Szczepionki COVID-19 dają nadzieję wszystkim podróżnikom

Wiadomości podróżne


22 stycznia 2021

| 22 stycznia 2021

Do początku stycznia szczepionkę otrzymało ponad 17 milionów ludzi na całym świecie

W końcu pojawia się iskierka nadziei nie tylko dla podróżników pośród nas. Świat zaczął szczepić się przeciwko COVID-19, przynosząc nadzieję wszystkim oczekującym na koniec pandemii.

Ponieważ szczepionki są rozprowadzane na całym świecie, naukowa publikacja internetowa. Our World in Data monitoruje postępy za pomocą interaktywnych map i wykresów. Zobaczysz je poniżej, gdy przeprowadzimy Cię przez najnowsze aktualizacje dotyczące szczepionek COVID-19.

Izrael wyprzedza świat dzięki najszybszej dystrybucji szczepionek

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa przyspieszają tempo rozpowszechniania szczepionek, ale Izrael z populacją poniżej dziewięciu milionów jest jak dotąd najszybszym krajem podającym szczepionki COVID-19. Jedna piąta mieszkańców kraju, czyli około 1,69 miliona ludzi, otrzymała już pierwszą dawkę.

Izrael dąży do zaszczepienia większości mieszkańców kraju do kwietnia, z szybkością dystrybucji wynoszącą 150 000 osób dziennie.

Z drugiej strony, przy populacji wynoszącej 331 milionów ludzi, Stanom Zjednoczonym udało się podać szczepionki nieco ponad trzem milionom, czyli około jednemu procentowi całej populacji, do końca roku i nie osiągnęli celu, jakim było zaszczepienie 20 milionów osób przed zamknięciem 2020 r. Od 8 stycznia Stany Zjednoczone podały około 5,9 miliona pierwszych dawek.

Wielka Brytania zaszczepiła około 1,3 miliona z 66 milionów ludzi.

Moderna dołącza do portfolio zatwierdzonych szczepionek w UE

Nowe szczepionki są wprowadzane na rynek z prędkością światła. Według strony internetowej WHO w badaniach uczestniczy ponad 50 różnych kandydatów na szczepionki COVID-19. Kilka z nich wykazało 95-procentową skuteczność w zapobieganiu objawowym zakażeniom koronawirusem.

Szczepionka Pfizer / BioNTech była do niedawna jedyną szczepionką dopuszczoną do użytku w UE, ale od środy w tym tygodniu szczepionka opracowana przez amerykańską firmę Moderna dostała zielone światło od Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Komisji Europejskiej na jej stosowanie.

Obie szczepionki działają w podobny sposób przeciwko wirusowi. Używając syntetycznego informacyjnego RNA, celują w spiczaste białka, których wirus używa do przedostania się do ludzkich komórek – dostarczając komórkom instrukcje dotyczące wytwarzania niewielkiej ilości białka, a w odpowiedzi aktywuje układ odpornościowy organizmu.

Szczepionka Pfizer / BioNTech wydaje się być skuteczna przeciwko nowym mutacjom koronawirusa

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pfizer Inc. (@pfizerinc)

W Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej niedawno zidentyfikowano dwie wysoce zaraźliwe nowe mutacje koronawirusa. Nierzadko zdarza się, że wirus mutuje w czasie, jednak świat został wprowadzony w tryb ostrzegawczy, w oczekiwaniu na odpowiedź, czy istniejące i zatwierdzone szczepionki będą skuteczne w zwalczaniu zmutowanych wariantów wirusa.

Uważa się, że mutacja N501Y jest łatwiejsza do przenoszenia ze względu na niewielką zmianę w białku wypustowym wirusa. Nowe badania przeprowadzone przez producenta leków Pfizer i jego niemieckiego partnera BioNTech sugeruje, że przeciwciała ze szczepionki są w stanie zneutralizować zmutowanego wirusa.

Według Phila Dormitzera, jednego z najlepszych naukowców zajmujących się szczepionkami wirusowymi firmy Pfizer, szczepionka wydaje się być skuteczna przeciwko mutacji N501Y i innym, które wcześniej testowali.

„Przetestowaliśmy więc teraz 16 różnych mutacji i żadna z nich nie miała tak naprawdę znaczącego wpływu. To dobra wiadomość ” – powiedział Dormitzer. „To jednak nie znaczy, że 17. również nie będzie miała wpływu”.

Druga mutacja, zwana mutacją E484K, nie została jeszcze poddana podobnym testom.

W razie potrzeby zarówno szczepionki Pfizer / BioNTech, jak i Moderna mogą zostać zmodyfikowane w odpowiedzi na nowe mutacje wirusa – naukowcy wskazali, że zmiany te można wprowadzić w ciągu zaledwie sześciu tygodni.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie Kiwi.com Stories.

Jana Brnáková

Jana Brnáková

“days like this. like your day today. maybe the rain on the window trying to get through to you. what do you see today? what is it? where are you?” CB