Rio de Janeiro nie tylko w karnawale

Rio de Janeiro nie tylko w karnawale

Destynacje


|

Karnawał w Rio de Janeiro to jedno z najbardziej kultowych i ekscytujących wydarzeń na świecie. To czas, kiedy miasto ożywa rytmami samby, kolorowymi kostiumami i spektakularnymi paradami. Jednak Rio ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko największą imprezę! W tym przewodniku przedstawimy Ci najważniejsze atrakcje i miejsca do zobaczenia w Rio de Janeiro nie tylko podczas karnawału. Przygotuj się na niezapomniane przygody i spektakularne widoki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Rio Carnaval (@riocarnaval)

Autorka odwiedzała Rio de Janeiro w dość nietypowy sposób, bo przypłynęła tam z Argentyny 20-metrowym jachtem z wesołą ekipą. Ponieważ wiatr nie sprzyjał nam tak, jak byśmy chcieli, na zwiedzanie Rio pozostało nam niewiele czasu. Mimo to udało nam się zobaczyć najciekawsze dzielnice oraz ikoniczne plaże, odwiedzić punkty widokowe, a nawet wyruszyć na trekking.

Z powodów bezpieczeństwa cumowaliśmy w dosyć ekskluzywnej marinie w dzielnicy Gloria, która okazała się doskonałym punktem wypadowym do odkrywania malowniczych zakątków Santa Teresa i uczestniczenia w imprezach w Lapa. Ci, którzy odlatywali z lotniska Santos Dumont, dodatkowo zaoszczędzili na transferze.

Inne atrakcje odwiedziliśmy  bez problemu, korzystając z metra i autobusów, przy czym mieliśmy w załodze dwóch podróżników już obeznanych z miastem. Podróżując samodzielnie wieczorami, w niektóre rejony, lepiej było jednak korzystać z Ubera, wybierać przejazdy głównymi ulicami i zwracać uwagę na zgodność szczegółów zamówionego przejazdu.

rufa jachtu i dmuchany jednorożecA Ty jakim środkiem transportu dotrzesz do Rio de Janeiro?- Dagmara Strzelczyk

Czy Rio de Janeiro jest bezpieczne?

Tak. Na Rio de Janeiro ciąży wiele negatywnych skojarzeń z przemocą i ogólną przestępczością, i choć miasto nie jest wolne od problemów (a które tak duże metropolie są?) to nie można tego generalizować. Jak zawsze przy zwiedzaniu ruchliwych metropolii trzeba zachować ogólne zasady bezpieczeństwa (np. podróżować raczej metrem i autoryzowanymi taksówkami niż autobusami, o drogę pytać raczej w sklepach i kawiarniach a nie na ulicy). Warto też mieć świadomość, w których dzielnicach należy uważać nieco bardziej, a których w ogóle unikać. Te najbardziej popularne będą też dobra lokalizacja na nocleg:

  • Ipanema
  • Copacabana
  • Leblon
  • Botafogo

Sławne fawele to nie rejony na typowe zwiedzanie, ale jeśli masz okazję odwiedzić je z lokalnym przewodnikiem, to na pewno warto. Stereotypowo postrzegane jako opanowane przez gangi osiedla biedy, są mocno wpisane w miejska tkankę (i występują nie tylko w Rio) i nie tak jednorodne jak sie wydaje. W Rio blisko 1,5 miliona ludzi – około 23-24% populacji – mieszka w ponad 1000 fawelach. Wśród nich są i typowe zaniedbane slumsy, jak i funkcjonalne, tętniące życiem dzielnice, które tworzą niepowtarzalna społeczność i kulturę. Całe zjawisko jest niezwykle interesujące pod kątem społecznym, ekonomicznym i urbanistycznym, ale nie zapominajmy, że mieszkają tam bardzo różni ludzie, którym należy się poszanowanie ich godności. Jeśli chcesz poznać realia faweli wybierz się na spacer z lokalnym przewodnikiem, kup coś na miejscu – wesprzyj społeczność, która odwiedzasz. Obwoźne wycieczki organizowane przez większe biur podróży mogą przypominać kolonialne safari, które nie służy żadnej ze stron.

Chrystus Odkupiciel z Corcovado

panoram rio z lotu ptaka z figura chrystusa Jesli to nie Świebodzin, to musi być Rio de Janeiro — Shutterstock

Co łączy Rio i Świebodzin? Największa (dosłownie) atrakcja i ikona miasta, czyli pomnik Chrystusa.! Niewątpliwie figura w Rio prezentuje się nieco bardziej okazale – sama statua ma 38 m wysokości i wzniesiona na skałach majestatycznie góruje nad miastem. Można ją podziwiać z różnych miejsc, ale warto też zobaczyć ją z bliska, a może nawet bardziej zobaczyć Rio de Janeiro z perspektywy Chrystusa, czyli z Corcovado.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Visit Rio (@visitrio)

Stojąc u podnóża dzieła francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego (polski ślad!) i Gheorghe’a Leonida oraz brazylijskiego inżyniera Heitora da Silva Costy, faktycznie trudno jest zdecydować, co podziwiać: czy tego betonowo-steatytowego kolosa, czy przepiękną panoramę miasta i parku narodowego Tijuca. Na miejsce wjeżdża się widokowym tramwajem z Cosme Velho, ale można też wspiąć się pieszo. Dobór czasownika nieprzypadkowy, bo szlak prowadzący na górę jest miejscami bardzo stromy, są nawet fragmenty z łańcuchami. Czy autorka weszła tam w letniej sukience i balerinach (i zeszła, bo okazuje się, że bilet na tramwaj trzeba kupić w obie strony na dole)? Tak. Czy to było ciekawe doświadczenie? Tak. Czy można je polecić? Nie do końca. I nie mówimy tylko o durnym pchaniu się na szlak w kiepskim obuwiu. Choć udało nam się pokonać szlak bezproblemowo, podziwiając przy tym przepiękne widoki zupełnie za darmo, to później dotarły do nas informacje o przypadkach napadów na turystów na szlaku. Wniosek? Planując takie wycieczki, warto sprawdzać aktualne informacje i rekomendacje miejscowych.

Santa Teresa i Lapa

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Visit Rio (@visitrio)

Mówi się, że to ulubione miejsce artystów i turystów! Santa Teresa jest doskonałą alternatywą dla głośnych dzielnic, pokazująca spokojną stronę miasta. Położona na bujnych wzgórzach pozwala odkrywać malownicze, kręte uliczki, XIX-wieczne rezydencje i charakterystyczne kolorowe mozaiki. Szczególnie znane są słynne schody Escadaria de Selarón, tworzące doskonałe tło dla fotografii. Decydując się na wspinaczkę na wzgórza, otwiera się kolejna możliwość uwiecznienia wspaniałych widoków na Rio. Aby poczuć w pełni klimat tego miejsca, trzeba koniecznie przejechać się żółtym tramwajem o wiekowej już historii.

Kolorowe mozaiki Escadaria Selarón Rio de janeiroKolorowe mozaiki Escadaria Selarón – Dagmara Strzelczyk

Położony niedaleko, rejon Lapa słynie głównie z intensywnego życia nocnego. Nie potrzebujesz konkretnego adresu klubu czy baru – w piątkowy wieczór Lapa zamienia się w jedną wielką imprezę. Jednak warto zawitać tam również w środku dnia. Architektoniczne symbole tej dzielnicy nie pozostają niezauważone: akwedukt Carioca przecina ją 42 podwójnymi łukami z piaskowca, a tuż za nim wznosi się piramidalna bryła katedry metropolitarnej São Sebastião. Ta niezwykła budowla z lat 70. XX wieku, choć nawiązująca do piramid Majów, przesiąknięta jest chrześcijańską symboliką.

Plaże Copacabana i Ipanema

pamy, Copacabana i jej charakterystyczny chodnikCopacabana i jej charakterystyczny chodnik — Getty Images

Nie można być w Rio de Janeiro i nie odwiedzić słynnej plaży Copacabana.  Tej plaży chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! To naprawdę fajne miejsce do spędzania czasu: można grać tu w piłkę plażową, siatkówkę czy surfować. Nie brakuje tu beach barów i obnośnych kramów, więc jeśli tylko masz ochotę na drinka czy porcję acai z dodatkami, nie musisz  daleko szukać. Plaża to pulsujące życiem miejsce, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Rio. Będąc w okolicy, warto  zajrzeć do małego baru Bip Bip. To kameralne miejsce słynie z muzycznych wieczorów — można posłuchać tu przy drinku bossa novy i samby w towarzystwie miejscowych mieszkańców.

