Przewodnik po RPA

Przewodnik po RPA

Destynacje


|

Planujesz podróż do RPA? Zebraliśmy praktyczne informacje o podróżowaniu do tego kraju — jaki jest najlepszy czas w roku na wizytę, jak się poruszać i jak zachować bezpieczeństwo — a także jakie są koszty wyprawy do Republiki Południowej Afryki. Podpowiadamy też co warto zobaczyć i zrobić odwiedzając RPA.

Co roku RPA odwiedza średnio 15 milionów turystów i nietrudno zrozumieć dlaczego. To kraj miast tętniących życiem, niesamowicie zróżnicowanych krajobrazów naturalnych, wspaniałej bioróżnorodności i podniosłej, fascynującej historii. Jeśli masz RPA na swojej liście (a jeśli nie masz, to po przeczytaniu tego artykułu dopiszesz!) znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem, w tym garść praktycznych informacji o najlepszych atrakcjach. Kiwi.com przedstawia przewodnik po RPA.

Republika Południowej Afryki: typowe koszty 

Lokalna waluta: rand południowoafrykański; 1 € = 19 R

Kawa: 1,90 €

0,5 l lokalnego piwa: 1,80 €

Lunch: 8 €

Kolacja w restauracji średniej klasy: 16 €

Bilet na lokalny transport publiczny w jedną stronę: 1,40 €.

Hostel na jedną noc: 20 €

Hotel trzygwiazdkowy na jedną noc: 52 €

Kiedy pojechać do RPA?

ogon wieloryba Zima to najlepszy sezon na obserwację wielorybów — Getty Images


RPA jest całoroczną destynacją, ale to kiedy najlepiej się tam wybrać, zależy od tego, czego oczekujesz. Lato, panujące tam od grudnia do lutego, to czas, kiedy kraj odwiedza najwięcej turystów- jest gorąco (temperatury sięgają ponad 30°C), a opady są niewielkie. Naturalnie to czas, kiedy tłumy ciągną głównie na plażę, a ceny lotów i zakwaterowania są wtedy wyższe.

Sezon wiosenny (od września do listopada) i jesienny (od marca do maja) to świetny czas na wizytę, ponieważ pogoda jest wciąż cieplejsza niż w Europie. Jeśli nastawiasz się bardziej na obserwację dzikiej przyrody — jak wielu odwiedzających RPA — najlepszym czasem na wyjazd będzie tamtejsza zima, od czerwca do sierpnia. To właśnie wtedy zwierzęta gromadzą się przy zasilanych deszczem rzekach i rozlewiskach w parkach narodowych, a przy wybrzeżu można zaobserwować wieloryby.

Poruszanie się po RPA

Istnieje kilka sposobów na poruszanie się po kraju. Wybierz środek transportu, który będzie najlepiej pasował do Ciebie i Twojej podróży.

Drogą powietrzną

Loty krajowe to najlepszy sposób na przemieszczanie się między poszczególnymi punktami, jeśli interesuje Cię głównie zwiedzanie miast RPA. Kraj jest mniej więcej dwa razy większy od stanu Teksas pod względem powierzchni (czytaj: duży), więc latanie zaoszczędzi Ci dużo czasu. Loty pomiędzy Kapsztadem, Johannesburgiem, Durbanem i Bloemfontein odbywają się regularnie i są niedrogie.

Pociągiem

Podróżowanie pociągiem nie jest w RPA zbyt popularne, ale Shosholoza Meyl obsługuje długodystansowe połączenia kolejowe między miastami. To miły, relaksujący sposób na przemieszczanie się połączone z podziwianiem krajobrazu kraju. Potrzebujesz oczywiście na to więcej czasu, ale ceny biletów są przystępne.

Samochodem

Planujesz wyprawę w dzikie ostępy? Jeśli tylko możesz, wypożycz samochód (nie koniecznie terenowy). Ta opcja sprawdzi się, zwłaszcza jeśli podróżujesz w parze lub grupie, ponieważ przy pokonywaniu długich tras dobrze mieć zmienników za kółkiem. Własny środek transportu daje Ci przede wszystkim wolność wyboru trasy, postojów (i czasu na nich spędzanych). Drogi w najpopularniejszych parkach narodowych, takich jak Kruger i Addo Elephant, są dobrze utrzymane, więc 4×4 nie będzie niezbędne. Podobnie jak przed jazdą w każdym nowym kraju, pamiętaj, aby wcześniej poczytać trochę o formalnych przepisach i lokalnej etykiecie drogowej.

Autobusem

Bazbus to renomowana firma autobusowa obsługująca turystów, kursująca między Kapsztadem a Port Elizabeth, z 14 przystankami wzdłuż południowego wybrzeża. Organizują również wycieczki z Kapsztadu na Półwysep Przylądkowy, do Parku Narodowego Krugera i do lokalnego ośrodka dla zwierząt, który da Ci namiastkę safari.

Jeśli planujesz wypady w inne miejsce w kraju to najpopularniejszymi (i tanimi) firmami autobusowymi są Intercape i Greyhound.

Taksówką

Uwaga: słowo „taksówka” w RPA powszechnie odnosi się do prywatnych lokalnych minibusów, które nie jeżdżą zgodnie z konkretnym harmonogramem, często zabierają więcej pasażerów niż jest to bezpieczne, nie mają dużo miejsca na bagaż i są prowadzone w sposób nieregularny. Jeśli musisz skorzystać z taksówki w miastach w RPA, najlepiej trzymać się Ubera.

Bezpieczeństwo w RPA

Większość osób odwiedzających RPA nie napotyka żadnych problemów, warto jednak mieć świadomość, że wskaźnik przestępczości w tym kraju jest znacznie wyższy niż w Europie. Oto kilka wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas podróży.

  • Sprawdź, gdzie nie chodzić. Porozmawiaj z pracownikami hostelu lub hotelu, przewodnikiem lub innymi mieszkańcami o tym, w które miejsca warto się udać, a których najlepiej unikać.
  • Unikaj wychodzenia po zmroku. Jeśli musisz wyjść w nocy, wezwij Ubera.
  • Staraj się nie wyglądać jak stereotypowy turysta; nie afiszuj się z drogimi sprzętami
  • Zachowaj szczególną czujność w zatłoczonych miejscach. Nie wkładaj niczego cennego do kieszeni, do których inni wokół Ciebie mogliby łatwo sięgnąć. 
  • Nieznajomym oferującym Ci jakieś usługi czy przedmioty na ulicy, grzecznie odmów i odejdź.
  • Jeśli prowadzisz samochód, trzymaj drzwi i okna zamknięte. (Nie zabieraj autostopowiczów, uważaj na osoby symulujące awarię na drodze. Nie zostawiaj w samochodzie niczego, co mogłoby być uznane za wartościowe.
  • Korzystaj tylko z bankomatów, które znajdują się wewnątrz banków lub firm.
  • Nie pij wody z kranu poza większymi miastami.

Po RPA lepiej nie podróżować solo, ale nasz artykuł na temat wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w podróży w pojedynkę  jest nadal wart przytoczenia w tym miejscu. Gdziekolwiek jesteś na świecie, ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek.

Najciekawsze miejsca, atrakcje i aktywności w RPA

Część praktyczną mamy już za sobą, z dalszej części tekstu dowiesz się, co warto zobaczyć i zrobić w RPA. Te opcje wypełnią Twój plan podróży i gwarantują niesamowite wspomnienia.

Kapsztad

Kapsztad, jedna z trzech stolic RPA, jest miejscem, do którego najprawdopodobniej przybędziesz po przyjeździe do tego kraju. Jest to miejsce zdecydowanie warte poznania ze względu na swoje naturalne piękno, różnorodną kulturę i bogatą historię.

Kolejka na góre stołową w kapsztadzieBędąc w Kapsztadzie koniecznie odwiedź Górę Stołową — Getty Images


Jeśli mielibyśmy zrobić w Kapsztadzie tylko jedną rzecz, to wybieramy wejście na Górę Stołową: najlepsza panorama miasta, z widokiem na ocean i okoliczne szczyty. Większość turystów wjeżdża tam kolejką linową, ale jeśli masz czas (i siłę), jest to również wspaniała okazja na treking przez Park Narodowy. Niesamowite oceaniczne widoki można też podziwiać na Przylądku Dobrej Nadziei, skalistym cyplu i rezerwacie przyrody nieco na południe od miasta, gdzie jest nieco spokojniej.

Jeśli już się nie ograniczamy, to z północnego wybrzeża Kapsztadu, warto popłynąć promem na wyspę Robben. Ufortyfikowana i służąca aż do 1996 roku za więzienie, znana jest z tego, że włąśnie tam przetrzymywany był najdłużej Nelson Mandela. Obecnie na wyspie znajduje się muzeum historii Republiki Południowej Afryki, a w szczególności jej walki o równość rasową. Po powrocie na ląd zadokujesz w Victoria & Alfred Waterfront, popularnym centrum handlowym i gastronomicznym, gdzie znajdują się też dwa muzea: Cape Town Diamond Museum oraz Zeitz Museum of Contemporary Art Africa. To będzie dzień pełen kultury i historii, z nutką kulinarnego lub zakupowego szaleństwa.

kolorowe domki w KapsztadzieBo-Kaap to eksplozja kolorów i kultur — Getty Images

Jeśli masz niedosyt muzeów, nie musisz zapuszczać się daleko do centrum miasta, aby znaleźć wiele interesujących ekspozycji. Oto kilka przykładowych: Muzeum District Six, które upamiętnia osoby wysiedlane podczas apartheidu, Galeria Narodowa Iziko RPA i Muzeum Hip Hopu RPA. I choć kolejna nasza propozycja znajduje się po drugiej stronie miasta, w Khayelitsha, warto wybrać się  ten kawałek dalej, by zobaczyć wyjątkowe 18 Gangster Museum, prezentujące obrazowo przyczyny i konsekwencje życia w gangach.

Koniecznie zobacz też Bo-Kaap, najstarszą zachowaną dzielnicę mieszkalną w Kapsztadzie, z charakterystycznymi kolorowymi domami i brukowanymi uliczkami. Jest to z natury wielokulturowa część centrum miasta, historycznie zamieszkiwana przez mniejszość etniczną Cape Malay, która wyznaje islam. W związku z tym, wędrując po Bo-Kaap można natknąć się na jedne z pierwszych meczetów wzniesionych w całym kraju, muzeum Iziko Bo-Kaap prezentujące lokalną kulturę islamską oraz kuchnię Cape Malay — pyszną fuzję smaków holenderskich i środkowo-wschodnich.

Cape Winelands

ręka z kieliszkiem wina w tle winnicaJedne z najlepszych win na świecie powstają w Cape Winelands — Getty Images

Oddalając się od Kapsztadu na północny wschód, znajdziesz się w Cape Winelands (nazwa nie pozostawia wątpliwości co do tego, co Cię tam czeka!). Śródziemnomorski klimat panujący na tym obszarze stwarza idealne warunki do uprawy winogron i to właśnie tutaj powstaje większość win z RPA — jednych z najlepszych na świecie. Do uniwersyteckiego miasta Stellenbosch łatwo się dostać a, że jest ono otoczone bujnymi winnicami leżącymi na falistych wzgórzach, jest to świetna baza wypadowa na wiele degustacji.

Parki narodowe

Wiele osób, które planują podróż RPA, robi to z myślą o przyrodzie: górach, rozległych sawannach z ich unikatową fauną (i migracyjnymi historiami afrykańskich zwierząt) i wspaniałego wybrzeża (a tu często mając na uwadze migracje wielorybów). W kraju znajduje się około 20 parków narodowych, w których znajdziesz to wszystko, często na raz. Opowiemy Ci o kilku najlepszych z nich.

Lamparty na drzewiaPark Narodowy Krugera to najpopularniejsze miejsce na safari w RPA — Getty Images

Musimy zacząć od Parku Narodowego Krugera — najstarszego, największego i najczęściej odwiedzanego w RPA. Znajduje się w północno-wschodnim rogu wzdłuż granicy z Mozambikiem, daleko od Kapsztadu, ale podróż to niewielka cena za możliwość obserwacji setek różnych gatunków roślin i zwierząt. Kruger to miejsce, w którym masz największe szanse na odhaczenie Wielkiej Piątki zwierząt: lwa, słonia, lamparta, nosorożca i bawoła. Kwintesencja doświadczenia safari.

Na Wielką Piątkę masz też spore szanse w Parku Narodowym Słoni Addo w środkowej części południowego wybrzeża. Temperatury są tu zwykle łagodniejsze, krajobraz bardziej zielony i trawiasty a do tego bonus: opcja wypatrywania pingwinów, wielorybów, a nawet rekina białego.

zatoka z błękitną wodą w AfrycePark Narodowy Garden Route znany jest z bujnej zieleni i pięknych akwenów wodnych — Getty Images

Garden Route National Park zlokalizowany jest w tym samym rejonie RPA, co Addo Elephant, klimat też jest bardzo podobny. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków kraju dzięki różnorodności wzgórz, lasów, jezior, plaż i lagun. Większość ludzi pokonuje jego ponad 300-kilometrową szerokość w ciągu kilku dni, zatrzymując się w uroczych nadmorskich miasteczkach po drodze.

Drakensberg i Durban

osoba wchodząca w górach po drabince z prętóJeśli lubisz górskie aktywności, wybierz się do Drakensberg — Getty Images

Jeśli masz ochotę na przygodę pełną adrenaliny, góry Drakensberg są najlepszym miejscem w RPA na wymagające wędrówki, wspinaczkę, abseiling i paralotniarstwo. To rozległe pasmo górskie znajduje się we wschodniej części kraju, biegnąc wzdłuż granicy z Lesotho. Najlepiej będzie połączyć taką wycieczkę z pobytem w Durbanie, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu.

