Świat w zasięgu ręki: jak tanio podróżować 

Porady podróżnicze


|

Jak możesz podróżować za mniej? Sprawdź nasze pięć porad, które pomogą Ci kontrolować finanse.

Jedną z trosk miłośników podróży, jest to, ile kosztować będą ich wyjazdy. Zawsze szukamy trików na zaoszczędzenie jak najwięcej ciężko zarobionej waluty. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek i sposobów na podróżowanie z ograniczonym budżetem.

Jeden: Podróżuj lekko

walizka wkładana do schowka w kabinie samolotuStaraj się latać tylko z bagażem podręcznym — Shutterstock

Limit bezpłatnego bagażu w samolocie będzie zależał od polityki twojego przewoźnika, z którą powinieneś się zapoznać przed zakupem biletów. Zazwyczaj tanie linie lotnicze (takie jak Ryanair w Europie lub Frontier Airlines w USA) pobiera dodatkową opłatę za każdą sztukę nadawanego bagażu. Dlatego rezygnując z bagażu rejestrowanego sporo zaoszczędzisz. Jednak aby to zrobić, musisz być w stanie spakować się do torby podręcznej, a to wymaga pewnego przygotowania.

Zwróć uwagę na dokładne regulacje dotyczące bezpłatnego bagażu podręcznego Twojej linii lotniczej. U wielu przewoźników — bez względu na to, czy są to regularne, czy niskokosztowe linie, będzie to mała walizka o wymiarach nieprzekraczających 56 × 45 × 25 centymetrów. Wynika to z wytycznych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), ale nie jest to reguła bez wyjątków. Na przykład niektóre duże tanie linie lotnicze – dwa najlepsze przykłady to Ryanair i Wizz Air – pobierają dodatkową opłatę nawet za taką małą walizkę. W limicie bezpłatnego bagażu mieści się jedynie niewielki plecak. Dodatkowy koszt bagażu podręcznego zatwierdzonego przez IATA jest jednak zwykle niższy niż koszt rejestrowanego.

Co więc zmieścisz w torbie o wymiarach 56 × 45 × 25 centymetrów? Portfel, telefon i dokumenty, minizestaw przyborów toaletowych (do tego przejdziemy za chwilę) i kilka ubrań na zmianę. Warto przypomnieć powszechną technikę zakładania jak największej liczby ubrań na siebie na czas lotu. Możesz wyglądać nieco grubiej i możesz czuć się nieco nieswojo, zwłaszcza latem, ale to wszystko w imię oszczędzenia jeszcze paru groszy.

Jeśli chcesz podróżować bez dodatkowych walizek, należy wziąć pod uwagę dopuszczalny limit płynów w bagażu podręcznym. Staraj się „odchudzić” kosmetyczkę, a na pewno nie planuj zabierania ze sobą standardowej wielkości napojów.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz zabrać większą ilości płynów, bardziej opłaci Ci się wykupić bagaż rejestrowany, niż niezbędne rzeczy kupować po kontroli na lotnisku, lub po dotarciu do miejsca docelowego. Z mojego doświadczenia szczególnie dotyczy to kosmetyków do makijażu. Jest to jednak raczej wyjątek od reguły: im mniej zabierzesz ze sobą, tym więcej oszczędności.

Dwa: Pomyśl o jedzeniu

ręka z pudełkiem jedzenia wyciągnięta na tle pagórkówSamodzielnie przygotuj posiłki do zabrania w podróż — Shutterstock

Chociaż nie możesz zabrać na pokład samolotu napojów, jedzenie nie musi już podlegać tym ograniczeniom. Posiłki w punktach gastronomicznych na lotnisku mogą być drogie, zwłaszcza w strefie operacyjnej (po przejściu kontroli bezpieczeństwa i/lub kontroli paszportowej). Dlatego wysiłek włożony we wcześniejsze przygotowanie suchego prowiantu na drogę ma pewien sens. Nie tylko masz wpływ na jakość swoich posiłków, ale też obniżysz koszty wyżywienia w trakcie przesiadek.

