Stany otwierają granice dla zaszczepionych podróżnych

Stany otwierają granice dla zaszczepionych podróżnych

Wiadomości podróżnicze


|

Ograniczenia dla turystów zagranicznych zniesione od 8 listopada. USA łagodzi obostrzenia wjazdowe.

Od 8 listopada weszły w życie w życie ujednolicone wymagania dotyczące zasad wjazdu do USA. Kraj otworzył swoje granice pierwszy raz od roku.

Nowe zasady dla podróżujących do USA

ciemnoskóra para, kobieta i mężczyzna trzymają się za ręce na moście, w tle panorama Nowego JorkuCudzoziemcy wjeżdżający do USA i obywatele amerykańscy powracający do kraju będą musieli przedstawić certyfikat szczepienia, a także przejść test na Covid-19 w ciągu trzech dni przed wylotem do Stanów — Shutterstock

Kto może wjechać do USA?

Nie będąc rezydentem czy obywatelem Stanów, o ile jesteś w pełni zaszczepiony (tzn. dwa tygodnie po otrzymaniu pełnej dawki szczepionki), możesz przekroczyć granicę USA drogą lądową, morską lub powietrzną. Obywatele USA mogli już wcześniej wracać do kraju, ale dla turystów to pierwszy moment otwarcia granic od początku pandemii.

Czy potrzebuję testu PCR, aby wjechać do Stanów?

Tak. Niezależnie od szczepienia, wszyscy podróżni w wieku od dwóch lat muszą przed wejściem na pokład samolotu przedstawić negatywny wynik testu lub dowód niedawnego wyzdrowienia.

Zaszczepieni pasażerowie muszą uzyskać negatywny wynik testu wykonanego w ciągu trzech dni od wylotu, a niezaszczepieni pasażerowie w ciągu jednego. Ozdrowieńcy, muszą przedstawić pozytywny wynik testu sprzed maksymalnie 90 dni od wylotu. Akceptowane są zarówno testy antygenowe, jak i PCR.

Przekraczając granicę drogą lądową lub morską, nie musisz pokazywać negatywnego wyniku testu, ale nadal będziesz potrzebować dowodu szczepienia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Jakie dokumenty są potrzebne?

Dopuszczalne są trzy formy dokumentacji: weryfikowalne dokumenty cyfrowe lub papierowe (zaświadczenie o szczepieniu lub paszport covidowy z kodem QR), nieweryfikowalne dokumenty papierowe (wydruk potwierdzenia szczepienia) oraz nieweryfikowalne dokumenty cyfrowe (zdjęcia czy skany świadectwa szczepień, dokumenty pobrane z rejestrów online, aplikacje szczepionkowe bez kodów QR).

Cała dokumentacja Covid-19 musi zawierać takie dane jak pełne imię i nazwisko oraz data urodzenia, które pasują do dokumentów podróży, a także daty szczepień oraz nazwy dostawcy i producenta szczepionki.

Jakie szczepionki są akceptowane w USA?

Wszystkie szczepionki zatwierdzone przez FDA lub dopuszczone do użycia w nagłych wypadkach przez WHO będą spełniać kryteria podróży do USA. Są to Janssen/J&J, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, Sinopharm i Sinovac. Tak zwane szczepionki „mix-and-match” (kombinacja dowolnych dwóch z powyższych) są dopuszczalne, o ile były podawane w odstępie co najmniej 17 dni.

A co z dziećmi? Czy są wyjątki?

Tak. Ze względu na niespójną dostępność i terminy szczepień dla młodych ludzi na świecie. Jednak podróżnicy w wieku od 2 do 17 lat nadal będą musieli przedstawić ujemny test PCR.

Czy mogę podróżować do USA, jeśli nie jestem zaszczepiony?

Nie. Bez dowodu szczepienia nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Wyjątki od tej reguły są bardzo nieliczne.

Nowe zasady przyjęte z zadowoleniem

turysta z plecakiem i kijkami w Grand CanyonW pełni zaszczepieni podróżni będą zwolnienie z obowiązku kwarantanny po przybyciu do Stanów — Shutterstock

Nowe zasady zostały przyjęte z zadowoleniem przez tysiące osób, które praktycznie całą pandemię były rozdzielone z rodzinami w Stanach. Wiele krajów europejskich również z zadowoleniem przyjęło ujednolicenie przepisów — wcześniejsze podejście USA często powodowało co najmniej konsternację.

Jeff Zients, odpowiadający w Białym Domu za działania przeciwdziałające Covid-19 podkreślał również rolę przewoźników, prosząc ich o większą odpowiedzialność. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom będą wydawać liniom lotniczym odpowiednie nakazy, wymagając zbierania od podróżujących do USA, danych kontaktowych, w tym numeru telefonu i adresu e-mail. Oznacza to, że linie lotnicze będą mogły utrzymywać kontakt z pasażerami do 30 dni, informując ich o potencjalnym narażeniu na kontakt z osobą zarażoną.

Niezaszczepieni Amerykanie będą poddawani surowszym procedurom. Będą mieli jedynie jeden dzień przed datą wylotu na wykonanie testu, a po powrocie do Stanów czekają ich kolejne.

Od frustracji do współdziałania

Kiedy Europa otworzyła swoje granice w czerwcu, mówiono, że to brak wzajemności ze strony USA doprowadził do zmiany decyzji miesiąc później. Złagodzenie przepisów dotyczących podróżowania jest przyjmowane jako krok w kierunku naprawy stosunków między USA, a zwłaszcza krajami strefy Schengen i Wielką Brytanią.

Wyczucie czasu

Moment ogłoszenia wydaje się szczególnie istotny, ponieważ proponowane zniesienie obostrzeń przypada kilka tygodni przed Świętem Dziękczynienia. Jak wspominaliśmy, wiele rodzin i przyjaciół zobaczy się po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Można spodziewać się więc ogromnego wzrostu liczby podróży w tym okresie, a co za tym idzie także rezerwacji.

Jeśli szukasz tanich lotów do lub na terenie Stanów Zjednoczonych, Kiwi.com to właściwy adres. Mamy niesamowite oferty z Europy i innych krajów, w tym oferty specjalne, ukryte taryfy, specjalne oferty linii lotniczych i mnóstwo podróżniczych porad, dzięki którym dotrzesz tam, gdzie potrzebujesz, za mniej.

Sprawdź nasze niskie ceny już teraz na Kiwi.com.  My hakujemy system, Ty latasz taniej!

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji? Odwiedź Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether