Przewodnik po plażach świata, na których możesz opalać się topless i… nago

Inspiracje podróżnicze


|

Idziesz na całość czy idziesz do domu? W tych miejscach wolno Ci będzie zapomnieć o ubraniu podczas relaksowania się na plaży

Dla niektórych zdecydowane i kategoryczne „nie, dla innych — naturalny sposób na rozkoszowanie się chwilami w słońcu — swoboda pokazywania różnych części ciała była przedmiotem gorących dyskusji na całym świecie. Oprócz osobistych preferencji w tym zakresie, istnieją oczywiście legislacje krajowe, które regulują opalanie nago w każdym kraju. Niezależnie od tego, czy lubisz iść na całość czy nie, dzięki tej liście dowiesz się, czego możesz się spodziewać podczas następnych wakacji na plaży.

39 krajów zezwala na opalanie się nago i topless

Opracowana przez firmę Pour Moi mapa przedstawia 39 zaznaczonych na zielono krajów, w których można opalać się nagoOpracowana przez firmę Pour Moi mapa przedstawia 39 zaznaczonych na zielono krajów, w których można opalać się nago — Shutterstock

Naszą listę oparliśmy na badaniach przeprowadzonych przez firmę produkującą kostiumy kąpielowe — Pour Moi, której zespół skoczył w głębinę przepisów dotyczących nagości obowiązujących w krajach świata. Spośród prawie 200 krajów, których prawodawstwo przeanalizowano, 39 pozwala na opalanie się nago, 38 zdecydowanie tego zabrania, a pozostałe kraje nie precyzują tej możliwości jednoznacznie. 

Mapa pokazuje 39 zielonych miejsc, w których obowiązują dość swobodne zasady i prawa dotyczące nagości i opalania się topless. Z drugiej strony, pokazanie zbyt dużej ilości skóry na plażach 38 krajów zaznaczonych na czerwono może oznaczać dla potencjalnego naturysty konflikt z prawem. 

Zasady mogą się różnić również w ramach tego samego kraju i, mimo że całkowite zrzucenie ubrań jest w danym kraju generalnie niedopuszczalne, a nawet niezgodne z prawem, nadal można znaleźć prywatne hotele, kurorty lub publiczne plaże, które patrzą na nagość przychylnym okiem. 29 miejsc w kolorze bursztynowym wskazuje na występowanie niejednoznacznych lub sprzecznych zasad dotyczących nagości w miejscach publicznych, stąd też decyzja o opalaniu się nago musi często być poprzedzona odpowiednim rozeznaniem się w tym temacie od strony prawnej.

Australia jest największym miłośnikiem opalania się nago

W ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy wyszukiwarki Google wpisywali w niej hasła typu „plaże dla nudystów”, „kurorty dla nudystów” i „nagie opalanie się” ponad 10,7 miliona razyW ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy wyszukiwarki Google wpisywali w niej hasła typu „plaże dla nudystów”, „kurorty dla nudystów” i „nagie opalanie się” ponad 10,7 miliona razy — Shutterstock

Mimo że w ubiegłym roku podróżowanie było utrudnione z powodu różnorakich ograniczeń, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ludzie nadal wykonali w Google ponad 10,7 miliona wyszukiwań haseł „plaże dla nudystów”, „kurorty dla nudystów” i „nagie opalanie się”. 

Większość z tych wyszukiwań została zainicjowana w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Brazylii, jednak biorąc pod uwagę wielkość populacji w każdym kraju, Australia znajduje się na szczycie tej listy.

Kraje, które pozbywają się ubrań z największą ochotą

Australia

Chociaż opalanie się nago jest legalne i jest wiele miejsc, w których można to robić, władze stanowe i lokalne ustalają własne zasady w tym zakresie.

Na przykład Queensland — drugi co do wielkości stan Australii — nie ma ani jednej plaży dla nudystów, co nie zmienia faktu, że w Australii Południowej znajduje się pierwsza i najstarsza oficjalna plaża nudystów w kraju, na której organizowana jest nawet olimpiada dla nudystów.

Nowa Zelandia

Choć opalanie się zupełnie nago nie jest całkowicie nielegalne, miłośnicy tej formy kąpieli słonecznych muszą znaleźć w tym celu specjalnie wyznaczone miejsca — na szczęście jest wiele plaż, na których elementy garderoby nie są obowiązkowe.

Jeśli leżenie nago na plaży staje się nudne, istnieją inne aktywności, które można wykonywać nago, nie łamiąc przy tym prawa: np. można wziąć udział w światowym kryterium rowerowym dla nudystów, rozegrać partyjkę golfa lub zagrać w rugby na turnieju rugby Dunedin Nude. 

Irlandia

Pokazywanie intymnych części ciała w Irlandii jest nielegalne i w tym kraju nie znajdziemy żadnych oficjalnych plaż dla nudystów, jeśli jednak chodzi o ilość wyszukiwań w Google, Irlandia zapewniła sobie trzecie miejsce na liście.

Stany Zjednoczone

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marco Baful (@mrbaful)

Podczas gdy 32 stany USA nie czynią z decyzji pozbywania się ubrań przez osoby relaksujące się na plaży wielkiego problemu, stany Utah, Indiana i Tennessee zakazały opalania nago.

Kanada

W Kanadzie jest wiele plaż i innych miejsc, w których można zachować całkowitą zgodność z naturą — a wiele z nich jest odizolowanych lub ukrytych, zatem możliwość zgorszenia lub obrażenia kogoś nie będzie w nich problemem.

Lista obejmuje kilka kolejnych krajów „zakodowanych na zielono”, w których ludzie wykazują największe zainteresowanie opalaniem się nago: Holandia, Wielka Brytania, Japonia, Hiszpania i Węgry.

Czy lektura tego artykułu sprawiła Ci przyjemność? Więcej historii znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories!