Trzy miesiące w Ameryce Południowej — jak tanio podróżować

Trzy miesiące w Ameryce Południowej — jak tanio podróżować

Destynacje


|

Ameryka Południowa jest jednym z najbardziej niesamowitych kontynentów na świecie, ale jeśli myślisz o wyjeździe z plecakiem, poświęć najpierw chwilę na zaplanowania podróży. Budżet, formalności, najlepszy sezon na wyjazd do Ameryki, które kraje odwiedzić i jak się poruszać, co spakować, konieczne szczepienia… mamy to już ogarnięte.

Oto nasz przewodnik po Ameryce Południowej — składa się z dwóch części. Po pierwsze, przyjrzymy się niektórym z najczęstszych pytań zadawanych na temat podróży po Ameryce Południowej, a następnie porozmawiamy z kimś, kto ma już to doświadczenie i może nie tylko podpowiedzieć Ci w kwestiach praktycznych, ale też zainspirować do odkrywania ukrytych skarbów od Chile po Kolumbię. 

Ile kosztuje podróż z plecakiem przez Amerykę Południową?

Typowy budżet to prawdopodobnie około 1000 euro miesięcznie, ale oczywiście będzie się różnił w zależności od tego, gdzie się zatrzymasz, w jakim kraju jesteś i co zdecydujesz się robić. Przyjmij 1000 euro jako średni poziom wydatków i przelicz to według Twojego stylu podróżowania i zaplanowanych atrakcji.

Jakie kraje odwiedzić w Ameryce Południowej?

Najlepsze’ oczywiście bardzo subiektywne określenie. Co chcesz robić i zobaczysz w Ameryce? Wzięliśmy na tapet pięć najpopularniejszych krajów i sprawdzimy, co sprawia, że ciągną tam turyści i podróżnicy.

Argentyna

Lodowiec Perito Moreno w południowej PatagoniiLodowiec Perito Moreno w południowej Patagonii — Shutterstock


Buenos Aires, stolica Argentyny, jest jednym z najbardziej kolorowych i kulturalnych miast w Ameryce Południowej, pulsującym rytmami tanga, którego pasję podzielają nawet nietańczący mieszkańcy. To rozległy kraj więc mieści też szeroki przekrój spektakularnych krajobrazów. Znajdziesz tu: lasy deszczowe na subtropikalnej północy, wielkie równiny, przemierzane konno przez gauchos (argentyńskich kowbojów) i winnice, majestatyczne góry i lodowce Patagonii.

Brazylia

tancerka samby w Rio de Janeiro, z flagą BrazyliiBrazylia to kraj, który wie, jak się bawić — Shutterstock

Kraj o imprezowej reputacji z miastami takimi jak Rio de Janeiro i São Paulo zajmuje drugie miejsce na naszej liście. Spędzaj dni na plaży, noce w barach, a kiedy już zmęczysz się życiem w mieście, odkryj dżungle w głębi kraju. Amazonia jest jednym z największych naturalnych cudów świata, a zrównoważona ekoturystyka to świetny sposób, aby zobaczyć ją na własne oczy i wspierać jej ochronę.

Chile

skalisty krajobraz pustyni AtacamaMars? Nie, tylko pustynia Atacama — Shutterstock


Wąski pas wzdłuż krawędzi kontynentu, Chile ze wspaniałą stolicą Santiago, z której możesz ruszyć dalej. Jazda na nartach w Andach, odkrywanie niemalże marsjańskiego krajobrazu pustyni Atacama, czy też wyprawa na koniec świata do południowej Patagonii — Chile to jakby Ameryka Południowa w pigułce — masz tu pełen przekrój scenerii i atrakcji.

Peru

ulice Cusco o zmierzchuNie pomiń w swoim planie podróży Cusco, niegdyś stolicy Imperium Inków- Shutterstock

Wiele osób odwiedza Peru głównie by zobaczyć Machu Picchu, jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Ameryce Południowe. Warto jednak zatrzymać się tu dłużej, aby poznać kolorowe miasta i inne zabytki cywilizacji Inków, takie jak miasto Cusco.

Kolumbia

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Kolumbia, która przez wiele lat była trochę poza turystycznym szlakiem, cieszy się obecnie ogromną popularnością. Miasta takie jak Bogota, stolica, i Medellín, przyciągają turystów ze względu na oryginalne sceny artystyczne i bogate nocne życie. W takich miejscach jak Cartagena znajdziesz też wiele historycznych zabytków, a plaże mogą konkurować z tymi na Karaibach.

Kiedy najlepiej pojechać do Ameryki Południowej?

Podobnie jak w przypadku pytania „gdzie najlepiej pojechać” odpowiedź będzie zależeć od Twoich preferencji i planowanych aktywności. Jedną kluczową rzeczą, o której musisz pamiętać, to odwrotny układ pór roku na południowej półkuli. Jak wspominaliśmy jednak to ogromny kontynent i pogoda będzie się bardzo różnić w poszczególnych regionach. Jeśli planujesz spędzić czas na północy (Kolumbia, Wenezuela i tak dalej) celuj w terminy  od maja do września. Na samo południe — Chile, Argentyna i tym podobne — wybierz się najlepiej między październikiem a kwietniem.

O czym pamiętać przed podróżą do Ameryki Południowej

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Jeśli lubisz mieć wszystko dokładnie  zaplanowane, to backpacking przez Amerykę Południową może być wyzwaniem! Oczywiście, są atrakcje, które możesz wpisać na listę „do zrobienia i odwiedzenia”, ale poza lotami na kontynent i z powrotem, niewiele z nich wymaga wcześniejszej rezerwacji (Szlak Inków lub amazońska wędrówka, na przykład). Poza tym najlepiej jest decydować na bieżąco. Podróżowanie w obrębie kontynentu i poszczególnych krajów jest dość proste, popularne i może być całkiem komfortowe. Podobnie z noclegiem, zwłaszcza w dużych miastach wybór jest dość szerok,i więc nie musisz się z góry decydować na dłuższy pobyt.

Czy potrzebujesz wizy, aby wjechać do Ameryki Południowej?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Wymagania wizowe zależą oczywiście od narodowości, ale obywatelstwo UE, raczej załatwia sprawę. Większość krajów przyznaje turystom 90-dniową wizę turystyczną przy wjeździe, dotyczy to również podróżnych z USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanady (i wielu innych). Potrzebujesz paszportu, który jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu, ale aby mieć stuprocentową pewność, sprawdź indywidualne wytyczne każdego kraju przed wyjazdem.

Na co się zaszczepić podróżując do krajów Ameryki Południowej? 

Pandemia koronawirusów sprawiła, że ograniczenia dotyczące szczepień stały się jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów — trzeba zdawać sobie sprawę, że sytuacja może się bardzo szybko zmienić. Tak samo jest w tym przypadku. Sprawdź każdy poszczególny kraj, który planujesz odwiedzić co najmniej trzy miesiące przed podróżą. Podstawowe szczepienie w krajach tropikalnych to to przeciwko żółtej febrze, czyli żółtej gorączce. Formalnie szczepienie to jest obowiązkowe tylko w wybranych krajach Ameryki Południowej, aktualnie w  Gujanie Francuskiej, ale kiedyś wymagała go np. Brazylia. Pamiętaj, aby sprawdzić dokładne wymagania przed wyjazdem — niektóre szczepionki musisz przyjąć odpowiednio wcześniej lub wymagają  podania kilku dawek w odpowiednim odstępie czasu. Mimo że inne szczepionki nie są obowiązkowe, często zaleca się te przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu czy WZW. 

W tabletki na malarię warto się zaopatrzyć jeszcze przed wyjazdem, jeśli planujesz pobyt w rejonie  lasów deszczowych, a jeśli wybierasz się w góry, możesz wziąć preparaty, pomagające zwalczyć chorobę wysokościową. Szczegóły zależą oczywiście od planu podróży, ale warto pamiętać o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia.

O backpackerskich doświadczeniach porozmawialiśmy z Bárą Vrzákovą, szukającą przygód podróżniczką, która spędziła sześć tygodni z plecakiem w Chile.

Santiago, stolica Chile z górami w tleSantiago, stolica Chile – Shutterstock


„To nie jest dokładnie to samo, ale to, czego doświadczyłam w Chile, dało mi niezłe wyobrażenie ogólnie o podróżowaniu po Ameryce Południowej”. To prawda i nie chcemy sugerować, że cały kontynent to jedno jednorodne miejsce, ale rozmowa z Bárą pokazuje, że wiele aspektów podróży będzie wspólnych dla różnych krajów.

