Przedstawiamy 10 plaż OFICJALNIE uznanych za najlepsze na świecie

Inspiracje podróżnicze


20 lipca, 2021

| 20 lipca, 2021

Na Mistrzostwach Świata Plaż Kiwi.com w czerwcu zmierzyły się ze sobą 32 plaże. Oto oficjalna klasyfikacja 10 najlepszych

Za każdym razem, gdy piszemy o najlepszych plażach na świecie, w mediach społecznościowych wybucha gorąca debata. Wygląda na to, że temat najlepszej plaży wywołuje w ludziach wiele emocji.  Po to, aby ostatecznie wykazać, której z nich przysługuje ten tytuł, w czerwcu 2020 r. postanowiliśmy więc przeprowadzić między nimi zawody. Zaczynając od krótkiej listy zasugerowanej na naszych kanałach społecznościowych, zredukowaliśmy liczbę uczestników do 32 finalistów, którzy przystąpili do walki w klasycznym formacie turnieju, aż wyłoniliśmy zwycięzcę. Odliczamy zatem kolejnych zawodników najlepszej dziesiątki.

10. Plaża Flamenco w Puerto Rico

Plaża Flamenco w Puerto RicoPlaża Flamenco w Puerto Rico — Shutterstock

Półksiężyc czyściutkiego, białego piasku w tym wspaniałym miejscu na wyspie Culebra, o który z rzadka rozbija się leniwa fala, to miejsce idealne do pływania, nurkowania z rurką, zabaw w przejrzystej wodzie czy chwili relaksu i rozkoszowania się otaczającym widokiem. Jest tam jednak coś, czym nie może się poszczycić żadna inna plaża z tej listy — pokryty graffiti czołg, na wpół zatopiony w piasku – pozostałość po okupacji tej części wyspy przez amerykańską marynarkę wojenną.

9. Plaża Diani w Kenii

Plaża Diani w KeniiPlaża Diani w Kenii — Shutterstock

Zwycięzca w plebiscycie na najlepszą plażę w Afryce przez pięć lat z rzędu. Za 17- kilometrowym odcinkiem piasku nad Oceanem Indyjskim rozciąga się Narodowy Rezerwat Shimba Hills, nadmorska połać lasu deszczowego i trawiastego stepu, gdzie występuje do 50% rzadkich, kenijskich roślin. Sama plaża oferuje atrakcje takie jak pływanie na skuterach wodnych, surfing z latawcem i nurkowanie wśród raf koralowych.

8. Plaża ze Szmaragdową Jaskinią w Tajlandii

Zapierająca dech w piersiach Szmaragdowa Jaskinia, znana również jako Jaskinia Morakot, w Koh Muk w TajlandiiZapierająca dech w piersiach Szmaragdowa Jaskinia, znana również jako Jaskinia Morakot, w Koh Muk w Tajlandii — Shutterstock

Morska jaskinia na zachodniej stronie wyspy Koh Muk, a przy niej plaża otoczona stromymi klifami i roślinnością. Podczas przypływu, gdy lagunę tę wypełnia woda, słońce sprawia, że w jaskini migocze paleta lśniących barw, od których bierze się jej nazwa. 

7. Plaża Matana w Kavadu na Fidżi

Plaża Matana na wyspie Kadavu na FidżiPlaża Matana na wyspie Kadavu na Fidżi — Shutterstock

Jeśli poprosilibyśmy jakieś dziecko o narysowanie tropikalnej plaży, otrzymalibyśmy zapewne właśnie taki obrazek: pasek pięknego żółtego piasku a w tle palmy i gęsty las, opalizująca błękitna woda, która delikatnie oblewa brzeg. W oddali rysują się poszarpane górskie szczyty, a każdego wieczora niebo nad nimi słońce maluje barwami jaskrawej pomarańczy i odcieni różu.

6. Wydmy Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii

Wydmy Maspalomas w archipelagu Wysp Kanaryjskich w HiszpaniiWydmy Maspalomas w archipelagu Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii — Shutterstock

Maspalomas, z pejzażem wydm i wznoszących się za nimi gór jest rezerwatem ochrony przyrody od roku 1987. Około południa piasek na wydmach może się nagrzać do niewiarygodnie wysokiej temperatury, wybierając się tam na pieszą wycieczkę trzeba więc mieć to na uwadze. No i trochę historii – pobliska latarnia morska w Faro Maspalomas jest miejscem, z którego Krzysztof Kolumb wyruszył w podróż do Nowego Świata.

5. Archipelag Los Roques w Wenezueli

Los Roques, archipelag marzeń w WenezueliLos Roques, archipelag marzeń w Wenezueli — Shutterstock

Zaskakując uczestnik tego turnieju i do tego taki, którego wiele osób pomija. Przeszedł przez pierwszą rundę i wszedł do ćwierćfinału uzyskując w nim zaledwie 0,4% głosów mniej od ostatecznego finalisty. Cały ten archipelag sprawiał wrażenie dobrze utrzymanej tajemnicy. Jak okiem sięgnąć, morze i niebo, malutkie wioski rybackie, tak naprawdę – garstka domków i coś, co Wenezuela z wielką dumą określa jako swoją własność.

4. Praia da Azeda w Brazylii

Praia da Azeda znajduje się w niewielkim miasteczku Búzios w okolicach Rio de Janeiro w BrazyliiPraia da Azeda znajduje się w niewielkim miasteczku Búzios w okolicach Rio de Janeiro w Brazylii — Shutterstock

Jest to jedna z szeregu plaż na wychodzącym w morze przylądku, około 160 km od Rio de Janeiro, położona w skalistej zatoczce w pobliżu kurortu Armação dos Búzios. Dzięki temu, że pozostaje w ukryciu, jest mniej zatłoczona niż słynne plaże miejskie Rio i przyciąga mniej miłośników sportów wodnych, jest wspaniałym, zacisznym miejscem na odpoczynek. Wychodząc na łatwy spacer dochodzimy do lokalnego miasteczka. Jest to miejsce urokliwe i przytulne do tego stopnia, że można je uznać za swoje własne.

3. Plaża Sarakiniko w Grecji

Plaża Sarakiniko na wyspie Milos w GrecjiPlaża Sarakiniko na wyspie Milos w Grecji — Shutterstock

Plaża niezwykła, która do półfinału konkursu dotrwała zapewne głównie ze względu na fakt, że nie ma na niej ani jednego ziarenka piasku! Mieści się na wulkanicznej wyspie Milos, z białoszarymi formacjami skalnymi, porównywanymi często do krajobrazu księżycowego, które tworzą zatokę pozbawioną wszelkiej roślinności i stanowią silny kontrast dla lśniącego błękitu morza. Prawdziwy unikat.

2. Anse Cocos na Seszelach

Plaża Anse Cocos na wyspie La Digue na SeszelachPlaża Anse Cocos na wyspie La Digue na Seszelach — Shutterstock

Nasz przegrany finalista, choć trzeba przyznać, że zaledwie o włos – to plaża Anse Cocos. Tę zatokę z idealną plażą, która oferuje klasyczną paletę barw, od głębokiej zieleni poprzez żywy błękit, po rozjaśnioną słońcem biel, uznaje się za klasykę gatunku. Zachwycająca plaża, którą, na całym świecie wyprzedza zaledwie jedna…

1. Plaża na wyspie Veligandu na Malediwach

Na Veligandu Island Resort & Spa postawiło wiele osób głosujących w Mistrzostwach Świata Plaż, W rywalizacji uczestniczyła też tamtejsza społecznośćNa Veligandu Island Resort & Spa postawiło wiele osób głosujących w Mistrzostwach Świata Plaż, W rywalizacji uczestniczyła też tamtejsza społeczność — Shutterstock

Przedstawiamy mistrza. W finale uczestników dzieliło niewiarygodnie mało. Trofeum przypadło ostatecznie plaży na wyspie Veligandu. To niewątpliwie godny zwycięzca – idealny, wąski pas lądu wcinający się w zachwycający błękit morskiej wody, siejące cień palmy oraz wspaniała baza noclegowa. Jest to ucieleśnienie marzeń każdego miłośnika plaż, wyobrażającego sobie idealny wycinek raju.

Więcej plaż i inspiracji do podróży na Kiwi.com Stories.