Ta sama zasada obowiązuje już w miejscu docelowym. Jedzenie w kawiarniach i restauracjach jest z pewnością częścią wakacyjnych doświadczeń, ale myśląc o swoim budżecie, warto na nocleg wybrać miejsce z dostępem do kuchni. Da Ci to możliwość przygotowywania własnych posiłków z produktów spożywczych z supermarketu – tak jak w domu – i zabierania ich ze sobą na dalsze wypady. Prawda, że to proste? A to naprawdę skuteczna metoda oszczędzania pieniędzy.

Trzecie: W grupie siła

Kilkoro osób w pokoju hostelowym z piętrowymi łóżkamiHostele to świetna opcja niskobudżetowego zakwaterowania — Shutterstock

Zbiorowe noclegi to najlepszy sposób na zakwaterowanie podczas niskokosztowych podróży. Hostele to klasyczny sposób na niedrogi nocleg, gdzie zazwyczaj płaci się za łóżko, a nie za cały pokój. Co więcej, wiele z nich ma kuchnię (jeszcze więcej oszczędności!), a dodatkowo ułatwia poznawanie innych backpackersów. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkasz — możesz nawiązać tam wartościowe przyjaźnie — zupełnie gratis!

Jeśli jesteś szczególnie wyluzowany, możesz pójść o krok dalej i zamieszkać u lokalnych gospodarzy. CouchSurfing jest prawdopodobnie najbardziej znaną siecią łączącą podróżników z miejscowymi, którzy zupełnie za darmo otwierają swoje domy przed turystami. Zamiast zawartością swojego portfela opłacisz taki nocleg najbardziej wartościową walutą — swoim towarzystwem, osobowością, wymianą doświadczeń.

Z drugiej strony, jeśli czujesz się trochę nieswojo w tak bliskich kontaktach z nowymi ludźmi, rozważ w podróż w większym, ale znanym Ci gronie własnych przyjaciół. Wynajmując wspólnie jeden dom, mieszkanie lub pokój hotelowy minimalizujecie uderzenie po kieszeni, dzieląc się kosztami. Jak to mówią „sharing is caring”.

Po czwarte: Stąpaj twardo po ziemi

Podróżna w przedziale pociągu patrzy za okno na górski krajobrazPodróże pociągiem są często tańsze niż latanie i mogą być bardzo ciekawe — Shutterstock

W dzisiejszych czasach możesz kupić zadziwiająco tanie bilety na samolot (znamy też sposoby, dzięki którym są jeszcze tańsze, ale o tym przy innej okazji). Jeśli jednak bardzo Ci się nie spieszy, rozważ podróż lądową.

Autobusy międzymiastowe to świetny środek transportu, jeśli chcesz tanio się przemieszczać. Co więcej, Twój limit bagażu w autobusie będzie zazwyczaj większy niż w przypadku tanich linii lotniczych — większość operatorów akceptuje bezpłatnie jedną sztukę bagażu rejestrowanego na pasażera.

W Europie jednymi z największych międzynarodowych linii autobusowych są Flixbus, Megabus i Eurolines. Wspólnie te firmy obsługują trasy obejmujące kilkadziesiąt krajów, więc na pewno będziesz w stanie sprawnie dostać się z punktu A do punktu B po europejskich drogach. Na całym świecie działa również wiele dalekobieżnych połączeń autobusowych. Agregator wyszukiwania Kiwi.com pozwala na filtrowanie wyników według środka transportu — to sprytny sposób sprawdzenia połączeń autobusowych z dowolnego miejsca.

Przejazdy pociągiem bywają także bardziej ekonomicznym niż samolot rozwiązaniem, więc zdecydowanie warto sprawdzić trasy i opcje biletów na wybranych odcinkach. Jeśli planujesz klasyczny „tour” po Europie, popularne opcje biletów Interrail i Eurail  dają dużą elastyczność w planowaniu podróży. Oczywiście są też atrakcyjne cenowo. Nie zapominajmy, że pokonywanie dalekich tras pociągiem może być samo w sobie niesamowitym przeżyciem; usiądź wygodnie i ciesz się widokami zmieniającymi się za oknem, zintegruj się z innymi pasażerami przy kawie czy grze w karty i pozwól by delikatny ruch wagonu sypialnego ukołysał Cię do snu.

Ostatnią przewagą transportu naziemnego nad lataniem, jest to, że prawie zawsze dotrzesz do centrum miasta. Dworce zarówno autobusowe jak i kolejowe zazwyczaj mają centralną lokalizację. Oznacza to brak, czasami czasochłonnego transferu z lotniska i kolejną oszczędność. Na niektórych lotniskach możesz nie mieć innego wyjścia, jak przejazd taksówką, a tego każdy turysta zwracający uwagę na koszty unika jak ognia.

Piąte: rezerwuj bilety na Kiwi.com

paszporty z biletami lotniczymi ułożone na mapie z wbitymi pinezkami„Wyrzucanie” części biletu to sposób na zhackowanie podróży lotniczych — Shutterstock

W Kiwi.com hakujemy system. Nasz agregator ma w zanadrzu kilka sztuczek, aby pokazać Ci najtańsze możliwe opcje podróży na wybranej przez Ciebie trasie.

Jeśli jesteś prawdziwym obieżyświatem, jedną z tych sztuczek, które mamy dla Ciebie jest opcja: Nomad. Nomad w pomysłowy sposób przelicza trasy między punktami Twojej podróży i czas, jaki planujesz spędzić na każdym etapie, tworząc najtańsze warianty wybranej trasy. Voilà — nie musisz rozbijać skarbonki, żeby zaspokoić swoje podróżnicze marzenia.

Innym, dość nietypowym sposobem na tanie biletów przez Kiwi.com jest metoda „ukrytych segmentów” w połączeniach. Może się to wydawać bezsensowne, ale niektóre (zwykle starsze) linie lotnicze będą pobierać wyższe opłaty za bilet w jedną stronę niż za tę samą trasę z lotem powrotnym lub dalszym. Na przykład, nawet jeśli zamierzasz lecieć tylko w jedną stronę z Paryża do Los Angeles, taniej może wyjść zakup biletu w obie strony lub przelotu z Paryża do Mexico City, z przesiadką w Los Angeles. Oczywiście nie musisz wracać do Paryża ani lecieć dalej do Meksyku; po prostu opuszczasz lotnisko w Los Angeles, nie zważając na dalszą część swojej rezerwacji.


W branży taka praktyka nazywana jest „wyrzucaniem biletów” i jest to sprytny trik na oszczędzanie. Aby jednak z niego skorzystać, tak jak przy wyborze lotu bez bagażu rejestrowanego, należy pamiętać o pewnych kwestiach.

Jedna z nich odnosi się do bagażu rejestrowanego: w taką podróż musisz z niego zrezygnować i ograniczyć się wyłącznie do podręcznego. Powód jest prosty – używając naszej przykładowej trasy – jeśli wsiadasz w Paryżu, bagaż wyląduje w Mexico City, nie ma opcji nadania go jedynie na część trasy.

Musisz również upewnić się, że masz wystarczające uprawnienia (np. wizę), aby hipotetycznie dotrzeć do „ostatecznego” miejsca docelowego. Na lotnisku zostaniesz odprawiony aż do finalnej destynacji — np. Mexico City. W związku z tym przewoźnik będzie wymagał odpowiednich dokumentów, jak przy wjeździe do Meksyku, nawet jeśli w praktyce tam nie dolecisz.

Nasza strona internetowa znajduje takie specjalne oferty w ciągu kilku sekund. Zapewniamy, że zawsze poinformuje Cię, czy którykolwiek z wyników wyszukiwania zawiera ukryty segment, i powiadomi Cię o warunkach planu podróży. Jeśli nie możesz lub nie akceptujesz warunków, to w porządku — Kiwi.com nadal oferuje wiele innych biletów w bardzo konkurencyjnych cenach.

A więc mamy to — pięć praktycznych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas wyjazdów. Podróżowanie nie musi kosztować majątku. Niezbędne jest jedynie staranne planowanie, trochę sprytu i elastyczności.

Chcesz więcej porad podróżniczych? Odwiedź witrynę  Kiwi.com Stories.