„Ceny były porównywalne z powiedzmy, małym miastem w Hiszpanii. Trochę więcej niż w Czechach [gdzie Bára mieszka na co dzień], ale niewiele. Zaskoczył mnie fakt, że prawie wszędzie można płacić kartą — kilka osób, które spotkałam na wsi, zabrało mnie do baru, który był w zasadzie drewnianą chatą, ale nawet tam można było płacić kartą. Aha, i piwo w Chile jest świetne! Może ma to coś wspólnego z niemieckimi osadnikami, którzy tam przybyli, nie wiem!”.

pastwisko z krowami, w tle góryBára pracowała na farmie, aby sfinansować swoją podróż — Shutterstock

Bára jest z zawodu graficzką, ale jednym ze sposobów finansowania jej podróży była praca na farmie. „To miejsce było farmą z dołączoną restauracją. Albo restauracja połączona z farmą, trudno powiedzieć!”. Znalazła ten projekt na workaway.info.

„To było w północno-zachodniej Patagonii. Po prostu znajdujesz ofertę, która ci się podoba, wysyłasz im wiadomość i czekasz na odpowiedź. Do tego konkretnego projektu szukano ludzi, którzy mogliby wnieść coś ekstra. Ja oprócz podstawowych prac, takie jak zbieranie i mycie marchewek, robiłam także projekty graficzne. Potrzebowali ilustracji flory i fauny farmy i okolic. Znalazły się na tablicach informacyjnych, z których goście dowiadywali się, na jaki kwiat lub zioło patrzą, a co za tym idzie, co jedzą. Chodząc po farmie i ogrodach, mogli zobaczyć moje ilustracje z objaśnieniami. . W zamian miałam zapewnione darmowe zakwaterowanie i jedzenie„.

autostopowicze na żwirowej drodze w ChileAutostop jest powszechny w wiejskich częściach Chile — Shutterstock

Zwiedzanie regionu również było łatwe. „Autobusy są super wygodne i prawdopodobnie są najczęściej wybieranym środkiem transportu w każde miejsce, szczególnie długodystansowe autobusy nocne. Na tych długich trasach dostajesz koc i przekąskę, co było miłą niespodzianką. Wszystko jest łatwe do zarezerwowania online; Chciałbym w większej części Europy móc cieszyć się takim komfortem i dostępnością jak w niektórych częściach Ameryki Południowej!

„Autostop jest również powszechny i wydaje się ogólnie bezpieczny na obszarach wiejskich, jeśli podróżujesz między małymi miastami lub wioskami. Wystaw kciuk, a zatrzyma się pierwszy lub drugi samochód”. 

„Ludzie byli po prostu naprawdę mili. Nawet kiedy trochę zgubiłam się w Santiago, pierwsza osoba, którą zapytałem o wskazówki, pomogła mi z nieskrywaną radością. Druga dała mi nawet swoją mapę!

„Musisz mówić przynajmniej trochę po hiszpańsku, 'survival Spanish’, powiedzmy. 'Gdzie jest…?’ 'Czy możesz mnie zabrać do…?’ i tak dalej, ale komunikacja jest łatwa. Kiedy ludzie dowiadują się, że jesteś obcokrajowcem, jeszcze chętniej próbują rozmawiać”.

 

@kiwi.com Do you agree?👽 #whytravel #alwaystravel #travellife #traveltiktok #travelblog #cheapflights #freetravel #budgettravel #cheaptravel #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ original sound – Kiwi.com


Wydaje się, że jedną z zalet podróżowania w ten sposób jest to, że spotykasz wielu podobnie myślących globtroterów. „Nadal jestem w kontakcie z kilkoma osobami, które poznałam”, mówi Bára, ale jak zauważa drugą stroną medalu są hostele pełne (zazwyczaj europejskich) turystów, wszyscy niby nastawieni na indywidualną przygodę, ale w praktyce mają takie same plany i oczekiwania. Couchsurfing jest tam nadal bardzo popularny, a nasza rozmówczyni uznała, że to jeden z najlepszych sposobów na poznanie miejscowych i odkrycie rzeczy, których sama nigdy by nie znalazła.

Południowoamerykańska przygoda tylko dla Ciebie

@kiwi.com You’re on the right track, if you’ve been looking for cheap flights!😇 #cheapflights #freetravel #budgettravel #cheaptravel #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel #HavaianasLivreDeCliches ♬ BORN FOR THIS – Foxxi


Niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić, jak podróżujesz i które kraje Ameryki Południowej pragniesz odwiedzić, na Kiwi.com znajdziesz tanie połączenia samolotowe, ale też pociągami i autobusami. Spróbuj opcji Nomad do zaplanowania podróży do wielu miast, ustaw alert cenowy, aby zarezerwować, gdy lot spadnie do odpowiedniej ceny, lub stwórz własne połączenia przy użyciu samodzielnego transferu.

Triki podróżnicze Kiwi.com pomogą Ci jeszcze lepiej zaplanować Twoją południowoamerykańską przygodę.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszamy na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether