podrózna w maseczce z paszportem w dłoni na lotnisku

Podróże tej jesieni — bądź na bieżąco z przepisami EU związanymi z Covid-19

Wiadomości podróżnicze


|

Nowe zalecenia UE dotyczące „bezpiecznych podróży”. Oto co musisz wiedzieć.

 9 września Rada Europy zaktualizowała listę państw, wobec których należy znieść pandemiczne ograniczenia podróży. Państwa widniejące obecnie na liście to:

 • Australia
 • Bośnia i Hercegowina
 • Kanada
 • Chiny
 • Jordania
 • Nowa Zelandia
 • Katar
 • Mołdawia
 • Arabia Saudyjska
 • Singapur
 • Korea Południowa
 • Ukraina
 • Urugwaj (nowość na liście).

Wcześniej, 30 sierpnia Unia Europejska zaleciła usunięcie Stanów Zjednoczonych z listy krajów „bezpiecznych podróży”. Umieszczenie na liście otwierało podróżnym z USA drogę do odwiedzenia UE bez konieczności poddawania się kwarantannie, co znacznie rozszerzyło możliwości podróżowania. Jednak ze względu na rosnącą w USA liczbę przypadków, unijne władze zaleciły powrót do ograniczeń.

Ich finalne wprowadzenie pozostaje decyzją poszczególnych państw członkowskich, ale UE wzywa swoją rekomendacją do przywrócenia obowiązkowej kwarantanny i procedur testowania dla odwiedzających spoza listy. W sierpniu usunięto z niej także Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogórę i Macedonię Północną.

Planujesz podróż — sprawdź jakie ograniczenia mogą wpłynąć na Twoje plany.

Unijne ograniczenia dotyczą wszystkich osób podróżujących z krajów spoza „zielonej listy”. Warto więc mieć je na uwadze planując zagraniczne podróże. Niezależnie od europejskiego obywatelstwa po powrocie do kraju może obowiązywać nas kwarantanna. Nie dotyczy to w większości przypadków osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Warto jednak na bieżąco śledzić sytuację epidemiologiczną w Europie. Obecnie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jako bezpieczne dla podróżujących wskazuje Czechy, Węgry, Polskę oraz niektóre regiony Hiszpanii, Włoch, Rumuni i Słowacji.

Po wakacyjnym luzowaniu ograniczeń wiele krajów wprowadza już indywidualnie restrykcje dotyczące także krajów europejskich. W Czechach np. na „czerwonej liście” znalazła się Austria, Chorwacja i Irlandia. Na Litwie z kolei jedynie Czechy i Polska uznawane są za „zielone strefy”, co oznacza, że tylko zaszczepieni podróżni z tych krajów nie podlegają kwarantannie.

Trzeba pamiętać, że obostrzenia mogą się różnić w zależności od kierunku podróży. Przekraczając granicę USA, niezależnie od szczepienia należy przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego nie później niż 3 dni przed przylotem. Granice te pozostają jednak zamknięte dla turystów ze strefy Shengen — regulacje restrykcyjnie ograniczające możliwość wjazdu na teren USA nadal nie zostały zniesione.

Kolejne ograniczenia na terenie UE. Czy podróże będą wymagały trzeciej dawki szczepionki?

dwoje turystów, w tle zabytkowe miastoChorwacja to pierwszy kraj, który ograniczył czas obowiązywania zaświadczenia o szczepieniu — Shutterstock

Nowe wymagania pojawiły się już przy wjeździe do Chorwacji i Austrii. Kraje zaostrzyły już procedury wjazdowe dla w pełni zaszczepionych podróżnych, wymagając kolejnej dawki szczepionki po 270 dniach od pełnego zaszczepienia. Można się spodziewać, że przy wzroście zagrożenia wariantem Delta więcej krajów UE pójdzie w ich ślady.

Bezpieczeństwo w podróży.

podróżna w maseczce na lotniskuW podróży pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących lokalnie przepisach sanitarnych — Shutterstock

Nawet przy założeniu, że kraje UE otwierają się jedynie dla zaszczepionych podróżnych i przetestowanych, wciąż należy przestrzegać pandemicznych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Pamiętaj, aby nosić maskę podczas podróży, zakrywając zarówno usta, jak i nos. To niewielka niedogodność, która oznacza, że ​​wszystko może szybciej wrócić do normy.

Przed wykupieniem lotu czy wycieczki sprawdź dokładnie aktualne regulacje sanitarne. W podróżach po Europie przydatna może być aplikacja Re-open.

Zapraszamy do zapoznania się z Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej artykułów na temat podróży.

Powiązane artykuły