Stany otwierają granice dla zaszczepionych podróżnych

Wiadomości podróżnicze


30 września, 2021

| 30 września, 2021

Ograniczenia dla turystów z Europy i Wielkiej Brytanii zniesione od listopada. USA łagodzi obostrzenia wjazdowe.

Po ogłoszeniu przez Wielką Brytanię, wprowadzenia uproszczonych zasady dla podróżnych wjeżdżających do kraju, Stany Zjednoczone przygotowują się do analogicznego kroku. Od listopada mają wejść w życie ujednolicone wymagania, zastępując obecny zlepek różnych przepisów.

Cudzoziemcy wjeżdżający do USA i obywatele amerykańscy powracający z zagranicy będą teraz musieli przedstawić certyfikat szczepienia i przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany w ciągu trzech dni od lotu. W pełni zaszczepieni pasażerowie zwolnieni zostaną z obowiązku kwarantanny po przylocie.

Uproszczenie zasad zostało przyjęte z zadowoleniem przez tysiące rodzin, które zostały rozłączone od początku pandemii. Wiele krajów europejskich również z zadowoleniem przyjęło tę wiadomość. 

Realistyczny harmonogram

ciemnoskóra para, kobieta i mężczyzna trzymają się za ręce na moście, w tle panorama Nowego JorkuCudzoziemcy wjeżdżający do USA i obywatele amerykańscy powracający do kraju będą musieli przedstawić certyfikat szczepienia, a także przejść test na Covid-19 w ciągu trzech dni przed wylotem do Stanów — Shutterstock


Jeff Zients, odpowiadający w Białym Domu za działania przeciwdziałające Covid-19 powiedział, że proponowany harmonogram listopadowy – który obejmuje również kraje takie jak Brazylia, Indie i Chiny – jest realistyczny i daje liniom lotniczym „czas na przygotowania”. 

Podkreślał również rolę przewoźników, prosząc ich o większą odpowiedzialność. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom będą wydawać liniom lotniczym odpowiednie nakazy, wymagając zbierania od podróżujących do USA, danych kontaktowych, w tym numeru telefonu i adresu e-mail. Oznacza to, że linie lotnicze będą mogły utrzymywać kontakt z pasażerami do 30 dni, informując ich o potencjalnym narażeniu na kontakt z osobą zarażoną.

Niezaszczepieni Amerykanie będą poddawani surowszym procedurom. Będą mieli jedynie jeden dzień przed datą wylotu na wykonanie testu, a po powrocie do Stanów czekają ich kolejne.

Od frustracji do współpracy

Proponowane zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez branżę turystyczną. Linie lotnicze, branża hotelarska i inni przedstawiciele turystyki lobbują rząd Stanów Zjednoczonych, aby zniósł obostrzenia. Wszyscy popierają propozycję umożliwienia w pełni zaszczepionym turystom wjazdu do kraju.

W miarę jak podróże po Europie stają się coraz łatwiejsze, wiele europejskich rządów jest sfrustrowanych nieustępliwością USA. Wraz ze wzrostem wskaźników szczepień w krajach europejskich frustracja rosła, gdy obywatele krajów o wyższym wskaźniku zachorowań na Covid-19 mieli możliwości wjazdu do USA.

Brytyjski premier Boris Johnson nazwał ogłoszenie luzowania obostrzeń „fantastycznym impulsem dla biznesu i handlu” i wyraził radość z umożliwienia ponownych kontaktów między rozdzielonymi bliskimi. Ambasador USA, Emily Haber podkreśliła na Twitterze, że „niezwykle ważne jest promowanie kontaktów międzyludzkich i biznesu transatlantyckiego”.

„Opieramy to na nauce” 

turysta z plecakiem i kijkami w Grand CanyonW pełni zaszczepieni podróżni będą zwolnienie z obowiązku kwarantanny po przybyciu do Stanów — Shutterstock

Europa otworzyła dla Amerykanów swoje granice w czerwcu. Mówiono, że brak wzajemności był przyczyną zmiany tej decyzji miesiąc później. Zbliżające się złagodzenie przepisów dotyczących podróżowania jest odbierane jako krok w kierunku naprawy stosunków między Stanami Zjednoczonymi a krajami strefy Schengen i Wielką Brytanią.

Jednak rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała dziennikarzom w poniedziałek, że decyzje nie mają podłoża dyplomatycznego. „Gdybyśmy chodziło o zwykłe ułatwienie spraw, zrobilibyśmy to przed czerwcem, kiedy prezydent odbywał swoją pierwszą podróż zagraniczną lub jeszcze tego lata”. – powiedziała – „Dopiero teraz proces się zakończył. Bazujemy na nauce”.

Moment ogłoszenia wydaje się szczególnie istotny, ponieważ proponowane zniesienie obostrzeń przypada kilka tygodni przed Świętem Dziękczynienia. Jak wspominaliśmy, wiele rodzin i przyjaciół zobaczy się po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Można spodziewać się więc ogromnego wzrostu liczby podróży w tym okresie, a co za tym idzie także rezerwacji.

Jeśli szukasz tanich lotów do lub na terenie Stanów Zjednoczonych, Kiwi.com to właściwy adres. Mamy niesamowite oferty z Europy i innych krajów, w tym oferty specjalne, ukryte taryfy, specjalne oferty linii lotniczych i mnóstwo podróżniczych porad, dzięki którym dotrzesz tam, gdzie potrzebujesz, za mniej.

Sprawdź nasze niskie ceny już teraz na Kiwi.comMy hakujemy system, Ty latasz taniej!

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji? Odwiedź Kiwi.com Stories.