Wakacyjny niezbędnik — jak zaplanować podróż i nie przepłacać

Wakacyjny niezbędnik — jak zaplanować podróż i nie przepłacać

Porady podróżnicze


|

Podróżowanie to wzbogacające doświadczenie, które pozwala nam poznać nowe kultury, krajobrazy i style życia. Jednak często wakacje nie szczędzą nam rozczarowań, a potrafią sporo kosztować. Ten kompleksowy przewodnik zawiera bezcenne wskazówki dotyczące taniego podróżowania, które pomogą Ci w pełni wykorzystać urlop i nie przepłacać.

Przygotowania przed wyjazdem

osoba siedzącą na biurku robiącą obliczeniaKontrola nad podróżnym budżetem zaczyna się od planowania wyjazdu w domu

Planowanie podróży

Planowanie jest kluczem do udanej podróży (choć te, na zupełnym spontanie też mają swój urok). Nie tylko pomaga śledzić ważne szczegóły (lista rzeczy do spakowania i załatwienia przed wylotem to podstawa), ale także pomaga ogarniać wszystko na czas. U mówmy się: przybycie na lotnisko z dużą ilością czasu przed lotem znacząco zmniejsza stres i pozwala łatwiej przełączyć się w tryb urlopowy.

Wcześniejsze planowanie zwiedzania i przejrzenie aktualnych przewodników pozwala efektywnie zaplanować wyjazd w dane miejsce, w tym budżet. Dzięki temu można cieszyć się wakacjami bez zgrzytów  związanych z nieoczekiwanymi wydatkami.

Plany urlopowe

Zaplanuj urlop z takim wyprzedzeniem, aby mieć czas na zakończenie zadań służbowych i poinformowanie współpracowników o swojej nieobecności. To może być kluczem do tego, by na wyjeździe mieć faktycznie ten „święty spokój”, o jakim marzysz na urlopie, ale też powrót do pracy, którą zostawisz ogarniętą, będzie mniej bolesny. 

Notatki z wakacji

Kobieta w wygodnych ubraniach podróżująca samotnie samolotem. Siedzi wygodnie, pisząc w swoim dzienniku. Ma kasztanowe długie włosy i okulary. .Zapiski z podróży to pożyteczny sposób na zabicie czasu w samolocie.

Prowadzenie dziennika ze szczegółowymi zapiskami z  podróży, to opcja nie tylko dla blogerów. Zapisuj wydatki, wrażenia, pinezki ciekawych miejsc, lokalne kontakty. Może zechcesz wrócić w to samo miejsce, albo podpowiedzieć coś znajomym, którzy się tam wybiorą? Taki pamiętnik z wakacji to nie tylko sposób na zachowanie wspomnień, ale także na analizę wyjazdowych wydatków i preferencji. Wyciągnij z niego wnioski na kolejny wyjazd!

Efektywne pakowanie

Moda wyjazdowa

Opanowanie sztuki pakowania może zaoszczędzić czas i pieniądze. Zamiast pakować ciuchy, które „mogą się przydać”, skomponuj całe komplety ubrań na różne okazje i warunki (adekwatne do danego kierunku). Takie podejście jest bardziej wydajne — ulubionej koszulki możesz przez cały wyjazd nie założyć, jeśli nie pasuje do niczego innego, co trafi do Twojego bagażu.

Bagaż podręczny

osoba z plecakiem wchodzaca do samolotu po schodkach.Sprawdź limity bagażowe na całej trasie swojej podróży i spakuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy.


Kabinówka to nie miejsce na wszystko, co nie zmieściło się, w walizce (jeśli podróżujesz z nadawanym bagażem). Powinna zawierać tylko najbardziej praktyczne przedmioty na czas tranzytu: paszporty, butelkę na wodę, długopis do formularzy imigracyjnych, elektronikę i ładowarki, oraz zapasowy zestaw ubrań i przybory toaletowe. Pomyśl o tym tak: czego potrzebuje na pokładzie samolotu (na długich dystansach ta lista może być dłuższa) i w razie gdyby mój bagaż nie doleciał na czas.

Poruszanie się po lotniskach

widok na Nogi oparte na walizce, scena na lotnisku.Bądź na lotnisku odpowiednio wcześnie, żeby nie stresować się kolejkami.

Kolejki

Jeśli chodzi o kolejki do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, najkrótsze nie zawsze są najszybsze. Wybierz kolejkę, w której przeważają osoby, po których widać, że z niejednego lotniska się odprawiały: w garniturach (podróż służbowa) czy globtroterów. Unikaj rodzin z dziećmi  i osób rzadziej podróżujących, które mogą wyglądać na zagubione i zestresowane.

Lotniskowe komunikaty

Jak już security masz za sobą, kusi, aby założyć słuchawki i odciąć się od gwaru lotniska. Zachowaj jednak czujność przed odprawą: ważne komunikaty dotyczące opóźnień lotów i zmian bramek są często ogłaszane przez głośnik. Nie chcesz tego przegapić.

Nawadniaj się sprytnie

Nawodnienie organizmu ma ogólnie kluczowe znaczenie, ale podczas podróży tym bardziej. Unikaj kupowania wody butelkowanej — ani to ekologiczne, ani ekonomiczne. Wystarczy zabrać  ze sobą własną wielorazową butelkę — większość lotnisk ma krany z pitną wodą. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zmniejszyć wpływ na środowisko.

Jedzenie na mieście

Planuj posiłki

Wybór odpowiedniej pory na posiłek może mieć znaczący wpływ na wysokość rachunku. Wiele wysokiej klasy restauracji oferuje w porze lunchu niedrogie zestawy. Jest również bardziej prawdopodobne, że w tych porach uda ci się znaleźć wolny stolik. Zaoszczędzisz sporo przygotowując samodzielnie śniadanie i przekąski na czas zwiedzania. Jeśli planujesz zjeść w knajpie, nie pozwól, żeby to głód decydował o wyborze lokalu.

Wybór lokalnej kuchni

Grupa osób jedząca na ulicy.Street food to często nie tylko najtańsza, ale i najlepsza opcja zywieniowa


Jedz tak, jak  miejscowi, a Twój portfel (i kubki smakowe) będą Ci wdzięczne. Miejsca czy sposób, w jaki lokalsi stołują się na co dzień, będą zawsze dobrą i stosunkowo tanią opcją. Ciesz się autentycznymi doświadczeniami kulinarnymi. Często będzie to wymagało otwarcia się na jedzenie uliczne. To świetny sposób na delektowanie się pysznymi, niedrogimi posiłkami lub przekąskami. Od tamales w Meksyku po stroopwafel w Holandii, szybkie i dostępne na każdym rogu potrawy często reprezentują to, co najlepsze w lokalnej kuchni.

Opcje zakwaterowania

Rezerwując nocleg, skup się na ofertach dotyczących konkretnych pokoi, aby zobaczyć, gdzie możesz zaoszczędzić. Najwyższej klasy pokój w hotelu butikowym może być tańszy niż jego podstawowy odpowiednik w pięciogwiazdkowym obiekcie i nadal sporo oferować za niższą cenę. Porównaj oferty, przeliczając koszty i oszczędności. Być może droższy pokój bliżej centrum pozwoli Ci zwiedzić wszytko na piechotę, a może transport publiczny jest na tyle tani, że możesz spać w tańszej dzielnicy.  Bierz pod uwagę także dostęp do kuchni czy odległość od tanich sklepów jeśli bazujesz na własnym wyżywieniu.

Tanie zwiedzanie

Harmonogram wizyt w muzeum


Niektóre z najsłynniejszych muzeów i atrakcji na świecie oferują bezpłatny wstęp w określone dni czy godziny. Większość miast ma też jakiś rodzaj karty turystycznej, która może obejmować  bilet transportu publicznego i darmowe lub zniżkowe wejścia do wybranych atrakcji. To kolejna rzecz, która warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem, żeby nie decydować się na takie zakupy na szybko na lotnisko.

Atrakcje w plenerze

Widok Londynu z Observatory Hill w Greenwich ParkDarmowa panorama Londynu z Observatory Hill w Greenwich Park


Wiele mieść dostępnych jest zupełnie  za darmo, bo po prostu znajdują się w przestrzeni publicznej. Parki, ogrody, perły architektury i cuda natury zazwyczaj nie wymagają od zwiedzających niczego więcej niż pary solidnych butów i ubrania adekwatnego do pogody.

Co kraj to obyczaj

Rozgościliśmy się na tyle w otwartej, unijnej Europie, że łatwo zapomnieć o różnych wymogach związanych z przekraczaniem granic. Nawet adaptery podróżne do gniazdek coraz rzadziej są potrzebne gdy wszystko ładujemy przez usb (ale nadal warto mieć uniwersalny adapter do wtyczki). Przed większą wyprawą zrób jednak szybki check-in przepisów krajów, do których się wybierasz i tranzytowych.

Wizy i szczepienia

Paszport wystający z bagazu.Czasem paszport nie wystarczy by przekroczyć granicę.

Sprawdź, czy na pewno nie potrzebujesz wizy, lub zgłosić wjazd do danego kraju z wyprzedzeniem. Również część szczepień trzeba wykonać odpowiednio wcześniej, by działały, kiedy będziesz na miejscu. Czasem istotna będzie też data ważności Twojego paszportu. Miej to z tyłu głowy kiedy trafisz na bilety last minute do jakiegoś egzotycznego miejsca — nie wszytko niestety da się załatwić na ostatnią chwilę. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Sprawdź rządowe strony z zaleceniami do podróżnych — zwłaszcza wybierając się w rejony o dużej aktywności sejsmicznej czy w strefie np. huraganów, o obszarach działań wojennych nie wspominając. Weź pod uwagę nie tylko docelowy kierunek, ale także trasę, która będziesz się przemieszczać. Wcześniejsze odwołanie wyprawy może okazać się tańsze niż konsekwencje wpakowania się w jakąś kiepską sytuację.

Lecąc gdziekolwiek poza Europę weź ze sobą zarówno paszport jak i dowód, a do tego zrób ich kopię i zapisz na mailu, w chmurze — tak by w razie straty oryginałów dokumentów mieć ich numery itp.

Święta i zwyczaje

Sprawdź lokalny kalendarz świąteczny i wymogi obyczajowe. Oczywiście możliwość wzięcia udziału w ciekawych lokalnych ceremoniach to plus. Może okazać się, że lądując gdzieś w czasie świąt będziesz mieć np. kłopoty z transportem, nie kupisz nic do jedzenia a jeśli spakujesz tylko szorty nie będziesz do wielu zabytków. Tu znów wracamy do planowania z wyprzedzeniem.

Czas dla siebie

osoba relaksujące się z ksiązką.Zaplanuj czas dla siebie.

Czas podróży nawet jeśli spędzasz wakacje aktywnie to czas relaksu i wypoczynku. Nie siedź z nosem w telefonie – wyznacz sobie momenty w ciągu dnia na sprawdzanie wiadomości, optymalizuj korzystanie z niezbędnych w podroży aplikacji, tak by ekran nie przesłaniał Ci widoków. Rozważ skorzystanie z medytacji uważności lub innych technik relaksacyjnych, aby w pełni skoncentrować się na doznaniach danej chwili. 

Tu również przyda się wspomniane ogarnięcie sytuacji w pracy, tak by z czystym sumieniem nie zaglądać do służbowej poczty. Ale granice i oczekiwania warto określić także podróżując z rodziną, czy przyjaciółmi. Komunikujcie swoje potrzeby i priorytety a na pewno uda się tak zaplanować wspólny czas by każda osoba z niego skorzystała.

Gotowość na każdą ewentualność

Gotówka

zbliżenie, osoba wyciągająca banknoty z torebki-nerki.Warto mieć przy sobie trochę gotówki w lokalnej walucie.

W erze płatnosci telefonem i Blika może trudno uwierzyć, że są miejsca, gdzie nawet karta popularnej sieci nie zadziała. A nawet tam, gdzie płatności kartą w sklepach czy atrakcjach sa na porządku dziennym wciąż moę przydac się nieco drobnych. Przed wyjazdem sprawdź czy z łatwościa wypłacisz w miejscu docelowym pieniądze z bankomatu czy jednak trzeba się w lokalna walutę zaopatrzyć za wczasu.

Przybory kuchenne

ręka z pudełkiem jedzenia wyciągnięta na tle pagórkówSamodzielnie przygotuj posiłki na drogę i nie zapomnij sztućców

Noszenie własnych przyborów wielokrotnego użytku może Ci wiele ułatwić. Jest to ekologiczne rozwiązanie do jedzenia na wynos i na świeżym powietrzu w podróży. Możesz kupić świeże produkty na lokalnym rynku i zrobić sobie piknik w parku. Jeśli masz przy sobie łyżkę, możesz w ramach przekąski złapać w biegu coś zdrowszego niż kanapka ze sklepu, np.jogurt…ale też wybrać większe, bardziej ekonomiczne opakowanie lodów zamiast jakiegoś rożka. Własne sztućce otwierają wiele możliwości…

Odpowiednie obuwie

Osoby na trekingu w górach.Spakuj się adekwatnie do planowanych aktywność.

Noszenie butów bez sznurowadeł lub skomplikowanych sprzączek może pomóc uniknąć opóźnień podczas kontroli bezpieczeństwa. Na długie loty warto mieć w podręcznym lekkie klapki. Najważniejsze jednak by w podróży mieć wygodne i wytrzymałe obuwie. Nawet jeśli nie wybierasz się w wakacje na treking, to raczej będziesz sporo chodzić. Na zdjęciach na Insta może nie będzie widać, jak cierpisz od obtarć i pęcherzy, ale czy fotogeniczna stylówka jest tego warta?

Dzięki tym wskazówkom dotyczącym podróżowania możesz w pełni wykorzystać swoje wakacje, nie martwiąc się o nadmierne wydatki i nieprzewidziane sytuacje. Pamiętaj, że planowanie i świadomość swoich wyborów może przynieść znaczne oszczędności.

Swoją przygodę zacznij od oszczędności na biletach rezerwując na Kiwi.com a więcej porad i przewodniki po najciekawszych miejscach znajdziesz na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły