku np. załamania pogody. Upewnij się, że masz swój „zapas”.

Innym powodem, dla którego warto mieć naładowany powerbank, jest to, że gniazdka elektryczne różnią się w zależności od kraju, więc lepiej mieć jakąś alternatywę.

Kłopoty z dresscodem…jakie ubrania zabrać w podróż do Azji Południowo-Wschodniej

Kobieta w różowym sarongu na tle azjatyckiej roślinnościSarong Twoim sprzymierzeńcem — Shutterstock


Konwencje dotyczące  ubioru mogą być trudne do rozszyfrowania, ale ich przestrzeganie jest co najmniej przydatne. Nawet w jednym kraju mogą występować różnice co do tego, co wypada. Kobiety czeka jak zwykle więcej ograniczeń pod tym względem niż mężczyzn.

Surowsze przepisy w odniesieniu do odzieży spotkamy oczywiście w miejscach kultu religijnego. Na plaży na Bali bikini jest jak najbardziej ok, ale już kilka kilometrów dalej może to być zupełnie niestosowne. Unikaj nieprzyjemnych spojrzeń i uwag (zwłaszcza miejscowych kobiet), nosząc sarong lub inne ubrania, zakrywające ramiona i kolana.

Koszty do rozważenia podczas podróży z plecakiem przez Azję Południowo-Wschodnią

kobieta z plecakiem na łodzi siedzi tyłem, przed nią zatoka wśród skał, AzjaJeśli chcesz jak najtaniej podróżować, odwiedzając wiele miast, skorzystaj z naszego narzędzia wyszukiwania NOMAD. Łączymy miejsca docelowe w taki sposób, aby zapewnić najlepszą i najtańszą możliwą trasę — Shutterstock


To, ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na wyjazd, będzie zależeć od ram czasowych i stylu podróżowania. Musisz także zastanowić się, dokąd się wybierasz — miejsca turystyczne wyciągną od Ciebie kasę znacznie szybciej niż bezludne wyspy.

Jeśli planujesz wyjazd niskobudżetowy, zastanów się, ile wydajesz na co dzień w domu i porównaj to z lokalnymi cenami. Oprócz standardowych wydatków musisz liczyć się z kosztami zakwaterowania, transportu i posiłków.

Moją radą jest indywidualnie podejście do każdego kraju, stworzenie dokładnego planu podróży. Przemyśl  np. jak dotrzeć do każdego poszczególnych miejsc, koszty lokalnego transportu, a także możliwości tanich lotów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kiwi.com (@kiwicom247)


Narzędzie wyszukiwania Nomad Kiwi.com pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze podczas planowania podróży, w której chcesz połączyć wiele destynacji. Nomad bada każdą możliwą kombinację tras tak, aby znaleźć najtańsze opcje.

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji? Odwiedź Kiwi.com Stories.