Wenecja dobra na każdy sezon

Wenecja dobra na każdy sezon

Destynacje


|

Tysiącletnia potęga i piękno — to doskonale podsumowuje ten topowy włoski kierunek. Lato czy zima, deszcz czy słońce, na weekend czy na tydzień — odwiedź Wenecję, a znajdziesz tu mnóstwo atrakcji.

Artykuł opublikowany we współpracy z Venice Airport.

Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Europie. Piękna, modna z bogatą historią, od wieków przyciąga turystów. Na weneckim lotnisku spotykają się połączenia z całego świata, więc na pewno znajdziesz okazję, żeby tam się wybrać. A nasz przewodnik  pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w mieście.

Jestem tylko przejazdem w Wenecji. Szybkie i łatwe zwiedzanie.

Kanałami

żółta łódź taksówka na kanale w WenecjiWenecja to jedyne miejsce na świecie, gdzie z lotniska możesz wybrać transfer łodzią do centrum — Marc Ryckaert, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Nawet jeśli tylko zahaczasz o Wenecję, warto wyjść z lotniska do samego miasta. Nie jest to łatwe zadanie w mieście zbudowanym w całości na lagunie, ale powtarzamy — warto.

Na szczęście możesz jak miejscowi płynąć z prądem (dwuznaczność jak najbardziej zamierzona!) korzystając z usług transportu publicznego Alilaguna. Dzięki dwóm stałym liniom, które przewożą podróżnych bezpośrednio z lotniska na Plac św. Marka (a także z kilku innych przystanków), nie będziesz długo czekać na swoją taxi – łódź. Gdzie indziej można połączyć transfer z lotniska z zaliczeniem obowiązkowych punktów programu? Nie ma nic bardziej kultowego i klasycznego (może przyjazd do Nowego Jorku żółtą taksówką (?) niż pływanie po (i do) Wenecji.

Złapać świt i zmierzch

Plac św. Marka, spokojny o wschodzie słońcaPlac św. Marka, spokojny o wschodzie słońca — Shutterstock

Bardziej niż gdziekolwiek indziej warto tu wybrać się na miasto, gdy przeciętny turysta może być w łóżku — Wenecja zachwyca nie tylko po zmierzchu, ale szczególnie o świcie. Zobacz wschód słońca nad Placem Świętego Marka, który zakłócają jedynie dźwięki podnoszonych okiennic, okazjonalne szalone trzepotanie stada gołębi i twoje własne kroki na kamiennych płytach.

Bazylika św. Marka jest jednym z najsłynniejszych zabytków Wenecji i dobrym punktem startowym dla dalszej podróży po mieście. Zajrzyj do środka, a następnie wróć na zewnątrz, by spojrzeć na przylegającą do niej dzwonnicę, z której Galileusz obserwował niebo po skonstruowaniu swojego pierwszego teleskopu w 1609 roku.

kobieta na moście w WenecjiMost Rialto i Gran Canale skąpane w barwach zmierzchu — Shutterstock

 

Inną, ale nie mniej wyjątkową perspektywę da Ci zwiedzanie miasta o zmierzchu. Nie zaszkodzi trochę dystansu — znajdź bardziej odległe miejsce, aby podziwiać zachód słońca. Zobacz, jak niebo eksploduje kolorami nad mostem Rialto, lub, jak oblana światłem księżyca powierzchnia wody Gran Canale odbija sprawia, że odbicia budynków stają się jeszcze bardziej pastelowe niż oryginały.

Weneckie rynki i targowiska

Owoce morza w pescherii na rynku Rialto, WenecjaOwoce morza w pescherii na rynku Rialto — iStock

Tętniący życiem targ Rialto to mieszanka kolorów, widoków, dźwięków i zapachów — ze straganami sprzedającymi owoce i warzywa, mięsa i sery, a także sezonową pescheria, czyli targiem rybnym. Neogotycki budynek hali targowej z własnym nabrzeżem jest scenerią miejskiego spektaklu, który trwa tu od wieków. Znów coś dla wstających o świcie: rybacy rozładowują swoje połowy bardzo wcześnie rano w ramach przygotowań do otwarcia rynku o 7:30.

To nie jedyne targowisko jeszcze większy wybór towarów znajdziesz na organicznych i fairtradowych bazarach, rolniczych targach odbywających się w określone dni tygodnia, czy miesiąca i wielu innych ulicznych targowiskach. Zakupy oczywiście będą zależały od sezonu i czasu, który możesz poświęcić na przeszukiwanie straganów. Przede wszystkim nie przemęczaj się — pamiętaj, aby zatrzymać się na kawę i coś pysznego do jedzenia na miejscu!

Wenecja nocą

Wenecja nocą, widok na kanał z gondolami i oświetlone knajpkiZnajdź swoją ulubioną trattorię, bar lub restaurację nad kanałem — Shutterstock

W ciągu dnia, kiedy turyści włóczą się z aparatami fotograficznymi, łatwo jest zapomnieć, że Wenecja nie jest tylko atrakcją z folderu, ale jest w rzeczywistości żywym, oddychającym, w pełni funkcjonującym miastem. Zaczyna o tym przypominać po zmierzchu. Gdy większość turystów wraca do hotelów czy na swoje wycieczkowce można poznać inną stronę miasta. Nie ma tu co prawda leniwej atmosfery Katanii ani szaleństwa Neapolu czy Rzymu, ale ma to swoje uroki.

Kluczem jest chodzenie wszędzie na piechotę. Pozwól sobie zagubić się nieco wśród uliczek i mostów, a może właśnie znajdziesz tę idealną małą kawiarnię lub przyjazną trattorię, jak z włoskiego snu. Podobnie jak w przypadku większości turystycznych miast, jeśli zapuścisz się dalej od szlaków z przewodników, masz większą szansę na lokalne doświadczenia. Spróbuj uciec od sestiere (pododdziału) San Marco i rozejrzyj się po Cannaregio (najbardziej zaludnionym sestiere), gdzie znajdują się restauracje nad kanałem, które są zazwyczaj oblegane przez mieszkańców i stosunkowo tanie.

Po drugiej stronie miasta masz Campo Santa Margherita w Dorsoduro — plac otoczony knajpkami i barami, w klimacie bohemy. Pełno tu mieszkańców i studentów, którzy korzystają z nocnego życia i cieszą wieczorną bryzą. A na letnie imprezy na plaży wybierz się na Lido — długą wyspę położoną na południowy wschód od centrum miasta. Dobra, nie możesz tam iść na piechotę, ale niedrogie koktajle i wyspiarski klimat wynagradzają wycieczkę, zwłaszcza gdy robi się cieplej.

Kup pamiątki

maski weneckieNawet jeśli nie będziesz tam w okolicach karnawału, na pewno trafisz na pięknie misterne maski — iStock

Nieważne jak długo tu będziesz, szkoda byłoby wyjechać bez czegoś, co przypomni Ci o tej podróży (i zainspiruje do powrotu!). Na szczęście Wenecja jest pod tym względem bardzo dobrze przygotowana.

Castello, sestiere na wschód od San Marco, jest prawdopodobnie najmniej turystyczną częścią miasta, ale przewrotnie (a może właśnie dlatego), to właśnie lepsze miejsce na zakupy — znajdziesz tu kilka typowo weneckich pamiątek.

Po pierwsze, maski. Nawet jeśli nie będziesz w Wenecji w okresie karnawału (więcej na ten temat później), na pewno znasz piękne, finezyjnie dekorowane maski, które są kluczową częścią obchodów w mieście. Ich cena waha się od około 20€ do ponad 2,000€… więc nie  wrzucaj jej byle jak do bagażu podręcznego! W Castello jest również legendarna księgarnia Libreria Acqua Alta, pozornie nieuporządkowanego zlepku tysięcy używanych książek, który w rzeczywistości ma swój system.

kadr z procesu tworzenia wazonu ze szkła muranoTworzenie wyrobów ze szkła Murano to bardzo misterny proces — Shutterstock

Po drugie — szkło. Z Castello możesz wybrać się na krótki rejs statkiem na wyspę Murano, ojczyznę szkła Murano. To tutaj zobaczysz proces tworzenia tego bardzo specyficznego szkła, które jest następnie przerabiane na biżuterię, wazony i prawie wszystko, co możesz sobie wyobrazić. I do tego zgarniając pamiątki bezpośrednio od producenta, masz pewność, że zabierasz ze sobą prawdziwy kawałek Wenecji.

Mam kilka dni na zwiedzanie Wenecji. Co jeszcze mogę zobaczyć?

Szczypta historii

Pałac Dożów i Bazylika św. Marka Pałac Dożów i Bazylika św. Marka — iStock

Jednym z najciekawszych weneckich zabytków jest Pałac Dożów, dawna siedziba dożów weneckich, najwyższych władz dawnej Republiki Weneckiej i, co za tym idzie, centrum życia rządowego. Pałac i apartamenty dożów można zwiedzać na własną rękę, ale jest to jedno z miejsc, gdzie naprawdę warto wybrać się na wycieczkę, aby uzyskać dodatkowy wgląd i kontekst w historię Republiki (pozwala to także na ominiecie kolejki!). Jeśli czujesz się na fali, możesz również zapłacić za nocne zwiedzanie zarówno Pałacu Dożów, jak i Bazyliki Świętego Marka.

Dokładny moment narodzin Wenecji niknie w odmętach czasu, ale jedna z historii przypisuje jej genezę do roku 421 CE, kiedy to podobno został założony kościół San Giacomo di Rialto. Historia ta jest możliwa, chociaż powstanie kościoła nie jest udokumentowane aż do 1152 roku. Ponieważ duża część tego obszaru została odbudowana w 1071 roku, nigdy nie będziemy pewni, ale w San Polo sestiere możesz przynajmniej go zwiedzić. Poczuj historię w miejscu narodzin wielkiej republiki.

Znak wyznaczający granicę dawnej dzielnicy żydowskiej Cannaregio Znak wyznaczający granicę dawnej dzielnicy żydowskiej Cannaregio — Shutterstock

W Cannaregio poznasz innęą ciekawą stronę historii miasta: dzielnicę żydowską. Pochodząca z XVI wieku, była jedynym miejscem, gdzie Żydom pozwolono żyć przez dwieście lat. Znajduje się tu małe muzeum żydowskie, jak również synagoga, która oferuje wycieczki z przewodnikiem.

Wyjątkowe dzielnice

mężczyzna pozujący na tla kanały i mostu w WenecjiUpewnij się, że wędrujesz po każdym zakątku Wenecji, a znajdziesz ukryte przejścia i urocze, małe zakątki i uliczki — Shutterstock

Wenecja składa się z sześciu sestieri, a ponieważ większość turystów ma tendencję do gromadzenia się w San Marco i San Polo, pozostałe stają się jeszcze przyjemniejsze do zwiedzania. Odkryjesz, że każda z nich ma swój własny, odrębny styl i jak już wspomniano, nie są zbyt oddalone od siebie, więc nigdy nie musisz się martwić, że się (zbyt) zgubisz.

Dorsoduro pełne jest niezwykłych miejsc, takich jak Ponte dei Pugni, czyli Most Pięści, nazwany tak, ponieważ było to miejsce, w którym odbywały się masowe bójki pomiędzy dwoma rywalizującymi frakcjami. Castellani i Nicolotti próbowali starali się zgotować swoim rywalom krótkie, ale upokarzające kąpiele w kanale poniżej, jednocześnie utrzymując jak najwięcej swoich ludzi na moście.

To właśnie te mniej oblegane dzielnice wynagrodzą Cię bardziej zrelaksowanymi miejscami, w których możesz się zatrzymać i podziwiać otoczenie; miejsca takie jak wspomniane Campo Santa Margherita w Dorsoduro, czy Via Garibaldi w Castello, najszersza ulica w Wenecji. Cannaregio jest bardziej mieszkalne, bardziej otwarte, mniej szalone i znacznie tańsze niż części turystyczne. Największa frajda to po prostu sprawdzanie, co czeka na Ciebie za następnym rogiem.

Nie ma złej pogody

ośnieżone gondole w wenecji na tle zamglonego widokuZimą Wenecja staje się mrocznie poetycka — iStock[

Nigdy nie ma złego czasu na odwiedzenie Wenecji, a miasto może być równie ujmujące zimą. Wszystko staje się wtedy mrocznie poetyckie: ulice pustoszeją i stają się niesamowicie ciche, mgła skrywa wieże i kopuły, a powierzchnia otaczającej wszystko wody wygląda tajemniczy portal do innego wymiaru.

Oczywiście wybór aktywności jest nieco inny. Łyżwiarstwo, od wieków ukochana rozrywka Wenecjan, gości w centrum miasta w postaci nastrojowego lodowiska na Campo San Polo. Wyobrażasz sobie bardziej niesamowite doświadczenia niż wieczorne łyżwy w blasku migoczących świateł miasta?

Wnętrze luksusowego Caffè Florian w WenecjiWe wnętrzu luksusowego Caffè Florian zasiadało wiele znanych postaci — S.A.C.R.A. srl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Oczywiście po wszystkim trzeba się ogrzać, a gdzie jest lepsze miejsce do tego niż legendarna Caffè Florian? Otwarta w 1720 roku, jest umeblowana w ciemnym drewnie, czerwonym pluszowym aksamicie, który wyścieła ławy wokół ścian, Idealna oprawa, żeby poleniuchować z jednym z ich niesamowitych kubków gorącej czekolady. Cudownie kremowa, gęsta i całkowicie dekadencka, to podobno jeden z powodów, dla których Florian był ulubieńcem literatów szukających ciepła w połączeniu z inspiracją: Dickens, Goethe, Byron i Dumas należeli do jej słynnych stałych bywalców.

dwie osoby w karnawałowych strojach i maskach w WenecjiKarnawał wenecki odbywa się w lutym i niezwykle ważną tradycją — Shutterstock

Wreszcie, jak moglibyśmy pominąć główne zimowe wydarzenie w Wenecji? Mowa o Karnawale, który trwa prawie przez cały luty. Parady łodzi, bale i słynne konkursy kostiumów maskowych to powody do ekscytacji. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści cieszą się tygodniami muzyki i tańca.

Życie na wyspie

Kanał z mostkiem na TorcelloTorcello to wyspa, na której mieszka niewiele osób, ale mnóstwo turystów przyjeżdża, by podziwiać jej urok — iStock

Wyjazd poza miasto może być sam w sobie satysfakcjonującym doświadczeniem, a oprócz Murano, o którym mowa powyżej, istnieje wiele innych łatwo dostępnych z głównej części Wenecji.

Sant’Andrea to wyspa na lagunie weneckiej, na której znajduje się XVII-wieczna forteca. Popularna wśród mieszkańców jako miejsce spędzania czasu, gdzie można położyć się na trawie w słońcu, urządzić piknik, obserwować gwiazdy z dala od świateł miasta i ogólnie wyluzować.

Dalej na północny wschód mamy San Francesco del Deserto, gdzie znajduje się średniowieczny klasztor z gajami cyprysów, wspaniałymi ogrodami i cichymi krużgankami. Wybierz się tam na spacer, a towarzyszyć będą ci tylko własne myśli i delikatne dźwięki morskiej bryzy i ptaków.

Torcello z kolei to maleńka wyspa z niewielką liczbą mieszkańców, katedrą Santa Maria Assunta, 12-wiecznym kościołem Santa Fosca i dwoma 14-wiecznymi pałacami. Te obecnie tworzą muzeum poświęcone archeologii i średniowiecznej historii wyspy. W 1948 roku Ernest Hemingway spędził tu sporo czasu na pisaniu, może też znajdziesz tu natchnienie.

Wspaniałe jedzenie

Azjatycka para w Wenecji jedząca lody na placuNie można pojechać do Wenecji i nie zjeść przynajmniej raz gelato — Shutterstock

Dwa słowa warto przyswoić przed kulinarnym podbojem Wenecji: bacaro to miejsce – typ małych lokali, w których klienci stoją ramię w ramię, skubiąc przekąski, lub wylegając na ulice z drinkiem w ręku. Polityka, piłka nożna i inne zwykłe tematy są dyskutowane z pasją podczas jedzenia cicchetti. To drugie ważnego słowa (nie nazwij przypadkiem włoskich przekąsek „tapas”!).

Ccicchetti może składać się z polpette (klopsy wieprzowe), kiełbasy, wędlin i serów w plasterkach, a także z owoców morza: ostryg, krewetek, langustyn, kalmarów i łososia. Gdziekolwiek pójdziesz, nie spodziewaj się menu i nie oczekuj, że zostaniesz obsłużony jak turysta — bacari z dumą i determinacją starają się utrzymać relacje ze swoimi lojalnymi, lokalnymi klientami. Jeśli jednak zachowasz się przyjaźnie i z szacunkiem, dostaniesz najlepsze jedzenie i napoje, jakie miasto ma do zaoferowania.

Czy warto zapuszczać się poza Wenecję?

Jeśli nasze dotychczasowe sugestie zainspirowały Was i chcielibyście odkryć coś więcej, obszary otaczające Wenecję mają wystarczająco dużo do zajęcia na dni, tygodnie… może nawet dłużej! To tylko krótki przegląd najważniejszych miejsc.

Kolorowe kamieniczki w Burano, nad kanałemBurano to prawdopodobnie najbardziej jaskrawo kolorowe miejsce jakie spotkasz na swojej drodze – Shutterstock

Burano jest jedną z wysp Wenecji, ale to prawie inny świat w porównaniu do tętniących życiem placów i dróg wodnych głównego miasta. Podróż vaporetto (autobusem wodnym) zajmuje około 40 minut i jest jednym z najbardziej kolorowych miejsc, jakie kiedykolwiek zobaczysz! Domy pomalowane są na wszystkie kolory tęczy i chociaż wygląda jak miejsce z książki dla dzieci, jest to wyspa, na której żyją i pracują ludzie. Częściej zobaczysz łodzie rybackie i osobiste jednostki niż gondole. Aby się tam dostać, wsiąść na varporetto nr 12 z Fondamente Nove w Cannaregio. Podróż trwa około 45 minut.

Około 25 kilometrów na południe od Wenecji znajduje się port Chioggia — malownicze miasto, które podobnie jak Wenecja zbudowane jest na sieci kanałów, ale w którym tempo życia jest wolniejsze, ulice mniej zatłoczone. W Sottomarina znajduje się plaża ciągnąca się prawie 10 kilometrów wzdłuż wybrzeża. To właśnie tam latem zjeżdżają się spragnieni słońca mieszkańcy i roztaczają się wspaniałe widoki na Adriatyk, połyskujący żywo w promieniach słońca.

widok na zabytki PadwyOd wspaniałej Padwy dzieli Cię krótka podróż z lotniska w Wenecji — Shutterstock

Piękne miasto Padwa, położone około 40 kilometrów od Wenecji, zamieszkuje nieco ponad 200 000 ludzi. Wędruj przepiękną gęstą siecią arkadowych ulic i alejek, z których każda prowadzi do dużych placów lub mostów przecinających rzekę Bacchiglione, która zapewniła miastu naturalną obronę. Aby dotrzeć do Padwy, możesz albo podróżować FSBusitalia z lotniska w Wenecji, albo wskoczyć do pociągu ze stacji Venezia Mestre na stałym lądzie.

Na północny wschód od Padwy leży Treviso — mniejsze miasto, ale raj dla smakoszy. Jest częścią obszaru, na którym pierwotnie uprawiano radicchio, a także pretenduje do tytułu ojczyzny tiramisu. Centrum jest doskonałym, otoczonym murem średniowiecznym miastem, z wąskimi kanałami i strumieniami młyńskimi obracającymi (obecnie czysto dekoracyjne) koła wodne, dając poczucie tego, jak musiało wyglądać życie przed wiekami. Pociągiem ze stacji Venezia Mestre dotrzesz tam w niecałe pół godziny.

krajobraz Trentino, miasteczka w dolinie otoczone zielonymi wzgórzamiDla miłośników rozległych plenerów region Trentino jest po prostu idealny — Shutterstock 


Zmierzając dalej w głąb lądu, region Trentino jest miejscem dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. To region na wspinaczkę górską, wędrówki, rafting, windsurfing i kolarstwo górskie w lecie oraz narciarstwo i snowboarding w zimie. W górach znajduje się również wiele ośrodków spa i wellness, co oznacza, że jest to idealne miejsce, aby uciec od tłumów na chwilę i odetchnąć świeżym, rześkim włoskim powietrzem.

Oto Twoje weneckie wakacje! Mamy nadzieję, że te wskazówki zainspirowały Cię do podróży do Wenecji. Bez względu na to, jak długo tu będziesz, od kilku godzin do kilku dni, zaznasz smaku tego najbardziej wspaniałego z miast.

Odwiedź Kiwi.com Stories, po wiadomości i inspiracje dotyczące podróży.

 

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.