Szczepionki COVID-19 dają nadzieję wszystkim podróżnikom

Szczepionki COVID-19 dają nadzieję wszystkim podróżnikom

Wiadomości podróżnicze


|

Do początku stycznia szczepionkę otrzymało ponad 17 milionów ludzi na całym świecie

W końcu pojawia się iskierka nadziei nie tylko dla podróżników pośród nas. Świat zaczął szczepić się przeciwko COVID-19, przynosząc nadzieję wszystkim oczekującym na koniec pandemii.

Ponieważ szczepionki są rozprowadzane na całym świecie, naukowa publikacja internetowa. Our World in Data monitoruje postępy za pomocą interaktywnych map i wykresów. Zobaczysz je poniżej, gdy przeprowadzimy Cię przez najnowsze aktualizacje dotyczące szczepionek COVID-19.

Izrael wyprzedza świat dzięki najszybszej dystrybucji szczepionek

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa przyspieszają tempo rozpowszechniania szczepionek, ale Izrael z populacją poniżej dziewięciu milionów jest jak dotąd najszybszym krajem podającym szczepionki COVID-19. Jedna piąta mieszkańców kraju, czyli około 1,69 miliona ludzi, otrzymała już pierwszą dawkę.

Izrael dąży do zaszczepienia większości mieszkańców kraju do kwietnia, z szybkością dystrybucji wynoszącą 150 000 osób dziennie.

Z drugiej strony, przy populacji wynoszącej 331 milionów ludzi, Stanom Zjednoczonym udało się podać szczepionki nieco ponad trzem milionom, czyli około jednemu procentowi całej populacji, do końca roku i nie osiągnęli celu, jakim było zaszczepienie 20 milionów osób przed zamknięciem 2020 r. Od 8 stycznia Stany Zjednoczone podały około 5,9 miliona pierwszych dawek.

Wielka Brytania zaszczepiła około 1,3 miliona z 66 milionów ludzi.

Moderna dołącza do portfolio zatwierdzonych szczepionek w UE

Nowe szczepionki są wprowadzane na rynek z prędkością światła. Według strony internetowej WHO w badaniach uczestniczy ponad 50 różnych kandydatów na szczepionki COVID-19. Kilka z nich wykazało 95-procentową skuteczność w zapobieganiu objawowym zakażeniom koronawirusem.

Szczepionka Pfizer / BioNTech była do niedawna jedyną szczepionką dopuszczoną do użytku w UE, ale od środy w tym tygodniu szczepionka opracowana przez amerykańską firmę Moderna dostała zielone światło od Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Komisji Europejskiej na jej stosowanie.

Obie szczepionki działają w podobny sposób przeciwko wirusowi. Używając syntetycznego informacyjnego RNA, celują w spiczaste białka, których wirus używa do przedostania się do ludzkich komórek – dostarczając komórkom instrukcje dotyczące wytwarzania niewielkiej ilości białka, a w odpowiedzi aktywuje układ odpornościowy organizmu.

Szczepionka Pfizer / BioNTech wydaje się być skuteczna przeciwko nowym mutacjom koronawirusa

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pfizer Inc. (@pfizerinc)

W Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej niedawno zidentyfikowano dwie wysoce zaraźliwe nowe mutacje koronawirusa. Nierzadko zdarza się, że wirus mutuje w czasie, jednak świat został wprowadzony w tryb ostrzegawczy, w oczekiwaniu na odpowiedź, czy istniejące i zatwierdzone szczepionki będą skuteczne w zwalczaniu zmutowanych wariantów wirusa.

Uważa się, że mutacja N501Y jest łatwiejsza do przenoszenia ze względu na niewielką zmianę w białku wypustowym wirusa. Nowe badania przeprowadzone przez producenta leków Pfizer i jego niemieckiego partnera BioNTech sugeruje, że przeciwciała ze szczepionki są w stanie zneutralizować zmutowanego wirusa.

Według Phila Dormitzera, jednego z najlepszych naukowców zajmujących się szczepionkami wirusowymi firmy Pfizer, szczepionka wydaje się być skuteczna przeciwko mutacji N501Y i innym, które wcześniej testowali.

„Przetestowaliśmy więc teraz 16 różnych mutacji i żadna z nich nie miała tak naprawdę znaczącego wpływu. To dobra wiadomość ” – powiedział Dormitzer. „To jednak nie znaczy, że 17. również nie będzie miała wpływu”.

Druga mutacja, zwana mutacją E484K, nie została jeszcze poddana podobnym testom.

W razie potrzeby zarówno szczepionki Pfizer / BioNTech, jak i Moderna mogą zostać zmodyfikowane w odpowiedzi na nowe mutacje wirusa – naukowcy wskazali, że zmiany te można wprowadzić w ciągu zaledwie sześciu tygodni.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły