Wakacyjne kierunki idealne dla Twojego typu osobowość cz. 1

Wakacyjne kierunki idealne dla Twojego typu osobowość cz. 1

Ciekawostki podróżnicze


|

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na następne wakacje? Pomożemy Ci znaleźć idealny kierunek na podstawie Twojego typu osobowości! Analizując cechy i preferencje związane z różnymi aspektami życia można określić pewne modele osobowości. Zrób popularny test Myers-Briggs i sprawdź, jakie miejsce będzie najlepiej spełniało Twoje wakacyjne potrzeby. 

Typy osobowości Myers-Briggs

Zanim ruszymy w podróż, krótko podsumujmy metodologię typów osobowości Myers-Briggs. Podejście to wyróżnia czterech przeciwstawne wymiary:

  • Introwersja (I) vs Ekstrawersja (E)
  • Wyczucie (S) kontra intuicja (N)
  • Myślenie (T) vs. Uczucie (F)
  • Osądzanie (J) kontra postrzeganie (P)

Kombinacje tych preferencji tworząc unikalne profile osobowości (metoda ta wyróżnia ich aż 16), z których każda ma swoje mocne i słabe strony oraz cechy charakterystyczne. Rozumiejąc swój typ osobowości, możesz uzyskać wgląd w swoje preferencje i potrzeby, także te dotyczące podróży. To oczywiście tylko jedna z metod opisywania typów osobowości, ale może to jest sposób, by znaleźć kierunki, które współgrają z Twoją indywidualnością? 

W tym artykule poznamy najlepsze miejsca na wakacje dla analitycznych dyplomatycznych  typów  osobowości!

Analitycy: INTJ, INTP, ENTJ, ENTP

W ramach tej grupy twórcy testu wyróżniają  architektów (INTJ), logików (INTP), dowódców (ENTJ) i dyskutantów (ENTP). Osoby analityczne są kojarzone z siłą intelektu, ciekawością i zamiłowaniem do nauki. Rozwijają się w środowiskach, które stanowią dla nich wyzwanie i pozwalają im odkrywać rzeczy.

INTJ: Rzym, Włochy — Architekt

Grupa ludzi przy koloseum w Rzymie.Rzym, to miasto doskonałe do zwiedzania szlakiem historycznych miejsc — Shutterstock


Jeśli jesteś INTJ, prawdopodobnie lubisz robić plany i trzymać się ich. Masz głód wiedzy i ciekawość nowych miejsc i doświadczeń. Podróż do miejsca o bogatej historii może być  Twoim wymarzonym pomysłem na urlop. Rzym, z jego kulturowym bogactwem i cudami architektury, jest idealnym wyborem dla INTJ. Odkryj starożytne ruiny, odwiedź słynne zabytki, takie jak Koloseum i Bazylika Świętego Piotra, i zanurz się w tętniącej życiem kulturze miasta.

INTP: Berlin, Niemcy — Logik

Jako INTP posiadasz kreatywną i ciekawską naturę. Lubisz studiować i podziwiać architekturę i zawsze szukasz nowych punktów widzenia. Berlin, ze swoją awangardową atmosferą, skomplikowaną historią i nietuzinkową architekturą, jest idealnym miejscem dla INTP. Poznaj East Side Gallery, odwiedź muzeum Bauhausu i zanurz się w tętniącej życiem scenie muzycznej miasta.

ENTJ: Cusco, Peru — Dowódca

Widok na inkaskie ruiny i góry.Szlak Inków oferuje fantastyczne widoki — Shutterstock

Osoby ENTJ uwielbiają wyzwania i świetnie sprawdzają się w rolach przywódczych. Zawsze jesteś gotowe na nowe doświadczenia i lubiące prowadzić innych do wspólnego celu. Cusco w Peru, z jego oszałamiającymi krajobrazami i starożytnymi ruinami Machu Picchu, jest idealnym miejscem dla ENTJ. Wybierz się na treking (nie musisz wspinać się na samo Machu Picchu), odkryj Świętą Dolinę pełną archeologicznych zabytków  i zanurz się w bogatej kulturze tego regionu.

ENTP: Tokio, Japonia — Dyskutant

ENTP to osoby  towarzyskie — dobrze się czują w debatach i dyskusjach. Nieustannie chcesz się uczyć i doświadczać nowych rzeczy. Japonia to nie jest zwykły kierunek wakacyjny — jej unikatowa kultura to prawdziwe intelektualne wyzwanie, idealne dla ENTP. Tokio z jego mieszanką starożytnych tradycji i nowoczesnego życia miejskiego będzie świetnym początkiem na spotkanie z japońskimi osobliwościami. Odkryj kultowe zabytki, takie jak Pałac Cesarski i świątynia Sensō-ji, a potem odkryj nowoczesną stronę stolicy spoglądając na nią z wieży Skytree i buszując po dzielnicy Shibuya.

Dyplomaci: INFJ, INFP, ENFJ, ENFP

W  dyplomatycznych typach osobowości wyróżnia się:  rzeczników (INFJ), pośredników (INFP), protagonistów (ENFJ) i działaczy (ENFP). Dyplomaci są znani ze swojej empatii, współczucia i idealizmu. Cenią sobie znaczące relacje z innymi i kierują się chęcią wywarcia pozytywnego wpływu na świat.

INFJ: Paryż, Francja — Rzecznik

Kawiarnia w kamienicy w Paryżu.Montmartre, kawiarnie i muzea — Paryż zachwyci idealistów w typie INFJ. – Getty Image


INFJ lubią działać powoli i delektować się każdą chwilą. Doceniają otaczające ich piękno i troszczą się o innych. Romantyczno-artystyczny Paryż pełen muzeów,  sztuki i przytulnymi kawiarniami, jest idealnym miastem dla INFJ. Twój city break możesz spędzić w Luwrze i na spacerach po uliczkami Montmartre.

INFP: Amsterdam, Holandia — Pośrednik

Budynek Rijksmuseum w Amsterdamie.Rijksmuseum to jedna z największych atrakcji kulturalnych Amsterdamu. – Shutterstock

Osoby INFP są pełne pasji do zmiany na lepsze. Cenisz harmonię i lubisz innowacje — znajdziesz to w Amsterdamie. Holandia może i jest płaska, ale za to kulturalny i architektoniczny krajobraz jej stolicy jest całkiem urozmaicony. Odwiedź Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum  i wybierz się na spokojną przejażdżkę rowerem wzdłuż kanałów.

ENFJ: Kapsztad, Republika Południowej Afryki — Protagonista

ENFJ to charyzmatyczni liderzy z pasją do przygód. Rozwijasz się, łącząc ludzi i inspirując innych. Kapsztad w Republice Południowej Afryki, z jego wspaniałymi plażami, tętniącym życiem miastem i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, jest idealnym miejscem dla ENFJ. Wejdź na szczyt Góry Stołowej, odkryj Przylądek Dobrej Nadziei i zanurz się w bogatej różnorodności kulturowej miasta.

ENFP: Sydney, Australia — Działacz

Port w Sydney o zachodzie słońcaPort w Sydney o zachodzie słońca — Shutterstock


Osoby ENFP są entuzjastyczne, towarzyskie i niezależne. Są spragnione nowych doświadczeń i lubią żyć pełnią życia. Sydney w Australii, z tętniącym życiem miastem, wspaniałymi plażami i wielokulturową atmosferą, jest po prostu ucieleśnieniem potrzeb ENFP. Zobacz kultowy most Sydney Harbour Bridge i ikoniczny budynek opery, zrelaksuj się na słynnej plaży Bondi i chłoń tętniącą życiem atmosferę Circular Quay.

Wybór miejsca na wakacje w oparciu o typ osobowości może dodać zupełnie nowy poziom spełnienia w  podróży. Nasze propozycje opierają się na ogólnych cechach związanych z każdym typem osobowości, ważne jest, aby pamiętać, że indywidualne preferencje mogą się różnić. Potraktuj je jako inspiracje do odkrywania świata na własną rękę i w zgodzie ze sobą.

Zaglądaj na Kiwi.com po drugą część naszego zestawienia i inne inspiracje podróżnicze.

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.