Poznaj ukryte miasto: odkryj „porządne” i zadziorne strony Berlina

Poznaj ukryte miasto: odkryj „porządne” i zadziorne strony Berlina

Porady podróżnicze


|

Berlin to coś więcej niż clubbing i wspomnienie Muru. Dziś to mekka hedonistów, twórców, ale też osób szukających schronienia.

Ponad 12 milionów turystów każdego roku odwiedza Berlin. Na ich trasach zwiedzania  znajdują się Brama Brandenburska, Pomnik Holokaustu i East Side Gallery. Tylko nieliczni wychodzą poza te ramy, aby odkrywać prawdziwy Berlin. A ci, którzy to robią, wracają do domu z opowieściami o nieustannych imprezach i narkotykach. 

Berlin ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. To tygiel, w którym miesza się wiele kultur i trendów. Jest domem dla hedonistów, twórców, outsiderów. Jest zakorzeniony w niemieckiej historii, której nie da się z niego wymazać. 

Samo miasto jest ogromne. Wybranie tego, co zrobić w ciągu jednego dnia, jest nie tylko trudnym, ale i logistycznym wyzwaniem.  Z Mauerpark do Tempelhofer Feld można dotrzeć transportem publicznym w niecałą godzinę. Można ten odcinek pokonać różnymi trasami, które ukażą dwie odmienne twarze Berlina. Sprawdź, która bardziej Ci się spodoba!

Prenzlauer Berg: grzeczny i porządny Berlin

Kamienice w BerlinieKamienice w stylu Haussmanna w dzielnicy Prenzlauer Berg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Prenzlauer Berg jest zarówno kochany, jak i znienawidzony przez mieszkańców. Wyrósł z lekko podupadłej dzielnicy robotniczej podzielonej Murem, stając się studenckim rajem. Rozglądając się po okolicy, zauważysz kilka ciekawostek. Ulice, które kiedyś dzielił Mur, mają różne nazwy po wschodniej i zachodniej stronie niegdysiejszej granicy.

Zacznij dzień na Kastanienallee


Prawie kilometrowa Kastanienallee zawdzięcza swoją nazwę kasztanom (niem. Kastanienbäume) rosnącym po obu stronach ulicy. Restauracje, butiki, kawiarnie i małe sklepy nadają tej ulicy atmosferę małomiasteczkowego spokoju w środku ruchliwego Berlina. Popularna wśród turystów i budząca sprzeczne uczucia wśród mieszkańców Kastanienallee znana jest również jako „Castingallee”, ponieważ przyciąga słynnych niemieckich aktorów, modelki i gwiazdy popu. 

Brunch z historią

Plac Kollwitz w Berlinie, kamienice w otoczeniu zieleniPlac Kollwitz w Prenzlauer Berg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Po upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), wielu młodych mieszkańców Berlina Zachodniego zaczęło tu inwestować. Tradycyjne puby na rogu powoli ustępowały miejsca modnym lokalom, takim jak kawiarnia Schwarzsauer. Wciśnięta między stare, szarymi budynki Schwarzsauer stała się instytucją sąsiedzką. Możesz tam wpaść śniadanie rano, a wieczorem na całonocną imprezę.  

 


Innym miejscem lubianym w okolicy jest kawiarnia i bar „An einem Sonntag im August” (to znaczy: w niedzielę w sierpniu). Miejscówka na niedzielny brunch lub koktajle po pracy. Swobodny, przytulny styl tego lokalu jest przyjazny dla wszystkich. Ze względu na tę rodzinną atmosferę ludzie myśleli, że jest to przedszkole lub sala zabaw dla dzieci, gdy otwierano to miejsce pod koniec lat 90. 

Zanurz się w niemiecką literaturę i kulturę 


Zwiedzając dalszą część ulicy możesz napisać własną historię miłosną. Urocza mała księgarnia Love Story of Berlin kryje starannie dobrany zasób książek wszelakich gatunków. Jej zaczytani pracownicy zostawiają nawet małe notatki miłosne w kształcie serca z osobistymi recenzjami w całym sklepie.

Niedzielne muzyczne popołudnia w Mauerpark

Dwie osoby siedzące na górce w MAurepark, przed nimi w dole jarmark, ludzie w parkuLato w Mauerpark, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Nazwa nie wymaga wyjaśnień: Mauer oznacza po niemiecku mur. Kiedy w 1961 roku budowano mur, obecnie zielony teren starego dworca towarowego służył jako pas graniczny między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Od czasu upadku tego podziału miejsce jest teraz znane jako Mauerpark — popularna przestrzeń spotkań. W weekendy wypełnia się muzyką, aromatami grilla, ale też straganami pchlego targu. Na tyłach tego rozległego parku wciąż znajduje się 300-metrowa pozostałość Muru Berlińskiego.

W parku znajduje się amfiteatr, w którym odbywa się popularne niedzielne karaoke. Prowadzi je Joe, kurier rowerowy. Latem 2009 roku, występując w Mauerpark, postanowił grać aż do wyczerpania baterii głośnika. Coraz więcej ludzi nie tylko go obserwowało, ale i przyłączało się do muzykowania. Od tego czasu karaoke jest stałym punktem niedzielnego programu. Ale muzyka w Mauerpark to nie tylko karaoke. Zaczyna tu swoje występy wielu młodych artystów i muzyków. Kto wie, czy podczas spaceru nie poznasz przyszłej gwiazdy estrady?

Zakończ dzień w Kollwitzkiez

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michaela (@berlin_daily)


W środku Prenzlauer Berg znajduje się tak zwany Kollwitzplatz. Stąd rozchodzą się w różnych kierunkach ulice z licznymi restauracjami, sklepami i barami. W Prenzlauer Berg trudno o nudę.

„Kiez” (dzielnica) ma wiele do zaoferowania pod względem kulinarnym i kulturowym. Na przykład w Kulturbrauerei, dawnym browarze odbywają się imprezy kulturalne, koncerty, jarmarki bożonarodzeniowe, a i bez większej okazji traficie tu na dobry street food.

Podziwiaj zachód słońca z wieży ciśnień

Widok z góry na zabudowania Prenzlauerberg, w tym ceglaną wieżę ciśnieńStara wieża ciśnień w Prenzlauer Berg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Wieża ciśnień między Knaackstraße i Belforter Straße jest najstarszą tego typu budowlą w Berlinie. Nie jest już odpowiedzialna za zaopatrzanie miasta w wodę, lecz służy jako budynek mieszkalny. Na niewielkim wzgórzu za wieżą ciśnień znajduje się łąka, z której roztacza się wspaniały widok na miasto. Tam możesz na koniec całego dnia zwiedzania cieszyć się zachodem słońca.

Kreuzberg i Neukölln: wysmakowana i seksowna strona Berlina

Zachód śłońca nad mostem w BerlinieZachód słońca na moście Oberbaum w Kreuzberg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Kreuzberg zawsze owiany był jakimś mitem. To miejsce mocno nacechowane politycznie — lewicowe frakcje odcisnęły na tej okolicy swoje ślady na przestrzeni lat.

Z kolei Neukölln to rozległa i trudna do zdefiniowania dzielnica. To prawdziwy tygiel kultur.

Wybierz się w kulinarną podróż po świecie 


Kreuzberg 61, który obejmuje dzielnice Bergmannstraße, Viktoriapark i Graefekiez, pachnie przyprawami całego świata, na czele z curry. Zapach nasila się wokół Bergmannstraße — gdzie można odbyć kulinarną podróż przez każdy kontynent w mniej niż 30 minut. Restauracje włoskie, indyjskie, bliskowschodnie, japońskie i meksykańskie skupiają się tu na przestrzeni nieco ponad kilometra. Wielokulturowość jest tutejszą dumą, głośno manifestowaną. A to za sprawą silnego poczucia równości społecznej i lewicowej polityki, które wywierały przez lata wpływ na okolicę.

Wzdłuż korzeni Bergmannstraße

Budynek na Kreuzberg, w Berlinie z czerwonej cegły zarośnięty pnączemApartmenty w Kreuzberg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Kreuzberg od końca lat 70. do połowy lat 80. był areną miejskich zamieszek, Okupowanie budynków i demonstracje nie były rzadkością. Wokół Chamissoplatz, będącego częścią Bergmannstraßenkiez, było czerwono od wywieszanych w oknach flag

Po upadku muru wszystko się zmieniło. Kreuzberg stracił swoje znaczenie kulturowe, a artyści i kluby przeniosły się do wschodniej części miasta. Kreuzberg 61 stał się dzielnicą mieszkaniową popularną w środowisku akademickim.

Kulinarny raj w Markthalle Neun

 


Z Bergmanstraße przejdź na północ do Markthalle Neun. Po drodze możesz spalić część już zjedzonych pyszności, aby zrobić miejsce na więcej.

Markthalle Neun w Kreuzbergu został ponownie otwarty jako hala targowa w 2011 roku. Cotygodniowy targ i tematyczne jarmarki są tłumnie odwiedzane, a najpopularniejszym z nich jest „street food-owy czwartek”. Stragany oferują przenajróżniejsze przysmaki z całego świata. Podążanie tą trasą może wymagać „przegryzienia się” przez tajskie pierożki z tapioki, meksykańskie tacos, brytyjskie ciasta i oczywiście serowe spätzle z południowych Niemiec.

Przekrocz granicę ze wschodem na moście Oberbaum

Widok na Berlin z tramwaju przejeżdżającego przez mostŻółty tramwaj przejeżdżający przez most Oberbaum w Berlinie, Niemcy — Shutterstock

Od Markthalle Neun, idź na południowy wschód w kierunku Szprewy do mostu Oberbaum. Ten piętrowy most łączy dziś Kreuzberg i Friedrichshain, a nie tak dawno była to granica między wschodnią a zachodnią częścią miasta. Po upadku NRD cały most został odbudowany, wracając do świetności z czasów sprzed podziału Berlina.

Usiądź nad brzegiem rzeki i poczekaj, aż przejedzie jeden z żółtych tramwajów. Pomarańczowo-brązowy kolor mostu i żółty pięknie się ze sobą łączą. Ten miły dla oczu obrazek to jedna z wielu atrakcji Berlina — zwłaszcza podczas zachodu słońca.

Zapoluj na perełki vintage w Neukölln


Neukölln to zagadkowa dzielnica. Mieszka tu grubo ponad 300 000 ludzi, a prawie połowa z nich ma zagraniczne korzenie. Korzenie, które przejawiają się w kuchni i kulturze. Kiedy jednak młodzi ludzie myślą o Neukölln, zwykle myślą o Weserstraße — wylęgarni kreatywnych idei, artystów i hipsterów.

To idealne miejsce na rajd po sklepach z używanymi rzeczami w poszukiwaniu skarbów z minionych dekad. Od Boddinstraße do Rollbergkiez aż do Szprewy znajdziesz mnóstwo second-handów. Jedne z najciekawszych, które musisz zaliczyć to Repeater, Neuzwei i Let them eat cake.

Popołudnie nad dachami miasta 


Ten zakątek Neukölln jest ucieleśnieniem leseferystycznego podejścia do życia. Modne bary i modni hipsterzy współistnieją z uroczymi berlińczykami w sąsiedzkiej atmosferze.

Chociaż lokal Klunkerkranich na dachu Neukölln Arcaden Mall mógł już stać się zbyt popularny dla hipsterskich mieszkańców dzielnicy, nadal jest lubiany przez resztę berlińczyków i turystów. Choćby dlatego, że to świetne miejsce zapewniające zapierające dech w piersiach widoki, mocne drinki, ożywione rozmowy i dobre berlińskie techno — musisz tego doświadczyć! 

Magia berlińskiego „bulwaru zachodzącego słońca”

Ludzie na pasie lotniska Tempelhofer o zachodzi słońcaZachód słońca na Tempelhofer Feld w Berlinie, Niemcy — Shutterstock

Zachody słońca w Klunkerkranich są piękne, ale jeszcze piękniejsze są te na Tempelhofer Feld. Te tereny starego lotniska zamienione w promenadę, tor rowerowy, trawnik do opalania i miejski ogród to najbardziej olśniewający „bulwar zachodzącego słońca” w Niemczech.

Historia Tempelhofer Feld sięga XIII wieku. Templariusze, naziści i alianci — tu przewinęli się wszyscy. Lotnisko było wykorzystywane przez wojsko we wczesnych etapach rozwoju lotnictwa do testów i eksperymentów.

Na imprezę zajrzyj do przyszłości

Kanał w Berlinie z drewnianymi barkami i drzewami przy brzeguClub der Visionäre nad brzegiem Szprewy w Kreuzberg, Berlin, Niemcy — Shutterstock

Berghain, tajemniczy klub w starym budynku przypominającym NRD-owskie więzienie we Friedrichshain, zapewnia przyjemne wrażenia — przynajmniej przez większość czasu. Może jednak zniechęcać mniej zorientowanych imprezowiczów. Przede wszystkim trudno jest wejść do środka. Jeśli chcesz poćwiczyć chłodny luz wymagany do przejścia selekcji, przetestuj je z aplikacją Trener Berghain. W dodatku klub jest tak ogromny i ciemny, że łatwo się zgubić.

 


Świetnym miejscem na imprezę, szczególnie latem, jest Club der Visionäre. Usadowiony nad brzegiem Szprewy i otoczony wierzbami płaczącymi chylącymi się nad wodę, wygląda jak z bajki. Aż trudno uwierzyć, że jest to jedno z najlepszych miejsc na rave w Berlinie.

Szukasz inspiracji podróżniczych? Sprawdź inne wpisy na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

Márcia Neves

Márcia na co dzień digital content manager Kiwi.com. Przyznaje się do czytania książek dla młodzieży i podglądania psów bawiących się w parku.