Copacabana to nie tylko plaża.Podobnie, cała dzielnica o nazwie Ipanema, w której pełno lokalnych barów, kawiarenek i hoteli. Poza plażą o tej samej nazwie (i klapkami w mojej opinii bijącymi na głowę kultowe Havaianas) ma sporo do zaoferowania. Okolica jest już nieco bardziej ekskluzywna, więc ceny w knajpkach przy promenadzie mogą być  wyższe. Same promenady przy plażach, a właściwie charakterystyczne wzory chodnikowych płyt, to kolejne ikony, powielane na wszelkich suwenirach. Oczywiście, jak w wielu tego typu turystycznych miejscach, trzeba zachować ostrożność  i uważać na kieszonkowców.

Góra (Glowa) Cukru

Pão de Açúcar to kolejna popularna atrakcja w Rio de Janeiro, którą warto odwiedzić. Ta pokryta drzewami naturalna kopuła wznosi się na wysokość 396 m nad portem i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Widok z Góry Cukru o zmierzchu Widok z Góry Cukru o zmierzchu — Dagmara Strzelczyk

Na Górę Cukru można dostać  się kolejką linową, która pokonuje dwie części trasy — najpierw na Morro da Urca, a następnie na samą Górę Cukru. Z góry można podziwiać oszałamiające  plaże, wieżowce i wzgórza. Najpiękniej jest tutaj o zachodzie słońca, kiedy ciepłe promienie rozlewają się po panoramie miasta. Teoretycznie istnieje szlak prowadzący na szczyt tego punktu widokowego, ale ma już kilka konkretnych wspinaczkowych fragmentów i wymaga sprzętu. Na to nawet my w swym szaleństwie się nie porwaliśmy.

Do stacji pośredniej na Morro da Urca można się przejść bez większego wysiłku. Warto sprawdzić aktualne taryfy biletowe, jeśli planujemy wjechać dalej na Górę Cukru. Może się okazać, że bilet na kolejkę linową trzeba kupić na dole na całą trasę.

Parque Lage

pałac z basenem na dziedzińcu w rio de JaneiroDziś brak ludzi na zdjęciu z Parque Lage będzie większym wyczynem – Dagmara Strzelczyk

Parque Lage to zabytkowa dziewiętnastowieczna posiadłość pałacowa z pięknym ogrodem, która została przekształcona w park publiczny. Położony u stóp Góry Corcovado, jest idealnym miejscem na relaks i spacer. W Parque Lage można znaleźć jaskinie, ukryte akwarium oraz ścieżki owinięte w cieniu wiekowych drzew. Instagramową popularność, która stała się także przekleństwem tego miejsca, zawdzięcza jednak pałacowi z basenem na dziedzińcu i Górą Corcovado w tle. Mieści się tam restauracja, która wraz z rosnącą popularnością miejsca intensywnie zaczęła je komercjalizować.

Razem z moją załogą rejsową, trafiliśmy tam niemal przypadkiem. Poprzedniego dnia w innej knajpce rozmawialiśmy z obsługą o naszych planach wejścia pieszo na Corcovado. Ta poleciła nam  odwiedzenie pałacu. Wtedy jeszcze w restauracji było takich tłumów jak teraz, a całkiem pożywny brunch nie kosztował nas dużo. Co więcej — do zdjęć nad basenem nie trzeba było się przepychać lub stać w kolejce. 

Obecnie wejście do parku jest nadal bezpłatne, ale ze względu m.in. na funkcjonowanie w pałacu szkoły artystycznej EAV, regulowane jest systemem rezerwacji.

Jardim Botânico

drzewo w ogrodzie botanicznym w RioOgród botaniczny w Rio de Janeiro to magiczne miejsce — Getty Images

Jeśli po intensywnym karnawale potrzebujesz więcej relaksu, udaj się do Jardim Botânico. Ta ogromna przestrzeń (140 hektarów) przywodzi na myśl rajski ogród, założony w 1808 roku przez księcia regenta Brazylii, gdzie obecnie rośnie ponad 9000 różnych gatunków roślin.

Podczas spaceru po Jardim Botânico możesz podziwiać wysokie palmy cesarskie, delikatne orchidee i stawy z liliami amazońskimi. Oprócz roślin możesz tu spotkać też małpy i leniwce. To idealne miejsce na relaks po intensywnym zwiedzaniu czy szaleństwach karnawałowych, stanowiące dobrą alternatywę dla popularnego Parque Lage.

Muzeum Jutra


Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Rio de Janeiro jest Museu do Amanhã. Muzeum Jutra mimo nazwy,  to właściwie nie muzeum, ale centrum nauki skupione swoim przekazem (zarówno treścią, jak i formą) na przyszłości. Interaktywne wystawy dotyczące naszej planety, wpływu antropocenu, inteligentnych miast, alternatywnych źródeł energii i wielu innych tematów pobudzają wyobraźnię i skłaniają do refleksji nad zrównoważonym rozwojem. Sama budowla muzeum jest ekologiczna, zasilana panelami słonecznymi i chłodzona wodą z zatoki, która dodatkowo filtruje.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAM) I Muzeum Sztuki Wspólczesnej (MAC Niterói)

fasada muzeum w rioSurowa fasada kryje skarby współczesnej sztuki. – Dagmara Strzelczyk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAM) to kolejne istotne miejsce na kulturalnej mapie Rio. Znajduje się nad brzegiem Zatoki Guanabara i posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki z XX i XXI wieku. Pomimo pożaru, który miał miejsce w 1978 roku, kolekcja muzeum wciąż zachwyca.  Można znaleźć tu prace artystów takich jak Pollock, Miró, Tarsila Amaral czy Hélio Oiticica. Ogród zaprojektowany przez Roberto Burle Marxa i dynamiczne wystawy tymczasowe sprawiają, że wizyta w MAM to prawdziwe doświadczenie artystyczne.

Muzeum Sztuki Współczesnej (MAC), otwarte 2 września 1996 roku, jest dzisiejszym symbolem miasta Niterói. Futurystyczny kształt stworzony przez Oscara Niemeyera stał się wizytówką nowoczesnej architektury, uznawaną przez światowe media za jeden z siedmiu cudów świata w dziedzinie muzealnictwa. Okej, technicznie to już nie jest Rio, ale to tylko rzut kamieniem przez Zatokę Guanabara od MAM, więc jeśli kręci cię sztuka, warto zrobić sobie wycieczkę.

Real Gabinete Portugues de Leitura


Real Gabinete Português de Leitura to majestatyczna biblioteka, będąca prawdziwym skarbem architektonicznym i kulturalnym. Zlokalizowana w historycznym centrum miasta, ta portugalska czytelnia zachwyca pięknem swojej neomanuelińskiej fasady. Biblioteka została zbudowana w latach 80. XIX wieku, a jej fasada była wzorowana na klasztorze w Lizbonie. Może też poszczycić się wyjątkowym bogactwem literackim — znajduje się tam największa kolekcja portugalskich książek poza samą Portugalią. Choć może nie zrozumiesz ani słowa z tego bogatego księgozbioru, to sam widok trzech pięter rzadkich rękopisów i skórzanej oprawy jest imponujący.

Samba poza karnawałem: Pedra do Sal i Palacio de Samba Mangueira

tancerka samby w Rio de JaneiroSamba nie milknie po karnawale — Getty Images

Pedra do Sal to historyczne miejsce, znane jako „Mała Afryka”, uznawane za kolebkę samby.  To doskonałe miejsce do zanurzenia się w dziedzictwo muzyczne Rio de Janeiro i poczucia ducha samby, która powstała w społeczności niewolników mieszkających w tym obszarze. Występy na żywo organizowane w poniedziałki i piątki przyciągają tłumy miłośników muzyki. Kolorowe murale i stoiska z niedrogą caipirinhą podkręcają karnawałowy klimat.

Palacio de Samba Mangueira to jedna z najstarszych i najbardziej nagradzanych szkół samby w Rio de Janeiro. Jeśli planujesz odwiedzić  Rio poza karnawałem, warto zajrzeć do tej  szkoły, aby poczuć magię karnawału przez cały rok. Palacio de Samba Mangueira otwiera swoje drzwi dla publiczności, oprowadzając wycieczki po salach prób i warsztatach, gdzie można przyjrzeć się próbom czy budowaniu karnawałowych platform

Rio de Janeiro to miasto pełne atrakcji i magii, a karnawał to tylko jedno z wielu powodów, dla których warto je odwiedzić. Od imponujących muzeów i historycznych miejsc po piękne plaże i tętniące życiem kluby, Rio ma coś dla każdego. W tym przewodniku przedstawiliśmy tylko niektóre z najważniejszych atrakcji, ale w tej niezwykłej metropolii istnieje ich o wiele więcej . Przygotuj się na przygodę życia i ciesz się (nie tylko) karnawałem w Rio de Janeiro!

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji? Odwiedź witrynę Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.