Poznaj ukryte miasto: poznaj prawdziwy Nowy Jork

Poznaj ukryte miasto: poznaj prawdziwy Nowy Jork

Porady podróżnicze


|

Nowy Jork to dużo więcej niż tylko miasto, które nigdy nie zasypia. To stosunek do życia. Na tych, którzy żywią wielkie marzenia rzuci on urok prędzej czy później

Jego wibrującą energię czuje się nie tylko w jasnych światłach neonów i wywołujących zawrót głowy wieżowców, ale również wówczas, gdy przystanie się na chwilę, by spojrzeć na ludzi wokół.

Ludzie Nowego Jorku

Miasto Nowy Jork to miasto, z którym, dzięki jego intensywności i wibrującej energii, nie może się równać żadne inneMiasto Nowy Jork to miasto, z którym, dzięki jego intensywności i wibrującej energii, nie może się równać żadne inne — Shutterstock

Miasto Nowy Jork to tygiel kultur, grup etnicznych, sukcesów i marzeń. To dom ponad ośmiu milionów ludzi. W pięciu gminach — Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx oraz Staten Island — mieszkają zaskakująco zróżnicowane społeczności. Około 37% mieszkańców to obcokrajowcy w pierwszym albo drugim pokoleniu. Miasto Nowy Jork jest również jednym z miast najbardziej zróżnicowanych pod względem lingwistycznym, w którym mówi się ponad 800 językami. Widać to szczególnie w dzielnicach o dużym skupieniu społeczności obcokrajowców, takich jak K-Town (Miasto Korea) na Manhattanie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Miasto to szczyci się swoim zróżnicowaniem i pogłębia je dbając o zachowanie historii. Najbardziej znanym muzeum, w którym można dowiedzieć się więcej o imigracji do Nowego Jorku, jest Narodowe Muzeum Emigracji na wyspie Ellis [Ellis Island National Museum of Immigration]. Centrum Dziedzictwa Weeksville [Weeksville Heritage Center] na Brooklynie dokumentuje, zachowuje i interpretuje historię społeczności wolnych Afro-Amerykanów w Weeksville na Brooklynie i w innych częściach miasta. Muzeum Żydowskie [Jewish Museum] na Manhattanie regularnie prezentuje dzieje społeczności żydowskiej Nowego Jorku i promuje żydowskich artystów na całym świecie.

Na przestrzeni wieków powody przeprowadzki do miasta, które nigdy nie śpi, niezbyt się zmieniły. Jak to w sposób elokwentny wyraziła piosenkarka i autorka tekstów piosenek, Taylor Swift: „Każdy tutaj chciał czegoś więcej”. W ujęciu historycznym oznaczało ono nowy początek, z dala od politycznej czy religijnej przemocy, prześladowań i biedy. Tak jest i obecnie, chociaż miasto oferuje dużo więcej. W pogoni za marzeniami i karierą w szczególności ciągną tutaj ludzie młodzi.

Dla wspierania sztuk scenicznych np. Urząd Transportu Metropolitalnego [Metropolitan Transportation Authority (MTA)] opracował program przedsięwzięć artystycznych zatytułowany Muzyka pod Nowym Jorkiem [Music Under New York (MUNY)]. Po to, aby dostać się do programu MTA i otrzymać szansę wystąpienia na jednej z wielkich stacji metra, na których zatrzymują się pociągi bezpośrednie i stacji przesiadkowych, przesłuchania przechodzą co roku tysiące artystów. O to, aby móc tam stanąć, artyści, którzy muzyką umilają podróżnym podróż metrem, ciężko walczyli. 

Miasto Nowy Jork to jednak nie tylko miejsce do snucia marzeń. To również miejsce, w którym mogą ziścić się sny przybierające formę dolarowych banknotów. W roku 2021 uplasowało się na pierwszym miejscu dorocznej listy Long Finance, wśród czołowych centrów finansowych na świecie. Nie jest więc zaskoczeniem, że Manhattan to centrum miliarderów, w którym mieszka prawie milion milionerów. 

Wymiar literacki

Biblioteka Publiczna Nowego Jorku ma 125 lat. W tym miejscu doszło do wielu ważnych wydarzeń politycznych i społecznych i jest ono schronieniem dla nowojorczykówBiblioteka Publiczna Nowego Jorku ma 125 lat. W tym miejscu doszło do wielu ważnych wydarzeń politycznych i społecznych i jest ono schronieniem dla nowojorczyków — Shutterstock

Nowy Jork, który słynie jako źródło inspiracji dla literatury i popkultury, jest pełen znanych miejsc literackiej przeszłości i teraźniejszości. Najbardziej znane z nich to Biblioteka Publiczna Nowego Jorku. Wsławiła się ona na Instagramie jako szykowne tło niezliczonych fotografii. Wewnątrz natomiast zapewnia miejscowym mieszkańcom schronienie przed wielkomiejskim zgiełkiem. Jest to znakomite miejsce, by pogrążyć się w lekturze starych ksiąg.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by New York City (@melliekr)

Dla tych, którzy zajmują się literaturą bardziej profesjonalnie, bardziej oczywisty wybór stanowi Chumley’s w Greenwich Village. Niegdysiejszą kuźnię przekształcono w miejsce schronienia dla poetów i prozaików XX wieku. Można tu sobie wyobrazić F. Scott Fitzgeralda, Williama Faulknera czy Orsona Wellesa siedzących przy tych stołach sącząc whiskey, prawda?

Dla osób o mniej klasycznym i bardziej buntowniczym guście literackim przeznaczony jest nowojorski Kettle of Fish w West Village. Chociaż w przeszłości ten bar kilkukrotnie zmieniał swoje miejsce, jest wierny swojej tradycji speluny z intelektualnym zacięciem. Od jego otwarcia w roku 1950 przy barowej ladzie siadywali w nim Bob Dylan, Jack Kerouac i Hunter S. Thompson.

Artystyczne kafejki

The Met Garden Cloisters to trzy ogrody w układzie mającym stanowić odzwierciedlenie ogrodów średniowiecznychThe Met Garden Cloisters to trzy ogrody w układzie mającym stanowić odzwierciedlenie ogrodów średniowiecznych — Shutterstock

Życie w mieście nigdy nie staje się nudne – nawet wtedy, gdy pada deszcz. Można, na przykład, udać się do jednego z wielu nowojorskich muzeów lub galerii sztuki. Wielu ludzi nie wie jednak, że podawana przez niektóre muzea cena biletu wstępu to jedynie sugestia, ale można zapłacić tak mało lub tak dużo, jak się chce. Wielu muzeów takich, jak Muzeum Sztuki Współczesnej, oferuje też w określone dni tygodnia i o określonych godzinach wstęp wolny. Najlepiej sprawdzić to na stronie internetowej wybranego przez siebie muzeum.

Bardziej klasyczna placówka MoMA na Manhattanie ma buntowniczą młodszą siostrę na Brooklynie. MoMA PS1 nie tylko wystawia „sztukę eksperymentalną, prowokującą do myślenia”, lecz również przyciąga hipsterskich i modnych studentów uczelni artystycznych.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jazz Is Dead (@jazzisdead)

Schody wiodące do MET mogą być popularnym miejscem spotkań dzieciaków z liceów, którzy przychodzą tam, aby pogadać o programie Gossip Girl oraz celebrytów paradujących na czerwonym dywanie na Gali MET, ale samo muzeum jest tak ogromne i robi tak wielkie wrażenie, że nie sposób obejść go w całości w jeden dzień.

Muzeum Whitney, choć nieco mniej znane turystom, jest jedyne w swoim rodzaju. Wystawia wyłącznie sztukę amerykańską. Miejsce to ma tak miły klimat, że po pokonaniu sal z eksponatami prawdziwi miejscowi mieszkańcy lubią zatrzymać się na dłużej w mieszczącej się obok restauracji na przyjemny lunch.

Niesamowite atrakcje

Grace Court Alley w Brooklyn Heights najpierw była stajnią dla koni wiernych kościoła Grace Church. Przerobiono ją na cele mieszkalne, ale przechodnie mogą nadal wychwycić przebłyski przeszłościGrace Court Alley w Brooklyn Heights najpierw była stajnią dla koni wiernych kościoła Grace Church. Przerobiono ją na cele mieszkalne, ale przechodnie mogą nadal wychwycić przebłyski przeszłości — Shutterstock

Czy znacie ukrytą stację metra w Nowym Jorku? Trudno wręcz wyobrazić sobie to zaginione i zapomniane miejsce w środku Manhattanu, ale zamknięta i opuszczona stacja pod Starym Ratuszem była w roku 1904 pierwszą podziemną stacją w Nowym Jorku a nie jest użytkowana od roku 1945. Dzięki częściowo przeszklonemu, szklanemu sufitowi i żyrandolowi, można się tam poczuć raczej jak w jakiejś posiadłości lub w muzeum, a nie jak na stacji metra. Wycieczki z przewodnikiem po stacji Stary Ratusz oferuje się zaledwie kilka razy w roku członkom Muzeum Transportu Nowego Jorku [New York Transit Museum].

Jeden chytry trick pozwoli jednak spojrzeć na to zabytkowe miejsce za darmo. W tym celu, trzeba pojechać linią 6 ze stacji Central Park Downtown na stacje końcową Brooklyn Bridge / City Hall Station. Nie należy wysiadać, tylko siedzieć w oczekiwaniu, aż pociąg zawróci. Aby wrócić, przejedzie on przez pętlę, która przebiega przez stację Stary Ratusz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mr. NYC Subway (@mrnycsubway)

Inną zadziwiającą atrakcją jest fragment Muru Berlińskiego położony beztrosko w hallu budynku pod adresem 520 Madison Avenue. Coś, co sprawia wrażenie przypadkowego fragmentu sztuki ulicznej na betonie, to w rzeczywistości jeden z największych fragmentów Muru Berlińskiego, nienaruszony po dziś dzień. Niewielką jego część można zobaczyć w pobliżu parku Paley Park, a reszta, dla uchronienia jej przed zniszczeniem, znajduje się w owym hallu.

Najfajniejsze miejsca wypoczynku

Na dawnych torach kolejowych, na odcinku o długości 2,5 km, rozciąga się Highline ParkNa dawnych torach kolejowych, na odcinku o długości 2,5 km, rozciąga się Highline Park — Shutterstock

„Duże jabłko”, jak czule mówi się na Nowy Jork, może nowoprzybyłych nader przytłaczać. Jeśli potrzebujesz chwili przerwy, zaskoczy cię fakt, że jakiś park znajdziesz na każdym rogu ulicy. Większość z nich to trochę trawy i kilka ławek a czasem nawet staw. Oprócz Central Park, istnieje jednak jeszcze jeden park wyjątkowy dla Nowego Jorku — Highline Park! Mieści się on około dziewięciu metrów ponad ulicami miasta na dwu i półkilometrowym odcinku dawnych torów kolejowych i jest oazą w zgiełku A dodatkowa zaleta? Wspaniały widok roztaczającego się miejskiego krajobrazu o zachodzie słońca, wraz z Empire State Building i Statuą Wolności.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The High Line (@highlinenyc)


Sukces Highline Park, w luźnym przekładzie – Parku Wysokiego, niejako wymusza na Nowym Jorku zaistnienie twórczego przeciwieństwa. Takim przeciwieństwem jest Lowline Park – Park Niski, uważany za pierwszy na świecie park podziemny. Zaledwie kilka przecznic od dawnego Terminala Wózków [Trolley Terminal], pod mostem Williamsburg, gdzie ma on powstać, znajduje się pracownia Lowline Lab — makieta pokazująca, jak ma on wyglądać oraz jak rośliny są w stanie przetrwać w przestrzeni zamkniętej. Makieta odniosła sukces, natomiast sam park jeszcze nie całkiem. Planowano, że otworzy podwoje w roku 2021, ale z powodu braku funduszy, prace budowlane wstrzymano.

Widok na Manhattan i most Brooklyn Bridge z Brooklyn Bridge ParkWidok na Manhattan i most Brooklyn Bridge z Brooklyn Bridge Park — Unsplash

Brooklyn Bridge Park znajduje się tuż obok mostu Brooklyn Bridge. Jego położenie na nadbrzeżu sprawia, że roztaczający się stamtąd widok na Manhattan zapiera dech w piersiach. Innym wspaniałym parkiem zapewniającym świetny wypoczynek jest Tompkins Square Park. Pójdźcie tam sobie na piknik i słuchanie miejscowej kapeli.

Najsmaczniejsze atrakcje kulinarne

Kulinarna scena Nowego Jorku jest wprost niewiarygodna. Kupcie sobie hot-doga albo precla od ulicznego sprzedawcy. Pozwolenie na postawienie wózka w bardzo ruchliwym miejscu może kosztować ich nawet 200 000 dolarówKulinarna scena Nowego Jorku jest wprost niewiarygodna. Kupcie sobie hot-doga albo precla od ulicznego sprzedawcy. Pozwolenie na postawienie wózka w bardzo ruchliwym miejscu może kosztować ich nawet 200 000 dolarów — Shutterstock

W kulturowym tyglu, jakim jest Nowy Jork, można znaleźć potrawy dowolnej kuchni i nie tylko. Najważniejsze jest jednak, żeby mieć apetyt i spróbować wszystkich ich, jakie tam się prezentują. 

Lower East Side i Brooklyn to szczególne skupiska restauracji żydowskich. Przykładowo Russ & Daughters jest restauracją z Lower East Side. Działa od roku 1905 i sprzedaje najlepsze bajgle z „lox and schmear” (łososiem i twarożkiem) w Nowym Jorku.

Plotka głosi, że właściciel firmy Brooklyn Bagel w śródmieściu Miami, Ash Shaltout, do wypieku swoich bajgli sprowadza na Florydę cysternami kranówkę z Nowego Jorku. Coś co znajduje się w tej wodzie sprawia ogromną różnicę.

Chociaż słynne „Małe Włochy” mieszczą się na Manhattanie, istnieją też inne, mniej znane „Małe Włochy” na Bronksie. Na trójkącik chrupkiej, włoskiej pizzy idźcie do Full Moon Pizza czy do Antonio’s Trattoria.

Jeśli chodzi o jedzenie chińskie, najlepszym miejscem jest Chinatown i nie jest to już żadną tajemnicą. Naprawdę bardzo różnorodnym kulinarnie i ciekawym miejscem jest jednak też dość przypadkowa restauracja Flushing w Queens. Podaje się tam najlepsze chińskie potrawy, jakie można znaleźć w Nowym Jorku. Warto skosztować dim sumów Nan Xiang Xiao Long Bao czy pierożków wonton White Bear’s z ostrym sosem.

Promenada przy plaży Brighton Beach na BrooklyniePromenada przy plaży Brighton Beach na Brooklynie — Shutterstock

Ci, którym marzy się bardziej pożywne jedzenie kuchni eurazjatyckiej powinni udać się do Brighton Beach, gdzie żyje ogromna społeczność rosyjska, ukraińska i gruzińska. Ta dzielnica niezwykle różni się od pozostałej części miasta Nowy Jork. Napisy na znakach drogowych są w języku rosyjskim i angielskim. Siedząc w niewielkiej rosyjskiej jadłodajni Varenichnaya w oczekiwaniu na wareniki, czyli pierożki z ziemniakami i kapustą, usłyszycie mewy.

Natomiast ci, którzy chcieliby spróbować wszystkiego, powinni udać się na Smorgasburg Food Market w Williamsburgu. W każdą sobotę, w godzinach 11:00 – 18:00, w ponad 100 stoiskach gastronomicznych można tam skosztować kuchni całego świata. Będąc tam warto spróbować tajskich rybnych racuszków poffertjes.

Typowa, niedzielna wycieczka

Jones Beach State Park na Long IslandJones Beach State Park na Long Island — Shutterstock

Jeśli chodzi o niedzielne wycieczki, nowojorczycy uwielbiają szybkie wypady nad morze. Dajcie sobie spokój z Coney Island. Tam udają się turyści. Nowojorczycy jadą na Long Island — nieco ponad godzinę drogi od wielkomiejskiego zgiełku rozciągają się tam kilometry piaszczystych plaż. 

Najlepsza panorama miasta

Panorama Manhattanu o zachodzie słońcaPanorama Manhattanu o zachodzie słońca — Shutterstock

Myśleliście o odwiedzeniu tarasu widokowego w Empire State Building, Centrum Rockefellera, Obserwatorium Jednego Świata czy platformy widokowej Edge w Hudson Yards? Dajcie sobie z nimi spokój.

Lepiej pojechać na drugą stronę Manhattanu na East River. Pojedźcie na wyspę Roosevelt Island kolejką linową Roosevelt Island Tram. Sunąc ponad rzeką East River będziecie mogli podziwiać cały horyzont tej metropolii.

Inne miejsca, z których można podziwiać linię nowojorskich dachów, to Gantry Plaza State Park, Long Island City i Northside Piers w dzielnicy North Williamsburg na Brooklynie.

Niezwykłe miejskie zjawisko przyrodnicze

Miejskim zjawiskiem przyrodniczym polegającym na wschodzie i zachodzie słońca dokładnie pomiędzy wieżowcami jest tzw. Manhattanhenge. Zdarza się to tylko 2–4 razy do roku, od końca maja do połowy lipcaMiejskim zjawiskiem przyrodniczym polegającym na wschodzie i zachodzie słońca dokładnie pomiędzy wieżowcami jest tzw. Manhattanhenge. Zdarza się to tylko 2–4 razy do roku, od końca maja do połowy lipca — Shutterstock

Czy słyszeliście kiedyś o Manhattanhenge? Od końca maja do połowy lipca przypadają dwa lub cztery dni, gdy słońce wschodzi i zachodzi pomiędzy wieżowcami Nowego Jorku, zgodnie z przebiegiem jego ulic (czyli streets, w odróżnieniu od przebiegających pod kątem prostym do nich avenues, czyli alei), zalewając je jaskrawym, pomarańczowoczerwonym światłem. Miasto, które nigdy nie zasypia, zatrzymuje w zachwycie właśnie to niezwykle rzadkie widowisko.

Chcesz więcej artykułów o podróżach? Zapraszamy na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

Márcia Neves

Márcia na co dzień digital content manager Kiwi.com. Przyznaje się do czytania książek dla młodzieży i podglądania psów bawiących się w parku.