Kolorowo ubrany rikszarza w AfryceDurban znany jest m.in. ze stylowych rikszarzy — Getty Images


Durban to trzecie co do wielkości miasto w RPA o subtropikalnym charakterze i ciekawym wpływie kultury indyjskiej. Jeśli przyjedziesz tu na kilka dni, nie będziesz się nudzić. Odwiedź największe akwarium w Afryce w uShaka Marine World– centrum mieszczącym także park tematyczny, centrum handlowe na świeżym powietrzu i kilka restauracji. Mini Town to model miasta na dużą skalę, zbudowany w skali 1:24 z kilkoma kopiami architektury w samym Durbanie. Ogromne kasyno Suncoast Casino nie jest tylko dla hazardzistów — to także rozległy kompleks rozrywkowy, z kinami, salami koncertowymi i restauracjami. Wybierz się na tradycyjną przejażdżkę rikszą (kto nie chciałby choć raz przejechać się w takim pojeździe, zwłaszcza operowanym przez rikszarza w krzykliwych, ręcznie szytych ubraniach i wyszukanych nakryciach głowy?). A żeby się wyciszyć po tych intensywnych doznaniach, wybierz się do Ogrodu Botanicznego lub na zwykły spacer wzdłuż piaszczystej plaży.

Johannesburg

Choć wymieniamy na końcu na naszej liście miejsc do odwiedzenia w RPA, to nie mniej interesująca pozycja. Nie mogliśmy nie wspomnieć o największym mieście, Johannesburgu. Podobnie jak Kapsztad, jest to miasto przesiąknięte ciekawą historią, w dużej mierze współczesną i przejmującą. I w nią warto się tu wsłuchać i pozwolić sobie raczej na przyjmowanie doświadczeń niż szukanie aktywności sensu stricto. Zaraz zrozumiesz, co mamy na myśli.

Wzgórze Konstytucji, na którym obecnie mieści się Trybunał Konstytucyjny RPA, Wzgórze Konstytucji, na którym obecnie mieści się Trybunał Konstytucyjny RPA, ma mroczną przeszłość — Getty Images

Muzeum Apartheidu jest prawdopodobnie najważniejszym miejscem do odwiedzenia w Johannesburgu, niezbędnym dla solidnego zrozumienia powstania i upadku jednego z najbardziej opresyjnych systemów, jakie kiedykolwiek istniały w nowoczesnym społeczeństwie. W mieście znajduje się również siedziba Fundacji Nelsona Mandeli, która organizuje wystawy dotyczące współczesnych problemów społecznych, jak również życia samego rewolucjonisty. Constitution Hill to kolejny takie miejsce obciążony trudną przeszłością — dzielnica pierwotnie zbudowana jako fort dla ochrony przed brytyjską inwazją, została przekształcona w więzienie na początku XX wieku, głównie w celu przetrzymywania dysydentów politycznych. Dziś jest to muzeum i siedziba Trybunału Konstytucyjnego RPA.

kolorow pomalowane wieże chłodnicze elektrowni SowetoTe dwie nieczynne wieże chłodnicze elektrowni są znakiem rozpoznawczym Soweto — Getty Images

Soweto — w zasadzie miasto w mieście — jest najbardziej zaludnionym miasteczkiem w RPA, z którego pochodzili główni działacze walki z apartheidem. Otwiera oczy zarówno na współczesne realia i konsekwencje tamtego systemu, jak i daje wyobrażenie o tym, jak funkcjonowało jeszcze do niedawna południowoafrykańskie społeczeństwo. Soweto może być nieco trudne i zniechęcać do zwiedzania, więc polecamy wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, także dla bezpieczeństwa.

osoba w uliczce w Johanesburgu, nad ulicą rozciągnięty napisW mieście, które pozostaje podzielone, artystyczna dzielnica Maboneng nawołuje do jedności — Getty Images


Na koniec, aby zakończyć podróż lżejszym akcentem, zajrzyj do dzielnicy Maboneng, jednej z najbardziej znanych kreatywnych miejskich przestrzeni na świecie. Maboneng pełne jest bazarów, małych firm, barów, lokali, sztuki ulicznej i centrów artystycznych, a u podstaw leżą idee wspólnoty i „przyjaznych wibracji”. W kontekście tego, jak nadal podzielony rasowo jest Johannesburg to naprawdę wyjątkowe i symboliczne miejsce. Mamy jeszcze specjalną wskazówkę: znajdź bar Poolside ukryty w budynku Museum of African Design (MOAD) na Albrecht Street. Jest to ostatnie miejsce, w którym można by spodziewać się takiej małej oazy — w samym sercu miasta. Nietypowa perełka, idealne miejsce na chill i drinka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz więcej na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły